preloader

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

01.09.2022
Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

Yazı Boyutu:

Paslanmaz çelikten ve ayna yüzeyli balonlardan yarattığı hayvanlar ve oyuncak figürleri ile ün kazanan Jeff Koons hakkında bilinmesi gerekenleri yazdık.

Jeff Koons Kimdir?

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

1955 doğumlu Amerikalı Jeff Koons, sanat dünyasının en önemli isimlerinden biri. School of the Art Institute of Chicago ve Maryland Institute College of Art’ta eğitim alan sanatçı, Kavramsal Sanat’ın en büyük temsilcilerinden Marcel Duchamp ve sürrealist ressam Salvador Dali’den etkilendi. Plastik ve heykel sanatçısı olan Koons, paslanmaz çelikten ve ayna yüzeyli balonlardan yarattığı hayvanlar ve oyuncak figürleri ile ün kazandı. Popüler olguları pop art figürler olarak sunan ve ortaya eğlenceli eserler çıkaran sanatçının ilham kaynağı 7 çocuğu ve “sıradanlık”…

Jeff Koons’un Hayatı ve Başarı Öyküsü

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

Kariyerinin ilk dönemlerinde yaptığı sanat eserleri hesaplı fiyatlara satılan sanatçı, daha sonraları eleştirel bir tartışma ortamı yaratarak Pop Art’ın en önemli isimlerinden biri olmayı başardı ve eserlerini rekor fiyatlara sattı. Sanat dünyasına adım atmadan önce Wall Street simsarı olan Jeff Koons’un tanıtım anlayışı ve pazarlama bilgisi çok gelmişti ve çevresinde birçok galerici ve koleksiyoncu vardı. Bu grubun, sanatçının sanat dünyasında yer edinmesinde büyük rolü var.

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

Sanatçı bugüne kadar eserlerini koleksiyoncu ve galerici tanıkları sayesinde büyük rakamalara satmayı başardı. Örneğin; 2013 yılında “Balloon Dog” eseri 58.4 dolara, 2014 yılında ise “Popeye the Sailor Man” eseri 28 milyon dolara satıldı. Ve kendisini dünyanın yaşayan en pahalı sanatçısı ünvanını kazandıran satış ise 15 Mayıs 2019’da gerçekleşti. Christie’s Müzayede Evi’nde 91 milyon 75 bin dolara satılan Rabbit eseri satılan en pahalı eserler arasında yer aldı. Sanatçı daha önce bu ünvana 1995 yılında “Balloon Flower” isimli eserinin 25 milyon 752 bin dolara satılmasıyla sahip olmuştu.

2019’un Nisan ayında Jeff Koons; “Başarılarımdan gurur duyuyorum, ancak beni sanata iten içimdeki dürtü artık bana dur diyor” açıklamasını yaparak sanat dünyasına veda ettiği açıklamıştı. Sizce daha güzel bir veda hediyesi olabilir miydi?

Jeff Koons’un Eserleri

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

Sanatçı kariyeri boyunca yaşamdaki en sıradan figürlere farklı anlamlar yükleyerek eserlerini yarattı. Örneğin; parlak ayna görünümündeki hayvan figürlerini her an havalanacakmış izlenimi vererek insanoğlunun enerjisine vurgu yaptı. Sürrealist sanatçı Dali’den ilham alarak tasarladığı havada asılı ıstakoz, merdiven üzerine konumlandırılmış tırtıl ve zincirlerle havada asılı duran yunus balığı heykeli ise her ne kadar oyuncak gibi görünse de fiziksel şiddetin kötülüğünü anlatıyor.

Jeff Koons’un kariyerine bakıldığı zaman Brancusi’nin mitolojisine, Duchamp’ın felsefesine ve Andy Warhol’un esintilerine rastlanıyor. Ancak özellikle 90’lı yıllardan itibaren Pop Art’taki başarısı ile akıllara kendi stiliyle kazındı.

Sanatım, izleyiciyle iletişim kurmak adına her türlü adıma başvurur. İzleyicinin ilgisini çekebilmek için her türlü hileye, ne gerekiyorsa ama ne gerekiyorsa ona başvurmaya hazırım.

Jeff Koons

Jeff Koons, eserlerini yüzde yüz el emeğiyle yapan bir sanatçı değildi. Sahip olduğu atölyede sanata gönül vermiş öğrenciler ile çalışıyordu. Dünyanın en pahalı sanatçısı ünvanını Jeff Koons’a kaptıran David Hockney, bir röportajında bu atölye mantığını Hollywood film stüdyolarına benzetmişti. Ancak Koons’un derdi, üstteki sözlerinden anlayacağınız gibi bir şekilde izleyicinin dikkatini çekmekti.

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

Jeff Koons’un popülerliğinin başlangıcını sağlayan eseri 1988 yılında sergilediği “Banality” isimli, porselen heykellerden oluşan serisiyle oldu. Bu çalışmasının en dikkat çeken eserinden biri Michael Jackson ve ünlü müzisyenin evcil şempanzesi Bubbles’ın gerçek boyuttaki porselen heykeli olan “Michael Jackson and Bubbles” isimli eseri oldu.

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

Popüler kültüre sıkça eserlerinde yer veren Jeff Koons, 2013 yılında Lady Gaga için “Artpop” albümünün kapağını tasarladı. Bu eseri sanat dünyasında ses getiren eserlerinden biri oldu.

Jeff Koons; Hayatı, Eserleri, Hakkında Az Bilinenleri

Jeff Koons, BMW’nin en üst segment modellerinden M850i xDrive Gran Coupé için bir tasarım yaptı. Yalnızca 99 adet üretilmesi planlanan bu tasarımı, şimdilerde 17. Contemporary Istanbul’da sergileneceği gün için geri sayıyor. BMW Group’un Dingolfing ve Landshut’taki fabrikalarında her bir otomobilin yalnızca dış cephesi için 200 saatlik el emeğiyle uygulanan eser için onlarca tasarımcı ve mühendis görev aldı. Koons tasarımını “rüya otomobil/dream car” olarak tanımlıyor. Tasarım, maviden gümüş rengine, sarıdan siyaha kadar 11 farklı rengi gövdesinde taşırken, iç mekanda ise yüksek kaliteli malzemeler ve en yüksek kalitede deri kullanılıyor. Koltuklar ise renklerini çizgi roman dünyasının süper kahramanlarını temsilen BMW M’in ikonik kırmızı ve mavi tonlarından alıyor.

Jeff Koons’un etkileyici ve göz alıcı BMW M850i tasarımı 16-22 Eylül tarihleri boyunca Tersane İstanbul’da düzenlenecek olan 17. Contemporary Istanbul’da fuarı ziyaret edenler tarafından görülebilecek.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları