preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Deniz Açan

03.05.2024
Annelik ve Kariyer İlişkisi: Deniz Açan

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… Web 3.0 alanında Business Development Executive olarak çalışan Deniz Açan, işe dönüş hikâyesini OGGUSTO’ya anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

Benim için en önemli motivasyon günceli yakalamak ve bir şeyler üretmek oldu. Gelişmek, yeni bir şeyler öğrenmek, faydalı olmak istiyordum. İş arama sürecinde hep aynı kısır döngü içinde kalmıştım. İşe ara verdiğim için çok fazla etiketlendiğimi hissediyordum. YenidenBiz’in eğitimleri ile bana şu his geldi: ‘Bir yol bulamıyorsan, yol aç!‘

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

YenidenBiz Mentorluk Programı ile aynı şeyleri deneyerek farklı sonuç alamayacağımı anladım ve bakış açımı değiştirdim. “Tüketime Övgü” podcasti içimdeki pazarlama aşkını yeniden hissetmemi sağladı. Bu süreçte Web 3.0 dünyasındaki ve gelecekte bizi bekleyen teknolojik gelişmeler çok ilgimi çekiyordu. Konuyla ilgili webinarlara katılıyor ve güncel gelişmeleri takip ediyordum. İşim ile ilgili süreç de bununla paralel olarak gelişti. Herkesin ilgi alanı farklıdır, o konuyla ilgili kendini bir şey beklemeden geliştirmek çok önemli diye düşünüyorum. Çünkü bir noktada tüm yatırımınız size geri dönüyor.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

Kariyer hedefimin sınırları daha esnek oldu. Kafamda sadece önceden yaptığım ve çok iyi bildiğim konularla ilgili bir plan olurdu. Ama şimdi her şey olabilirim gibi geliyor. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki bu değişimlere uyum sağlamak, ilk deneyen, ilk yapan olmak en büyük hedefim. Bunu sadece iş ile de sınırlı tutmuyorum, tüm hayatım boyunca böyle olmak istiyorum.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Kadınlara tavsiyem, çok da fazla bu konuya takılmamak olur. Evde ya da işte biz hep çalışıyoruz zaten, karşılığında aldıklarımız şekil değiştiriyor. Bin parçaya bölünüyoruz ve ben her parçamı seviyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bu durumla barıştım. Ne yapmak istediğimizi bulmak en önemlisi. Bazen iş, bazen özel hayat daha fazla ön plana geliyor. Bu durumlarda esnek çalışma şeklinde bir işim olması en büyük avantajım. Bence kadınların iş hayatına geri dönememesinin nedeni de bu esnekliğin sağlanamaması. Örneğin gün içerisinde çocukların okullarıyla ilgili yapmam gereken bir şey varsa akşam çalışarak bu boşluğu telafi edebiliyorum. Esnek çalışma, günümüzde hep şirketler lehine algılanıyor. Oysa ki çalışanlara bu imkân sağlansa çok daha fazla kadın rahatlıkla işe dönüş yapabilir bence.

Bir yol bulamıyorsan, yol aç!

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

“Çaba, başarı getirir. “Buna yürekten inanıyorum. Bıkmadan, usanmadan tekrar denemek, yeniliklerden korkmamak ve kendini geliştirmek gerek. Bu bana karşılaştığım her zorlukta devam etme gücü veriyor.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Kendimi işimde birçok insana ilham verdiğim ve günlük hayatımda da çocuklarıma örnek olduğum bir noktada görmek tek dileğim.

YenidenBiz Derneği
YenidenBiz Derneği Tüm Yazıları