preloader

Sanat Üzerine Dinleyebileceğiniz Podcastler

04.04.2023
Sanat Üzerine Dinleyebileceğiniz Podcastler

Yazı Boyutu:

Kültür-Sanat tutkunları için edebiyattan klasik müziğe, sinemadan sanat tarihine sanatın çeşitli alanlarına yönelik keyifle dinlenebilecek podcastleri listeledik.

Sanat üzerine dinleyebileceğiniz güncel yerli ve yabancı podcast önerilerimiz için haberimize tıklayın!

ArtCurious Podcast

ArtCurious, Raleigh Kuzey Karolina’daki güzel sanatlar müzesinin küratorlüğünü yapan Jennifer Dasal’ın sanat tarihi üzerine konuştuğu bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Dasal bunu yaparken çoğu insan için “sıkıcı” gelebilecek sanat tarihi meselelerine ilgi çekici ve eğlenceli noktalardan yaklaşarak sanat tarihine karşı “sıkıcılık” önyargısını kırmayı amaçlıyor. Sanat tarihinin sansasyonel ve magazinsel olaylarına da değinmeyi ihmal etmeyen bu seri, hem popüler sanat tarihi meseleleriyle alakalı bilgi sahibi olmak isteyenleri hem de bilgisini derinleştirmek isteyenleri büyük bir keyifle kucaklıyor.

Kültür Sanat Sohbetleri

Her Pazartesi günü saat 21:30’da Mediascope TV’de, Twitter’daki Kültürİstanbul hesabını yöneten Cengiz Özdemir ve Ozan Sağsöz’ün hazırladığı Kültür Sanat Sohbetleri programı edebiyat, müzik, sanat ve tarih gibi çeşitli alanlarda konuların uzmanları tarafından akademik konuşmaların yapıldığı bölümlerden oluşuyor. İlgilendiğiniz alanlarla alakalı akademik bir perspektif kazanmak istiyorsanız, fikir sahibi olmak için mutlaka “Kültür Sanat Sohbetleri” programını takip etmenizi öneriyoruz.

Sanat Gezegeni İyileştirebilir mi?


Tiyatrocu ve oyuncu Yiğit Özşener’in gezegenimizin geleceğine dair ekolojik bir farkındalık yaratmak amacıyla her hafta kültür-sanat dünyasının farklı isimleriyle bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu proje, IKSV Kültür Politikaları Çalışmaları’nın yayımladığı “Ekolojik Dönüşümün İçin Kültür ve Sanat” raporundan hareketle dinleyiciler ile buluşuyor. Genel bir çerçevede kültür ve sanatın ekolojik anlamda dünyayı dönüştürme potansiyeli üzerinde durulan seride, dinleyicilere içerisinde bulunduğumuz ekolojik krizin sebep ve sonuçlarına sanatsal bir perspektiften bakma imkânı sunuluyor.

{773686}

Classical Music: The Stories

Carl Roewer’ın her hafta Pazar günü yeni bir bölümünü yayınladığı podcast serisi, Roewer’ın seçtiği bir bestecinin eserlerinden bir tanesinin yaratılış sürecindeki hikâyeyi anlattığı bir seri olarak dinleyici ile buluşuyor. Farklı coğrafyalardan bestecilerin ve müziklerini bestelerken onlara nelerin ilham verdiğinin izini süren Roewer, bir yandan da kendi fikirlerini dinleyici ile paylaşmayı da ihmal etmiyor. Klasik müzik ile alakalı, sınırlı sayıdaki kapsayıcı podcast serilerinden biri olan bu projeyi klasik müzik ile ilgilenen ya da klasik müziğe bir şans vermek isteyen herkes için öneriyoruz.

İstanbul-İzmir Klasik Müzik Treni

Klasik müzik ile alakalı tadı damağınızda kalacak Türkçe bir podcast önerisi ile karşınızdayız. Türkiye’deki en kıymetli klasik müzik dergilerinden bir tanesi olan Andante’nin yayın yönetmeni Serhan Bali’nin, keman sanatçısı ve akademisyen Zeynep Simge Acunaz Eytemiz ve akademisyen Can Eytemiz ile gerçekleştirdiği keyifli sohbetin bir parçası olmak için bu seriyi dinlemenizi öneriyoruz. Klasik müziğin farklı duraklarına, kompozitörlerin yaşamlarının hem müzikal hem de magazinsel kısımlarına bir yolculuk gerçekleştirmeye hazır olun.

Altkat Sanat

Kadıköy’de yer alan Altkat Sanat Tiyatrosu’nun bir projesi olan bu podcast projesi özellikle tiyatroseverlere hitap ederken tiyatro konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen dinleyiciler için de son derece faydalı bir seri sunuyor. Antik Yunan’dan itibaren coşkulu bir yaratma eyleminin parçası olan tiyatronun tarihine yönelik çarpıcı bilgiler edinirken bir yandan da tiyatronun felsefi boyutuna, sahnelenme aşamalarına ve tiyatro sanatı için son derece önemli isimlerine aşina olmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan.

{772906}

Rebuilding The Renaissance

Sanat tarihçisi Rocky Ruggiero’nun anlatımıyla Antik Roma İmparatorluğu zamanından Rönesans’a kadar İtalya’daki kültür-sanat ve mimarideki tarihsel değişimin izlerini sürmeye hazır olun. Kültür-sanat anlamında yepyeni bir dönemin kapılarını aralayan Rönesans’ı tüm hatlarıyla keşfetmek ve tanımak mümkün. Geniş bir tarihselliğin içerisinde, İtalya’nın Batı Medeniyeti’nin gelişmesindeki yadsınamaz rolüne tanıklık etmek, Rönesans’ın önemli coğrafyalarında gezinmek ve döneme damga vurmuş isimleri yakından tanımak istiyorsanız bu podcast serisine bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Rönesans Sanatçıları

Söylenti Dergi’nin Rönesans döneminin en göz önünde bulunan ressamlarını incelediği bu podcast serisi, sanat tarihine giriş mahiyetinde bilgi sahibi olmak isteyenlere keyifli bir imkân yaratıyor. Leonardo Da Vinci’den Giovanni Bellini’ye, sanatçıların bilinmeyen yönlerini keşfetmeye ve eserlerini tanımaya bu podcast serisi ile başlayabilirsiniz.

Art History for All

Sanat tarihçisi Allyson Healey’in “Herkes için sanat tarihi” mottosu ile yola çıktığı podcast projesinde tüm insanların sanat hakkında düşünmelerini ve sanat kavramına kendi yükleyecekleri bir anlama ulaşmalarını hedefleniyor. Genellikle sanat tarihi içerisinden tek bir eserin seçilip üzerine konuşulduğu bu seride söz konusu eserin sanat tarihi açısından önemli yer yer esprili bir dil ile irdeleniyor. Bir bakıma söz konusu sanat eserlerinin insanlara ne söylüyor olabileceğine dair sohbet havasında bir keşif ihtimalinin önü açılmış oluyor. Sanata dair kendi anlamınıza ulaşmak isteyeceğiniz keyifli bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız mutlaka bu seriye bir göz atmalısınız.

{28804}

FilmLoverss Radyo

Sinemaseverlerin yakından takip ettiği ve Türkiye’nin bağımsız sinema platformu olan FilmLoverss’ın sinema gündemine dair uzun soluklu podcast serisi, dinleyicilere samimi bir sohbet ortamı sunuyor. FilmLoverss, hem sinema tarihi içerisinde bir zaman yolculuğu yapmak hem de günümüzün gündem yaratan dizi ve filmlerine dair değerlendirmelere kulak vermek isteyenlere oldukça geniş bir seçenek havuzu sunuyor.

Yaz Sıcağında Bir Esinti: Ahmet Hamdi Tanpınar

Sanat Kritik’in her yıl Ağustos ayında düzenlemeyi planladığı bir podcast serisi olan “Yaz Sıcağında Bir Esinti”nin bu yılki kahramanı 120. doğum yılını kutlayan, Türk Edebiyatı kanonun en önemli yazarlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar’dı. Tanpınar’ın bir yazar olarak sahip olduğu persona ve eserlerindeki imgesel dinamiklerin irdelendiği bu seride, yalnızca romanlar değil, Tanpınar’a ait şiirler ve araştırma-derleme çalışmaları da yer alıyor. Tüm edebiyatseverleri Tanpınar’ın kelimeleri arasında bir yolculuğa çıkmaya davet ediyoruz.

Güncel Sanatta Nüans

Çevirmen ve kültür girişimcisi Zeynep Nur Ayanoğlu, eğlenceli bir münazara diliyle sanat profesyonellerini konuk alarak kurumsal çalışmaları üzerine sohbet ediyor ve kendilerine merak edilen kişisel sorular yöneltiyor. “Güncel Sanatta Nüans” podcast serisinin yeni bölümü her Perşembe sizlerle.

Sanat Tarihinden Notlar

Alanında uzman kişilerin sanat tarihi üzerine konuşmalarının yer aldığı bu podcast serisi sanatseverler için yararlı bilgiler içeriyor.

Radyo Tiyatrosu

Radyo Tiyatrosu dinlerken, yaşanan olaylarda kişiler ve mekanlar tamamen dinleyicilerin hayal gücüne bağlı olarak gelişiyor. Radyo tiyatrosu sevenler için keyifli dinlemeler içeriyor bu podcast.

{127813}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları