preloader

Çevre Dostu Kozmetik Markaları

12.06.2018
Çevre Dostu Kozmetik Markaları

Yazı Boyutu:

Sadece tüketicilerini değil dünyayı da güzelleştirmek için çaba sarf eden, yatırımlarını bu doğrultuda yapan ve doğal etken maddelerden faydalanmayı tercih eden markaları keşfedin.

Son yılların en büyük megatrendlerinden biri; Sürdürülebilirlik. Hemen hemen her sektör gibi, kozmetik sektörünün de öncü firmaları, hayatta kalabilmenin tek yolunun sürdürülebilirlik olduğunu bilerek vizyon ve plan geliştiriyor. Bilinçli kullanıcılar artık, benzer nitelikte el kremi, nemlendirici veya şampuanı aynı kalitedeki markalarda bulabilirken, tercihlerini ekosistemin dengede kalabilmesi için vizyon ve plan geliştiren firmalardan yana kullanıyor. Biz de sadece tüketicilerini değil, dünyayı da güzelleştirmek için çaba sarf eden, yatırımlarını bu doğrultuda yapan ve doğal etken maddelerden faydalanmayı tercih eden markaları, kendilerinden dinledik…

L’Occitane Genel Müdürü Pınar AKÇAM

Çevre Dostu Kozmetik Markaları

L’OCCITANE’nın ilham kaynağı Güney Fransa’nın Provence bölgesidir. Nefes kesici, çeşitli manzaraları, saf ve doğal güzelliği ve gelenekselliğiyle Provence, zengin bir araziye sahiptir. Çeşitli yerel kurumlarıyla L’OCCITANE bu bölgede yaşayan halkın doğa konusunda bilgeliğinden yararlanabilmek için onları destekler. Sadece Provence değil, tüm ürün içeriklerimize ait farklı bölgelerdeki zanaatkarlar, çiftçiler ve lokal üreticilerle çalışarak ve piyasa koşullarının üzerinde alım yaparak onların ekonomik hayata katılımını artırıp, bölgedeki unutulmuş geleneklerin sürdürülebilirliğini artırmayı hedefler.

Aynı zamanda değerlerimizden biri olan saygı ilkesi, hem kullanıcılarımız, hem de doğa için taahhütümüzdür.Bizler, hem insanlığa hem de yaşadığımız dünyaya kaşı duyarlı olmanın bilincini ürünlerimize de yansıtıyoruz. Çevreci yedekler (refilller) üretmemizle beraber kullandığımız ambalajlarımızda, yeniden dönüştürülmüş materyaller, yeniden dönüştürülebilir veya sürdürülebilir ormanlardan alınmış kaynaklar kullanıyoruz. Karbon ayak izimizi olabildiğince küçültmek amacıyla havayoluyla sevkiyatı gerekli oldukça gerçekleştirmiyoruz, buna alternatif olarak tüm dünyaya ürünlerimiz deniz veya karayolu ile ulaşıyor. Sürdürülebilir üretim tekniklerinden yararlanarak 2016’da üretilen ürünlerimizin %92’sinin en az %90’ını doğal içeriklerden oluşuyor, bu oran %57’sinde ise %95 üzerindedir. Doğal içeriklerden oluştuğunu temin ederek biyo-çeşitliliği desteklemekteyiz. L’OCCITANE’ın Ekomomik Yedek ambalajları sayesinde, orijinal ürünlerde kullanılan plastiğin % 80’inden tasarruf edebiliyoruz.”

ÇEvre Dostu Kozmetik

Aromachologie Repairing Shampoo Eco Refill 500 ml,içerdiği 5 esansiyel yağ ile (ylang ylang, tatlı portakal, lavanta, sardunya, melek otu) kuru ve yıpranmış saçlarınızı onarmanıza ve güçlendirmenize yardımcı oluyor. Silikon içermeyen ve kırılmaları önleyen özel kompleks sayesinde, saçlarınızı daha parlak ve güçlü hissedeceksiniz.

çevre dostu kozmetik

Almond Shower Oil Eco Refill 500 ml,en hassas ciltler dahil herkes için sıradan duş jellerine harika bir alternatif. L’Occitane’in ödül sahibi bu ürününde yer alan badem yağı, su ile birleştiğinde, anında yoğun keyif verici bir köpüğe dönüşerek cildinize satenimsi bir yumuşaklık ve ışıltı kazandırıyor.

Kiehl’s Marka Müdürü İrem Karaoda

Çevre Dostu Kozmetik Markaları

Kiehl’s 166 yıldır toplumdan aldığını topluma geri verme felsefesini benimseyerek, ait olduğu çevreye karşı sorumluluklarını üzerine getirmek amacıyla sponsorluklarla, toplumsal ve çevresel girişimlerle her zaman müşterilerinin yanında yer aldı. Bu doğrultuda bizler, daha iyi bir toplum oluşturabilmek adına AIDS araştırmaları, çocukların iyiliği ve çevre konusunda 30 yılı aşkın süredir sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz.

Kiehls, global ölçekli olarak, çevreyi korumak adına yenilebilir enerjiyi destekliyor, okyanus, park ve açık alanları sponsorluklar aracılığıyla korumaya çalışıyor ve ürünlerinde doğanın sunduğu eşsiz mineral ve organik içerikleri kullanmak için özenle çalışıyor. Aynı zamanda ürünlerin içeriklerinden paketlenmesine kadar uzanan bu süreçte; markanın aynı duyarlılığı gösterdiğini ürün etiketlerinde kullanılan bitkisel özlü mürekkeplerden ve ambalajlarda kullanılan geri dönüştürülebilir materyallerden anlayabiliyoruz.

Bizler tüm bu değerlere sadık kalırken; aynı zamanda müşterilerimizi de çevre, sağlık ve sürdürülebilirlik konularında bilinçlendirip onları kullanılmış ürün şişelerini mağazalarımıza geri dönüşüm için getirmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Kiehl’sı farklı kılan önemli bir değeri ise, ürünleri oluştururken yerel ve adil ticaret ile elde edilen içerikler kullanmaya özen göstererek, aynı zamanda daha az imkanı olan toplumlara destek sağlıyor olması. “

çevre dostu kozmetik

Ginger Leaf & Hibiscus Firming Mask,anında daha sıkı ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlamaya yardımcı oluyor. İçeriğinde yer alan, Güney Afrika kökenli, Hatmi çiçeği özü, ciltteki sıkılaştırıcı etkisinin en etkili şekilde ortaya çıkabilmesi için, tohumları toprak yüzeyine çıkmadan kabuklarından ayrılarak özütleniyor. Vietnam’a özgü Zencefil yaprağı ise, ince çizgilerin görünümünü azaltmada etki sağlıyor ve her sene 14 yerel işçi kadın tarafından toplanılıp, öğütülüyor. Kiehl’s ailesi, bu ürünün oluşturulması süresince, Vietnam’daki kadın işçilerin çalışma koşullarını geliştirmek ve iyileştirmek için yardım sağlamaya ve onlara sürdürülebilir çiftçilik eğitimleri vermeye devam ediyor.

Çevre Dostu Kozmetik Markaları

Calendula Herbal Extract Tonik,içerdiği kadife çiçeği özleri ve aromasız formülü sayesinde cildi anında yatıştırmaya ve dinlendirmeye yardımcı oluyor. Mısır ve Hindistan başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanından her yılın ağustos ayında elle özenle seçilen Kadife Çiçeği bitkisinin özleri formülün içine herhangi bir kimyasal işlem görmeden katılıyor ve her bir şişeye elle yerleştiriliyor. Normalden yağlıya dönük ciltlerin kullanımına uygun olan bu ürün, ciltteki tüm kiri ve toksinleri temizlyerek cildi rahatlatmaya ve cilt üzerindeki kalıntıları arındırmaya yardımcı oluyor.

gülsha Markasının Kurucusu Gülşah Gürkan

çevre dostu kozmetik

gülsha’nın hikâyesi, Isparta’ya özgü narin bir gül türü olan “Rosa Damascena” ile başlıyor. Gürkan ailesi, yani ailem, 1965 yılından bu yana, dünyaca ünlü parfüm ve kozmetik üreticilerine gül yağı, gül konkreti ve gül absolütü ham maddelerini tedarik ediyor. Ben degülün benzersiz faydaları hakkında edindiğim bu bilgi zenginliğini, özel bir cilt bakım serisine aktarmaya karar verdim. En iyi Fransız cilt bakım uzmanlarıyla özel formülasyonlar üzerinde çalışarak “gülsha” markasını yarattım. gülsha markası olarak, esansiyel gülyağını ve gülsuyunu taze güllerin mevcut olduğu senedeki bir aylık hasat sürecinde limitli miktarda üretiyoruz. Türkiye’de yalnızca Isparta’da, dünyada ise çok az bölgede yetişen Rosa Damascena gülleri, diğer adıyla Mayıs Gülü, yılda sadece 1 ay hasat veriyor. Hasat boyunca açılan güller her sabah işçiler tarafından tek tek elle toplanıyor. Günün ilk ışıklarıyla birlikte toplanmaya başlanan güller, damıtma işlemi için fabrikaya götürülüyor. Uçucu yağlarının kaybolmaması için güller çuvallardan çıkarılıp serin bir alana seriliyor ve maksimum 6 saat içinde işleme alınıyor. Daha sonra formülasyon ve üretim süreçlerine göre ithal edilen özel kalitedeki farklı hammaddeler ile birleştirip, esansiyel yağların korunması için renkli cam şişelerde satışa sunuluyor.

Kozmetik dünyasında doğalürünlerin kullanımına önem verdiğimiz için, ürünlerin içerik kalitesinden, saflığından ve üretim sürecindeki titizliğinden emin olmak için her aşamada bizzat yer alıyorum. Bir mühendis olarak hasat aşamasında seçilen güllerden üretimine; bir girişimci olarak da, raflarda yer alışına kadar her detayın arkasında durmayı tercih ediyorum. Marka olarak, sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetimiz sebebiyle, kullanılan gül atıkları asla ziyan edilmiyor ve gübre olarak yeniden kullanılmak üzere doğaya bırakılıyor.”

çevre dostu kozmetik

gülsha Arındırıcı Gül Tozu, cildi ölü deriden arındırırken pürüzsüz ve parlak hale getiriyor. Gülsuyuyla karıştırılarak taze köpük kıvamına getirilen gül tozları, yüz ve boyun bölgesine yuvarlak hareketlerle uygulanıyor ve durulanıyor.

çevre dostu kozmetik

gülsha Gece Gül İksiri, sıkı ve tazelenmiş bir cilde uyanmak için tasarlanan formülüyle, zamanla oluşabilecek kırışıkları ve sarkmaları önlemeye yardımcı oluyor. Yüz kontürünü şekillendirmeye yardımcı iksir, eşsiz peptid karışımıyla zenginleştirilmiş ve yüksek kalite hyaluronik asitle harmanlanmış gül esansiyel yağı içeriyor.

Burt’s Bees Grup Marka Müdürü Sezin ARAR

çevre dostu kozmetik

“Bir arıdan etkilendik, böylece dünyayı değiştirebileceğimize inandık. Burt’s Bees markasının doğuş hikayesi işte böyle başladı. Kurucularımız Burt Shavitz ve Roxanne Quimby’nin doğal içerikli bileşenleri yeniden keşfettikleri mütevazı başlangıcından bu yana, sürdürebilirlik adına tüm uygulamaları işimizin içine katmaya devam ediyoruz. Sürdürebilirlik danışmanlarımız ürün inovasyon sürecinin tamamen içinde rol alarak projelerin sürdürebilirliği konusunda liderlik ediyor. Her yıl, “Kültür Günü”ne ev sahipliği yaparak farklı hizmet girişimlerine ortak oluyoruz. Ayrıca, çalışanlarımızın sürdürebilirlik bakış açısını benimseyerek kendi günlük yaşamlarına adapte etmelerini de destekliyoruz.

Herkesin iyiliğini ön planda tutan bir iş modeline sahibiz (The Greater Good Business Model). Burt’s Bees de tüm diğer şirketler gibi kar amacı güden bir organizasyon, ancak, insan ve çevreye duyarlı olmayan hiçbir organizasyonun sürdürülebilir olmadığının farkındayız.

Yurt içi operasyonlarımızdan çıkan tek bir çöp parçası çöp olarak gönderilmiyor. Çalışanlarımız, atıkların doğru şekilde sıralandığından emin olmak için 400’den fazla geri dönüşüm, kompostlama ve atıktan enerji depolarına kadar özenle kontrol ediyor. 2010 yılı itibariyle uygulamaya geçen ileri ters ozmoz sistemi Burt’s Bees üretim tesislerinde 720,000 galonun üzerinde suyun yeniden kullanımını sağlıyoruz. Ambalaj, ürünlerin tazeliği bozulmadan içeriklerin en yüksek fayda sağladığı süre içinde kullanıp bitirebilmeniz için ideal boylarda tasarlanıyor. Ambalaj boyutlarını ideal seviyeye getirerek kullanılan malzeme miktarında %50 azalma gerçekleştirdik. Ayrıca, ambalajlarda kullanılan malzemelerde geridönüşümlü içeriği arttırmaya önem veriyoruz. Ambalajında “Doğal” yazan bütün Burt’s Bees ürünleri en az %95 oranında doğal içeriklerden oluşuyor. Doğal ürünler genel olarak, kimyasal olarak değiştirilmemiş veya herhangi bir biçimde sentezlenmemiş gıda maddelerini içermiyor. Bunlar bitkilerden ve hayvanlardan elde ediliyor. Burt’s Bees’in doğal ürünler için NPA sertifikası bulunuyor.

Tüm dünyadan yapılan tedarik sürecinde, farklı kültürlere olan saygımız ve çevreye olan duyarlılığımız esas. Hammaddelerimizi belirlerken ciddi süreçlerden geçiriyoruz, sosyal ve çevresel etkilerini defalarca yerinde ziyaret ederek değerlendiriyoruz. Burt’s Bees ürünleri üretim tesislerinde deney tüplerinde değil cam kavanozlarda saklanıyor. Burt’s Bees ürünleri veya içerikleri hayvanlar üzerinde test edilmiyor.”

çevre dostu kozmetik

Tinted Lip Balm – Doğal Renkli Dudak Bakımı,100% doğal içeriklerden oluşan formülüyle yumuşak ve pürüzsüz dudaklar sağlarken aynı zamanda dudaklarınızı da renklendiriyor.

çevre dostu kozmetik

Coconut Foot Cream – Hindistan Cevizi ve E Vitamini İçeren Ayak Kremi, 99.4% doğal formülüyle ayaklardaki kuru, çatlamış, sert deriyi yumuşatmaya yardımcı oluyor. Hindistan Cevizi Yağı, diğer doğal yumuşatıcı içerikler ve Nane ile zenginleştirilmiş formülü ile ayaklarda yumuşacık ve pürüzsüz bir his sağlamayı destekliyor.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları