preloader

57. Venedik Bienali Başlıyor

27.04.2017
57. Venedik Bienali Başlıyor

Yazı Boyutu:

57. Venedik Bienali, 13 Mayıs – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında “Viva Arte Viva” başlığı altında gerçekleşecek. 1895 yılından beri gerçekleşen bienal, her zaman olduğu gibi, Giardini Parkı, Arsenale ve şehirdeki boş alanlarda düzenleniyor.

57. Venedik Bienali Başlıyor

Venedik Bienali bu yıl, yeni keşfedilen genç sanatçıların çalışmalarına odaklanmakla beraber çalışmalarına yeterli ilgi çekilemeyen ustaları da ağırlayacak. Dokuz ayrı bölümden oluşacak sergi 26 Kasım tarihine kadar Venedik’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. . Bu yıl 85 ülkenin katılacağı bienalde Antigua, Barbuda, Kiribati ve Nijerya ilk defa görülecek.

2017 küratörü Christine Macel bu yılın konusunu “Viva Arte Viva” olarak belirlenmesinin sebebini “Hümanizmin tehlike altında olduğu çatışma var sıkıntılar ile dolu dünyada, sanat, insanlığın en değerli parçasıdır” şeklinde açıklarken, belirsiz zamanlarda sanatın rolünün daha da önem kazandığını vurguluyor.

57. Venedik Bienali Başlıyor

{77707}

Bu yılki bienalin “sanatçılar tarafından, sanatçılar ile beraber, sanatçılar için” düzenlenmesi hedeflenirken, izleyiciler ile her hafta bir sanatçı “Tavola Aperta” (açık masa) öğlen yemeğinde buluşarak fikir alışverişi yapabilecekler.

57. Venedik Bienali Başlıyor

Düşünce, kişisel ifade, özgürlük, hayattaki onay ve tereddütlerin rolünü, sanatçı ve ziyaretçi arasındaki diyaloğun yoğunlaşabilmesi için Walter Benjamin’in denemesi “Unpacking My Library”den (Kütüphanemi Boşaltmak) ilham alarak düzenlenen projede sanatçılar sevdikleri kitapların listelerini paylaşacak.

57. Venedik Bienali Başlıyor

Türkiye’yi bu yıl temsil edecek Cevdet Erek’in “ÇIN” projesi Arsenale binasında deneyimlenebilecek. Daha önceki görsel ve ses enstalasyonları ile 2015 İstanbul Bienali ve 2016 Sydney Bienaline katılan sanatçının Venedik için hazırladığı proje merakla bekleniyor.

Venedik’te 6 ay boyunca görülecek bienal seçkisi, Giardini, Arsenale ve şehirdeki diğer mekanlara ilave olarak dokuz ara pavyonda da görülebilir. Hareket ve durağanlık, sanatçı olma sebebi, kendiyle alay, kişinin kendi varlığı ile ilişkisi, popülist ve anti elitizm, komün yaşamı, ütopyalar, çevresel ve kapitalist kurgular, inançlar, hayat ve zevk, renk, akan zaman gibi farklı konulara odaklanarak ziyaretçilere günümüzün önemli konularına farklı açılardan bakmasını sağlayabilir.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları