• Arama

Füreya Sergisi ile Füreya Koral'ın İç Dünyasına Yolculuk

Çağdaş Türk seramiğinin en önemli isimlerinden Füreya Koral’ın iç dünyasına eşsiz bir yolculuğa davetlisiniz. Bu yıl 60. yılını kutlayan Kale Grubu tarafından hayata geçirilecek olan ‘Füreya’ sergisi 18 Kasım 2017 – 18 Ocak 2018 tarihleri arasında Akaretler’deki Sıraevler’de siz sanatseverlerle buluşacak.

Füreya Koral’ın aramızdan ayrılışının 20. yılı anısına, sanatçının bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı retrospektif sergisinde Koral’ın seramik sanatına olan tutkusunun yanı sıra sanatçının iç dünyasını ve kendini gerçekleştirme hikayesini de yakından göreceğiz. 

Fotoğraf: Ali Konyalı & Tarkan Kutlu

Başta seramik sanatı olmak üzere kültürel mirasımızın birçok farklı alanına destek vermeyi hedefleyen Kale Grubu, 60. kuruluş yıldönümünde yenilikçi anlayışıyla seramik-mimari birlikteliğinin öncü isimlerinden de biri olan Füreya’yı “anmak kadar anlamak” da gerektiğinin önemini vurgulamak için Füreya’yı özgün bir bakış açısı ile sanatseverlerin karşısına çıkarmaya hazırlanıyor. 

Károly Aliotti, Nilüfer Şaşmazer ve Farah Aksoy küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergi, 40 yaşında seramikle bir anlamda yeniden doğan Füreya’nın bilinmeyen yönlerine de ışık tutuyor. Sergide yalnızca Füreya’nın ürettiği seramik nesneler, tabaklar, porselenler ve duvar panoları değil; aynı zamanda fotoğrafları, kişisel eşyaları ile aile bireylerine dair bilgi ve belgeler de sunuluyor.

Fotoğraf(üst): Ara Güler

“Sanat eseri bir şey yaratmak değil; insanlar arasında bir yol bulmak, bir gönül yolu bulmak…”

- Füreya Koral

 

Füreya Koral’ın Hayatı

1910 yılında İstanbul’da doğan Türkiye’de çağdaş seramiğin öncü sanatçılarından Füreya Koral, sanat hayatına 1947’de tedavi için yattığı İsviçre’deki sanatoryumda başladı. Yaşamının geç sayılabilecek bir evresinde resim ve seramik yapmaya başlayan sanatçı, tedavisinin ardından gittiği Paris’te dönemin ünlü seramik sanatçılarından Georges Serre ile tanıştı ve onun yönlendirmesiyle çeşitli seramik atölyelerinde çalıştı.

1951’de Türkiye’nin ilk özel çağdaş sanat galerisi Maya Galerisi’nde Türkiye’deki ilk kişisel sergisini açtı. Farklı teknikle sayısız obje üretmiş olan Füreya Koral, sanat tarihi literatürüne duvar seramağini mimariye dahil ettiği eserleriyle girdi. Aralarında Salon d'Octobre (Paris), Modern Sanat Müzesi (Mexico City), Napstkovo Muzeum (Prag) ve Smithsonian Institute (Washington) gibi köklü kurumların da bulunduğu birçok yerde sergi açan Füreya Koral, 1997 yılında İstanbul’da vefat etti.

 

 

 

Eserlerinin birer ‘yüksek sanat’ olarak görülmesine karşı çıkan Füreya’nın üretim anlayışını en iyi şu cümlesi özetliyor:

“İstiyorum ki yaptığım çini tabakta en fakir ev yemek yesin. Benim çinilerim herkesin olsun.”
 

Sanatı müzelere ‘hapsetmeye’ de karşı çıkan sanatçının ölümünden sonra birçok üretimi Türkiye’nin dört bir yanına dağılsa da bu sergide farklı kaynaklardan toplanarak bir araya getirilen eserler, Füreya Koral sanatı ve seramik anlayışı hakkında ziyaretçilere kapsamlı bir fikir veriyor.

 

 

Füreya Sergisi

Sergi Tarihi: 18 Kasım 2017- 18 Ocak 2018 
Ziyaret saatleri: 11:00 - 19:00 (Pazartesi günleri hariç)
Adres: Akaretler Sıraevler, Şair Nedim Caddesi No: 16 Beşiktaş, Istanbul

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.