İstanbul Ruhunu Yaşamanızı Sağlayacak 13 Yer

İstanbul Ruhunu Yaşamanızı Sağlayacak 13 Yer

İstanbul ruhunu yaşamak isteyenler için manzaranın en güzel izlenecek yerlerinden tarihi semtlerine, konaklamadan müzelerine birçok yeri bir araya getirdik.

Sokakları, müzeleri, manzaraları, boğazı, mimarisi ve daha pek çok unsuruyla İstanbul bizleri maceradan maceraya sürüklüyor. Girdiğiniz her sokakta birbirinden farklı yaşanmışlıkların izleriyle karşılaşırken, ziyaret ettiğiniz müzelerde dünyanın farklı kültürlerine ve tarihine tanıklık ediyorsunuz. Yedi tepeli şehrin manzarasının da izleyen herkesi büyülediği bir gerçek. Öyle ki şiirlerden romanlara hep bir hayranlıkla bahsediliyor İstanbul’dan. Attığınız her adımda şehrin yaşadığını ve bir ruhunun olduğunu hissediyorsunuz. Bu yüzden biz de sizler için İstanbul’u daha iyi tanıyıp, ruhunu en iyi şekilde yaşayacağınız yerlerini bir araya getirdik. Hazırsanız bu eşsiz şehirde keyifli bir yolculuğa çıkalım.

İstanbul’un En Güzel Manzaralarına Şahit Olmak

Galata Kulesi

Beyoğlu’nun simgesi ve İstanbul’un en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi manzaranın en güzel görünen yerlerinden biri. Tarihi yarımadayı, Haliç'i ve Boğaz’ı ayaklarınızın altına seren Galata’da birbirinden güzel fotoğrafları kadrajınıza alabilirsiniz. İstiklal Caddesi’nden kolayca ulaşabileceğiniz kule, Tünel ve Karaköy’ün tam ortasında yer alıyor. Sadece manzarasıyla değil mimarisiyle de gelenleri büyülüyor. Yani siz İstanbul manzarasını izleyeyim diye gelirken kendinizi dakikalarca bu eşsiz yapıyı izlerken bulabilirsiniz. Ayrıca içerisinde karnınızı doyurup keyifli vakit geçirebileceğiniz şık bir restoranı da bulunuyor.

Ortaköy Sahili

Ortaköy sahili denilince herkesin aklına Ortaköy Camii’nin, Boğaz Köprüsü ve denizle buluştuğu o klasikleşmiş fotoğrafın geldiği bir gerçek. Hatta birçoğumuz sanki ilk defa görmüş gibi defalarca bu kareyi fotoğraflaştırmışızdır. Dakikalarca izlenilen deniz manzarasının ardından hemen arkanızı döndüğünüzde ise sizleri cıvıl cıvıl bir çarşı karşılar. Bu çarşıda takılardan ilginç objelere, tablolardan hediyelik eşyalara el yapımı pek çok şeye ulaşabilirsiniz. Beşiktaş’tan ister yürüyerek isterseniz de otobüse binerek Ortaköy’e kolayca gidebilmeniz mümkün. Tabii Ortaköy’e gelmişken sadece manzaranın tadını çıkarıp gitmek olmaz, kumpir yemek de şart. Hatta hem karnınızı hem de gözünüzü doyurabilmek için kendinize bir kumpir ısmarlayın ve manzaranın en güzel izleneceği banklardan birine oturup bu anın keyfini çıkarın.

Çamlıca Tepesi

Ayaklarınızı yerden kesip sizi İstanbul’da süzülen bir kuş gibi hissettirecek diğer bir konum ise Çamlıca Tepesi. 268 metre yükseklikte yer alan bu tepe ziyaretçilere eşsiz bir şehir manzarası sunuyor. Anadolu yakasının zirvesinde, Topkapı Sarayı’ndan Rumeli Hisarı’na Avrupa’nın en güzel yapılarını seyredebiliyorsunuz. Özellikle gün batımı zamanı geldiğinizde İstanbul’un romantik anlarına şahit oluyorsunuz.

Kız Kulesi

İstanbul’un en güzel siluetlerinden biri olan Kız Kulesi aynı zamanda şehrin en romantik adresi. Boğaz’ın üzerinde konumlanan yer, size hem denizden hem de şehirden mükemmel görüntüler sunuyor. M.Ö 24 yıllarına kadar uzanan oldukça eski bir geçmişe sahip olan yapı, Üsküdar’da Bizans Devri’nden kalan tek eserdir. Tarihte, Yunan döneminde bir mezarlık görevi gören Kız Kulesi bir zamanlar gümrük istasyonu olarak da kullanılmış. Şimdi ise Boğaz’ın üzerinden ışığıyla gemilere yola göstermekte. Galata Kulesi ile benzer bir noktası ise mimarisiyle kendisine hayran bırakması. Salacak Sahil’den ve Kabataş’tan Kız Kulesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz. Bizden minik bir tavsiye; gelmeden önce yıllar boyu süre gelen bu eser hakkındaki efsaneleri de okuyup gezinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

İstanbul’un Sokaklarında Kaybolmak

İstiklal Caddesi

İstanbul’a gelindiğinde İstiklal Caddesi’ne uğramamak olmaz. Restoranlardan, eğlence alanlarına, galerilerden sinemalarına aklınızdan geçen birçok etkinliği burada yapabilmeniz mümkün. Arter, Salt Beyoğlu, Beyoğlu Sanat cadde üzerinden uğrayabileceğiniz sanat galerileri arasında. İstiklal’den biraz daha aşağı yürüyüp Asmalı Mescid tarafına geldiğinizde de İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tarihi mimarisini inceleye inceleye dolaşabileceğiniz caddede birçok alışveriş mağazası da yer almakta. İstiklal Atlas, Çiçek, Halep gibi pasajalara da sahip. Atlas ve Halep’te hediyelik eşya için birçok dükkân bulunurken Çiçek Pasajı’nda ise balık lokantaları yer almakta. Cadde üstünde yürürken sol tarafınızda mimarisiyle Sent Antuan Kilisesi dikkatinizi çekecektir. Bu eşsiz yapıdaki kilisenin içerisindeki ikonlar da görülmeye değer. 

Arnavutköy

Sıra sahil yoluyla sizleri mest edecek Arnavutköy’de. Beşiktaş’ta yer alan bu tarihi yer Bebek ve Kuruçeşme’nin arasında konumlanıyor. Özellikle sıra sıra dizilen yalılara bakarken birçok yaşanmışlığa ev sahipliği yaptığını anlayabiliyor hatta senaryolar bile canlandırabiliyorsunuz. Köşkleri izleye izleye çıktığınız gezintide dikkatinizi iki görkemli yapı çekebilir. Bunlardan birinin Ayvaz Paşazade Yalısı diğeri ise Boyalı Köşkü. Geçmişte üzüm bağları ve çilek bahçeleriyle meşhur olan semtte, Osmanlı döneminde birçok meyhane de açılmış. Hatta bu yüzden “Küçük Beyoğlu” ismiyle de anılmış. Zamanında Musevisinden Rumuna pek çok kültürden halkın yaşadığı bu yerde farklı dinlere ve kültürlere ait birçok yapı ile karşılaşacaksınız.

Kuzguncuk

Şimdi kıtalar arası bir yolculuk yapıp Anadolu Yakası’na geçiyoruz. Üsküdar’da yer alan Kuzguncuk’a adım attığınız an, kendinizi nostaljik bir yolculukta buluyorsunuz. Mahalle kültürünün hâlâ devam ettiği bu yer gelenleri tüm samimiyetiyle karşılıyor. Farklı kültürlerden insanlara ev sahipliği yapmış semtte Kirkor Lusaroviç Kilisesi, Yeni Camii ve Beth Yaakov Sinagogu yer alıyor. Arnavut kaldırımlı yollarından yürürken önünden geçeceğiniz rengarenk sıralı ahşap evleri ve bu güzel anı ölümsüzleştirmek için mutlaka bir fotoğraf çekin. Tabii sadece bunlar değil denizin dibinde yer alıp birbirinden ihtişamlı yalıların olması da Kuzguncuk’u büyüleyici kılıyor.

Not: Semtin üst kısmında bulunan Nakkaştepe’ye çıkmayı ihmal etmeyin. Burası Boğaz manzarasının tadını çıkarmanız için mükemmel bir konum.

Kalamış

Asıl adı “Kamışlık’’ anlamına gelen ve adını Yunanca’dan alan Kalamış; İstanbul’un en güzel yerlerinden biri. Kadıköy’e bağlı olan bu semt, Osmanlı döneminde birçok devlet adamının yaşadığı bir yermiş. Şehzadeler de Topkapı Sarayı’ndan ayrılınca ilk olarak bu bölgede yaşamayı tercih etmişler. Günümüze gelecek olursak Kalamış da asla mahalle kültürünü kaybetmeyen semtler arasında. Birgün bu nezih yere yolunuz düşerse Kalamış Parkı’nda mutlaka yürüyüşe çıkın. Bu parkta şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ve meşhur ‘”Kaplumbağa Terbiyecisi’’ tablosunun ressamı Osman Hamdi Bey’in heykeli sizleri karşılayacak. Her biri sokağı denize açılan Kalamış aynı zamanda İstanbul’un en büyük marinasına sahip. Ayrıca 19. yüzyıldan kalma Ayios Ioannis Hrisostomos Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. İçindeki ikonlar görülmeye değer.

 

Fenerbahçe

Kalamış’ın güzelliklerine dalıp yürürken Fenerbahçe’ye mutlaka yolunuz düşecektir. İlk olarak sizleri bahçeli evler ve tarihi köşkler karşılayacak. Daha sonra yolculuğunuza Fenerbahçe Parkı’nda devam edebilirsiniz. Burası temiz hava almak isteyenler için tam bir kaçış noktası.

İstanbul Ruhunu Yaşayacağınız Mükemmel Bir Konaklama     

  

Asla hikâyesi bitmeyen İstanbul’u keşfetmeye çıkıp, birbirinden güzel yerlerine şahit olduysanız sıra geldi mükemmel bir konaklamaya. Bu şehri tam yaşamak için kalacağınız yer de bir o kadar önemli. Bunun için Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul,  manzarasından konumuna, tasarımından yemeklerine size yedi tepeli şehrin ruhunu hissettirecek.

200 metre Boğaz cephesi, asırlık Naile Sultan Korusu ve tarihi Kuruçeşme sokakları ile çevrili Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul Boğaz’ın Avrupa kıyısında, şehrin en gözde semtlerinden Kuruçeşme’de yer alıyor.

Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul ünlü iç mimarlık firması Tihany Design tarafından dizayn ediliyor. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul’un eşsiz güzellikteki yalıları ve saraylarından esinlenilerek tasarlanan otelde, zengin Osmanlı mirası çağdaş tasarım ögeleriyle bir araya geliyor. Yani sizleri geçmiş ve modern zamanlar arasında bir yolculuğa da çıkarıyor.

Oda ve Süitler

Boğaz’ın ve ihtişamlı yalıların hakimiyetindeki tüm misafir oda ve süitlerinin tasarımı, İstanbul’un zengin ve merak uyandıran ruhunu yansıtıyor. Organik doku ve desenler ile doğal ahşap kaplamalar, kumaş paneller, metal ve deri detaylar bir araya geliyor. Tüm bunlar geniş yaşam alanları bulunan lüks odalara doğal bir zarafet katıyor.

Mandarin Bosphorus Süit, oturma ve yemek odalarını da içinde barındırıyor. Her iki cephesinden de eşsiz İstanbul Boğazı’na hakimiyeti ve yakınlığı ile bu süit misafirlerine kendilerini masmavi suların içinde hissettiriyor.

Panoramik Boğaz manzarası, ferah oturma odası, yemek bölümü, bar alanı, tam donanımlı mutfağı ve cam kenarına konumlandırılmış jakuzisi ile Naile Sultan Bosphorus Süit, lüks ve estetik algısını zirveye taşıyor. Tüm bunlar konforla birleşerek misafirlere mükemmel bir konaklama deneyimi yaşattırıyor.

Otelin en üst katında yer alan Presidential Süit’te de şık banyolara sahip iki yatak odası ve özel teraslar bulunuyor. Misafirlerin sonsuz Boğaz manzarasına şahit oldukları bu yerde benzersiz bir konaklama hizmeti vadedilmekte.

Ayrıca 473 metrekarelik alanıyla otelin en geniş süiti Royal Bosphorus Süit oluyor. Oturma ve yemek odası, özel spor salonu ve kış bahçesiyle küçük gruplar halinde gelen misafirlere muhteşem bir alternatif sunmakta.

Gastronomi

Modern Asya ve İtalyan mutfaklarının uluslararası temsilcisi Novikov’un Boğaz’a nazır muhteşem restoranı Novikov Istanbul, Mandarin Oriental Bosphorus İstanbul’u şehrin en güzel gastronomi merkezlerinden birine dönüştürüyor. Bunun yanında dünya çapında klasikleşmiş Novikov Lounge Bar, dinamik ortamı ve Boğaz’ın maviliklerine uzanan geniş terasıyla öne çıkan Bosphorus Lounge ve yemyeşil bahçesi ve havuz kenarındaki benzersiz ambiyansı ile göz dolduran Novikov Pool Bar da sizlere birbirinden eşsiz lezzetler sunmakta.

The Spa at Mandarin Oriental Bosphorus, İstanbul

Geniş bir Zen bahçesi şeklinde dizayn edilen The Spa at Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul’da; lüks bakım ve güzellik odaları, kadın ve erkeklere yönelik hamamlar, pilates stüdyosu, modern ekipmanlarla zenginleştirilmiş fitness merkezi ve gün ışığı alan kapalı havuz yer alıyor. Seçkin markaların koleksiyonlarının sergilendiği Spa, butiğini de içinde barındıran 3500 metrekarelik geniş ve ferah alanında, şehrin en lüks ve kapsamlı Spa, güzellik, sağlıklı ve iyi yaşam programlarına yer veriyor.

Toplantı ve Etkinlik Alanları

Birbirinden özel konseptleriyle dikkat çeken üç balo salonu, Boğaz’a nazır geniş bir bahçe ve açık havuzu kapsayan ihtişamlı teras davet alanı, sıra dışı tarzlarda dekore edilebilen Crystal Etkinlik Salonu, düğün, özel davet ve diğer seromoniler için organize edilebiliyor. Ayrıca işlerinizi yürütebilmeniz adına işlevsel çalışma ortamları da sunup son teknoloji ile donatılmış altı toplantı odasını hizmetinize sunuyor.  

İstanbul’da Mutlaka Gitmeniz Gereken Müzeler

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı’nın güzel yazıları, hatları, çok değerli kitap koleksiyonlarının birçok müze tarafından ilgi görmesiyle Sabancı ailesi Emirgan’da bulunan Atlı Köşk’ü 1998 yılında Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etti. Daha sonra da 4 yıl içerisinde bu yeri bir müze haline getirdiler. Şu an Sakıp Sabancı Müzesi, gelenlere eşsiz koleksiyonlarının yanında sempozyumdan seminere bir çok etkinlik düzenliyor. Emirgan Korusu’nun hemen altında yer alan müze aynı zamanda Türkiye’nin en önemli müzeleri arasında.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

2004 senesinde açılan İstanbul Modern Sanat Müzesi içerisinde sergiler, galeriler, sinema, kütüphane, restoran, ücretsiz eğitim programları, sosyal proje çalışmaları ve atölyeler bulunuyor. Müze sizleri koruduğu modern ve çağdaş yapıtlarla bir araya getiriyor. Sanatçıların üretimlerini de destekleyen İstanbul Modern Sanat Müzesi onların kimliğinin uluslararası ortamlarda paylaşılması için de çabalıyor.

Not: Ekim ve Kasım aylarında her Salı günü yapılacak olan “Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi Seminerleri’’ne katılmak için ajandanızda mutlaka yer açın.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Rahmi Koç Müzesi

Tarihi Lengerhane binası, tarihi Hasköy tersanesi ve Açıkhava sergileme alanı olmak üzere Rahmi Koç Müzesi, 3 ana bölümden meydana geliyor. Denizcilik araçlarının yapıldığı bir imalathane olan Lengerhane Rahmi Koç tarafından satın alınıp müze haline getirilmiş. Tersane ise zamanında gemilerin onarım ve bakımı için kurulmuş. Konumuyla size Haliç manzarası sunup, İstanbul’u farklı bir açıdan görmenizi sağlayan Rahmi Koç Müzesi, içerisinde kara yolundan deniz yoluna, havacılıktan makinelere geçmişi günümüze bağlayan birbirinden farklı araca yer veriyor.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Pera Müzesi

Kültür-sanat hizmeti vermek için 2005 yılında açılan Pera Müzesi, 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından Tepebaşı’nda inşa edilmiştir. Daha sonra Mimar M. Sinan tarafından elden geçirilip çağdaş donanımlı bir müzeye dönüştürülmüştür. Bu proje Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın yaptığı kapsamlı bir kültür girişiminin ilk adımıdır. Müze vakfa ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, film gösterimleri, öğrenme programları ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla misafirlerine aktarmayı amaçlamıştır. Ayrıca sergilerde sanat dünyasının önemli isimleri de ağırlanmaktadır. Victoria ve Albert Müzesi, St. Petersburg Rus Devlet Müzesi ve JP Morgan Chase Koleksiyonu gibi önemli dünya müzeleri ve koleksiyonlarıyla ortak projeler yürüten sergi Andy Warhol, Cecil Beaton, Alberto Giacometti ve daha pek çok dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini ülkemizdeki sanatseverlerle buluşturmaktadır.

Not: Müzenin Ekim ayı programında yer alan “Ağırlık ve Ölçü Sanatı’’, “Yüzleşme’’, “Kahve Molası’’, “Osman Hamdi Bey’’ ve “Kesişen Dünyalar’’ sergilerini mutlaka inceleyin.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Bu içerik Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul sponsorluğunda hazırlanmıştır.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.