İstanbul Sergi Rehberi: Ocak 2022

İstanbul Sergi Rehberi: Ocak 2022

İstanbul’daki en yeni sanat sergi programlarını takip etmeniz için detaylı bir rehber hazırladık. Sergi takviminizi yapmadan önce, güncel sergilerle ilgili tüm merak ettiğiniz konuların yer aldığı OGGUSTO Ocak Sergi Rehberini mutlaka inceleyin.

Birçok yeni sergiye ev sahipliği yapan İstanbul’da hangi sergiye gidilmeli diye düşünüyorsanız, en yeni sergi rehberini mutlaka keşfedin. Arter, Meşher, Pera Müzesi gibi İstanbul’un önemli galerilerinde yer alan sanatçıların en çok merak edilen sergilerini bir araya getirdik.

Sakıp Sabancı Müzesi “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi


Abdülmecid Efendi, Haremde Goethe, 1917

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in desteğiyle Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan; hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatı üzerine kurgulanan “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisini 21 Aralık 2021 – 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

SSM’deki “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi; SSM’nin koleksiyonu, 14’ü resmi kurum koleksiyonu, 17’si aile koleksiyonu, özel müze ve galeri koleksiyonlarından eserlerle birlikte Halife’nin son 20 yılını geçirdiği Fransa’dan, Institut Français Türkiye ve Fransa’nın İstanbul Konsolosluğu’nun desteği ve iş birliğiyle gelen eserleri kapsıyor. Nice şehrindeki Musee Massena Koleksiyonu’ndan 1926 tarihli bir otoportre ile Rochefort’taki Pierre Loti Müze Evi’nden alınan ve Abdülmecid Efendi’nin Loti’ye hediye ettiği orijinal çerçeveli 2 resimle beraber sergi koleksiyonu 60 tablo ve 300’ü aşkın belgeden oluşuyor.

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Tarih: 21 Aralık 2021 – 1 Mayıs 2022

Karma Sergi “Suyun Bildikleri”

16 sanatçının katılımıyla düzenlenen “Suyun Bildikleri” başlıklı sergi, 15 Ocak – 26 Şubat 2022 tarihleri arasında Pilot Galeri’de gezilebilir.

Sergi, içinde bulunduğumuz dönemin belirsizliklerini ve krizlerini “su” üzerinden okumak isterken, bir gerçeklik ve metafor olarak “su”yun akışkanlık, uyum sağlama, şekilsizlik özelliklerini tartışmaya dahil etmeye çalışır. Sergi, suyun hem ayıran hem birleştiren, kimileri için bir sınır çizgisi, bir eşik, diğerleri için asla ulaşılamayan bir hayal ülkesi oluşunu tartışır. 2. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en büyük insan göçünün de kaynağı olan su, 1830’ların Japonya’sından 3019’un İstanbul’una, geniş bir zaman kesitinde sanatçıların eserlerinin odağına oturur.

“Su”, dünyadaki yaşamın temeli ve canlılığın en belirgin özelliğiyken kimi zaman belirsizliği göğüslemenin de bir yolu olur. Sergide yer alan sanatçılar, zaman zaman doğanın tehdit edici gücü, bazen de bir engel ve risk altındaki bir kaynak olarak suyla olan ilişkimizi sorguluyor. Bilimsel gerçeklerden olduğu kadar, kişisel deneyimlerden de yararlanan çalışmalar, yaşamın, toprağın ve hatıraların su ile birlikte değişimini/yok oluşunu mesele ediyor.

Yer: Pilot Galeri

Tarih: 15 Ocak  – 26 Şubat 2022

Hazal Özgür “Saklambaç”

Sanat için yepyeni bir yaşam alanı sunan Hazal Özkan Art Gallery, bu kez sanatseverleri renklerin içinde bir saklambaca davet ediyor. Kapılarını 11 Ocak’ta açan, genç sanatçı Hazal Özgür’ün ilk kişisel sergisi “Saklambaç”; izleyiciyi renk ve çizgilerin arasında merak uyandıran bir yolculuğa çıkarıyor. Genç sanatçı Hazal Özgür’ün bu ilk kişisel sergisinin küratörlüğünü ise sanat tarihçi ve sanat danışmanı Hazal Özkan üstleniyor.

12 Şubat tarihine dek kapıları açık olacak ‘Saklambaç’ sergisi aynı zamanda, etkileşimli bir sanat deneyimi de sunuyor. Sergi süresince; tek kişilik küçük stüdyoda, tek bir tuval tüm ziyaretçilerin dokunuşuna açık. Sanatseverler bu dokunuşla, resim sanatı ile birincil dereceden ilişki kurarken, zamanda ve tuvalde iz bırakacak bir deneyimin parçası olabilecekler.

*Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cumartesi 10.30- 18.30 (18.30 sonrası ve pazar günleri randevu ile ziyaret sunulmaktadır).

Yer: Hazal Özkan Art Gallery

Tarih: 11 Ocak – 12 Şubat 2022

Mohaç Yücel “Sürpriz Sonlu”

Morgan, 90x120 cm, Fine art print, 2011

Ceiling of Blockchain 90x120 cm, Fine art print

Galeri / Miz, 5 – 26 Ocak 2022 tarihleri arasında sanatçı Mohaç Yücel’in “Sürpriz Sonlu” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide, Yücel’in 1994 yılından bu yana sanatına bir enstrüman olarak kattığı dijital mecranın sonucunda ortaya çıkan sanatsal baskılardan oluşan eserleri yer alıyor. Seçkide ki çalışmalar Pop Art’ın da ana arterlerinden olan popüler kültür karakterlerini yorumlama ve günümüz dünyasına adapte etmek üzerine kuruludur. Popüler kültürün en önemli kollarından olan çizgi-roman dilinin benimsendiği işlerde, izleyiciler sergideki tüm eserlerin artırılmış gerçeklik  (Augmented Reality, AR) sayesinde yaşayan versiyonlarını da deneyimleyebilecek ve bunun yanında işlerin NFT versiyonlarını da Rarible.com üzerinden satın alabilecekler.

*Sergide ayrıca Eylül 2021’de sanatçının yayınladığı ünlü aktör Morgan Freeman’ın beğendiği ve sanatçıya özel olarak teşekkür ettiği portresi Galeri/Miz ayrıcalığı ile 1/1 tek baskı olarak satışta yer alacak. “Morgan Freeman” eserinin satışından elde edilen gelirin yüzde 50’si ormanlarımızın yerine yenilerini koymak adına Tema Vakfı’na bağışlanacaktır.

Yer: Galeri / Miz

Tarih: 5 – 26 Ocak 2022

Zeynep Koçan, Aslışah Erdem ve Eda Taşlı’nın Eserleri ARTPOL Galeri’de

Çağdaş heykel sanatı, hayal gücü ile engin malzeme çeşitliliği sayesinde zihinleri zorlayıp ufkumuzu genişletiyor. Bu doğrultuda ARTOPOL, dikkat çeken sanatçıları ve onların özgün eserlerini bünyesine katıyor.

Kadın temasına yoğunlaşan sanatçı Zeynep Koçan, heykel sanatında genç, çağdaş ve ödüllü sanatçılardan biri olan Aslışah Erdem ve çağdaş ahşap heykeller denilince ilk akla gelen ve kendine ait masalsı karakterleri ile bir evren yaratan Eda Taşlı da ARTOPOL bünyesinde yeni eserlerini sergilemeye başladı.

Heykeller, iç mekân haricinde açık alanlarda da sergilenebilen ve mimarların açık hava projelerinde tercih ettikleri eserlerden oluşuyor. Çağdaş sanatı, yeni-nesil galeri konseptiyle buluşturan ARTOPOL Art Gallery’i 42 Maslak’ta ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Maslak, Ahi Evran Cd. No:6, 34485 Sarıyer/İstanbul

Yalçın Bulut “Yürümek”

Yalçın Bulut’un “Yürümek” isimli kişisel resim sergisi, 12 Ocak- 12 Şubat 2022 tarihleri arasında Galeri Selvin Arnavutköy’de sanatseverler buluşacak. Sanatçı, “Yürümek” isimli kişisel resim sergisi ile büyüdüğü ve yaşadığı coğrafyayla birlikte konuyu içselleştirerek, bugünü sorgulama ve anlam evrenini daha geniş bir alana taşıma şansına erişiyor. Bulut, “Yürümek” adlı kişisel resim sergisini zihinsel ve tinsel ilerlemeyle birlikte büyüyen resim ölçüsü, yeni teknik ve malzemeler anlamında da kendini zorlayıcı ve geliştirici fırsat olarak değerlendirmektedir.

Not: Galeri pazar günleri hariç 11:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Yer: Galeri Selvin Arnavutköy

Tarih: 12 Ocak – 12 Şubat 2022

Ferda Art Platform “7 Koleksiyoner 7 Sanatçı”

Koleksiyonerlerin seçtiği eserler ile sanatçıların yeni eserlerini birlikte görebilme fırsatı sunan “7 Koleksiyoner 7 Sanatçı” isimli karma sergi 25 Ocak - 3 Mart 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izleyiciler ile buluşacak.

Koleksiyonerlerin seçimiyle meydana gelen sergi, koleksiyoner ve sanatçı ilişkileri üzerinden şekilleniyor. Yedi koleksiyonerin kendi koleksiyonlarından seçtikleri birer eser serginin referans noktasını oluşturuyor. Seçilen eserin sanatçısı koleksiyonda bulunan eserine eşlik eden iki yeni eser üretiyor. Böylelikle yedi farklı sanatçının çeşitli mecralarda üretilmiş üçer adet eseri sergiyi oluşturuyor. Bulundukları özel koleksiyonlardan çıkıp sanat izleyicileri ile yeniden buluşan eserler aynı zamanda sanatçıların güncel üretimleriyle birleşip sanatçının pratiğini ve değişimini yansıtma özelliği de taşıyor.

Koleksiyoner, sanatçı ve galeri ortaklığı ile oluşturulan sergi, sanat severler ile buluşmak için 25 Ocak 2022 tarihinde Ferda Art Platform Ana Salon’da kapılarını açacak.

Yer: Ferda Art Platform

Tarih: 25 Ocak 2022 – 3 Mart 2022

The Wall Art Gallery “On the Wall” 

7 Ocak Cuma günü kapılarını açan The Wall Art Gallery’de 'On the Wall’ başlıklı sergi sanatseverlere sunuldu. 'On the Wall’ başlıklı sergide; Ahmet Doksanoğlu, Azat Yeman, Berna İnan, Buse Adilovic, Can Gündoğan, Cihan Oral, Doğukan Ulaş Arıkkan, Eren Çevik, Erna Uçar, Ferhat Yüksekbağ, Gizem Sema Günhan, Hesen Chalak, Hilal Demirtaş, İrem Çoban, Jackie Arditty, Melih Koçali, Merve Kaya Okursoy, Merve Zeybek, Müge Kasımoğlu, Nursun Hafızoğlu, Saniye Özbek, Sebahattin Alaca, Selahattin Aydın, Selin Çeliktaş, Umut Erbaş, Yağmur Doğan ve Zeynep Can gibi farklı jenerasyonlardan konularında etkili sanatçıların eserleri yer alıyor. Sergi 19 Şubat Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilir.

Yer: The Wall Art Gallery

Tarih: 7 Ocak 2022 – 19 Şubat 2022

The Wall Art Gallery “Sınır Mekânlar, Anlatılmamış Hikâyeler” 

Bengisu Bayrak’ın küratörlüğünü üstlendiği ve mekân, sınır mekân, göç, kültür, hafıza, aidiyet gibi kavramların gizli hikayelerinin peşinden giden ‘Sınır Mekânlar, Anlatılmamış Hikâyeler’ sergisinde ise Abdul Vahap Uzunbay, Bengisu Bayrak, Beyza Boynu Delik, Börte İpek, Çeyiz Makal Fairclough, Duygu Nazlı Akova, Eda Emirdağ, Eda Yıldız, Emirhakin, Evrim Kavcar, Highero, İsmet Doğan, Mummy Maskara, Sabire Başel Algül, Sebastien Shahmiri, Serdar Acar, Serpil Çetinkaya, Şevket Arık ve Yekateryna Grygorenko’nun eserleri sergileniyor. Sergi 19 Şubat Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Yer: The Wall Art Gallery

Tarih: 7 Ocak 2022 – 19 Şubat 2022

Coşkun Sami “Sumerki”

Istanbul Concept Gallery, 7 – 29 Ocak 2022 tarihleri arasında ressam Coşkun Sami’nin “Sumerki” isimli kişisel sergisinde Sami’nin son dönem resimlerinin yanı sıra “Eksiklopedi” serisinden bir desen seçkisine de ev sahipliği yapıyor.

Sumerki sergisi, ismini Rus şair Osip Mandelştam’ın 1917 devriminin başlangıcının birinci yıldönümünde yayımlanan “Özgürlüğün Alacakaranlığı” şiirinden ödünç alıyor.  Rusça’da “alacakaranlık” anlamına gelen “Sumerki” kelimesi, şafaktan önceki ışık belirsizliğini de tarif eder. Mandelştam’ın şiirindeki kapalı, çelişkili ve enigmatik dil, totaliter bir iktidara yol açacak olayların güzellemesi midir yoksa onun kaderine de damgasını vuran dönemdeki gelişmeler karşısında duyulan karamsarlığı mı ifade eder, halen tartışma konusudur. Yazar China Mieville’e göre: “Belki de ufuktaki parıltı, ne ani şafaklara ne de uzun süren gün batımlarına aittir; sürüncemeli, esas bir muğlaklıktır. Böyle bir alacakaranlığı hepimiz bildik ve tekrar bileceğiz.”

*Tuval üzeri yağlıboya ve kâğıt üzeri mürekkep ile üretilmiş eserlerden oluşan “Sumerki”, Istanbul Concept Gallery’de pandemi koşullarına uygun düzenlemeye göre 29 Ocak 2022 tarihine kadar randevu alınarak gezilebilir.

Yer: Istanbul Concept Art Gallery

Tarih: 7 – 29 Ocak 2022

Karma Sergi “Bana Hikayeni Anlat”

10 Türkiyeli, 10 İsrailli sanatçının çocukluk hatıralarını bir araya getiren, Paper Street Co. imzalı katılımcı sanat projesi Tell Me Your Story kitabın ardından şimdi de yolculuğuna sergi ile devam ediyor. Çocukluk hikâyelerinin sihirli gücünden ilham alan proje “Bana Hikayeni Anlat” adıyla, Şişli Belediyesi’nin desteğiyle 10 – 31 Ocak tarihleri arasında bir açık hava sergisine dönüşüyor. 

Renklerin duygulara karıştığı, çocukluğun saf ruhunun kelimelerden çizgilere döküldüğü, mesafelere rağmen ortak bağların vurgulandığı Bana Hikayeni Anlat etkileşime açık, temas kuran ve birliktelikten beslenen bir kamusal alan projesiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Renklere dönüşen hikâyelerin Abdi İpekçi Meydanı’ndan başlayan bir rota ile billboardlar aracılığıyla Şişli sokaklarındaki açık hava mecralarına yayılacağı sergi; katılımcı, erişilebilir ve deneyime açık bir kurguya sahip. 10 Ocak’ta açılacak olan sergi 31 Ocak tarihine dek ziyaret edilebilecek.

Yer: Abdi İpekçi Meydanı

Tarih: 10 – 31 Ocak 2022

Raşit Altun “Akaşa”

Sanatçı Raşit Altun’un, şair Sertaç Çıralı’nın şiirlerinden ilhamla resmettiği eserleri “Akaşa” başlığı altında, 20 Ocak – 20 Mart 2022 tarihleri arasında Tam Finans | Sanat’ta izleyicilerle buluşuyor. Farklı disiplinlerin ortak üretimini merkeze alan sergi, şiir ve resmi aynı düzlemde bir araya getiriyor.

Duyguları en güçlü ifade etme araçlarından biri olan şiirin bir başka kuvvetli aktarım biçimi resme ilham verdiği seçki, Çıralı ve Altun’un diyalogları sonucu şiirlere desen ve resim çizme fikrinden çıkıyor. Üretim pratiğinde doğaçlama yapan ve özel bir tekniğe takılı kalmadan sürekli sınırlarını zorlayıp kendini geliştirme çabasında olan Altun şiirlerin onda bıraktığı izlerden yola çıkarak bambaşka bir üretim sürecini deneyimliyor. Kendi sınırlarını zorlayıp konu odaklı çalışmayı tecrübe ederken sanatsal yolculuğuna da yeni bir deneyim katıyor. Ortalama bir senede şekillenen sergide her şiir bambaşka bir hikâye ortaya çıkarıyor, kelimeler canlanarak çizgi ve renklere dönüşüyor.

Yer: Tam Finans | Sanat

Tarih: 20 Ocak  – 20 Mart 2022 (hafta içi her gün 10:00 –16:00 saatleri arasında)

XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 - Papko / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu


Abidin Dino, Yumruk, kağıt üzerine guaj, 30x21 cm

Anadolu yakasının önde gelen kültür-sanat mekanlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen, Alan Kadıköy nihayet kapılarını açıyor. “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 – PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu” adlı karma sergi ile 17 Aralık’ta kapılarını ziyaretçilerine açacak olan Alan Kadıköy’ü ziyaret etmeyi unutmayın.

“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” başlıklı serginin ziyaretçilerle ilk buluşması 2011 yılında, Ferit Edgü’nün küratörlüğünde Santral İstanbul’da gerçekleşirken 10 yıllık bir aradan sonra, 433 eser arasından 182 eserin Metin Deniz tarafından bir araya getirildiği sergi, 17 Aralık 2021 – 15 Şubat 2022 tarihleri arasında bu sefer Alan Kadıköy’de ziyaretçiler buluşuyor. İstanbul’un Anadolu yakasının kültür ve sanat iklimine sıcacık bir hava ile katkıda bulunacak olan bu kapsamlı sergide, sanatseverler resim ve heykelleri görmenin yanında çeşitli konuşma programları, rehberli turlar ve çocuklar için atölyelerin de yapılacağı çeşitli etkinliklere katılım gösterebilecekler. 

Alan Kadıköy’de sergi süresi boyunca eserleri sergilenecek değerli isimler ise şu şekilde; Abidin Dino, Adnan Çoker, Albert Bitran, Ara Güler, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Fikret Mualla, Hakkı Anlı,  Komet, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Nejat Melih Devrim, Ömer Uluç, Selim Turan ve Yüksel Arslan, İlhan Koman, Koray Ariş ve Seyhun Topuz. 

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 17 Aralık 2021 – 15 Şubat 2022

Ahmet Berkay Koçak “Uzun Eşek”

Ahmet Berkay Koçak’ın “Uzun Eşek” isimli ilk kişisel sergisi 08 – 22 Ocak 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform Proje Alanı’nda ziyarete açılıyor.

İşlerinin temasını aile, kimlik, aidiyet, sosyal sınıf gibi kavramlar üzerinden şekillendiren sanatçı bu serisinde aile albümlerindeki fotoğraflardan ilham alır. Aile kurumunu kadrajına alan eserlerde boyut ve bakış iki temel unsurdur. Gerçek boyutuna yakın olarak resmedilen figürler izleyici ile zamansız bir düzlemde bakışır.

Sergiye isimini veren uzun eşek isimli çocuk oyunu sanatçının eserlerinden birinin de adıdır. Sokak oyunlarının toplumun küçük bir izdüşümü olduğunu belirten sanatçı toplumsal cinsiyet, sınıf ve kimlik gibi kavramların izini bu oyunlarda arar.

Yer: Ferda Art Platfrom Proje Alanı

Tarih: 8 – 22 Ocak 2022

Müze Gazhane “Geleceğin Renkleri”

Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet eserlerini İstanbullu sanatseverlerle buluşturmak amacıyla İstanbul Gönüllüleri tarafından hayata geçirilen “Geleceğin Renkleri” sergisi Müze Gazhane ev sahipliğinde 9 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Geleceğin Renkleri Sergisi her gün 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlayacak.

Geleceğin Renkleri sergisi ile üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerinden mezun olan ve gelecek vaat eden sanatçı adayı öğrencilerin eserlerinin sanat camiası ve halkla buluşturulması amaçlanıyor. Sanatsız kalan bir toplumun çağdaşlıktan uzaklaşacağı olgusundan hareketle gerçekleştirilen çalışma sanatçı ve sanatsever olarak gençlerin sanata ulaşılabilirliğine de katkıda bulunmayı hedefliyor.

*İstanbul’da bulunan Güzel Sanatlar Fakültelerinin ilgili bölümlerinden 2019 – 2020 ve 2020 – 2021 öğretim yıllarında mezun olmuş öğrencilerin mezuniyet işlerini sanatseverlerle buluşturacak olan sergi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile hayata geçiyor.

Yer: Müze Gazhane

Tarih: 9 Ocak  – 5 Şubat 2022

Nedret Sekban “Seçmeler”

Nedret Sekban’ ın “Seçmeler” isimli resim sergisi 15 Aralık – 14 Ocak tarihleri arasında Galeri Selvin’in Nişantaşı galerisinde sanatseverler ile buluşuyor.

Nedret Sekban’ın birbirlerinden çok farklı gibi gözüken deniz ve çingene temalarına olan saplantısı aslında onları tek bir nedene bağlı olarak seçtiğini bizlere şöyle açıklıyor. “Denetlenemezlik, benim denizlerimden başka önemli temam olan çingenelerde de vardır. Onların da tarih boyunca denetlenemeyen halleri insanda bir bağımsızlık duygusu uyandırıyor.”

Sekban, eserlerine konu olan söz konusu sıradan insanı bir fotoğraf karesinden alır gibi almamış, ona kendi yorumunu ve onda gördüğü içsel devinimi göz önünde bulundurarak yansıtmıştır. Sekban’ın eserlerinde yer alan özgün sanatsal yaratıcı ruh, işte bu aktarma sürecinde gizlidir.

Yer: Galeri Selvin Nişantaşı

Tarih: 15 Aralık 2021 – 14 Ocak 2022

Mine Akın “Bütünün İçinden”

Mine Akın'ın ‘‘Bütünün İçinden’’ adlı kişisel sergisi 15 Aralık 2021 - 15 Ocak 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izleyiciler ile buluşuyor.

Arkaik sembolizmden Mısır ve Yunan mitolojilerine, tek tanrılı dinlerden günümüz modern sembollerine kadar uzanan zeytin ağacının büyüsü bu sefer Mine Akın’ın heykellerinde hayat buluyor. Yeni serisinde yeniden doğuşun, sonsuzluğun, üretkenliğin ve barışın sembolü olan zeytin ağacı ile çalışan sanatçı zeytin ağacının damarlı ve sert yapısı el verdiğince malzeme ile adeta bir iş birliği içinde çalışır.

Akın’ın bronz heykellerinden aşina olduğumuz kadın formları bu sergide karşımıza keskinlikten uzak, itina ile işlenmiş bir dişil izdüşümler dünyası olarak çıkıyor. Heykellerin ham ancak pürüzsüz yapısına eşlik eden şiirsel kıvrımları sanki kendiliğinden ortaya çıkmışçasına sakin ancak güçlü bir tinsellik yaratıyor.

Yer: Ferda Art Platform

Tarih: 15 Aralık 2021 – 15 Ocak 2022

Engin Beyaz “Sanal Kütüphane”

Çağdaş malzemelerle eserlerinin içinde farklı hikayeler ile katmanlar oluşturan,  sanatseverlerin hayal gücünü zorlayan ve şaşırtan sanatçı Engin Beyaz, ‘Sanal Kütüphane’ adlı kişisel sergisiyle 15 Ocak 2022' den itibaren Galeri Diani’de sanatsecerler ile buluşuyor. 

Beyaz’ın sanatında, geçmişin kütüphanelerini güncel sanal kütüphanelerle, geçmiş ideaları güncel idealarla örtüştürürken geçmişin mitleriyle güncel mitler arasında köprüler kurarken görüyoruz. Eserlerinin çoğunda Platon’un mağarasını ve buna bağlı idealar dünyasını katmanlı ve espası güçlü sarı pleksiglas bir yuvarlakta hissediyoruz. 

Zoran Zivkovic’in “Başka Zaman Kütüphaneleri” adlı eserinden etkilenen Engin Beyaz, bu eserin  Zoran Zivkovic’in ‘Kitaplar kadınlara (insanlara) kadınlar şehirlere benzer onlar aslında boştur biz onları zamanla tanıdıkça ve yaşadıkça, okudukça doldururuz’ satırlarından etkilenerek eserlerinde asetattan yaptığı kitapların içlerini boş bırakıyor. İçlerini düşlerle doldurmayı biz izleyicilere bırakıyor.

Yer: Galeri Diani

Tarih: 15 Ocak – 3 Şubat 2022

Not: Galeri Diani’nin sekiz yıldır gelenekselleştirdiği sanatçılar, eleştirmenler ve izleyicilerin katılımıyla gerçekleştirdiği sergi üzerine yapılacak olan söyleşi ise 22 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşecektir.

Şahin Demir “Boş Zamanlar Bahçesi”

Sanatçı Şahin Demir’in Sevil Dolmacı Art Gallery bünyesindeki ikinci kişisel sergisi “Boş Zamanlar Bahçesi” 16 Aralık 2021’de Villa İpranosyan’da sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçı, “Boş Zamanlar Bahçesi”nde küresel felaketler, ekolojik sorunların git gide ağırlık kazanması ve yaşamları doğrudan etkilemesi konularını agresif bir ekspresyon ile ele alıyor. 

Demir, 2021 yılında ise, Dr. Kathy Battista’nın küratörlüğünde gerçekleşen “Everything Has Its Place” grup sergisi için sanat tarihine referansı olan bozulmuş Ayçiçekler’le yeni bir evreye girdi. Demir, bu sergi ile kendi kültürüne ait detayları, bozulmuş parçalanmış kompozisyonlarına ekleyerek Boş Zamanlar Bahçesi’ne doğru yola çıkmış oldu. “Natürmort / Ölü Doğa” teması geçmişe bakıldığında bolluk, zenginlik ve ihtişamı çağrıştırırken, bugün iklim krizi ile kıtlık, yokluk ve çöküşe karşılık geliyor. Sanatçı Boş Zamanlar Bahçesi’nde bu ikilemi kendi diliyle aktarıyor. Sanatçının üretim tekniği olarak kullandığı yığıntılar, dökülmeler ve bozulmalar da ele aldığı konuyu destekleyen bir diğer önemli unsur.

Yer: Sevil Dolmacı Art Gallery Villa İpranosyan

Tarih: 16 Aralık 2021 – 17 Ocak 2022

Gökçen Ataman ve Setenay Alpsoy “Tanıdık Cepheler”

Evin Sanat Galerisi, 16 Aralık 2021 – 21 Ocak 2022 tarihleri arasında Gökçen Ataman ve Setenay Alpsoy’un şehri konu alan yapıtlarından oluşan Tanıdık Cepheler isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Setenay Alpsoy’un son zamanlarda daha yoğun bir şekilde üretmeye başladığı geniş yüzeyli karakalem desenler, yağlı boyadan farklı olarak daha fazla detaya eğilmesine olanak sağlayan yapıtları ve Gökçen Ataman’ın farklı malzemelerle boyut kazandırdığı giderek betonlaşan ve çarpıklaşan şehirdeki bina cephelerini bir araya geliyor. Aslında tezatlıklardan beslenen Tanıdık Cepheler isimli sergi yer alan eserler Gökçen Ataman ve Setenay Alpsoy’un yapıtlarının uyumunu izleyicinin beğenisine sunuyor.

“Çalışmalarımın odağında insanın yaşadığı yer ile olan işgale dayalı ilişkisi, kültürel mirasa olan tahrip edici yaklaşımı, şehirleşirken benimsediği gelip geçicilik anlayışı, ve en önemlisi, bir türlü doymak bilmeyen inşa etme dürtüsü yer alıyor.” sözleriyle yapıtlarını anlatan Gökçen Ataman ile Setenay Alpsoy’un yapıtlarının birlikteliği sergide izleyiciyle buluşuyor.

Yer: Evin Sanat Galerisi

Tarih: 16 Aralık 2021 – 21 Ocak 2022

Saint Joseph: Fevkalade Bir Makinenin Kalbi

Okulun 150. kuruluş yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle Aslı Seven küratörlüğünde tasarlanan sergi, Dilşad Aladağ & Eda Aslan, Emre Hüner, Ekin Kano, Komet, Maude Maris, Daniel Otero Torres, Emin Fırat Övür, İz Öztat, Julien Prévieux, Sergen Şehitoğlu ve Virginie Yassef’in çalışmalarını bir araya getiriyor. Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi’nin desteği ile gerçekleşen sergiye, 2021 sonbaharı boyunca halka açık bir seminer, sunum ve gösterim programı eşlik ediyor.

Sergi, okulun arşivleri ve eğitim araçları etrafında, uzun süreli bir sanatsal araştırma ve üretim sürecinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. 150 yıllık bir süre boyunca bilimsel metotların, eğitim yöntemlerinin ve doğa tarihi koleksiyonlarının evrimi üzerine, antroposen çağında yaşadığımız paradigma kaymasını da değerlendiren düşünceler sunuyor. Pedagojik araçların -doğa tarihi koleksiyonları, biyoloji modelleri ve laboratuvar deney araçları gibi- tarihi ve güncelliği bizi Saint-Joseph Lisesi’ni fevkalade bir makine – bizi çevreleyen dünyaya dair bilgi yaratımı ve aktarımı için hem kapalı bir alan hem yaşam yeri, hem de duyusal, fiziksel ve bilişsel bir araç – olarak düşünmeye davet ediyor. Arşivler, sanatsal sahiplenmenin dürtüsüyle, kanat çırpar gibi bir yaşam soluğu buluyor: Yer yer 20. yüzyıl boyunca Türkiye tarihinin önemli anlarına tanıklık eden, yer yer yeni gelecek spekülasyonları sunan sergi, 19. yüzyılın fantastik bilim kurgusunu 21. yüzyılın öteki zekalarına bağlıyor.

Yer: Saint Joseph Fransız Lisesi

Tarih: 2 Ekim – 21 Ocak 2002

Macar Kültür Merkezi “Burası Kaykay Parkı Değil!”

Macar Kültür Merkezi, günümüzde tüm dünyada bir alt-kültüre dönüşmüş kaykay sporunun Budapeşte’deki tarihini anlatan “Burası Kaykay Parkı Değil” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Budapeşte’deki Deák 17 Gallery’nin hazırladığı sergi, galerinin müdür yardımcısı Gréta Garami ve küratör Zsolt Petrányi’nin katılımıyla 18 Kasım’da açılıyor. 29 Ocak 2022’ye kadar açık kalacak sergi ayrıca Türkiye Kaykay Federasyonu ile işbirliği yaparak kaykayın Türkiye’deki serüvenine de yer veriyor. 

Sergi, 1970’lerin sonunda Budapeşte’de büyüyen bir genç neslin ve “Batılı” gençlerin benimsediği bir yaşam tarzının yerel yorumunun tarihsel izlerini sürüyor. “Burası kaykay parkı değil” tabiri, sokak kaykayının başka yerler gibi Macaristan’da da ortaya çıktığı ve geliştiği, moda olan bir hobinin zamanla risk, cesaret ve düşüşleri içerecek şekilde kolektif bir kendini ifade aracına dönüştüğü 80’li yıllar boyunca sıklıkla duyulan bir tabirdi. 1990’lı yıllar ise Macaristan’da kaykaycılığın altın çağı olarak yaşanıyor. 2000’li yıllardan itibaren ise yerel yönetimler kaykay parkları inşa etmeye başladı, hareketler internetten günü gününe takip edilebilir oldu ve 2020 itibariyle kaykay Olimpik bir spor dalı sayıldı. Kırk yılın üzerinde bir zaman dilimine yayılan bu serüveni takip etmek sadece kaykayda ve hareketlerdeki değişiklikleri değil, medyanın kaykaycılara dair algısındaki değişimi de gözler önüne seriyor.

Yer: Macar Kültür Merkezi

Tarih: 18 Kasım 2021 – 29 Ocak 2022

Karma Sergi “Bilinmeze Doğru”

“Sanat için yeni yaşam alanı” mottosuyla yola çıkan Hazal Özkan Art Gallery, etkileyici bir karma sergi ile kapılarını açtı. Sanat tarihçi ve sanat danışmanı Hazal Özkan ev sahipliğinde gerçekleşen açılış davetine Barış Tansever, Tuncay Aşçı, Meral Kozakçıoğlu gibi iş ve sanat dünyasından isimler katılırken Haluk Akakçe küratörlüğünde; Lal Batman, Ali Emir Tapan, Dilan Gerede Erkaya ve Haluk Akakçe eserlerinin yer aldığı “Bilinmeze Doğru” adlı karma sergi beğeni topladı.

İstanbul’un sanat duraklarına eklenen en yeni adresi Hazal Özkan Art Gallery, sanatseverler tarafından büyük beğeni topladı. Sanat tarihçi ve sanat danışmanı Hazal Özkan’ın imzasıyla Maçka’da kapılarını açan galeri, genç sanatçıların ve genç koleksiyonerlerin de desteklenmesi misyonuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Tüm faaliyetlerini uluslararası standartlarda sürdüren, eserlerin sanatçının atölyesinden çıkmasından itibaren olan yolculuğunu kaydeden Hazal Özkan Art Gallery, sanat dünyasına yeni koleksiyonerler kazandırmayı da amaçlıyor.

Söyleşi, workshop, çeşitli davetler ile de sanat için bir yaşam alanı sunacak galeri, ilerleyen günlerde birçok farklı kişisel ve karma sergiye ev sahipliği yapacak.

Yer: Hazal Özkan Art Gallery

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cumartesi, 10.30 – 18.30*

*18.30 sonrası ve pazar günleri randevu ile ziyaret sunulmaktadır.

Emin Mete Erdoğan “Milattan Sonra 4 Milyar”

Anna Laudel, eserlerinde sonsuzluk ve bir bütünlük hissi yaratan sanatçı Emin Mete Erdoğan’ın “Milattan Sonra 4 Milyar” isimli kişisel sergisine 09 Aralık 2021 – 03 Şubat 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

İsmiyle geçmişten bahsedildiği hissi uyandıran sergide sanatçı, aslında günümüze odaklanıyor ve bulunduğu dönemi anlamaya çalışıyor. Sanatçı, insanların kendi geçmiş algılarına göre günümüzü tanımladığına vurgu yapıyor ve tarihin bir kişinin miladını nerden başlattığına göre değişeceğini düşündürüyor. Kendine sorduğu ‘kişisel miladımı nereden başlatmalıyım?’ sorusuyla serginin temelini atan sanatçı, eserleriyle sanatseverleri; kendi miladını bulmak için çıktığı evrim teorisinin başlangıcından insan hakları beyannamesine; felsefenin ilk ortaya çıkışından kuantum fiziğinin temellerine ve dinozorların yok oluşundan insanların alet kullanmaya başlamasına kadar uzanan zaman yolculuğuna davet ediyor.

Yer: Anna Laudel

Tarih: 9 Aralık 2021 – 3 Şubat 2022

Karma Sergi “Videodaki Manzara”

Küratörlüğünü Nazlı Pektaş’ın üstlendiği Videodaki Manzara adlı sergi 10 Aralık’ta açılıyor. Sergideki 8 sanatçının eserlerinde her zaman hafızanın da mekânı olan manzara; kamera eşliğinde sanatçıların baktıkları meselenin kaydını tutuyor. “Videodaki Manzara”, bu kayıtlar ile ekoloji, göç, kimlik, sosyal adalet ve insan hakları konularına dikkat çekiyor.

Contemporary Istanbul Vakfı, yeni sergisinde dil, yer ve kimlik, tarih, ekoloji, sürdürülebilirlik, dünyaya dair her şey hakkında düşünmeye ve zihinleri diri tutmayı çağrıda bulunuyor. Bunu yaparken de her zaman bir yer ve hafıza olan manzarayı merkeze alıyor. Kamera ise bu yerin kaydını tutan ve orayı hareketli bir görüntüye dönüştüren araç olarak karşımıza çıkıyor. Sergide sanatçıların baktıkları konunun kaydı olan video yaşadığımız yerlerle ilişki kurma biçimlerimizi ve yeryüzü üzerindeki etkimize tanıklık ediyor. Sergi 10 Aralık 2021 – 28 Şubat 2022 tarihleri arasında Cocoon’da gezilebilir.

Üç yıl önce kurulan Contemporary İstanbul Vakfı’nın etkinliklerinde dikkat çektiği ve vizyon-misyon olarak da belirlediği sürdürülebilirlik konusunu da irdeleyen sergi Ali Kazma, Antonio Cosentino, Berat Işık, Delal Eken, Ebru Ceylan, Ergin Çavuşoğlu, Ferhat Özgür, Hülya Özdemir’in video eserlerini bir araya getiriyor.

Yer: Fişekhane Cocoon

Tarih: 10 Aralık 2021 – 28 Şubat 2022

Pera Müzesi “İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955” 

Pera Müzesi ile İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenledikleri İstanbul’dan Bizans’a, Bizans mirasına dair yeni bir uluslararası ve yerel farkındalığın oluşmasında İstanbul’un merkezi rolünü inceliyor. Zengin bir arkeolojik eser ve arşiv seçkisi ile etkileyici canlandırmaları bir araya getiren sergi, 6 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

İstanbul’dan Bizans’a sergisi, Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün ortak çalışmasıyla, Bizans sanatı uzmanı Brigitte Pitarakis’in küratörlüğünde hazırlandı. Osmanlı başkentinin, Bizans araştırmalarının şekillenmesindeki merkezi rolünü irdeleyen sergi, bugüne kadar yeterince çalışılmamış bir alana mercek tutarken, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Bizans koleksiyonları başta olmak üzere etkileyici bir arşiv seçkisini sanatseverlerle buluşturuyor. Bu seçkiye Türkiye’den ve dünyadan, önemli bir çok kütüphane ve arşiv kurumu ile özel koleksiyonlar katkıda bulundu. Döneme özgü, gösterişli bir üslupta resimlendirilmiş nadir kitaplar, baskı ve haritalar, orijinal arşiv fotoğrafları, belge ve resimler sergide tematik bir bütünlük içinde bir araya getirildi. Nejad Melih Devrim ve Fikret Mualla’nın Bizans’tan esinlenen resimleri, bu mirasın modern sanat üzerindeki etkisini ortaya koyarken, A. Tayfun Öner’in İstanbullu gökbilimci Eugène Antoniadi’nin olağanüstü kariyerini ele alan üç boyutlu animasyonu Bizans’a bilim kurgu merceğinden bakıyor.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 23 Kasım – 6 Mart 2022

Pera Müzesi “Yarına Notlar” 

Pera Müzesi, Uluslararası Bağımsız Küratörler (ICI) oluşumunun “Yarına Notlar” adlı gezici sergisini İstanbul’da sanatseverlerle buluşturuyor. 25 ülkeden 30 küratörün ortak çalışmasıyla hazırlanan ve kısa bir süre önce ABD ve Çin’de sergilenen “Yarına Notlar” sanatseverleri mevcut kriz ortamında, çağdaş kültürel değerleri yeniden sorgulamaya davet ediyor. Sergi 6 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde görülebilir.  

Dünyanın dört bir yanından 29 sanatçının eserlerini bir araya getiren “Yarına Notlar”, küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü ele alıyor. Sergideki birçok çalışma, kuşku ve güvensizliğin yükseldiği zamanlarda dünyayı anlamlandırmanın yollarını sorguluyor. Bu kültürel geçiş döneminde her eser, yakın geçmişten bir ilham kaynağı ve geleceğe yön veren bir bakış açısı öneriyor. Pandemi döneminde yaşanan tecrit, ev hayatı ve bakım kavramlarına odaklanan eserler ile, pandemiye doğrudan referans vermeyen eserler hep beraber incelendiğinde, bir bütün olarak günümüzün yansımasını oluşturuyor. 

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 23 Kasım – 6 Mart 2022

Pera Müzesi “Ağırlık ve Ölçü Sanatı”

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yeni bir seçkiyi sanatseverlerin beğenisine sunuyor. “Ağırlık ve Ölçü Sanatı” başlıklı yeni koleksiyon sergisi, MÖ 2. binyıldan günümüze, farklı uygarlıkların ekonomik, kültürel ve toplumsal dinamiklerine ağırlık ve ölçü aletleri aracılığıyla mercek tutuyor. Sergi, Pera Müzesi’nin birinci katında sanatseverleri, tarih ve bilim meraklılarını bekliyor. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, vakfın üç ana koleksiyonundan biri olan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yeni bir seçkiyi ziyarete açtı. Ağırlık ve Ölçü Sanatı adını taşıyan yeni koleksiyon sergisi, insanın kendini ifade etme becerisinin önemli bir aracı olan ölçme ve tartma eylemlerini tarihten alıntılarla disiplinler arası bir mercekten inceliyor. Arazi ölçümünden alışverişe, mimarlıktan eczacılığa, astronomiden zaman ölçüm aletlerine kadar çeşitli alanlardan birçok ağırlık, uzunluk ve hacim ölçüsünü bünyesinde barındıran koleksiyon sergisi, çağlar boyu ekonomi tarihinin önemli bir parçası olan ağırlık ve ölçü aletlerine dair kavramların coğrafyayla kurduğu pratik ve felsefi ilişkiyi irdeliyor, uygarlıkların gelişim ve dönüşümünü, gündelik objeler aracılığıyla gözler önüne seriyor. 

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilir. Müze, Çarşamba günleri “Genç Çarşamba” kapsamında öğrencilere, Cuma günleri ise 18.00 – 22.00 arası tüm ziyaretçilere ücretsiz!

Füsun Onur “Opus II – Fantasia”

Türkiye’de çağdaş sanatın öncülerinden Füsun Onur’un Arter Koleksiyonu’nda yer alan Opus II – Fantasia adlı yerleştirmesi, ziyarete açılıyor. Füsun Onur’un diğer pek çok yapıtında olduğu gibi doğrudan müziksel referanslar taşıyan bu yerleştirmede, sanatçı dört sıradan nesneyi müziğin mecrası ve unsurları olarak kullanıp, mekânı ve zamanı ritim ve varyasyonlar yoluyla yorumluyor. Emre Baykal küratörlüğünde sergilenen Opus II – Fantasia, Arter’de görülebilir.

Yer: Arter

Tarih: 20 Şubat 2022 tarihine kadar

Burası Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan “BURASI” sergisi, 21 Eylül, 2021 – 27 Şubat, 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta. İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ile Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nden yapılan bir seçkinin çağdaş sanat yapıtlarıyla birlikte sergileneceği “BURASI”, ziyaretçilerini kent ve ekoloji çerçevesinden İstanbul’a bakmaya davet ediyor. Tarihsel ve güncel imgelerin izini sürerek İstanbul’u kent ve ekoloji çerçevesinden yeniden düşünmeye davet eden BURASI, kenti, doğal çevre açısından yaşadığı tarihsel, kültürel ve politik dönüşümlere dikkat çekerek ele alıyor.

Çağdaş sanat yapıtları ile İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ve Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nden bir seçkiyi bir araya getiren sergide İBB arşiv ve koleksiyonlarından, İstanbul çerçevesinde kent, çevre ve doğa ile ilgili resimler, hat çalışmaları, haritalar, fotoğraflar, albümler, gazeteler, dergiler dahil çeşitli yayınlar ile kentin farklı tarihsel dönemlerinden günlük yaşama dair parçalardan oluşan bir seçki sergileniyor. Beraberinde, çağdaş sanatçıların kent bağlamında ekoloji ve çevre adaleti temalarını çeşitli perspektiflerden yorumlayarak ürettikleri yapıtlar sergide yer alıyor.

Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat

Tarih: 27 Şubat 2022’ye kadar

Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı Sergisi

Çiğdem Simavi hamiliğinde, yaklaşık 1850’lerden 1950’lere kadar Türkiye topraklarında yaşamış ve çalışmış sanatçı kadınların yapıtlarından oluşan seçki, Meşher’deki “Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” isimli sergide ziyaretçileriyle buluşuyor. Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Meşher’in son sergisi, zamanlar ve kültürler arasında ilham verici bir diyalog zemini sağlamayı hedefliyor.

Yer: Meşher

Tarih: 27 Mart 2022’ye kadar

Dünya Bebekleri Sergisi

Rahmi M. Koç Müzesi’nin üç yıla yayılan kapsamlı ve titizlikle yürütülen bir hazırlık sürecinin ardından Rahmi M. Koç Müzesi Restoratörü Serra Kanyak’ın küratörlüğünde gerçekleşen “Dünya Bebekleri Sergisi” 28 Eylül’den itibaren Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçiler ile buluşuyor. Oyuncak endüstrisinin en önemli parçalarından biri olan bebeklerin antik çağlardan günümüze uzanan yolculuğuna ışık tutan sergi, 18. yüzyılın ahşap bebeklerinden Anadolu’nun bez bebeklerine, Asya ve Afrika’da karşımıza çıkan inanç bebeklerinden moda bebeklerine, korku bebeklerinden Uzakdoğu’nun ipek elbiseli festival bebeklerine kadar literatüre girmiş farklı bebek türlerinden oluşan özel bir seçkiyi ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Sergi, hem bebek kavramının tarih öncesi dönemlerden günümüzde uzanan kullanım amaçlarını anlatıyor hem de yüzyıllar içinde bebek sanayisinin geçirdiği büyük dönüşüm ziyaretçilerin deneyimine açılıyor.

Yer: Rahmi M. Koç Müzesi

Tarih: 30 Nisan 2022’ye kadar

Türkiye İş Bankası Müzesi “Bir Asrın Ardından”

Müze, “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer” sergisiyle Milli Mücadele destanını hafızalarımızda yeniden canlandırıyor. 250’yi aşkın İstiklal Madalyası’nın da bir arada sunulduğu sergi, 28 Ekim’den itibaren bir yıl boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100. yıldönümüne yaklaşırken Kurtuluş Savaşı cephelerine daha yakından bakan sergi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık mücadelesinin kahramanları da anılıyor. Sergi kapsamında, İstiklal Madalyası mirasçılarına aile büyüklerinin madalyalarının yanı sıra fotoğraf, belge, obje gibi yadigârların ödünç verilmesi için bir çağrı yapıldı. Büyük ilgi gören çağrı sonucunda aileler, koleksiyonerler ve müzeler tarafından ödünç verilen 250’yi aşkın madalyanın yanı sıra pek çok yadigâr, özel bir alanda ziyaretçilerin izlenimine sunuluyor. Ödünç verilen madalyalar arasında İsmet İnönü ile İş Bankası’nın Kurucu Genel Müdürü Celal Bayar’ın İstiklal Madalyaları da yer alıyor. 

Yer: Türkiye İş Bankası Müzesi

Tarih: 28 Ekim 2021 – 30 Ekim 2022

Süresi Dolan Sergiler

Dinleyen Gözler İçin

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan Dinleyen Gözler İçin başlıklı grup sergisinde, çoğu, müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıta yer veriliyor. John Cage’in müzikte olduğu kadar tüm sanatsal üretiminde sessizlik, belirsizlik ve rastlantısallığı bir arada kullanan deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alan sergide, ziyaretçiler galeri alanına hâkim olan sessizliğin içinde yapıtlardan yükselen “sesleri” keşfetmeye ve hayal etmeye davet ediliyor. Cage’in “mutlak bir sessizliğin imkânsızlığına” odaklanan önermesinin izinden giden Dinleyen Gözler İçin, duyu sistemimize içkin yaratıcı ve imgesel güçleri keşfetmemize engel olan sis perdesini aralayarak bizi dinleme ve görme biçimlerimizi farklılaştırmaya teşvik ediyor. Sergi, ses içeren az sayıda eserin tamamen sessiz yapıtlarla aynı mekânda buluşturulması yoluyla gerçeklik ve hayal gücü arasında salınan düşünsel bir sarkaç yaratmayı amaçlıyor. 

Yer: Arter

Tarih: 2 Ocak 2022’ye kadar

Loft Art “Humano”

Akfen Holding, kuruluşunun 45’nci yılında sanat dalında önemli projeyi hayata geçiriyor. Holding’in sosyal sorumluluk projesi kapsamında geliştirmiş olduğu sanat alanı Loft Art, İstanbul Beşiktaş’taki Nisbetiye On adresinde kapılarını açıyor. 23 Kasım’da ön gösterimi yapılacak ve 2 Ocak’a kadar gezilebilecek Humano sergisi ile açılacak sanat alanının bu ve gelecek gösterimlerinde genç sanatçıların eserlerine yer verilecek.

Loft Art’daki sergilerde satışı yapılan eserler Akfen Holding çatısı altında kadın, genç ve çocukları merkezine alan çalışmalarda bulunan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) projelerine de kaynak olacak.

Yer: Loft Art

Tarih: 23 Kasım 2021 – 2 Ocak 2022

Seniha Ünay “Âdemin Boy Aynası”

Seniha Ünay’ın ‘‘Âdemin Boy Aynası’’ isimli İstanbul’daki ilk kişisel sergisi 15 Aralık 2021 – 05 Ocak 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform Proje Alanı’nda ziyarete açılıyor.

Sanatçının medyada şiddetin temsili üzerine odaklanan resimleri izleyicileri medyanın fail, kurban ve şiddet anlatıları üzerine düşünmeye davet ediyor. Ünay yaşanmış şiddet olaylarını kullandığı yazılı ve görsel dille pornografik bir şiddet gösterisine dönüştüren medya anlatısını, kurbanın yokluğu üzerinden yeniden kurguluyor. Kurbanı görsel bağlamdan söküp çıkararak şiddetin öznesine ve salt şiddet eylemine ayna tutuyor.

Sanatçı, günlük hayatın sıradan bir parçası haline getirilen 3. sayfa haber estetiğindeki eril failin neredeyse dingin ve sistematik bir biçimde gerçekleştirdiği bu suç performansında yalnızlaştırarak izleyiciyi fail ile, faili ise şuçu ile başbaşa bırakıyor.

Yer: Ferda Art Platform Proje Alanı

Tarih: 15 Aralık 2021 – 5 Ocak 2022

Ardan Özmenoğlu “You Like My Work Ha?”

Ardan Özmenoğlu’nun 2008-2020 yılları arasındaki neon eserlerini bir arada topladığı, Anna Laudel tarafından yayımlanan “You Like My Work Ha?” başlıklı, 500 edisyonlu ve imzalı poster kitabı 2 Aralık 2021 tarihinden itibaren galeride sanatseverlerle buluşuyor. Eş zamanlı olarak Anna Laudel’de açılacak, sanatçının neon ve cam eserlerinden oluşan özel seçki, 7 Ocak 2022’e kadar ziyaret edilebilir.

Toplum, sanat ve hayat üzerine ürettiği kült neon işleriyle bilinen Özmenoğlu, bizi kendi dünyamızı tekrar keşfetmeye ve yeniden düşünmeye davet ediyor. “You Like My Work Ha?”, sonsuz yaratıcılığı, basit ve karmaşık konuları eğlenceli bir şekilde sorma ve ele alma becerisi ile tanınan sanatçının neon çalışmalarının hikayesini anlatıyor. Her eser sayfasının pul koparma tekniği ile poster olarak tasarlandığı kitap aynı zamanda, beğendiğiniz eseri duvarınıza asma imkanı sağlıyor.

Her eser sayfasının pul koparma tekniği ile poster olarak tasarlandığı ve böylece beğendiğiniz eseri duvarınıza asma imkanı sağlayan sanatçı kitabı, Anna Laudel ve Patika Kitabevi’nden satın alınabilir. 

Yer: Anna Laudel

Tarih: 2 Aralık 2021 – 7 Ocak 2022

Seçil Büyükkan “Kendime Doğru Bir Adım”

Mixer, Seçil Büyükkan’ın “Kendime Doğru Bir Adım” başlıklı kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyar. Sanatçı tarafından bir öze dönüş denemesi olarak nitelenen “Kendime Doğru Bir Adım” sergisi 27 Kasım 2021 - 8 Ocak 2022 tarihleri arasında Mixer’in proje odasında izlenebilir.

Kendime Doğru Bir Adım, sergisinde Seçil Büyükkan’ın çeşitli özgün baskı tekniklerinden hareketle oluşturduğu çalışmaları yer alıyor. Sanatçının uzun süredir çalışmalarına odak olan doğu felsefesi ve doğa ilişkisi bu sergide kutsal ağaçlar konusu ile derinleşiyor. Seçil Büyükkan kutsallık kavramını sorgulama ediminden yola çıkarak bir varlığa; bir nesneye kutsallık yüklenmesini durumunu ağaç metaforu üzerinden ele alarak irdeliyor. Bu metafor üzerinden oluşan kutsal ağaçlar serisi kumaş ve kağıt üzerine linol baskılar ile bir mekan yaratarak izleyiciyi yeni bir sorgulama alanına davet ediyor. 

Yer: Mixer Art Gallery

Tarih: 27 Kasım – 8 Ocak 2022

Rugül Serbest “Kendimin Ormanında”

Rugül Serbest, resimleri aracılığıyla benliğini, bedenini ve özellikle kendi iç dünyasını ‘bir başkasının’ kimliğine bürünerek yeniden deneyimlemenin yollarını arıyor. Tuvallerinde yeni bir dünya olasılığını düşleyen Serbest, Kendimin Ormanında başlıklı kişisel sergisinde tuvallerinin yanında desen çalışmalarını Mixer’de izleyici ile buluşturuyor.

Kendimin Ormanında, sanatçının uzun süredir resmettiği iç mekanlardan tamamen sıyrılarak dış dünyada kendine bir yer arama hikayesine odaklanıyor. Rugül Serbest bu durumu, ‘’Dünyada-olmanın ne demek olduğunu sorguluyorum. Dünya bir yer veya bir mekan değildir. “Doğa içeridedir” der Cezanne. Ben ne kadar bu dünyanın içindeysem dünya da bir o kadar benim içimde, soluduğum nefestedir.’’ şeklinde özetleyerek izleyiciyi kendi yarattığı dünyasına davet ediyor. Rugül Serbest’in kendi iç dünyasında açtığı pencereden çıkıp düşlediği evren içerisinde su, toprak, ağaçlar ve çiçekler ile bezenmiş görüntüler manzaralar kimi zaman yeniden doğan kimi zaman da kendi ölümlü gerçekliği ile beraber yaşayan  apaçık ve yalın bir üslupta manzaralara dönüşüyor.

Yer: Mixer Art Gallery

Tarih: 27 Kasım – 8 Ocak 2022

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.