• Arama

Türk Mücevher Tasarımcıları: Monapetra

Anadolu’daki uygarlıkların izini süren eskiye tutkun sanatkâr bir anne babanın öncülüğünde yola çıkan Begüm ve İris’e markaları Monapetra hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

İris Süloş Özbaş: Mimar anne babanın kızı olan İris Süloş Özbaş, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve İletişim Bölümü’nde eğitim aldı.niversiteden sonra Fiba Perakende’nin Türkiye’ye henüz getirdiği Aeropostale markasında Buyer/Merchandiser olarak işe başladı. Ardından 2 buçuk yıl da Beymen Butik Mağazaları’nda merchandiser olarak görev aldı. Bu çalışma süreci içinde ortaya çıkan Monapetra projesi nedeniyle Beymen’le yolunu ayırdı. 2018 Şubatı’nda Begüm ile birlikte kurdukları Monapetra markasının gelişimi için yoğun bir şekilde çalışmaya başladılar.

Begüm Özbaş: Mimar, sanatçı, antika koleksiyoneri baba ve sanatçı bir annenin kızı olan Begüm, Sabanci Universitesi Görsel Sanatlar ve Iletişim Bölümü’nden mezun oldu. Üniversiteden sonra Fiba Perakende Gap, Marks and Spencer Banana Republic ve Aeropartale markalarının pazarlama departmanında marka iletişim, PR ve tüm pazarlama kalemlerinde görev aldı. Begüm’ün çocukluğu boyunca büyüdüğü sanat ortamını işe çevirmek en büyük hayaliydi. Monapetra’ya yansıttığı sanat esintileri çocukluğundan beri gördüğü ve ilham aldığı dokulardan oluştuğu için bu hobisini Iris’in vizyonu ile birlikte işe çevirmek kaçınılmazdı. 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İkimiz de görsel sanatlar eğitimi almış iki yakın dostuz. İkimizin de ataları Yunanistan’ın muhtelif yerlerinde doğmuş ve yaşamışlar. Ailelerimizin sanat, resim ve mimari tutkusu dolayısıyla bu tarihin içinde yaşayıp büyüdük. Geçmişten gelen bu ilham ile üniversite dönemindeki tasarım eğitim sürecini birleşerek Monapetra’yı yarattık.

Mücevherlere olan tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Tasarım dünyasının içerisine girdikçe estetik kaygımızın arttığını fark ettik. Dolayısıyla etrafımızdaki her şeye farklı gözle bakmaya başladık ve bu bizim kendi stilimize de yansıdı. Özellikle değişik aksesuar tasarımlarını kullanarak sade bir görünümün bile bambaşka yerlere taşınabileceğini fark ettik. Bu sırada hayatımıza takılar girdi.

Markanızın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Birlikte çıktığımız Roma seyahatinde aklımıza bir fikir geldi. Kendi köklerimizin de bize verdiği ilham ile antik paralar, değerli taşlar, el çizimi camlar ve sıkıştırılmış toprak parçalarıyla koleksiyonumuzun temelini oluşturduk. Tabii değişen tasarım dünyasında, koleksiyonun antik görünümünü koruyup kendi hikayemizi anlatmak amacıyla modern çizgileri ekleyerek yepyeni bir koleksiyon oluşturduk.

Markanızı 3 kelimeyle anlatın desek?

Kök, güç ve değer.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Monapetra her tasarımında bir felsefe ve uygarlık barındırıyor. Tasarımlarımızın tümü, antik ve modernin harmanlanmış hali ile oluşuyor. Yani, doğal ve değerli olana, tasarım kendi içerisinde gönderme yapıyor. Her bir parça kendi köküne bağlanırken naifliğini koruyor. Koleksiyonumuzdaki mozaik hayvan desenli parçalar, toprağın altından çıkan çekirdek tasarımları, işlenmemiş ham altın ile birlikte naifliği korumayı ve güçlendirmeyi hedefliyor.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Begüm: Ben yüzük takmayı tercih ederim çünkü kullandığım aksesuarımı her an görebiliyor olmak ve gün içinde onun bana hissettirdiği enerji hoşuma gidiyor.

İris: Sanırım ben de yüzük derim çünkü bence yüzük, manevi olarak da çok fazla anlam, anı ve değer taşıyor.

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Artık mücevher, sadece özel günlerde kullanılan bir objeden çok, gündelik hayatımızın parçası olan tasarım tercihi haline geldi. Zaten çok fazla mücevher markası olmasının nedeni de bu. Klasikten çıkıp moderne giden bir yol bu ve giderek de uzuyor.

Mücevheri en güzel taşıyan kadınlar sizce kim?

Günümüz dünyasının ünlü kadınlarını düşününce Cate Blanchett, Charlize Theron, Penelope Cruz, Jessica Biel gibi isimler aklımıza geliyor. Kendi ünlü isimlerimizi düşününce de Bergüzar Korel, Şevval Sam ve Serenay Sarıkaya’nın aksesuarları güzel taşıdıklarını düşünüyoruz.

Çok sevdiğinizi birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Kişiden kişiye değişir aslında. Kendi koleksiyonumuzu düşündüğümüzde her bir parça farklı bir hikaye anlatıyor ve bambaşka dünyalara hitap ediyor. Ona kendi hikayesini hediye etmeyi tercih ederiz.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.