Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Eğlenmek için dünyanın  öbür ucuna gider miydiniz? Neden olmasın! Bu sefer dünyanın dört bir yanından birbirinden renkli ve sıradışı festivalleri yakın markaja alıyoruz. İşte dünyanın öbür ucuna seyahat etmek istemenize sebep olacak dünyanın en sıradışı festivalleri...  

Harbin International Ice&Snow Festival, Harbin (5 Ocak – 5 Şubat 2020)

Çin’e gitmişken tanık olabileceğiniz festivallerden biri Harbin’in en soğuk dağlarında gerçekleşiyor. Festivalde soğuktan dişleriniz birbirine çarpacak, ama buna rağmen kendinizi buzdan heykellerin büyüleyici güzelliğinden alamayacaksınız. Songhua Nehri’nin buzlarından yapılan binlerce çağdaş sanat eserini baktığınız her yerde görebiliyorsunuz.

Chinese New Year, Hong Kong (25 Ocak 2020)

Çin Yeni Yılı’nın tarihi önemi eski, coşkulu seremonilere dayanıyor. Efsanelere göre eski zamanlarda yaşayan mitolojik canlı Nian her yıl, 1 yıllık uykusundan uyanıp, yeni yıl arifesinde köylere saldırır. Bir seferinde gençlerin kırbaçlarla yaptıkları yarışma sırasında Nian yine köye gelir, kırbacın çıkardığı sesten öylesine korkar ki o köyden vazgeçip bir başkasına gider. Derken en sonunda bir başka köyde parlak bir mum ışığıyla karşılaşır ve çılgına döner. Bugün de Çin Yeni Yılı eski zamanlardaki coşkusundan ödün vermeden havai fişekler, ejderhalar, çiçekler, gökyüzü fenerleri ve sembolik giysilerle Nian’ı beklercesine kutlanıyor.

Venedik Karnavalı, Venedik (8 Şubat –  25 Şubat 2020)

Acaba o maskenin altında kim var? Ya da siz hangi maskeyi takıyorsunuz? Venedik her yıl dünyanın en şık festivaline ev sahipliği yapıyor. Festivalin ana teması olan maskeler katılımcıların sosyal çevrenin vereceği tepkileri düşünmeksizin içlerinden geldiği gibi davranmalarını amaçlıyor. 18. yüzyıl kostümleri eşliğinde dünyanın benzersiz şehirlerinden biri olan Venedik’te mistik ve fantastik bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Sky Lantern Festival, Taiwan (8 Şubat 2020)

Sky Lantern Festival’inin kökeni 200 yıl öncesine, Xing Hanedanlığı’na kadar dayanıyor. Zamanında bölgenin gözcüleri bölgenin güvenli olduğunu sığınmacılara anlatabilmek için gökyüzü fenerini kullanıyorlar. Bu gelenek festivale dönüşerek devam etmiş ve Çin takviminin sevilerek kutlanan ve en heyecanla beklenen gününe dönüşmüş. Festivalde dolunayın mehtapta yer aldığı gökyüzünü 100.000-200.000 kadar gökyüzü feneri ışık saçarak süslüyor; üstlerinde de katılımcıların dileklerini taşıyor. Festival tüm Asya’da kutlanıyor; kutlamaların en coşkulu olduğu yerse Taiwan, Pingxi.

Rio Karnavalı, Rio de Janeiro (21 – 26 Şubat 2020)

Festival denince akla belki de ilk gelen isim Rio. Dünyanın en ünlü dans festivali olan Rio Karnavalı pagan törenleri, kabile ritmleri ve özgün kostümlerin nefes kesici bir karışımı. Her yıl, dünyanın her yerinden milyonlarca insan en ateşli partiyi hayata geçirmek için Rio’ya akın ediyor.

Mardi Gras, New Orleans (25 Şubat 2020)

Avrupa’da doğup sınırların ötesine geçebilmiş Mardi Gras’ın en görkemlisi New Orleans’ta gerçekleşiyor. Kökeni Fransa’ya dayanan festivalin kurgusuysa büyük perhizden bir gün önce yapılan ziyafetten doğuyor ve hedonizmle eş anlamlı anılıyor. Dans şovları, spor müsabakaları ve eğlenceli kostümlerle rengarenk görüntülere sahne olan Mardi Gras 25 Şubat’ta gerçekleşecek.

Holi, Mumbai (9 – 10 Mart 2020)

Holi, belki de görebileceğimiz en renkli bahar festivali. 7. yüzyıla ait Sanskrit yazıtlarına göre Krishna, Radhu’yla kendini kıyaslar ve kendi koyu renk tenini hiç beğenmez. Bu yüzden annesi onu mutlu etmek için Krishna’ya rengarenk boyalar sürer. Festival de ilhamını bu efsaneden alıp aşkın ve coşkunun mevsimi olan baharı renklerle kutluyor. Baharda yolunuz Hindistan’a düşecek olursa boyalı su tabancalarınızın ve kuru boya tozlarınızın yanınızda olduğundan emin olun!

Coachella (10 Nisan - 20 Nisan 2020)

Coachella Festivali, Güney Kaliforniya’nın Colorado Çölü bölgesindeki Indio’da Coachella Vadisi’nde gerçekleşiyor. Coachella birçok müzik sanatçısına ev sahipliği yaparken aynı zamanda sanatın birçok farklı dalındaki sanatçıları da ağırlıyor. Coachella, son yıllarda bir moda yarışına da dönüşmüş durumda. Özellikle ünlü isimler festivale farklı kıyafetler, aksesuarlar ve makyajlarla katılıyorlar.

King's Day, Amsterdam (27 Nisan 2020)

2013 yılına kadar Queen’s Day olarak anılan festival ilk olarak 1885 yılında Kraliçe Wilhelmina’nın doğumuyla hayata geçiyor. Adı değişse de yılın en büyük sokak partisi sayılan festivalde bir şey hiçbir zaman değişmiyor; her seferinde şehrin tamamı turuncuya boyanıyor ve katılan herkes açık havada Amsterdam’ın tadına varıyor.

Feria Festivali, Sevilla (28 Nisan – 3 Mayıs 2020)

Avrupa’nın en sıra dışı ve coşkulu bahar karşılamalarından biri olan Feria Festivali, her sene, bir hafta süren bir şölenle Endülüs’te yapılıyor. Sevilla kentinde çadırlar, seyyar mutfaklar ve sofralar kuruluyor ve kış mevsimi müzik, dans ve havai fişeklerle uğurlanıyor. Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan festival, 1877’den kalma kağıt lambaları, 1893’ten caseta çadırları ve daha birçok ögesiyle eski ruhunu hala koruyor.

Festival of Giants, Douai (Haziran 2020)

Tüm Avrupa boyunca tarihi altyapıya sahip çok sayıda festival bulmak pek mümkün. Bunların en devasası Festival of Giants’ın kökeni 9. yüzyıla, zanaatkarlar ve loncalarla yapılan askeri sözleşmeye dayanıyor. Hemen hemen 500 yıldır devasa insan figürleri olan Gayant Family, Kuzey Fransa’da gerçekleşen bu en geniş festivale ev sahipliği yapıyor. Tüm Haziran ayı boyunca gerçekleşecek festival Fransa ziyaretinize farklı bir boyut katacak nitelikte.

Sand Sculpture Festival, Belçika (20 Haziran – 6 Eylül 2020)

Belçika'nın Ostend şehrinde gerçekleşen “Belgian Sand Sculpting Festival”, sadece kum ve su ile büyülü bir dünya yaratan sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Kendi alanında en büyük festival olarak kabul edilen, hatta 2010 yılında Guiness Rekorlar Kitabı'na "Dünyanın en büyük kumdan heykel festivali" olarak giren festival, bu yıl 40 sanatçının katılımıyla “düşler” teması içinde düzenleniyor. Bu yıl yaklaşık 150 heykel sergileniyor. Her ziyaretçiye verilen ortalama dolaşma süresi ise yaklaşık 1 saat.

Bregenz Festival, Avusturya (22 Temmuz - 23 Ağustos 2020)

1946’dan beri düzenlenen Bregenz Fesitvali, Avusturya’nın Bregenz şehirinde; Avusturya, Almanya ve İsviçre’nin ortasında yer alan Constance gölünde düzenleniyor. Gölün üzerine her sene farklı temalarda sahne kuruluyor ve bu eşsiz sahnede dünyaca ünlü operalar sergileniyor. 22 Temmuz - 23 Ağustos tarihleri arasında birbirinden önemli opera sanatçısının konser vereceği Bregenz Festival, yine büyüleyici dakikalara imza atacak.

White Nights Festival, St Petersburg (15 – 27 Haziran 2020)

Rusya’da düzenlenen, sanat, müzik, opera, bale ve film dolu bu festivalde Scarlet yelkenleri görkemli havai fişek gösterileri sergiliyor. Hemen hemen her yıl, 1 milyon insanın katılımıyla gerçekleşen bu büyük festival kış tekrar gelmeden kısa süren yazın zevkine varmayı arzulayanlar için.

Burning Man (30 Ağustos - 7 Eylül 2020)

Adını festivalin son günü ahşaptan yapılan bir kuklanın yakılmasından alan Burning Man, 1986’dan beri her yıl düzenleniyor. Amerika’nın Nevada eyaletindeki Black Rock çölünde gerçekleşen festival, dünyanın farklı yerlerinden DJ’ler ağırlıyor. Her saat çölün faklı yerlerinde müzik dinleyevbileceğiniz festival, bu sene 30 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Regata Storica, Venedik (6 Eylül 2020)

Her yıl Eylül ayının ilk Pazar günü düzenlenen Regata Storica’nın temeli 14. yüzyıla dayanıyor. Renklere bürünmüş yüzlerce tarihi gondolun geçit töreniyle başlayan festivalin katılımcıları 14-15-16. yüzyıl kostümleriyle boy gösteriyor. Ardından profesyonel gondolcular son derece heyecanlı bir yarışa başlıyor.

Albuquerque International Balloon Festival, New Mexico (3 – 11 Ekim 2020)

1972 yılında 13 balonla başlayan bu festivalde şimdilerde 1000’e yakın balon aynı anda havalanarak Albuquerque’de gökyüzünü gökkuşağı renklerine boyuyor. 9 gün süren Albuquerque International Baloon festivali aynı zamanda dünyanın en büyük balon festivali.

Day of the Dead, Oaxaca (2 Kasım 2020)

Asıl adı ‘Dia De Los Muertos’ olan festivalde Meksikalı aileler bir ziyafet düzenliyor ve ölüleri bu ziyafete davet ediyor! Sıklıkla Halloween olarak bilinen Cadılar Bayramı ile karıştırılsa da bu festival hayaletler ya da korkutucu yaratıklarla ilgili değil. Ölenler için dua etmek ve ruhlarını çağırabilmek için düzenlenen festivalde mezarlıklar da ziyaret ediliyor. En çok karşılaşan figürse tahmin edebileceğimiz gibi kurukafalar.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.