preloader

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

30.06.2021
Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Her mevsim bir başka güzel olan Bodrum’da tatil yaparken gezip görebileceğiniz birçok yer, eser ve etkinliği sizler için listeledik.

Havaların ısınmasıyla herkesin çok beklediği tatil sezonu nihayet açıldı. Kafa dinlenecek, eğlenilecek, keyifli ve huzurlu zaman geçirilebilecek yerlere gitmek için rotalar çizildi. Ancak bu istekler için oradan oraya sürüklenmenize gerek yok. Muğla’nın göz bebeği Bodrum’da keşdefilmeyi bekleyen yerler, eserler ve eğlenceli etkinliklerle aradığınız tatile kavuşacaksınız. Bu yıl neden Bodrum’da tatil yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

1) Huzuru Bulacağınız Koylar

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

İnsanların denize girerken farklı beklentileri olabiliyor. Eğlenmek istiyorsa beachlere gidiyor, sevdikleriyle baş başa olmak istiyorsa teknesini denizin ortasında bırakıyor, havlusunu serip sadece yüzmeye odaklanıyor ya da hem doğasını keşfedeceği hem de huzuru bulacağı alanları arıyor. Neyse ki Bodrum’da bu isteklerin hepsi mevcut. Ancak birbirinden farklı güzelliklere sahip koyları da keşfetmeye değer. Buz gibi sessiz, sakin ve tertemiz suyuyla Akyarlar’ın dibindeki Karaincir, en güzel koyların başında gelen dalgasız Kargıcık, yeşil-mavi birlikteliği ve esen havasıyla Aspat ve dinginliğin yanında sosyalleşmek isteyenler için de Ortaken Yahşi, Bodrum’un vazgeçilmez koyları arasında.

Tabii bunlarla bitmiyor. Bodrum’un en meşhuru Akyarlar olmazsa olmazlardan. Muhteşem doğaya ve tertemiz bir denize sahip. Unutulmaması gereken, bu bölgenin sayılan yerlere göre daha kalabalık olduğu. Akyarlar’ın diğer koyları olan Akçabük, Meteor Beach ve Fener Plajı’nı da hazır bu bölgedeyken keşfedebilirsiniz. Tatili Bodrum’da geçirmek isteyenler, bu doğa harikası yerleri mutlaka ziyaret edin ama gitmeden önce kolaylık açısından kendinize bir rota oluşturmayı ihmal etmeyin.

2) Tarihe Tanıklık Edeceğiniz Bodrum Kalesi

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Bodrum’a gidecekken geçmişini öğrenmeden olmaz. Üç tarafı denizlerle çevrili Bodrum Kalesi tepeden mükemmel bir manzaraya şahitlik ediyor. 1522 yılından ST. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edildiği bilinen kale Bodrum’un temsilcilerinden. Şuan Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan yapıda pek çok eser ve koleksiyon yer alıyor. Müze dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi ve içerisinde tam 14 tane sergi salonu mevcut. Dünyanın en eski batık gemi kalıntısı ve dünyanın en büyük İslam Cam Koleksiyonu da görülmeye değer eserler arasında. Ayrıca kalenin içinde Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Klasik Devir Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümler de bulunmakta.

{772129}

3) Eğlenceye Doyamayacağınız The Marmara Konserleri

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Masmavi sular, tarihi eserler, dar sokaklar ve lezzet duraklarından sonra sıra geldi bütün bir yılın enerjisini atmaya. The Good Fellas etkinlik serisi, 1 Temmuz’da The Marmara Bodrum’da başladı. 80’lerin ve 90’ların efsane DJ’leri yaz boyunca her perşembe akşamı The Marmara Bodrum’da olacak.

The Good Fellas etkinlik serisinde; Salih Saka, Engin Yelkenci, Niso Adato, Aydın Katırcıoğlu, Suat Ateşdağlı, Memo Garan, Cüneyt Kurt ve Tarık Koray gibi 80 ve 90’ların efsane gece kulüplerinde çalan DJ’ler yer alacak.

The Good Fellas serisinin yaratıcısı Salih Saka şunları söyledi:

“Yıllarca birlikte çaldık, ortaklık yaptık, rakip olduk ve daha önce hiç olmamış bir şekilde birlikte olmak, aynı çatı altında yaz boyunca hepimiz için özel bir yer olan Bodrum’da ve Bodrum’un en güzel manzarasına sahip klasiğinde, İstanbul, Büyükada, Kuşadası ve Uludağ gece hayatının en güzel anlarını tekrar yaşamak ve yaşatmak istedim. Bu şekilde ‘The Good Fellas’ serisi doğdu, her Perşembe sadece sizler için değil, kendimiz için de çalacağız.”

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Üstelik Bodrum’un muhteşem manzarası da sizlere eşlik ediyor. The Marmara Bodrum “Tuti’’ terasında gerçekleşecek etkinliğin ev sahipliğini ise efsanevi isimlerle uzun yıllar birlikte çalışan Ayşem Saraçoğlu üstleniyor. The Marmara Bodrum, eşsiz lezzetleri ve nefis kokteylleri ile her perşembe 19:00-24:00 arasında (19.00-21.00 Drink & Dine, 21.00-24.00 Live DJ Performance) konuklarını ağırlayacak.

Doğa ve konfor The Marmara Bodrum’un eşsiz mimarisinde kusursuz bir şekilde harmanlanıyor. İnce detaylarda gülümseten esprili objeler ve sanat eserleri bir anda etrafınızı sarmakta. Muhteşem gün batımı manzarası, şehir merkezine yakınlığı, lüksü, konforu ve hijyeni buluşturan The Marmara Bodrum, butik otel anlayışı ile sizlere hizmet veriyor. Bodrum’da dört mevsim yaşamak isteyenler için bu yaz perşembe gecelerinin değişmez adresi kesin The Marmara Bodrum olacak.

Program:

5 Ağustos / Tarık Koray

12 Ağustos / Cüneyt Kurt

19 Ağustos / Salih Saka & Niso Adato

26 Ağustos / Engin Yelkenci

2 Eylül / Alpay Kral

9 Eylül / Aydın Katırcıoğlu

Devamı için takipte kalın…

Rezervasyon için: The Marmara Bodrum Tuti, 0 252 999 10 99

4) Bodrum Antik Tiyatrosu

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri olan Antik Tiyatro Bodrum’da. Dionysos uğruna kurbanlar verildiği bilinen tiyatro alanı, birçok konser ve festivale ev sahipliği yapıyor. Roma İmparatorluk Çağıı öncesi tiyatroların tüm izlerini taşıyan yapı, Halikarnassos Antik Kenti’nin kuzeyinde yer almakta. Antik tiyatro 13.000 kapasiteli olup Skene (sahne binası), Orkestra (yarım yuvarlak) ve Kavea (oturma kademeleri) olmak üzere üç ana kısımdan meydana geliyor. Antik tiyatronun biraz arkasına doğru tırmanırsanız Helenistik ve Roma dönemine ait mezar taşlarını da görebilirsiniz.

{772134}

5) Myndos Kapısı

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

M.Ö 360’lı yıllarda yapıldığı düşünülen Myndoss Kapısı Türk mezarlığı, Helenistik ve Roma dönemlerine ait tonozlu mezarların bulunduğu alanda yer alıyor. Halikarnassos’un batısında bulunan eser, kentin giriş kapılarından biri olup şehri koruyabilmesi için Karya Satrabı Mausolos tarafından yaptırılmış.

6) Meşhur Beyaz Evler

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Dünyaca ünlü Bodrum’un incisi beyaz evler, mavi pencereleriyle yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çekiyor. Klip, dizi ve filmlerde boy gösteren evlerin renklerinin sırrı ise çoğu kişi için merak konusu. Havanın çok sıcak olduğu bu yerde beyaz renk sayesinde evlerin içinin serin kalması bir neden iken diğer neden ise akrebin mavi rengi ateş sanıp kaçması. Evin bir köşesine yılanlar gelmesin diye yılan otu koymayı ihmal etmeyen halk, yetiştirdikleri fesleğenlerle de sineklerden korunuyor. Tüm bu rivayetler bir yana, rengarenk begonvillerle süslenen evlerin, gören herkesi büyülediği gerçek. Nazar boncukları da kapı önlerine gömülüyor. Bodrum’un bu güzel evlerine yolunuz düşerse anınızı ölümsüzleştirip kadrajınıza almayı ihmal etmeyin.

Bonus

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

(Halikarnas Mozolesi)

Bodrum’da tarihin izleri bitmek bilmiyor. Görülmesi gereken yerlerden biri de Leleg şehirlerinden biri olan Pedesa Antik Kenti. Yıllarca korunmaya çalışılsa da yapıların çoğu parçası günümüze kadar ulaşamamış. Sıra geldi Dünya’nın yedi harikasından biri olarak sayılan Halikarnas Mozolesi’ne. Kolonlarıyla Yunan ve çatısıyla da Mısır mimarisinin izlerini taşıyan yapı, Kral Mausolos için kız kardeşi ve karısı tarafından yaptırılmış. Açık hava müzesi şeklinde sergilenen eseri gidilecek yerler listesine mutlaka ekleyin. Ayrıca hem doğa hem tarih iç içe olsun derseniz Tavşan Adası’nı ve 2000 yılından itibaren müze olarak hizmet veren Zeki Müren Sanat Galerisi’ini de ziyaret edebileceğinizi unutmayın.

7) Akşam Yürüyüşü Yapacağınız Sokaklar

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Ege ve Akdeniz havasında yürüyüş yapmanın en güzel yanı bunaltmayan havası dersek pek de yalan olmaz. Hava ne kadar sıcak olsa da nem az olduğu için akşam yürüyüşleri de bir o kadar keyifli hale geliyor. Güneş battıktan sonra, Bodrum’un keşfetmeye doyamayacağınız sokakları ve yollarında sevdiklerinizle minik bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bunun için yönümüzü Bodrum merkeze çeviriyoruz. Hediyelik eşya dükkânları, restoran, bar, kafe ve çeşit çeşit dükkânlarla Bodrum çarşısı alışveriş yapmanız için mükemmel bir adres. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen ziyaretçileri ağırlayan yer, Bodrum ruhunu taşıyan mandalinalı sabun, reçel, otantik eşya ve sandaletler gibi birçok alternatife sahip. Dar sokaklarda dolaşırken karnınız acıkırsa yemek yiyebileceğiniz restoranlar da mevcut. Hareketli, müzikli ve eğlenceli bir akşam istiyorsanız Gümbet’teki Barlar Sokağı’na da gidebilirsiniz.

8) Lezzetin Dorukta Olduğu Mekânlar

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Sadece yaz sezonunda değil dört mevsim Bodrum’da yıllarını geçirmek isteyenlerin ve yerleşenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Hâl böyle olunca yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz kaliteli mekânların sayısı da oldukça fazlalaşıyor. Artık yerel lezzetlerin yanında dünya mutfağına açılan pek çok restoran Bodrum’da mevcut. Uzak doğu tatlarından Ege mezelerine, deniz mahsullerinden serin kokteyllere aradığınız her lezzete ulaşabilirsiniz. Özellikle yeni mekânlar bulmayı sevenler birbirinden güzel ambiyansa sahip bu yerleri keşfetmeye doyamayacak.

Bu Yaz Bodrum'a Gitmeniz için 8 Sebep

Bu içerik The Marmara Bodrum sponsorluğunda hazırlanmıştır.