preloader

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

18.01.2021
Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Yazı Boyutu:

Koşturmalı geçen şehir hayatında 24 saat bazen yetersiz gelebiliyor. Ama birkaç küçük adımı hayatınıza dahil edip rutin haline getirmek, günü kurtarmanızı, hayatı keyifli hale getirmenizi sağlayacak. Bir diğer yandan da şehrin tüm güzelliğinin tadına varmanıza imkan tanıyacak.

Güne Hareket Katın

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Uzmanlar her gün 10 bin adım atmanın vücut sağlığı için vazgeçilmez olduğunu söylüyor. Şehir hayatının koşturmacası içerisinde bu her zaman mümkün olmasa da her güne hareket katmak şart. İster haftanın en az üç günü 10’ar dakikalık kardiyo yapın isterseniz de her güne 30 dakikalık egzersizle başlayın… Mutlaka ama mutlaka vücudunuzu hareket ettirin. Günün geri kalanında çok daha zinde kalmanızı sağlayacak egzersizler için akıllı telefonunuza aplikasyonlar indirebilir, akıllı saatinizden ne kadar adım attığınızı görebilir ya da egzersiz yapmak için ev içinde kullanılabilecek yürüme bandı, eliptik bisiklet gibi aletler edinebilirsiniz.

Hızlı Kahvaltı Alternatifleri

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Artık bildiğimiz kurallar değişti; bununla birlikte uzun kahvaltı ritüelleri de değişti. Güne çok çeşitli kahvaltıyla başlama alışkanlıkları yerini hızlı ve sağlıklı kahvaltılara bıraktı. Şehirde yaşayan ve zamandan tasarruf etmek isteyenler artık hızlı, besleyici ve sağlıklı seçimlerle güne başlıyor. Tam buğday, siyez, kara buğday gibi daha sağlıklı unlarla, ekşi maya yöntemiyle hazırlanmış ekmek dilimleri üzerine avokado, fıstık ezmesi, meyve, poşe yumurta gibi seçeneklerle, hızlı tost dilimleri, yulaf ve meyvelerle hazırlanmış kaseler; rengarenk smoothie’ler şehir hayatında zaman kazanmak aynı zamanda da sağlıklı kalmak için harika alternatifler.

Vazgeçilmez Mail Kontrolü

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Yoğun bir iş hayatındaysanız sık sık mail kutunuza yeni postalar düşüyor demektir. Bunların arasından illa ki acil olanlar, ofise gitmeden planlamamız gerekenler ya da gözden kaçırmamanız gerekenler bulunuyordur. Bu yüzden de gün içinde şehrin bir kenarında durmuş maillerini kontrol edenleri görmek sürpriz değil. Ofis dışındayken mail bildirimlerini aktif etmek hatta akıllı saatinize yönlendirmek güncel bir alternatif.

Kahvenizi Unutmayın

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Şehir hayatının her anında her zamankinden daha dinç olmak gerekiyor. Bunun için de kafein şart. İster küçük bir yatırım yaptığınız kahve makinenizle, isterseniz favori kahvecinizden olsun güne kahveyle başlamak her şehirlinin vazgeçilmezi. Kahve içerken geride çöp bırakmamak için de mug ya da termos taşımak da bilinçli olan her bireyin olmazsa olmazı.

Faydalı Uygulamalar

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Günden güne hayatı kolaylaştıran aplikasyonlara yenileri ekleniyor. Trafik yerine açık olan yol alternatifini gösterenler; şehrin detaylı haritasını sunanlar, en favori mekânları ziyaretçi puanlamasıyla gösterenler; gün içerisinde kaç adım attığınızı sayanlar, planlayıcılar, sevdiğiniz müzikleri kaydedenler, bütçenizi takip edebileceğiniz hatta yatırımlar yapabileceğiniz banka ve borsa uygulamaları, istediğiniz saatte market alışverişinizi getirenler, elektronik kitaplar ve çok daha fazlası telefonunuzda taşıyarak günü kolaylaştıran uygulamalardan.

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

İçerisinde birçok katkı maddesi bulunan paketli yiyecekler yerine sağlıklı atıştırmalıklar mutlaka yanınızda olmalı. Bunun için taşırken kolaylık sağlayan bpa içermeyen plastik kaplar edinebilir; yanınızda çiğ sebzeler, kuruyemişler, meyveler taşıyarak açlığınızı en sağlıklı yoldan giderebilirsiniz.

