preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Eda Başkan

30.04.2024
Annelik ve Kariyer İlişkisi: Eda Başkan

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… YenidenBiz Flex Platform Yöneticisi Eda Başkan, işe dönüş hikâyesini OGGUSTO’ya anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

İşe ara vermek kendi başıma aldığım bir karar olmadı. Doğum izni, doğumun pandemiye gelmesi, bir sene kapanma, çalıştığım şirketin yurt dışında olup pandemiyle beraber Türkiye’den çekilme kararı ve ikinci çocukla beraber 3,5 yıllık bir ara… Hep inandığım bir şey var; ne olursa olsun ne kadar kazandığının hiçbir önemi olmadan her kadının çalışması gerektir. Ben çalışarak mutlu olan, üretmeyi, hedeflerim olmasını seven biriyim. Çalışarak fayda sağlama ve üretkenlik duygusu, geri dönme kararımı güçlendiren temel motivasyon kaynaklarımdan biriydi.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

İşe dönüş sürecimde en değerli destek kaynaklarım arasında, ailemin ve yakın çevremden aldığım moral ve destek yer alıyordu. Onların cesaretlendirici sözleri ve güven veren tutumları, benim YenidenBiz’de gönüllü olarak çalışma cesareti bulmamı sağladı. Para almadan gönüllü olarak çalışmanın ve önemli bir projeye katkı sağlamanın değeri, gece gündüz çalışma azmi verdi. Son olarak, içimdeki güç ve motivasyon da destek kaynaklarımdan biriydi. Çalışma tutkum ve iş yapma arzum, kararlılıkla geri dönüşüm sürecimi yönlendirdi.

“Hayat, denge ve uyum içinde bir dans gibidir.” İşimde duyduğum fayda yaratma hazzı, ailemle geçirdiğim zaman arasında dengeyi kurmak, bu muhteşem dansın her anını dolu dolu yaşamamı sağlar.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

İş arama sürecimde YenidenBiz Flex Platform yöneticiliği pozisyonuna başvurmuştum ve ikinci görüşmemi Özlem Yeşildere ile gerçekleştirdim. İlk görüşmemiz olumlu geçmiş olsa da o dönem olmadı ancak Özlem Hanım, vazgeçmeden beni YenidenBiz’de gönüllü olmam konusunda ikna etti. Şimdi geriye dönüp baktığımda, onun ikna edici sözleri ve güveni sayesinde bu kararı almış olduğum için çok mutluyum. YenidenBiz gönüllüsü olarak başladıktan kısa bir süre sonra “Cumhuriyetin 100. Yılında 1000 Kadın” projesinde proje lideri oldum. Şu an ise bir yıldır YenidenBiz platformunda profesyonel olarak yöneticilik yapıyorum.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Eda Başkan

İki çocuğu olan bir anne olarak, günlük rutinimi yönetmek ve iş ile aile yaşamı arasında denge kurmak zorlu olabiliyor ama mümkün. Günlük rutinimi oluştururken, öncelikle günümü erken kalkarak planlamaya odaklanıyorum.

Ancak en önemlisi, mükemmel olmaya değil, dengeli olmaya çalışmak. Her gün her şeyin kusursuz olmasını beklemiyorum. Bazen işe odaklanırken çocuklarımın ihtiyaçlarını ihmal ettiğim anlar olabiliyor ya da tam tersi. Ancak, önemli olan bu dengeyi her gün yeniden sağlamak ve kendime acımadan, kendimi suçlamadan devam etmek.

Bu dengeyi bulmak isteyen diğer kadınlara tavsiyem, kendinize karşı nazik olun ve mükemmeliyetçi olmayın. Her gün kendinize biraz zaman ayırın ve kendi ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmeyin. Unutmayın, denge bir süreçtir ve zamanla gelişir.

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

“Hayat, denge ve uyum içinde bir dans gibidir.” İşimde duyduğum fayda yaratma hazzı, ailemle geçirdiğim zaman arasında dengeyi kurmak, bu muhteşem dansın her anını dolu dolu yaşamamı sağlar. İki alanı da önemseyerek, işteki başarı ve ailedeki mutluluk arasında sağlıklı bir denge kurmanın yaşamın zenginliğini artıracağını hatırlatır. Günlük yaşamda bu motto, işte verimlilik ve başarıya odaklanırken aynı zamanda ailemle kaliteli zaman geçirmemi sağlar. Bu denge sayesinde hem iş hayatımda başarılı olur hem de ailemle sağlam bir bağ kurarım.

Her adımımda, insanlara dokunarak onların hayatlarında olumlu bir değişim yaratmayı ve topluma fayda sağlamayı hedefliyorum.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Kadınların çocuktan sonra ikinci kariyerleri başlarmış. İnsanlara ilham veren ve fark yaratan işlerde bulunurken görüyorum. Her adımımda, insanlara dokunarak onların hayatlarında olumlu bir değişim yaratmayı ve topluma fayda sağlamayı hedefliyorum. Bu süreçte, aynı zamanda kendimi sürekli geliştirerek, potansiyelimin sınırlarını zorlayacak ve hayallerime ulaşmak için cesurca adımlar atacağım. Çünkü benim için en değerli olan şey, başkalarına yardım etmek ve birlikte güzellikler yaratmaktır.

YenidenBiz Derneği
YenidenBiz Derneği Tüm Yazıları