preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Esra Er Kursan

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Esra Er Kursan

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… OGGUSTO Güzellik Editörü Esra Er Kursan, işe dönüş hikâyesini anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

Kızımın doğumuyla beraber işten ayrılma kararı aldığımda kafamda birçok soru vardı. Bir taraftan sektöre ve işime duyduğum tutku ve verdiğim emek, diğer taraftan iş hayatına ayıracağım zamanın çocuklarımı ihmal etmeme sebep olabilir mi kaygısı en büyük sorulardı. Ben de bu dengeyi çok açık ve net kurabileceğime emin olduğum bir yerle devam etme kararı aldım.

Ben iş hayatımda önceliği kişisel tatmin ve sosyal etkileşim gibi faktörlere verdiğim için; hem devam etmek istediğim sektörün bunu sağlıyor olması hem de bağlı bulunduğum yayın kuruluşunun kurucusu Özlem Güsar’ın da bana hayatımın her alanında ilham veren bir kadın olması, bu kararı almamdaki en önemli faktörlerdi diyebilirim.

İkinci en büyük faktör de özellikle kızımın, bir insanın aile ve iş dengesini kurabileceği, mutlu çalışabileceği, kendini sadece iş hayatında değil ev yaşamında da geliştirmek için ilham alabileceği bir dünyanın mümkün olduğunu görmesini istedim.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

Yazar Jennifer Senior’ın “For Parents, Happiness is a Very High Bar” ve Hande Birsay’ın “Mükemmel Annelik Beni Teğet geçti” TEDX konuşmaları, insanın bazı şeyleri ne kadar zihinsel kısayollara bağlayarak, başkalarının şekillendirmeye çalıştığı gibi algıladığı ve üzerine yüklenen görevleri olduğu gibi giyinmeye çalışıp, otomatikleşmiş tepkiler vermeye başladığı konusunda bende bir farkındalık yarattı diyebilirim. En azından fark edebildiğim kadar fark ettim.

Öte yandan başta annem, babam ve eşimin hem fiziki hem de manevi desteği olmasa sanırım çok zorlanır ve mutsuz olurdum. Çalışma arkadaşım Cemre’nin ve Özlem Güsar’ın destekleri de benim için her adımda çok değerliydi.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

Geçmiş hayatıma ve iş deneyimime baktığımda şunu gördüm; ben hayatım boyunca hep çok ilgili bir öğrenci ve iyi bir anlatıcı olmuşum. Dolayısıyla her alanda yeni şeyler keşfedebileceğim bir mecraya geçmek bu anlamda benim için en doğru tercih oldu. İçinde bulunduğum bu süreçte de öğrenmeye karşı duyduğum tutku, beni mevcut iş yaşamımda en çok motive eden şeylerin başında geliyor.

Uzun vadeli kariyer planlamalarında, insanın ihtiyacı doğrultusunda kendi güçlü yanlarını, ne istediğini ve daha da önemlisi ne istemediğini çok iyi bilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Esra Er Kursan

Yapmam gereken önceliklerim var. Önceliklerimi iyi belirlemeye çalışarak bu dengeyi kurmayı hedefliyorum. Peki, yapabiliyor muyum? Bazen evet, bazen hiç. Yapabildiğimde çok mutlu hissetsem de yapamadığım zamanlar için kendimi yıpratmamayı deneyimliyorum. Dengede kalacağım diye kendimi tedirgin ederek dengemi kaybetmekten kaçınmaya çalışıyorum diyelim…

Dengeyi bulmak isteyen kadınlara hiçbir tavsiye vermek istemiyorum. Zaten sosyal medya aracılığıyla fazlasıyla maruz kaldığımız ve insanda mutsuzluk ve yetersizlik hissini körükleyen “tavsiyelerin” biraz hadsiz ve yersiz olduğunu düşünmeye başladım. Asla tavsiye değil ama benim bu konuda ne yaptığımı söylemem gerekirse, işime koşulsuz saygı, çocuklarıma da koşulsuz sevgi göstermeye çabalıyorum.

Öğrenmeye karşı duyduğum tutku, beni mevcut iş yaşamımda en çok motive eden şeylerin başında geliyor.

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

Motto değil belki ama genel olarak kınamamaya, yadırgamamaya ve çok kesin konuşmamaya gayret ederim. Yaşadığımız günlük koşuşturma arasında otomatiğe bağladığımız zamanlarda sağduyu ve kibarlığımı korumanın zorlaştığını hissedip kendime bir format atmayı denerim (Tabii her zaman mümkün olmuyor ama ara sıra bile yapabilsem ne güzel). Dünyayı sevgi, nezaket ve güzellik kurtaracak, buna canı gönülden inanıyorum. Ben de öyle olabilmek için çabalıyorum.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Umuyorum, mutlu ve huzurlu olduğum ve bu duygulara katkı sağladığım bir yerde.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları