preloader

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

30.09.2022
Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

Yazı Boyutu:

aaa

Size farklı bir bakış açısı ve unutulmaz deneyim sunacak mistik destinasyonları keşfedin.

Son zamanların seyahat trendlerinin başında gelen mistik destinasyonları siz de seyahat planınıza alın! Hiç pişman olmayacaksınız bizden söylemesi… Sizlere farklı bir bakış açısı sunacak bu destinasyonlarda bambaşka hikayeler, ritüeller, inanışlar ve kültürler ile karşılaşacaksınız.

Hindistan

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

Dünya nüfusunun en kalabalık olduğu ikinci ülke Hindistan; farklı inançlar, gelenekler, öğretiler, mimariler ve düşünceler barındıran bir ülke. Hindistan’da doğudan batıya, kuzeyden güneye mutlaka görülmesi gereken pek çok yer var. Ancak bizce ilk olarak görmeniz gereken yer Jodhpur. Olağanüstü renkleri ile ziyaretçilerini mest eden Jodhpur, masmavi bir şehir. Hindistan kast sisteminin etkilerinin en belirgin yansımalarından olan şehir, üst sınıftan olan Brahma rahiplerinin kendilerini alt sınıftan ayırmak amacıyla evlerini boyamaları ile renklenmeye başlıyor. İlerleyen zamanlarda diğer insanlar da bu geleneğe dahil oluyor ve ortaya masmavi bir görüntü çıkıyor.

Bhutan

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

Kendine özgü kültürü, mimarisi, insanları, yemyeşil doğası, dağları, vadileri, inançları ve hikayeleri ile adeta masal diyarı olan Bhutan, “Himalayalar’ın Mutluluk Ülkesi” olarak adlandırılıyor. Yeryüzünde bozulmadan korunabilen topraklar arasında olan bu mistik destinasyon, buzul nehirlerden yemyeşil pirinç tarlalara, ormanlık dağlarından dua bayraklarıyla donatılmış manastırlara birçok güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bhutan’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında üç önerimiz var; ülkenin sembolü haline gelen Tiger’s Nest Manastırı’nın bulunduğu Paro, ülkenin en hareketli merkezi Thimphu, tarihsel ve doğal güzellikleriyle ile Punakha

{773138}

Güney Kore

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

MÖ 2300’lü yıllardan bu yana yerleşim alanı olan Güney Kore, Asya’nın doğu kısmında Kore Yarımadası’nda bulunuyor. Tarihi ve turistik açıdan önemli bir destinasyon olan Güney Kore’de Jeju Adası’na gitmenizi öneriyoruz. Adanın Sagae tepesindeki Budist tapınağına tırmanabilir, U-do tekneleri ile kayalık kıyıları gezebilir, ayrıca zamanda yolculuk için Seongeup Kabilesi köyünü ziyaret edilebilirsiniz. Adanın en önemli yerleri arasında Mnjang Mağarası ile Büyükbaba Taşları (dolharubang) da bulunuyor, görmeden dönmeyin deriz.

Göbeklitepe

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

İnsanlık tarihinin en önemli oluşumlarından biri olan Göbeklitepe, yaklaşık 11.600 yıl önce Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan bölgeye kurulmuş. İnsanoğlunun en büyük adımlarından biri olan Neolitik Devrim’in yani tarımın başlamasının, hayvanların evcilleştirilmesinin, ilk kurulan köylerle birlikte yerleşik yaşama geçişin, sınıflaşmanın nüvelerinin oluşmasının; kısacası uygarlığın ilk adımlarının atılmasının gerçekleştiği çekirdek bölgelerden biridir. İnsanlık tarihindeki birçok sırrı açığa çıkarırken çözülmesi gereken birçok gizemi de beraberinde getiren Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini de hatırlatalım.

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

Vietnam

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mistik Destinasyon

Güney Çin Denizi boyunca uzanan Vietnam’ın kuzeyinde Çin, batısında ise Laos ve Kamboçya bulunuyor. Uzun yıllar bitmeyen savaş ve sömürge dönemlerinden dolayı ülkeye adımınızı attığınız anda yorgunluk, umut, sevgi gibi hisler sizleri karşılıyor ve Vietnam sizi duygudan duyguya sürüklüyor. Ayrıca ülkenin her köşesi ayrı bir zenginlik sunuyor. Vietnam’a gittiğinizde bir doğa harikası olan Ha Long Körfezi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Körfezde, kireçtaşlarından oluşan binlerce adacık çok uzun yıllar içerisinde oluşmuş. Zümrüt rengindeki sulardan yükselen sarp tepelerini gezmek, unutulmaz bir deneyim olacak.