preloader

Özlem Süer'in Yeni Gelinlik Koleksiyonu: Toile

Özlem Süer'in Yeni Gelinlik Koleksiyonu: Toile

Yazı Boyutu:

Özlem Süer’den yeni koleksiyonunu ve gelinlere verdiği tavsiyeleri dinledik.

Tasarımları dünya moda otoritelerince Avant-Garde, Neo-Romantik, Deneysel ve Kavramsal disiplinler arası olarak tanımlanan Özlem Süer; 30 yıllık moda ve tasarım serüveninde, her sezon farklı öykülerden esinlenerek yarattığı eşsiz koleksiyonların yaratıcısıdır. Tasarımcı, farklı disiplinleri kavramsal bakış açısıyla sentezlediği sanat enstalasyonlarıyla da dünyada solo ve karma performanslar gerçekleştirmektedir.

En son tasarladığınız “Toile” koleksiyonunuzda gelin adaylarını neler bekliyor? Yeni koleksiyonunuzu anlatır mısınız?

İlk gösterimini Doha’da yaptığımız koleksiyonumuzda iki ana tema öne çıkıyor. “Glam Side” ve “Inside-Out”… Bu iki temanın en önemli özelliklerinden biri ise markamızın lükse dair avant-garde yorumları. Her temanın öne çıkardığı detaylar arasında yer alan derin V yakalar, katkat etekler, dantel üstler, transparan nakışlar çok dikkat çekici. Beyaz tuvalin sanatçısına verdiği sonsuz ilham çeşitliliğinden yola çıkarak oluşturduğumuz koleksiyonda 2019 trendleri arasında yer alan saf, bedeni saran silüetlerle birlikte teni ortaya çıkaran dekolteler sezon düğünlerinin hem romantik hem de modern yönünü gözler önüne serecek… İnce dantellerimiz 2019 düğünlerinde boy gösterecek gelinleri bohem havaya taşırken, tasarımlarımızda kullanılan kemik renk aksesuarlar zenginliği de ön plana çıkarıyor. Dantel kollar, kuş tüyleri, özel çiçekler, spagetti askılar, kat kat iç içe geçmiş dantellerle, oturumlu sırt dekolteli romantik gelinlikler tek bir tarzdan öte ampir bir dokuya bürünüyor.

Özlem Süer'in Yeni Gelinlik Koleksiyonu: Toile

{88434}

Tasarım sürecinde nelerden beslendiniz?

Bir tasarımcı olarak okuduğum kitaplardan tutun, dinlediğim şarkılara, gezdiğim yerlerden yediğim yemeklere kadar her şey bana ilham veriyor. Ekibimizdeki herkesin hayattan aldığı ilhamları birleştirdiğimizde ise ortaya çok renkli ve çok kültürlü koleksiyonlar çıkıyor. En çok da seyahat ettiğim yerlerden ilham alıyorum.

Toile’in ilhamı ise plastik sanatların büyülü objesi tuval… Bir sanatçının eserine ilk dokunuşunu, kumaş seçimlerimiz, inovatif kalıplarımız, ünik aksesuarlarımızla ele alıyoruz.

Yeni sezonun en belirgin trendleri neler?

İnce danteller, üç boyutlu işlemeler, Swarovski taşlar ve kesme taşları fazla göreceğiz bu sezon. Derin V yakalar, bedeni saran modelleri de bu sezon ön plana çıkacak. Aynı zamanda A-Linie figürler, dekolteyi ve teni ortaya çıkaran modellerle fazla rastlayacağız. Öze dönüş, nötralize bakış, cinsiyetsizlik, yeni doğa gibi kavramların şekillendirdiği Özlem Süer White 2019 Koleksiyonumuz, iyi yaşama ve natüralizme de vurgu yapıyor. Kat kat eteklerin ahengi ve dantelin zarafetiyle dikkat çeken parçalar, transparan nakışlarla birlikte zamana meydan okuyor. 2019 trendleri arasında yer alan, bedeni saran silüetlerle teni ortaya çıkaran albenili dekolteler, koleksiyonun romantik ve modern yönünü gözler önüne serecek…

Özlem Süer'in Yeni Gelinlik Koleksiyonu: Toile

Toile koleksiyonunuzda hangi parçalar ve materyaller ön plana çıkıyor?

Danteli çok fazla göreceğiz, danteli farklı kumaşlarla birleştirip farklı boyutlar elde ediyoruz. İpek ve tülün ağırlıkta olduğu gelinliklere eşlik eden gizemli detaylar, omuzlardaki dantel motiflerle buluşuyor. Aksesuarlarında mücevher etkilerinin görüldüğü koleksiyonumuz, aşkını beyazın büyüsüyle üzerinde taşıyan ve bir yıldız gibi parlamak isteyen tüm gelinlerin gözdesi olacak.

Vücut tipine göre gelinlik seçimi nasıl yapılmalıdır?

Klasik bir cevap olacak ancak gelinler vücutlarını iyi tanımalılar. Hayal ettikleri ile kendi beden gerçekleri arasındaki noktayı iyi tespit etmeleri gerekiyor. Bu konuda bize başvuran gelinlerin bizimle birlikte doğru proporsiyonlarda giyinmeyi öğrenerek oluşturdukları prensipleri sadece gelinlikte değil günlük hayat dinamiklerinde de uygulayabildiklerini söyleyebilirim. Öncelikle gelinin ön plana çıkarılması gereken noktasını tespit etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Tasarımın bir tarafı matematik gibidir, formüller ve hesaplar vardır. Ben bu noktayı önemsiyorum. Ön plana çıkartılacak nokta belirlendikten sonra detaylar yavaş yavaş işlenmeye başlıyor. Eğer omuzlarınız geniş ve yuvarlaksa, askısız bir formu harika taşıyacaksınızdır ya da belki halter bir formu. Ama tabi bence en önemlisi vücudun proporsiyonu en önemlisi.

Özlem Süer'in Yeni Gelinlik Koleksiyonu: Toile

Gelinlik ve aksesuar seçerken en çok nelere dikkat edilmeli?

Duvak, saç aksesuarı, ayakkabı, mücevher gelinliğin en önemli tamamlayıcıları. Törenin kapsamına göre aksesuarların büyüklükleri, şekilleri, değerleri değişebiliyor. Bütün tören boyunca duvağı taşımak zor olabiliyor, o nedenle seremoninin ardından duvağı çıkartıp bir saç aksesuarıyla gelinliği tamamlamak çok hoş görünüyor. Bohem gelinliklerin öne çıktığı kır ve açık hava düğünlerinde gelinliğin tamamlayıcısı bir aksesuar duvak yerine tercih edilebilir. İncilerin, tüylerin süslediği zarif bir taç, saçın içinden geçerek müthiş zarif bir görüntü yakalayabilir. Ayakkabı da ise tabii ki en önemli unsur konfor… Yükselmek isteyen gelinler kalın topukları tercih ediyor, dolgu topuk ya da 3cm gibi mini topuklar çok ideal. Nikah ve düğün ayrımında ayakkabı değişimi de tercih edilebilir. Nikah sırasına iyi fotoğraf veren 10cm puntolu zarif bir stiletto yerini eğlence anında kalın tabanlı bir beyaz sneaker’a bırakabilir.

Bugün evleniyor olsanız hangi gelinlik modelini tercih ederdiniz?

Kumaş oyunlarının çok yoğun olduğu, farklı malzemelerin dantel, ipek, tafta vb. kullanıldığı, sanatsal anlamda deneysel bir avant-garde’lık taşıyan.. Paralel bir “back&front” dekoltesine sahip, bel oyuntusu heykelsi bir korsaja sahip, viktoyen kollu tam boy hizasında bir model olabilirdi.

Özlem Süer'in Yeni Gelinlik Koleksiyonu: Toile

Tasarım çizginizdeki avant-garde ve timeless unsurlardan bahseder misiniz?

Tasarımın biricikliği, üzerindeki emek ve katma değeri ister istemez alıcısı tarafından timeless olarak kullanılmasından geçiyor. Tasarım alıcısı/izleyicisi bedeli ne olursa olsun, tasarımın arkasındaki kavramsal duruşu önemsiyor ve aslında ona sahip olmak istiyor bu sebeple tasarımı üretirken onun zamansız oluşunu iyi formüle etmek çok önemli. O sebeple 20’lerin bir couture tasarımı halen giyilebilir oluyor. Zaman üst başlığında avant-garde ve deneysel duruş ise tasarımı ünik yapan özelliklerden biri. Zaman müthiş hızlı, üretim ise sonsuz. Sürekli yeniyi yalnızca deneysellikle verebiliriz, bu deneyselliğin stil duruşunu ise avant-garde’lıkla…

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı
editörün tüm yazıları