preloader

Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

12.01.2020
Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

Yazı Boyutu:

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nun eserlerinin sergileneceği “Yalnızlığın Mis Kokmalı” sergisi 10 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında Abdi İpekçi No:45 Nişantaşı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Galeri Selvin ve Harmonyhip iş birliğiyle gerçekleşecek “Yalnızlığın Mis Kokmalı” sergisinde, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu çiftinin aile koleksiyonuna ait 30’a yakın sayıda büyük ebat eserleri ilk kez sergilenecek. 100’e yakın resimden 40 adetinin ilk defa gün yüzüne çıkacağı sergide, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nun ilk çalışma yıllarından başlayarak son eserlerine kadar birçok farklı eserleri yer alacak.

Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

Bedri Rahmi Eyüboğlu

İdealist iki ressam olarak Türk resim sanatının yükselmesi için ömür boyu çalışan Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nun tutkulu, vizyoner, coşkulu ve yenilikçi bakış açılarıyla ortaya çıkardıkları samimi eserleri, sanat izleyicilerine sunulacak.

Aynı duyguları yaşayan sanatçıların portreleri, natürmontları, peyzajları, İstanbul manzaraları ve kumlardan yaptığı eserleri daha önce hiç olmadığı kadar kapsamlı şekilde bir arada olacak.

Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

Eren Eyüboğlu

Galeri Selvin kurucusu, Selvin Gafuroğlu sergiyle ilgili; ’’ Sevgide ve saygıda üstün tutuğum iki sevdiğim sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu çiftinin sergilerini düzenlemek beni hep heyecanlandırmıştır. İlk sergilerini 1992’de Ankara’da, ikinci sergilerini 2002’de İstanbul’da ve şimdi de 2020 Ocak ayında Harmonyhip iş birliği ile gerçekleştireceğiz. Her ikisinden kariyerlerinin hem ilk dönemlerinden hem de olgunluk dönemlerinden 100’e yakın guaj ve yağlı boya tablolardan seçki sunmak ve sanat severlerle paylaşmak, öyle umuyorum ki sadece beni değil herkesi heyecanlandıracaktır. Paris’te, Andre Lhote atölyesinde tanışmalarıyla başlayan ve sonrasında uzun yıllara yayılan bir birlikteliğe sahip bu iki güzel insanın hiç görülmemiş işlerini sergilemek, Galeri Selvin ve Harmonyhip olarak büyük bir onur vesilesidir’’ diyerek görüşlerini dile getiriyor.

Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

Bedri Rahmi Eyüboğlu

”Sanat mı yapmak istiyorsun? En büyük perhiz yalnızlık!” diyen Bedri Rahmi Eyüboğlu, sanatçıların sanatlarını icra ederken yalnızlıklarından beslendiklerine inanıyordu. Ortak atölyelerinde farklı mekanlarda çalışan Eyüboğlu çifti, Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak Anadolu insanının yaşam biçimini, folklorik özellikleri plastik öğelerle birleştirerek eserlerine yansıttılar. Dönemlerindeki diğer sanatçılardan oldukça farklı denemeler yapan çiftin sanat eserlerinde aradıkları şey sahicilikti.

Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

Eren Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nun ”Yalnızlığın Mis Kokmalı” sergisi, 10 Ocak-15 Şubat 2020 tarihleri arasında Abdi İpekçi Caddesi No:45 Nişantaşı’nda ziyaret edilebilir.

*Galeri Pazar günü hariç diğer günleri 11.00-19.00 saatleri arasında açıktır.

*Randevu alınarak mesai saatleri dışında ve pazar günü de sergi gezilebilir.

Sergiye Ev Sahipliği Yapan Galeri Selvin’in Kurucusu Selvin Gafuroğlu ile Sohbet Ettik

1956 yılında Ankara’da doğan Selvin Gafuroğlu, orta öğrenimini A.ö.d. Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde, Yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik ve Sanat Tarihi bölümünde tamamladı. 1978-81 yılları arasında Milli Kütüphane Güzel Sanatlar Bölümü’nde uzman olarak çalışmasının ardından, 1985 yılında Ankara’da Galeri Selvin’i kurdu. Türk sanatını ve sanatçılarını dünyaya tanıtmak için yurtdışı fuarlarına sanatçıları ile birlikte katılmakta ve 35. yılında mesleğini severek yapmaya devam etme

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nu birer ressam olarak nasıl tanımlarsınız?

Her iki sanatçımızda Türk resminin yükselmesi için ömür boyu çalışmışlardır. İdealist iki ressam olarak sahici resimler yapmışlardır. Her ikisi de yıllar boyu, vizyoner, coşkulu ve yenilikçi bakış açılarıyla eserler üretmişlerdir. Çağdaş Türk Resmi’nde “Bedri Rahmi Ekolü”nden söz etmek mümkündür. Bedri Bey, ressamlığının yanı sıra çok iyi de bir edebiyatçıdır ama kendisi ressamlığı ve edebiyatçılığından çok hocalığını önemser. 1936 yılında başladığı akademideki görevini ölümüne dek sürdürmüştür. Yıllarca topladığı ve sindirdiği birikimlerini cömertçe öğrencilerine aktarmıştır. Hala Akademinin efsane hocası olarak anılır.

Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Anadolu’dan derlediği temel figürleri sanatının başköşesine koyarak Anadolu mitolojisini soyutlamıştır. Anadolu kültürünün tek bir ögesiyle yetinmeyip çalışmalarını tek bir sanat türüyle sınırlamamış, yağlıboya, yazma, gravür baskı, mozaik, seramik gibi alanlarda da eserler vermiştir. Onun amacı Anadolu kültürünün biçim ve renk zenginliğini çağdaş teknikleri kullanarak başka bir hedefe ulaşmaktı. O bu yolla Anadolu mitolojisini ve ikonografisini kurmaya çalışmıştır. Bedri Rahmi’nin sanatını besleyen başka bir unsur da, onun resim ve edebiyatı yan yana götürmesidir. İsmi Anadolu kültürünü en zengin karakterlerinden biri olarak, dünya durdukça yaşayacaktır.

Eren Eyüboğlu ile Bedri Rahmi Paris’te Andre Lhote atölyesinde tanışmışlar ve 1936’da evlenmişlerdir. Eren hanım, Türk vatandaşlığına geçtiğinden itibaren Anadolu’yu sanki kendi vatanı gibi özümsemiş Bedri Rahmi ile tutkuları, üslupları, konuları, sanat görüşleri hep paralel gitmiştir. Anadolu’nun pek çok yerini de gezmiş olan Eren Hanım, resimlerinde yarı soyut ve dışa vurumcu denebilecek kadar bir doğa görüşüyle, Anadolu insanını ve geleneksel yaşama dair konuları işlemiştir. Aynı zamanda o da bir portrecidir. Portrelerinde ışık ve gölge dağılmaları mükemmeldir. Eserlerindeki folklorik özelliklerini plastik değerlerle bütünleştirmiştir.

Seçki hangi koleksiyonlardan derlendi?

Tüm seçkiyi aile koleksiyonundan derledik. Hepsi arşivli, belgeli ve sertifikalıdır.

Bedri Rahmi ve Eren Eyüboğlu Eserleri: Yalnızlığın Mis Kokmalı Sergisi

Serginin ismi nereden geliyor?

Sanatçılar özellikle ressamlar eserlerini yaratırken yalnızdırlar. Bu işin doğası gereği böyledir. Sergimizin ismi “Yalnızlığın Mis Kokmalı” Biz bu ismi Bedri beyin bir şiirinden aldık. Bedri bey diyor ki “Sanat mı yapmak istiyorsun? En büyük perhiz yalnızlıktır”. İki sanatçımızın da atölyeleri aynı çatı altında idi fakat bir alt katta diğeri üst katta yıllarca çalışmışlar yani yalnızlıkları mis kokmuş. Biz bu sergiyi en az benim kadar heyecanlı proje ortaklarım Ekin Çirmene ve Mine Namlıcı ile gerçekleştirdik. Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu kariyerlerinin hem ilk dönemlerinden hem de olgunluk dönemlerinden 110’a yakın guaj, yağlı boya ve akrilikten oluşuyor. Aynı duyguları yaşayan bu iki sanatçının daha önce hiç olmadığı kadar kapsamlı bir şekilde bir arada eserleri görülebilir.

Son olarak, sanatçıların hiç görülmemiş eserlerini sergilemek size ne hissettiriyor?

Bu tür ekol yaratmış sanatçıların retrospektif sergilerini düzenlemek bir galeri için onur vericidir. Bu büyük gururu, onuru yaşamak ve izleyicilerle paylaşmak bizleri derinden hislendiriyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları