preloader

Art Basel Miami 2017

13.11.2017
Art Basel Miami 2017

Yazı Boyutu:

7 – 10 Aralık tarihleri arasında 16. edisyonu gerçekleşecek Art Basel Miami’de görülecek en büyük değişiklik, fuar alanının kendisi olacak. 268 galerinin katılacağı sanat fuarında, genişletilen ve restore edilen binada yeni yerleşim planı uygulanırken, büyüyen Miami Beach Convention Center’a (MBCC) eklenen yeni kapılardan girişin daha kolay olması da düşünülmüş.

Art Basel Miami 2017

6 Aralık’ta gerçekleşecek davetten sonra ziyaretçilere açılacak fuara 32 ülkeden katılan galeriler, her yıl olduğu gibi kült isimlerden genç sanatçılara kadar geniş bir yelpaze sunacak. İlk defa katılan galeriler arasında bu yıl Amerika kıtasından 20, Avrupa’dan ise 11 isim bulunurken, daha önce Nova bölümünde yer alan 10 galeri de ana salona geçiş yapması ile öne çıkıyor.

Art Basel Miami 2017

Bu yıl, Miami’deki yenilikler arasında restorasyonu tamamlanan The Bass’ın açılışı ve The Institute of Contemporary Art ‘ın (ICA Miami) Design District merkezindeki yeni binasının tamamlanması ile şehrin kültürel dokusuna katkıları da görülebilecek. Pérez Art Museum Miami (PAMM) ve NSU Art Museum Fort Lauderdale‘de düzenlenecek sergiler ile fuar sırasında ziyaret edilmesi gereken müze sayısı da bu yıl artmış olacak.

Art Basel Miami 2017

Edition

Edition bölümünde baskı ve edisyonlu çalişmalar alanlarında lider olan 11 galeride görülecek eserler, genç koleksiyonler kadar kâğıt çalışmalara ve yenilikçi baskı tekniklerine önem verenlere hitap etmesi ile yoğun ilgi görüyor.

Art Basel Miami 2017

Position

Positions’da koleksiyonler kadar küratör, kritik ve müzelerin dikkatini çekebilecek sanatçıların eserlerine adanmış 14 farklı stand olacak. Bu yıl sergilenecek eserlerde keskin hatlar ve “tepe taklak” olarak öne çıkarken, sergi süresince tekrarlanacak performanslar da izlenebilir.

Art Basel Miami 2017

Nova

Sadece üç sanatçının eserlerini sergilenmesi müsaade edilen galerilere adanan NOVA bölümünde bu yıl 29 galeri yer alacak. Sosyal ve politik gelişmelere odaklanan eserlerin yer aldığı bu kısımda, toplum gelişmeleri ve etkileri, artan ırkçılık, celebrity kültürü, insan hakları gibi konular eserlerde işlenirken, performanslarda görülebilir.

Art Basel Miami 2017

Survey

4. kez oluşturulan Survey’de ise belli başlık üzerine odaklanmış 16 sunumda, 2000 yılından önce yapılmış eserlere yer veriliyor. Farklı, çatışan fikirlere sahip sanatçıların iş birliklerinin görüleceği bölüm için vakit ayırmakta fayda olabilir.

Design Miami

13 yıldır sanat fuarı ile eş zamanlı düzenlenen Design Miami, MBCC’nin karşısındaki yerinde ziyaret edilebilir. Tasarımın ön plana çıktığı etkinlikte, çağdaş yaşamı desteleyen dekorasyon obje ve eşyaları ile birlikte, teknolojinin entegre edildiği yaşam biçimleri ve yenilikleri görmek kadar ünlü içecek alanı için gidilebilir.

Art Basel Miami 2017

Daha Fazlası

Ana fuar ile eşzamanlı uydu sergiler için her yıl olduğu gibi Context, Aqua Art Miami, Ink Miami Art Fair, Pulse Miami Beach, Scope Miami Beach, Untitled Art Fair, Miami Project, Fridge Art Fair, Satellite, X Contemporary, Art Beat Miami Art Fair, ArtSpot Miami, Spectrum Miami, Red Dot Miami, Pinta Miami, Miami River Art Fair, Prizm Art Fair, Art of Black Miami gibi farklı alanları ziyaret etmek mümkün.

Art Basel Miami 2017

Tüm fuar alanlarına ilave, Miami’de bulunan mağazalarda da pop up sergiler her yıl olduğu gibi düzenlenecek. Özellikle Design District civarında görülecek yerler arasında, geçen sene New York’lu ünlü restoran sahibi Eric Demarchelier’nin eserlerine yer veren üç katlı Brown Jordan’a uğramak öneriliyor

Art Basel Miami 2017

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları