preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Elmas Aksu Karayel

29.04.2024
Annelik ve Kariyer İlişkisi: Elmas Aksu Karayel

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… Petit Soleil Küçük Güneş Anaokulu’nun idare kadrosunda yer alan Elmas Aksu Karayel, işe dönüş hikâyesini OGGUSTO’ya anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

Evlatlarım için ara vermek zorunda kaldım. Onlarla zaman geçirmek ve beraber olmak istedim. Aldığım bu karardan dolayı çok mutluyum. İşe dönüş sürecinde çocuklarımın büyümesi ve otonom olması benim de artık dünyaya faydalı olma isteğimin ağır basması etkili oldu. Bunlara ek olarak pandemi döneminde her şeyden ve herkesten uzak olmam bu süreci hızlandırdı.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Elmas Aksu Karayel

Benim için işe dönüş sürecinde en büyük destek kaynağım başarılı kadınlar, kadınlara yönelik dernekler, özellikle de YenidenBiz Derneği oldu. YenidenBiz, hem bana ilham verdi hem de düzenledikleri eğitimler ve speed networking gibi etkinlikler çok faydalı oldu. Ayrıca benim gibi çok fazla kadının olduğunu görmek, beni mutlu etmesinin yanında çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyerimde çok büyük değişiklikler oldu. Düşünmediğim bir sektöre girdim. Ve en büyük avantajım, tam zamanlı çalışmamak ve çocuklarımla ilgilenmeye devam etmek oldu. Bu süreçte yarı zamanlı çalışmak, benim için faydalı oldu çünkü, çalışma hayatında kopmamış oluyoruz ve ilerleyen süreçte tam zamanlı çalışmayı düşündüğümde bana kolaylık olacağını düşünüyorum. Kısacası hem çalışıyor hem çocuklarımla zaman geçirme şansım devam ediyor.

Kadınlara verebileceğim en önemli tavsiye; kendinize zaman ayırın ki sürekli enerjiniz yüksek olsun, planladığınız günler ve haftalar verimli bir şekilde ilerlesin.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Bu dengeyi bulmak çok kolay ama bir o kadar da hassas aslında. Haftalarımı, günlerimi bazen saatlerime kadar planlıyorum, organize ediyorum. Bir dantel gibi, her şeyi özellikle eşimin de yardımı ile planlıyoruz. Neyi ne zaman yapacağımı önceden düşünüyoruz. Bunun sayesinde zamanımı kaliteli ve verimli kullanmış oluyorum. İşe, aileme ve özellikle kendime de zaman ayırmış oluyorum. Ama maalesef çok nadiren olsa bile, bazı günler düşündüğümüz gibi olmuyor bu durumlarda enerjimi yüksek tutup geri planlıyorum. Kadınlara verebileceğim en önemli tavsiye; kendinize zaman ayırın ki sürekli enerjiniz yüksek olsun, planladığınız günler ve haftalar (iş-aile) verimli bir şekilde ilerlesin. Bizler iyi olursak, aile ve işimiz de daha da iyi olacaktır!

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

Benim hayat mottom Walt Disney’in sözü; “Tüm hayallerimiz gerçek olabilir, eğer onları takip etmeye cesaret edersek.” Bu mottom gündelik hayatımda, zamanı gelince küçük adımlarla tüm hedeflerime ulaşacağıma inancımı pekiştiriyor.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Hep hayal ettiğim ve olmak istediğim yerde olmak isterim ve zamanla olacağımı biliyorum. Ancak hayatın bana verdiği her aşamasını ve kararımı sindire sindire yaşamak, keyfini çıkartmak istiyorum. Anne olmanın zevkini aldıktan sonra şimdi yavaş yavaş iş hayatına ısınıyorum ve ileride dilediğim kariyerde olacağını biliyorum.

YenidenBiz Derneği
YenidenBiz Derneği Tüm Yazıları