Kurtarıcı Ürünler

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Şehir hayatında karşınıza ne çıkacağı belli olmuyor. Bu yüzden her durumda sizi kurtaracak her şey arabanızın torpido gözünde, bagajınızda, çantanızda kısacası her zaman elinizin altında olmalı. Ani değişen hava durumu için şemsiye, telefonunuzu çok kullandığınız günler için taşınabilir şarj cihazı, belgelerinizi yedekleyebilmeniz için hard disk ya da USB, rahatça konuşmalarınızı yapabilmeniz için kablosuz kulaklık hayat kurtaran taşınabilir teknolojilerden bazıları.

Hızlı Yemek Alternatifleri

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Yemek sipariş uygulamaları ve özenli paketlemelerle hızlı ve sağlıklı yemek imkanı kolaylaşsa da ev yemeği çok daha lezzetli bir alternatif. Bunun için de hızlı çözümleri kullanabilirsiniz. Fırına atmaya ya da tencerede pişirmeye hazır market ürünleri çok kısa sürede pişiyor. Pişirdikten sonra porsiyonladığınız yemekleri daha sonra ısıtarak yemek üzere buzluğa koymak en yaygın olan çözüm. Birçok yemeği sıcakken cam kaplara koyup saklayarak ömrünü uzatabilirsiniz. Yeni mutfak teknolojilerinde de yemek pişirmeyi kolaylaştıran birçok mutfak aleti var. Hem yemek hazırlamayı hem de pişirmeyi bir araya getiren aletler sayesinde eve geldikten kısa bir süre sonra yemeğiniz hazır olabilir.

Hava Temizleyiciler

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Şehir hayatı birçok yönden güzel olsa da temiz hava açısından aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu konuda da yeni nesil şehir insanının favorisi hava temizleyiciler oluyor. Şehir hayatının getirdiği kirli havayı arındıran temizleyiciler bakteri ve mikropları temizliyor, alerjilere neden olan etmenleri engelliyor.

Besin Destekleri

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Ne kadar dikkat edersek edelim hızlı geçen şehir hayatında kendimizi, özellikle de beslenmemizi ihmal edebiliyoruz. Bu konuda vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almak için eczanelerden besin desteği almakta fayda var. Bu konuda hangi desteği alacağınıza tek başınıza karar vermemek, mutlaka doktor önerisiyle kullanmak önem taşıyor.

Su İçmeyi Unutmayın

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Telaşlı geçen gün içerisinde su içmeyi unuttuğunu söyleyenlerin sayısı hiç de az değil. Sağlık için kritik önemi olan suyu içmeyi ihmal etmemek için telefonunuza düzenli olarak uyarı veren aplikasyonları kullanabilir, şehir içerisinde yanınızda taşıyabileceğiniz su termoslarından edinebilir ya da farklı zevklere uygun desenlerle hazırlanmış kocaman ofis bardaklarını tercih edebilirsiniz.

Mavi Işıktan Korunun

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Sürekli karşımızda olan telefon, tablet, bilgisayar adeta bir parçamız olsa da gözlere ve biyolojik saatimize zarar veriyor. Mavi ışığı minimumda tutmak için ilk yapmak gereken şey akılı telefonunun mavi ışık filtresini aktif etmek. Mavi ışığı engelleyen numarasız gözlükler ve ekran filtreli koruyucular kullanmak da işe yarayan yöntemlerden.

Kendinize Alan Yaratın

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Zaman çalışmakla geçse de aslında hayat bundan çok daha fazlası. Sadece hafta sonları değil gün içerisinde de kendinize zaman ayırın ve sevdiğiniz kendinizi mutlu edecek şeylerle vakit geçirin. Bu arkadaşlarla görüşmek, televizyon karşısında zaman geçirmek, mutfağa girmek, hobi edinmek, kitap okumak, Youtube videolarına dalmak bile olabilir.

Uykuya Önem Verin

Şehir Hayatının Vazgeçilmezleri

Şehir hayatının şöyle bir gerçeği var; kimsenin uyuyamıyor. Uzmanlar sağlık için gece en geç 23.00’te yatağa gidilmesini ve en az yedi saat uyunmasını öneriyor. Ama günün stresi uyku saatine de geçtiği için bu mümkün olamayabiliyor. Yatmadan bir saat önce mavi ışığı kesin, uykuya yardımcı çay için ve sakinleştiren sesler dinleyin.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları