preloader

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

05.05.2020
Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

Yazı Boyutu:

Las Vegas her sene teknolojinin birçok alanından gelişmeyi tüketicilerle buluşturan CES’e (Consumer Electronics Show, Tüketici Elektroniği Fuarı) ev sahipliği yapıyor. Bilişim, sağlık, ulaşım, tarım ve spor gibi birçok farklı kategoriyi kapsayan teknolojik gelişmeler arasında en dikkat çekenleri, Teknolojide Kadın Derneği’nin teknoloji markalaşma ve pazarlama uzmanı Zehra Öney yazdı.

Teknoloji günümüzde artık farklı bir anlam kazanıyor. Teknolojinin hayatımızın her alanına nüfuz etmesiyle de geçmişin lüksleri, bugünün ihtiyaçları haline geliyor. Böylece teknoloji ve lüks tanımlarımız değişiyor ve bu iki kavram hızla birleşiyor. Teknoloji lüks ile nasıl bu kadar eş anlamlı ve uyumlu hale geldi? İşte bu sorunun cevabını, Tüketici Elektroniği Birliği (CEA), tarafından geçtiğimiz Ocak ayında Amerika’da organize edilen Uluslararası CES fuarında tanıtılan teknolojilerle anlatmak istiyorum.

Tüketici teknoloji endüstrisini büyümeye ve gelişmeye teşvik etmenin amaçlandığı fuarda sergilenen ürünler, hızla dijitalleşen bu dünyada gündelik hayatlarımıza hemen girmeye hazır. Bu konuda hayatımızı kolaylaştıracağına inandığım, 9 teknolojik gelişmeyi sizlerle paylaşacağım.

Akıllı Ayna

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

Akıllı aynalar, karşısına geçtiğinizde verdiğiniz sesli komutlarla mobil cihazınızdaki akıllı asistanınıza seslenmenizi mümkün kılıyor. Örneğin Amazon’un Alexa’sı ile eşleşen Verdara, sesinizi tanıyarak aynanızın etrafındaki ışıkları sizin için yakıyor. Bu ürünün başka bir versiyonu ise Google asistan destekli. Sabah kalkıp banyoya gittiğinizde aynanızdan trafiğin, havanın durumuna bakabilir ya da günlük ajandanızın takibini yapabilirsiniz. Bunun yanında rutin cilt bakımı, diş fırçalama gibi etkinliklerinizi de YouTube yardımıyla renklendiriyor.

Akıllı Giyim Dolabı / Gardrop

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

Kıyafetlerinizin organize ve hijyenik bir şekilde saklanmasını sağlayan akıllı gardrop, günlük hayatlarımıza rahatlık getiriyor. Oldukça şık bir görünüme sahip dolaba, içindeki hareketli askılar sayesinde normal bir gardroba koyacağınızdan daha fazla kıyafeti yerleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda yapay zeka ile zenginleştirilen bu ürünler, geleceğin yatak odalarını teknoloji severlerle buluşturuyor. Bu tip dolaplarda kullanılan akıllı aynalar, kullanıcılarına moda tavsiyeleri veriyor ve sanal bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Evde Topraksız Tarım

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

Artık tarım yapmak isteyenler ve çiftçiler, üretimlerini akıllı cihazlarıyla kontrol edebiliyor. Akıllı telefonlara indirilen uygulamalar teknolojinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor. Hayal edin… Sağlığınızdan endişe etmeden alışveriş yapamadığınız bugünlerde, her daim taze ve organik gıdaya evinizden erişiminiz olsa güzel olmaz mıydı? İşte, Japonya’da geliştirilen bu teknoloji, her ortamda meyve ve sebze yetiştirmeyi sağlıyor. Polimer film, herhangi bir düz dış yüzeyde meyve ve sebze yetiştirmeyi mümkün kılan son teknoloji bir tarım yöntemi. Tek kullanımlık çocuk bezleri gibi ev ürünlerinde kullanılan süper emici bir malzeme olan hidrojelden yapılmış olan film, milimetrenin milyonda birini ölçen çok sayıda nano boyutlu gözenekle su ve besinleri emerek çalışıyor. Ürünler de işte bu filmin üzerine yetişiyor.

{772842}

Cilt Leke Silgisi

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

Yüzünüzden yılları silecek olan teknolojik silgi, aslında yüz ve ellerdeki yaşlılık belirtileri için geliştirilmiş mini bir printer. Procter & Gamble tarafından piyasaya sürülen bu cihaz cildi tarıyor ve yaşlılık lekeleri, yara izleri, patlayan kan damarları, çilleri ve siyah noktaları gizlemek için küçük miktarlarda makyaj uyguluyor. Böylece makyaj veya lazer tedavisi kullanmadan, cildinizde sizi rahatsız eden pürüzlerden kurtulmuş oluyorsunuz. Cihaz, cildi taramak ve hiperpigmentasyonu tespit etmek için kamera optiklerini, özel algoritmaları ve baskı teknolojisini birleştiriyor. Sonrasında ise hassas bir şekilde düzeltici serum uyguluyor.

DNA Bilekliği

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

“Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler, düzenli uygulandığında olumlu sonuçlar” verir düşüncesiyle üretilen bileklikler ile abur cuburlara hayır diyebileceksiniz. Bu bileklikler sizin ne yiyip ne yiyemeyeceğinizi söylüyor. Giyilebilir teknolojilere dahil bileklikler, kendi DNA’nıza göre alışveriş yaparken sağlıklı seçimler yapmanın kolay yolunu size sunuyor. Yüksek tansiyona genetik yatkınlığınız var mı? O zaman bilekliğiniz size tuzlu atıştırmalıklardan uzak durmanızı söylecektir. Ayrıca bir ürünün barkodunu taradığınızda, bileklik kırmızı veya yeşil ışığı ile o ürünün size iyi gelip gelmeyeceğini gösteriyor.

Akıllı Kemer

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

İlk bakışta diğerlerinden hiçbir farkı olmayan akıllı kemerin içinde, pek çok sensör bulunuyor. Kemerin içindeki algılayıcılarla kullanıcının fiziksel aktiviteleri takip ediliyor. Ayrıca kemerin en dikkat çekici özelliği, kullanıcının düşmesi algılayabilmesi ile bel çevresini ölçebilmesi. Bunun yanında Apple Watch ile kıyaslanıyor çünkü kullanıcının aktivite raporu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yeme uyarısının yanında sağlık kontrolü uyarısı veriyor.

{772690}

Kişisel Mobil Araçlar

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

CES’te dünyanın nasıl seyahat ettiğini yeniden tanımlayabilecek yeni otomotiv, robotik teknolojileri sergileniyor. Fuarda teknolojinin bizlere sunduğu benzersiz sürüş deneyimlerini de denemek mümkün. Otomotiv şirketleri, çevreye dostu ve sürdürülebilir ulaşım seçenekleri için tüketicilerden gelen talepleri karşılamaya çalışıyorlar. Bu amaçla üretilen kişisel mobil araçlar, teknoloji tutkunlarına büyük heyecan veriyor. Artık yolcuklarımızın geleceği parlak ve elektrikli…

Öğrenen ve Seninle Yaşayan Robot

Geleceğe Damga Vuracak 9 Teknolojik Gelişme

Bazı insanlar, teknoloji meraklısı ve yenilikçi ruhlu Millenial jenerasyonuna tembel etiketini yapıştırabilirler. Halbuki bu nesil, teknolojiyi de kullanarak bizlere günlük rutinlerimizi daha önceki jenerasyonlar gibi yerine getirmek zorunda olmadığımızı gösteriyor. CES 2020’de ise fütürist girişimler ve genç odaklı şirketler, yapay zekâ ve robotik yaygınlaştıkça geleceğin nasıl dönüşebileceğini ev işlerine yardım eden veya sahibine arkadaşlık edecek robotlarla gösterdi. Bu robotlar; çöpünüzü atıyor, yemeğinizi yapıyor ya da sevimli dış görünüşleriyle sıkıntınızı giderecek arkadaşlara dönüşüyor.

Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir teknolojiler pazarı yeni formlar ve gelişmiş teknoloji ile büyüyor. Yeni yazılımlar, daha akıllı sensörler, yeni tasarımlar, geliştirilmiş piller ve giyilebilir teknolojiyi tüketicilerin yaşamının ayrılmaz bir parçası haline getirmek için bir araya geliyor. Sensör teknolojisindeki gelişmeler, akıllı kumaşlar, bulut bilişim, esnek zarlar ve daha fazlası giyilebilir ürünleri bir üst seviyeye taşıyarak kullanıcılarının aktivitelerini izlemeye ve geliştirmeye yardımcı oluyor. Bu teknolojiler aynı zamanda sağlık sorunlarını önceden tahmin ederek önlemeyi de destekliyor.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları