preloader

Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

01.09.2022
Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

Yazı Boyutu:

Yüzyıllardır denizcilere yol gösteren deniz fenerleri artık konuklarını ağırlıyor. Dünyanın en romantik deniz feneri otellerinde kalmak ister misiniz?

Kuruldukları sarp kayalıklar üzerinde, azgın denizlerde yol alan denizcilere asırlardır kılavuzluk eden deniz fenerleri birer birer otele dönüşüyor. Sebebi, teknolojinin gelişimiyle artık bir bekçiye ihtiyaç duymamaları ve onların yaşadığı karakteristik evlerin boşalması. Çoğu vahşi doğanın ortasında kurulu olan deniz fenerleri artık misafirlerine sıra dışı bir tatil imkanı sunuyor.

Rua Reid Feneri, İskoçya

Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

İskoçya’nın Atlas okyanusuyla birleştiği tepeliklerinde yer alan Rua Reid Feneri’nin inşaası, dönemin ünlü mimarı David Stevenson tarafından önerilmiş. Ancak bu inşaayı gerçekleştiren kişi, oğlu David Alan Stevenson olmuş. Rua Reid Feneri, 74 yıl boyunca Kuzey Denizi’ndeki gemilere gözcülük eden rehber konumundaydı. Daha sonra 1986 yılında otomatik bir fenere dönüşmesiyle mishafirhaneye çevrildi. Birgün İskoçya’nın ıssız yerlerinde bulunan bu yere giderseniz eşsiz okyanus manzarasını izleyebilir, hatta şanslıysanız kuzey ışıklarının dansına şahit olabilirsiniz.

Harlingen Feneri, Hollanda

Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

12. yüzyıllardan beri Hollanda’nın önemli ticari limanlarından biri olan Harlingen Feneri, adını Hollanda’nın Harlingen şehrinden almış. Wadden Denizi’nde gözcülük yapmış olan bu fenerin inşaası, 1750 yılına ait. 1998 yılında otel olarak hizmet vermeye başlayan fener, sadece iki kişiyi konaklayabilecek kadar küçük bir alana sahip. Şehir yaşantısından uzaklaşmak istemeyenler için de oldukça iyi bir konumda. Ayrıca Harlingen Feneri’nin tamamen camla kaplı olmasıyla konakladığınız süre boyunca, kesintisiz bir manzara keyfi yaşayacaksınız.

Molja Feneri, Norveç

Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

Molja Feneri’nin iç tasarımı, Norveç’teki mimarlık firması Snohetta tarafından yapılmıştır. Alesund Lima’nında bulunan fener şehrin göbeğinde olup, 150 yıl boyunca gemilere yol göstermiş. İki katlı fenerin bir katında banyo diğer katında ise yatak odası bulunuyor. Geçmişten beri emektarlığına devam eden fener, şuanda 46 odalı Hotel Brosundet’in, 47. odası olarak hizmetine devam etmekte. Konumundan dolayı da gemileri izlemek için mükemmel bir nokta.

St. Catherine’s Point Feneri, İngiltere

Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

Şimdi de İngiltere’nin en denizci adası olan Isle Of Wight’in, perili feneri St. Catherine’s Point’desiniz. 1875 yılında inşa edilen bu yer, 1943 yılında Almanların bombalamasıyla harabeye dönüşüyor. Gelelim hikayenin sihirli kısmına… Lambalı bölümde nedensiz yere açılıp kapanan kapılar ve birbiriyle konuşan seslerle burada hayaletlerin olduğuna inanılıyormuş. Daha sonra 1997 yılında otomatiğe dönüştürülen fener, başındaki kişi tarafında terk edilmiş. O günden beri bu yer, pansiyon olarak hizmet vermekte. Uzun yürüyüş yollarına sahip St. Catherine’s Point’de oksijene ve doğaya doyamayacaksınız. Rezervasyon yapmayı düşünürseniz, Airbnb’den de kiralayabileceğinizi unutmayın.

Krakenes Feneri, Norveç

Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

1906 yılında Kuzey Denizi’nde gemicilere öncülük etmiş Krakenes Feneri, yemyeşil kayalıkların arasında kendini izole etmek isteyenler için doğru bir adres. Fener, Norveç’in Vagyos adasında yer alıyor. 1945 yılında Almanlar tarafından bombalanan bir diğer fener de Krakenes olmuş ve daha sonra yeniden inşa edilmiş. Otel olarak hizmete giren yerde 5 adet çift kişilik yatak, banyo, mutfak ve salon bulunuyor. Buna ek olarak balayı süiti de mevcut. Yakınındaki köy ise, gezen konuklara eski kayıkhaneleri, şapeli ve yel değirmenleriyle 17. yüzyılın izlerini taşıyan bir açık hava müzesi konumunda.

Heceta Head Deniz Feneri, ABD

Dünyanın En Romantik 6 Deniz Feneri Oteli

121 yıllık geçmişe sahip deniz feneri Abd’nin Oregon Eyaleti’nde bulunmakta. Temeli 1892 yılında atılıyor ve adını Pasifik kıyılarını keşfeden, İspanyol Kaşif Bruno de Heceta’dan almış. Sonu görünmeye bir okyanus manzarasını izleyen Heceta, 2011 yılında iki yıl süren bir restorasyona girip, hizmete yeniden başlıyor. 15 kişilik kapasiteye sahip olan yerde, beş adet banyo ve tam donanımlı bir mutfak mevcut. Abd’nin en çok fotoğraflanan ve Ulusal Tarihi Binalar Listesi’nde yer alan bu deniz fenerinin eşsiz manzaralarını, siz de kadrajınıza almayı düşünebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları