preloader

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

24.11.2022
İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Yazı Boyutu:

aaa

Yılın son ayında yine sanat galerileri hareketliliğini koruyor. Aralık ayı içerisinde İstanbul’daki galeriler yine sanatseverleri bekliyor. Aralık ayı için sanat takviminizi yaparken görmeniz gereken sergileri sizler için derledik.

Sanat sezonu 2022’nin son ayına da hızlı giriyor. Kış aylarında da birçok müze ve galeri yine sanatseverlere kaçırmamaları gereken sergiler sunuyor. İstanbul’da aralık ayı boyunca sanatın hareketli günleri yaşanacak. “Aralık’ta İstanbul’da hangi sergileri görmeliyim?” diyenler için devam eden, yeni açılan ve izleyicilerini bekleyen sergileri OGGUSTO Aralık Sergi Rehberi’nde sizler için hazırladık.

39 Kalamış Art Gallery – Karma Sergi, “Stories”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Art50.net sanatçılarından Baysan Yüksel, Funda Alkan, Gözde Başkent, Lütfiye Kösten ve Mihriban Mirap’ın eserleri 9 Kasım – 8 Aralık 2022 tarihleri arasında 39 Kalamış Marina Hotel’in galeri mekânı 39 Gallery’de düzenlenen ‘’Stories’’ sergisinde bir araya geliyor. Art50.net & 39 Kalamış Marina Hotel iş birliğiyle düzenlenen sergide, Art50.net’in 5 kadın sanatçısı yazı ile ifade edilmesi zor olan, günlük hayatta fark edilmeyen, gerçekliğin baskısında kalan, kısacası keşfedilmeyi bekleyen hikâyelerini izleyicilerle paylaşıyor.

Yer: 39 Kalamış Art Gallery, Kadıköy

Tarih: 9 Kasım – 8 Aralık 2022

Galerist- Nazım Ünal Yılmaz, “Daima İleri”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Galerist, yaşamını ve çalışmalarını Viyana’da sürdüren Nazım Ünal Yılmaz’ın galerideki ilk
kişisel sergisi ‘Daima İleri’ye 27 Ekim – 10 Aralık 2022 tarihleri arasında yer vermekten
mutluluk duyuyor. Sergi, sanatçının kendi deyimiyle ‘büyüme endeksli’, ne demokratik ne de ekolojik sayılabilecek, ekonomik modele kendini yakın bulan kültür politikaları ile tarih yazımına yönelik kuşkusundan doğan son dönem çalışmalarını bir araya getiriyor.

Yer: Galerist, Beyoğlu

Tarih: 27 Ekim- 10 Aralık 2022

Galeri Nev – Yıldız Moran, “Gölgenin Nezaketi”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Galeri Nev, Yıldız Moran’ın “Gölgenin Nezaketi” başlıklı sergisini ziyaretçilerle buluşturuyor. Galeri, Londra ve İstanbul stüdyolarında çektiği birkaç portrenin yanı sıra, ilk Yıldız Moran sergisini, bu seyahatlerin müziği, şiiri, boyası üzerine kuruyor.

Yer: Galeri Nev, Beyoğlu

Tarih: 12 Kasım – 10 Aralık 2022

Galeri Nev&Müze Gazhane – Aras Seddigh, “Koloni N”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Aras Seddigh’in kendi ifade biçimleri ve yöntemlerinin yanı sıra farklı disiplinlerdeki çalışmalarda ortaya çıkan özgün dili araştırdığı deneysel projesi Koloni N, birbirini takiben iki farklı mekânda açılıyor. Bir bölümü Gazhane’deki İklim Müzesi’nde 2 Kasım – 30 Kasım 2022 tarihlerinde ziyaret edilebilecek projenin ikinci ayağı ise 11 Kasım – 10 Aralık 2022 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da yer alacak.

Yer: Galeri Nev, Beyoğlu

Tarih: 11 Kasım – 10 Aralık 2022

Istanbul Concept Gallery- Maria Roza, “Parelel Hayvanlar”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Istanbul Concept Gallery’de yer alan “Parallel Animals” adlı yeni kişisel sergisinde Maria Roza, hayvan bedenlerini hayal gücüyle harmanladığı kompozisyonlara dönüştürerek izleyiciyle paylaşıyor. Hayvanların ve temsillerinin kadim zamanlarda sahip olduğu mistik statü ve kudretin tarih boyunca gösterdiği değişimlerden yola çıkan Maria Roza, söz konusu dinamikleri deneyle ölçülebilir mutlak bir mekanik yaklaşımdan kurtarmaya çalışıyor ve bunu yaparken hayvan imgesini yeniden ürettiği bir yol izliyor.

Yer: Istanbul Concept Gallery, Beyoğlu

Tarih: 15 Kasım -10 Aralık 2022

Karşı Sanat Çalışmaları – Hatice Karadağ, “Dönemeyeceğimiz Bir Yer”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Hatice Karadağ’ın İstanbul’da açtığı, üçüncü kişisel sergisi Dönemeyeceğimiz Bir Yer; yağlı boya ve akrilik resimler, enstalasyonlar ve video çalışmalarından oluşuyor. Sergi Karşı Sanat’ta 23 Kasım- 10 Aralık tarihleri arasında görülebilir.

Yer: Karşı Sanat Çalışmaları, Beyoğlu

Tarih: 23 Kasım- 10 Aralık 2022

Abdülmecid Efendi Köşkü – Karma Sergi, “İsmi Lâzım Değil”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Küratörlüğünü Brigitte Pitarakis ve Selen Ansen’in üstlendiği İsmi Lâzım Değil sergisi, 20 Eylül – 11 Aralık 2022 tarihleri arasında Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sanatseverlerle buluşuyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un teşvîki ve Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen sergi, Bizans döneminin doğaüstü ve bilinmez olana ilişkin sembolik dünyasından hareketle, güncel sanatta bilinmez olanın temsilini sorguluyor.

Yer: Abdülmecid Efendi Köşkü, Üsküdar

Tarih: 20 Eylül – 11 Aralık 2022

Hugin&Munin Sanat Galerisi – Rafet Arslan, “Kurgusal Âlemler”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Kurgusal Âlemler sergisi, sanatçı Rafet Arslan’ın farklı dönem ve serilerindeki boyama ve montajı birleştirdiği karışık teknik resimlerini yan yana getiriyor. Sergi, Hugin&Munin Sanat Galerisi’nde sanatseverler tarafından 26 Kasım – 11 Aralık 2022 tarihleri arasında gezilebilecek.

Yer: Hugin&Munin Sanat Galerisi, Üsküdar

Tarih: 26 Kasım – 11 Aralık 2022

The Wall Art Gallery – Andrey Novikov, “Refraction (Kırılma)”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Rusya ve Avrupa’daki çeşitli sanat fuarlarında solo ve grup sergilerde yer alan Andrey Novikov, sanat severlerin ve basının yoğun ilgi gösterdiği Moskova’daki Museum of Architecture’da düzenlenen solo sergisinin ardından Türkiye’deki ilk solo sergisiyle The Wall Art Gallery’de. Geçtiğimiz yaz, ailesiyle İstanbul’a yerleşen Novikov’un eserleri, karma yaz sergimiz boyunca Ukraynalı sanatçı Yekaterina Grigorenko’nun eserleriyle yan yana sergilendi.

Yer: The Wall Art Gallery, Beyoğlu

Tarih: 9 Kasım – 15 Aralık 2022

The Marmara Pera Otel – Karma Sergi, “Hâller | Hayaller: Uyumsuz Zamanlarda Dirençlilik”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) tarafından, 47 sanatçının farklı mecralardaki yapıtlarının bir araya getirildiği “Hâller | Hayaller: Uyumsuz Zamanlarda Dirençlilik” sergisi, 1 -15 Aralık tarihleri arasında The Marmara Pera Otel’inin ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşuyor. Dünyayı ve insanlık hâllerini anlatan sergi, ziyaretçilerini düşünmeye, yeni sorular sordurmaya, anlamaya, düş kurmaya ve paylaşmaya teşvik ediyor. Sergideki yapıtlar, ekolojiden sağlığa, eğitimden yaşam hakkına uzanan pek çok alanda baş gösteren küresel ve yerel sorunlara karşı insanın direngen doğasını ön plana çıkartıyor.

Yer: The Marmara Pera Otel, Beyoğlu

Tarih: 1 -15 Aralık 2022

AKM – Karma Sergi, “Uyum ve Denge: ‘Cam Işıkla Yaşar’

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Atatürk Kültür Merkezi, Cam Ocağı Vakfı’nın 20’nci yılı ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Cam Yılı dolayısıyla düzenlenen Uyum ve Denge: “Cam Işıkla Yaşar” sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de cam sanatının en büyük destekçilerinden Cam Ocağı Vakfı’nın 2.300 parçayı aşan koleksiyonundan titizlikle seçilen eserlerin, cam üretimine yakından bakmayı sağlayan videolar eşliğinde benzersiz bir deneyim sunacağı Uyum ve Denge: “Cam Işıkla Yaşar” sergisinin küratörlüğünü Seda Yavuz üstleniyor.

Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Beyoğlu

Tarih: 3-25 Aralık 2022

Kalyon Kültür – Karma Sergi, “İnsan Eli Değmiş”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Kalyon Kültür, dijital sanatın en önemli temalarından biri olan doğa ve sanat ilişkisine odaklanan sergi serisinin ikinci ayağı olan ‘İnsan Eli Değmiş’ sergisini izleycilerle buluşturdu. 17. İstanbul Bienali’ne paralel gerçekleşen ‘İnsan Eli Değmiş’ sergisi Evan Roth, Félix Luque & Iñigo Bilbao, François Quévillon, Kevin Cooley, Persijn Broersen & Margit Lukács, Sabrina Ratté ve Volkan Kızıltunç’un eserlerini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde gerçekleşen karma sergi, 17 Aralık 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Yer: Kalyon Kültür, Şişli

Tarih: 27 Eylül- 17 Aralık 2022

Pilot Galeri – Emir Erkaya, “Büyücü Eve Geliyor”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Pilot Galeri, Emir Erkaya’nın “Büyücü Eve Geliyor” başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Emir Erkaya’nın kendine özgü üslubuyla dramatik bir çizgide hikayeleştirdiği resimleri, içinde yaşadığı topluma sosyolojik incelemeler ve psiko-analizler gerçekleştirerek bireyi, cinselliği, tarihi ve medeniyeti konu ediniyor.

Yer: Pilot Galeri, Beyoğlu

Tarih: 4 Kasım – 17 Aralık 2022

Muse Contemporary Sanat Galerisi – Karma Sergi, “Geleneği/Geleceği Dokumak”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Muse Contemporary, sekiz farklı ülke ve kültürden gelen kadın sanatçıyı aynı çatı altında buluşturan, cinsiyetlendirilmiş geçmişinden ötürü ciddiye alınmamış bir sanat formuna yeni bir perspektif getirdiği “Geleneği/Geleceği Dokumak” sergisini İstanbul’a taşıyor. Küratör Ayşe Pınar Akalın tarafından yapılan seçkide “Başkent Kültür Yolu” kapsamında Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç ve İtalya Büyükelçilikleri ve Kültür Ateşeleri iş birliğiyle Cermodern Ankara’da gerçekleşen ve 15,000 kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin yanı sıra yedi ülkeden gelen kadın tekstil sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen “Geleneği / Geleceği Dokumak” sergisi İstanbul’a geliyor. Sergi 17 Kasım – 17 Aralık tarihleri arasında Muse Contemporary Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Yer: Muse Contemporary Sanat Galerisi, Beşiktaş

Tarih: 17 Kasım – 17 Aralık 2022

Kasa Galeri – Karma Sergi, “Gizil Bir Empati”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Kasa Galeri, M. Cevahir Akbaş’ın küratörlüğünde gerçekleşen “Gizil Bir Empati” adlı grup sergisine, 9 Kasım – 23 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergideki eser seçkisi, iletişimlerin ve empati kavramının insan ve hayvanlar arasında kurulan görünmeyen, sezilmeyen taraflarının altını çiziyor. Evcil ya da vahşi hayvanlar olarak ayrılmadan, insanlığın tüm hayvanlarla geliştirdiği empatik iletişim “Gizil Bir Empati” sergisinde çarpıcı biçimde ele alınıyor. İnsan ve hayvanların gizli biçimde kurduğu dostluk ilişkisi, kendiliğinden gelişen yoldaşlık, arkadaşlık bağlarıysa disiplinler arası pratiklerde üreten sanatçıların sergide bir araya gelen yapıtları üzerinden görünür kılınıyor.

Yer: Kasa Galeri, Beyoğlu

Tarih: 8 Kasım – 23 Aralık 2022

EArt Galeri – Ergin İnan, “Ben, Ergin İnan”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Resim yapmanın kendini dışa vurmanın tek yolu olduğunu hissettiren Ergin İnan’ın insanlara yaşam yolculuğunda “bulanmadan ve donmadan” akan berrak suyu izleme fırsatı sunduğu “Ben, Ergin İnan” sergisi 25 Aralık Pazar gününe kadar Ayazma Caddesi, No:3 Kağıthane’de ziyaret edilebilir.

Yer: EArt Galeri, Kağıthane

Tarih: 17 Kasım – 25 Aralık 2022

Pickhobi – Stephen Wayda, “Portre Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Stephen Wayda dünyaca ünlü Hollywood starlarını, mankenleri ve gösteri dünyasından seçkin yüzleri yıllarca fotoğraflamıştır. Uzun süre Playboy dergisinin kapak fotoğraflarını çekmiş ve derginin fotoğraf editörlüğünü üstlenmiştir. Yapay ve doğal ışıklar kullanarak sıra dışı kompozisyonlarla portre çekimleri yapmıştır. Dünyanın önde gelen ünlülerini fotoğraflarken yaratıcı yönünü ön plana çıkartıp insanların hafızasında yer tutan ikonik fotoğrafları ortaya koymayı sürdürmektedir. Oldukça geniş kapsamlı bir arşivi bulunmaktadır. Jack Nicholson, Claudia Schiffer, Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Danny DeVito, Demi Moore, Kim Kardashian, James Woods, Pamela Anderson, Denzel Washington ve daha birçok ünlü ismin fotoğraflarını çekmiştir. Hollywood starlarının yaşamından veya kişiliklerinden paydalar alarak, onların yaşam tarzlarını da fotoğraflarına yansıtmıştır. Stephen Wayda’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ‘‘Hollywood Starları İstanbul’da’’ 16-25 Aralık tarihleri arasında özel bir açılış kokteyli ile Pickhobi’de izleyicilerle buluşuyor.

Yer: Pickhobi, Ataşehir

Tarih: 16-25 Aralık 2022

Hüsrev Kethuda Hamamı – Nevhan Varol, “Eve Dönüş”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Nevhan Varol’un “Eve Dönüş” adlı tasarım sergisi 25-29 Aralık 2022 tarihleri arasında Ortaköy, Hüsrev Kethuda Hamamı’nda izlenebilecek. Takı, şiir ve videodan oluşan sergi, tasarımın sanat ve edebiyatla olan ilişkisini sorgularken yaratımın ve insanın oluşuna dair yolculuğa gönderme yapıyor. Nevhan Varol’un heykelin biçimlendirme mantığı, söz dizini, görüntü üçgeninde ortaya koyduğu bütüncül proje, öze,öznelliğe, özneye, eve dönüşün soyuttan somuta geçişini tasarımın diliyle aktarıyor.

Yer: Hüsrev Kethuda Hamamı, Ortaköy

Tarih: 25-29 Aralık 2022

Simbart Projects Çukurcuma – Sibel Kırık, “Yeni Bir Uzam İnşası: Vahşi Siz”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Simbart Projects Çukurcuma 17 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında Sibel Kırık’ın “Yeni Bir Uzam İnşası: Vahşi Siz” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının ilgilendiği konular arasında yer alan eş zamanlılık, tuhaf karşılaşmalar ve ilişkilerin etrafında oluşturulan mekân formlarının yan yana ve üst üste gelişleriyle yeni bir mekânla birlikte bir zaman meydana getirmesi üzerine kuruluyor. Süreklilik olarak algılanan zamanın parçalanması ve katmanlar halinde bir anda var olması, bunun sonucu olarak bir bakışta tüm anların yüzeyde belirmesi işlerinde öne çıkıyor.

Yer: Simbart Projects Çukurcuma, Beyoğlu

Tarih: 17 Kasım – 30 Aralık 2022

Taksim Sanat – Karma Sergi, “Bir Işık Hüzmesi Üzerine”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Renksizliğin fiziksel somutluğunu oluşturan sonsuz-sınırsız algısını yansıtan eserlerin bir araya geldiği “Bir Işık Hüzmesi Üzerine” sergisi, 29 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında Taksim metro girişinde yer alan Taksim Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Yer: Taksim Sanat, Beyoğlu

Tarih: 29 Kasım – 30 Aralık 2022

Galeri Bu – Ertan Veli Matti Alagöz, “Yetişkinler İçin Boyama Kitabı”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Galeri Bu, Ertan Veli Matti Alagöz’ün Yetişkinler İçin Boyama Kitabı adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Multidisipliner bir sanatçı olan Alagöz, çocukluğumuzda bizleri resim yapmaya özendiren boyama kitaplarından aldığı ilhamla yola çıktığı projesinde; toplumsal roller, cinsiyet ayrımcılığı ve kapitalist politikaları irdeliyor.

Yer: Galeri Bu, Beyoğlu

Tarih: 26 Kasım-30 Aralık 2022

Galeri Diani – Karma Sergi, “Eve Dönüş/Karşılama 5.Yıl”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Bugüne kadar Türkiye’den 5 yılda yaklaşık 160 sanatçının katılımıyla gerçekleşmiş “Eve Dönüş/Karşılama 5.Yıl” başlığındaki proje-serginin beşincisi İspanya, Fransa ve Portekiz’den sonra Türkiye ayağında yine Galeri Diani’de sergilenecek. Farmatek’in katkılarıyla açılacak olan proje-sergi bir 5. Yıl kitabıyla taçlanarak sanatseverlerle buluşacak.

Yer: Galeri Diani, Beyoğlu

Tarih: 10 Aralık – 30 Aralık 2022

Arter – Karma Sergi, “Locus Solus”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Locus Solus, merkezine aldığı “doğa” fikrini olgular, kurgular ve duygular perspektifinden irdelemeyi amaçlıyor. Doğa ile kültürün birbirlerine nüfuz etme ve birbirlerini etkileme biçimleriyle ilgilenen sergi, aynı zamanda organik süreçler ve doğal ortamlarla insan eylemliliği ve insan elinden çıkma yapılar arasındaki kesişim alanlarını inceliyor. Sergide ilişkisel bir kavram olarak ele alınan “doğa”, yerler ile insan ve insan-olmayan varlıklar arasındaki geniş bağlantılar ağı üzerine yeniden düşünme imkânı tanıyor. Ortak anlatıların, ritüellerin, kolektif bilinçdışının ve bireysel deneyimlerin şekillendirdiği çok katmanlı bir inşa olan bu doğa fikri, aynı zamanda insani korkuları ve arzuları da yansıtıyor. Sergide yer alan yapıtlar, genel olarak “doğa” adı altında işaret ettiğimiz yerler, varlıklar ve süreçlerle kurduğumuz çelişkili ilişkiyi açığa çıkarıyor; heterojen âlemler arasındaki karşılıklı etkileşimi sahneye koyarak gerek maddi gerekse gayrimaddi bileşenleri birbirine bağlı bir ağ formüle ediyor. Bu ilişkiler ağında geçmiş geleceği yansıtıyor, gerçeklik fantezide ifadesini buluyor, maddi olan metafizik olana bağlanıyor, görülebilen görülemeyeni yankılıyor, var olan yitip gitmiş olanın hafızasını taşıyor ve gelmekte olanı öngörüyor. Locus Solus her şeyden önce, doğanın bizim dışımızda var olan, gelişen ve yok olan şeylerin ve varlıkların bir kataloğundan ibaret olmadığının farkındalığı ve doğanın doğallığının artık verili sayılamayacağı kanaati üzerine temelleniyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 31 Mart – 31 Aralık 2022

Dirimart – Seçkin Pirim, “İnziva”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Dirimart, 1 Aralık itibarıyla Seçkin Pirim’in “İnziva”(Retreat) başlıklı galerideki ilk kişisel sergisini ziyaretçilerle buluşturuyor. Sergi, sanatçının salgın döneminden sonra üzerine yoğunlaştığı, bireyin kendi içine dönmesi fikri ve sakin bir hayata adaptasyonun zorlukları etrafında şekillenen heykellerini ve kâğıt işlerini bir araya getiriyor.

Yer: Dirimart, Beyoğlu

Tarih: 1 Aralık 2022–31 Aralık 2022

Kairos Gallery – Can Akgümüş, “Great Dream”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Kairos Gallery, 26.11.- 31.12.2022 tarihleri arasında Can Akgümüş’ün “Great Dream” başlığını taşıyan üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının son dönemde yoğunlaştığı beden, cinsiyet politikaları, inançlar, varoluşçuluk felsefesi ve sanatçının ifadesiyle “Dünya rüyası” konuları üzerine odaklanıyor. Fotoğrafı malzeme olarak kullanan Can Akgümüş, yarattığı imgelerde gerçekleştirdiği analog müdahalelerin yanı sıra pinhole tekniği ile üretilmiş yapıtlarını ilk defa Great Dream sergisiyle gün yüzüne çıkarıyor.

Yer: Kairos Gallery, Beyoğlu

Tarih: 26 Kasım-31 Aralık 2022

5533 – Karma Sergi, “Kırık Oktav”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Ayşegül Yapar, Ece Yalçın ve Sofia Abraham’ın çalışmalarını bir araya getiren “Kırık Oktav” sergisi 5533’te ziyaretçilerini bekliyor. Sanatçılar, sergideki eserler aracılığıyla insan emeğinin merkezde olduğu üretim koşullarını örüntü, çoğaltma, baskı, kayıt gibi yöntemler kullanarak, mekanik ve dijital araçlarla inceliyor.

Yer: 5533, Vefa

Tarih: 26 Kasım – 31 Aralık 2022

Trump Art GallerySümeyye Aydemir , “Bir Kabuğa Kiracı

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Sanatçı Sümeyye Aydemir’in yaralanabilir ve kırılgan kadın hallerinden doğan, karanlık ve pek de masum olmayan bir dünyayı çağrıştıran ‘Bir Kabuğa Kiracı’ adlı resim sergisi, Aralık ayında sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, 31 Aralık’a kadar Trump Art Gallery’de gezilebilir.

Yer: Trump Art Gallery, Şişli

Tarih: 1- 31 Aralık 2022

Ferda Art Platform – Turgut Kocaman, “Yabancılaşma”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Turgut Kocaman’ın ‘‘Yabancılaşma’’ adlı kişisel sergisi 1 Aralık 2022 – 7 Ocak 2023 tarihleri arasında Ferda Art Platform Proje Odası’nda izleyiciler ile buluşuyor. Çalışmalarına Berlin’de devam eden sanatçının İstanbul’da gerçekleşecek ilk kişisel sergisi, ‘‘Yabancılaşma’’, 7 Ocak tarihine dek Ferda Art Platform Proje Odası’nda ziyaret edilebilir.

Yer: Ferda Art Platform, Şişli

Tarih: 1 Aralık 2022 – 7 Ocak 2023

artSümer – Karma Sergi, “Beyin Sisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Literatürde yıllardır var olan fakat adını hayatlarımızı kökten değiştirmeye başlayan Covid-19 pandemi süreciyle birlikte sıklıkla duymaya başladığımız “Beyin Sisi” kavramı etrafında toplanan sergi, yaşantımızdaki odaklanmayı terk etme eylemlerimizin isteğe bağlı ve zorunlu sebeplerini anımsatırcasına “anda kalma” halini öne çıkarıyor.

Yer: artSümer, Beyoğlu

Tarih: 26 Kasım 2022 – 7 Ocak 2023

Depo – Karma Sergi, “Bunu Hiç Unutma”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Bunu Hiç Unutma, Britanyalı film yapımcısı Sam Jury‘nin yeni film enstalasyonunun yanı sıra, besteci Rob Godman’ın ses tasarımı ve Abhazya’da yaşayan Anton Ochirov’un şiirlerini içeren, SKLAD Kültür Merkezi (Abhazya) ve Asida Butba işbirliğinde üretilen bir multi-medya sergisi.

Yer: Depo, Beyoğlu

Tarih: 8 Kasım 2022 – 7 Ocak 2023

Sakıp Sabancı Müzesi – Hüseyin Çağlayan, “Souffleur”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Hüseyin Çağlayan‘ın ‘Souffleur‘ isimli sergisi’nde, yeni medya aracılığıyla beden ve modern antropolojiye odaklanıyor. Sergi, popüler kültürde sıkça rastlanan ve eleştirilen özenme kavramından esinlenen Pre-tension (Özenme); günden güne artan dijital soyutlanmayı protesto eden Fake Celebrations (Sahte Kutlamalar); ve tarihte Batı tarafından sömürgeleştirilmiş etnik grupların dans ve bedensel hareketlerini konu alan Post-Colonial Body‘den (Sömürgecilik Sonrası Beden) oluşuyor.

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi, Sarıyer

Tarih: 16 Eylül 2022 – 8 Ocak 2023

Decollage Art Space – Karma Sergi, “Promesse”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Decollage Art Space sezonun ikinci sergisinde bir karma seçkiyi ağırlıyor. Emine Şenses, Melike Kılıç, Ömer Koçağ, Pelin Bayçelebi, Sayat Uşaklıgil ve Yağmur Yılan’ın eserlerinden oluşan, 22 Kasım’da izleyiciyle buluşacak olan “Promesse” (Vadetmek) adlı sergi, Serap Atala sergi danışmanlığı ve koordinatörlüğünde hayata geçiyor.

Yer: Decollage Art Space, Kadıköy

Tarih: 22 Kasım – 9 Ocak 2023

Elgiz Müzesi – Karma Sergi, “Mitler ve Hayaller”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Küratör Billur Tansel’in Elgiz Koleksiyonu seçkisinden oluşturduğu Mitler ve Hayaller sergisi farklı kültürlerden gelen sanatçıların ekozofi kavramını nasıl ele aldıkları ve ne tarz önerilerde bulunduklarını araştırmayı hedefliyor. İki farklı bölümden oluşan serginin Mitler adlı birinci bölümünde sanatçıların işaret ettiği kaygı ve hususlara yer verilirken Hayaller adlı ikinci bölümünde ise hayallerdeki dünyaya ulaşabilmek için sanatseverlerle birlikte olası çözümler üzerinde düşünmek amaçlanıyor.

Yer: Elgiz Müzesi, Sarıyer

Tarih: 1 Eylül – 15 Ocak 2023

Sanatorium – Erol Eskici, “Amaçlanmamış Hayatlar”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Sanatorium’un son sergisi “Amaçlanmamış Hayatlar”, Avusturyalı sanat tarihçi Aloïs Riegl’ın ‘‘Modern Anıt Kültü – Doğası ve Kökeni’’ adlı makalesinde tanımladığı ve kurduğu kavramsal çatının önemli ayaklarından biri olan ‘‘Amaçlanmamış Anıtlar’’dan hareketle, Eskici’nin son dönem üretimlerini bir araya getiriyor.

Yer: Sanatorium, Beyoğlu

Tarih: 25 Kasım 2022 – 21 Ocak 2023

EKAV- Karma Sergi, “New Generation 7- dön,üşü’m | transformation”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, kuruluşunun 31. yılında, üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümlerinde okuyan ve farklı disiplinlerde başarı gösteren öğrencilere burslar vererek Türkiye’deki sanat eğitimine destek olmaya devam ediyor. Bu yıl yedincisi düzenlenen “EKAV-ARTIST New Generation 7” sergisini “dön,üşü’m| transformation” ismi altında genç sanatçıları bir araya getirerek 22 Kasım 2022 – 22 Ocak 2023 tarihlerinde sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Yer: EKAV, Beyoğlu

Tarih: 22 Kasım 2022 – 22 Ocak 2023

Sakıp Sabancı Müzesi – Agnes Denes, “Yaşayan Piramit”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Sakıp Sabancı Müzesi, 13 Eylül – 23 Ocak 2023 tarihleri arasında, yaşayan en önemli ekofeminist sanatçılardan Agnes Denes’in mekâna özgü eseri “Yaşayan Piramit”e ev sahipliği yapıyor.

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi, Sarıyer

Tarih: 13 Eylül – 23 Ocak 2023

Arter – Ahmet Doğu İpek, “Başımızda Siyahtan Bir Hâle”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Başımızda Siyahtan Bir Hâle, Ahmet Doğu İpek’in 2020–2022 yılları arasında farklı mecraları kullanarak bu sergi bağlamında ürettiği eserleri bir araya getiriyor. Kum fırtınası, yanardağ patlaması, heyelan ve güneş tutulması gibi doğa olaylarından yola çıkan resimler, çizimler, yerleştirmeler ve video eserler, insan ölçeğini aşan görkemli varoluşlarıyla hem büyüleyici hem de ürkütücü bir nitelik üstlenen bu fenomenleri soyut bir dille yorumluyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 19 Mayıs 2022 – 29 Ocak 2023

Pi ArtworksNancy Atakan, “Zamanın Kokusu

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Pi Artworks, Nancy Atakan’ın galerideki 8. Kişisel sergisi Zamanın Kokusu’nu izleyiciyle buluşturuyor. Sanatçının nakış işlerinin ve onlara ilham olan suluboyalarının bir arada gösterileceği sergi, kişinin zaman deneyimi ışığında yaşantıyı yeniden ele almasını ve hayal etmesini konu alıyor.

Yer: Pi Artworks, Beyoğlu

Tarih: 10 Aralık 2022 – 31 Ocak 2023

Meşher – Karma Sergi, “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Yunan mitolojisinden Ekho ve Narkissos’un karşılıksız aşk mitinden hareketle yurt içi ve yurt dışından toplam 45 sanatçının 120’ye yakın eserinden oluşan, Meşher’deki “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?” isimli sergi ziyaretçileri ile buluşuyor.

Yer: Meşher, Beyoğlu

Tarih: 14 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023

Salt Beyoğlu – Karma Sergi, “Sahnede 90’lar”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Salt’ın 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları odağında inceleyen yeni sergisi “Sahnede 90’lar” izleyicilerle buluştu. Türkiye’de toplumsal, siyasi ve ekonomik anlamda hızlı değişimlerin yaşandığı 1990’lı yıllar, aynı zamanda özellikle İstanbul’un kültür, sanat, performans ve eğlence sahnesinde serbestlik sınırlarının sürekli genişletildiği bir döneme işaret eder. Sanat ortamında “disiplinlerarası” kavramı da bu dönemde gündeme gelir. Doğası gereği farklı disiplinlerden beslenen ve deneysel bir sanat pratiğine işaret eden performans, pek çok sanatçıya yenilikçi bir alan açar. Sahnede 90’lar, bu dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Yer: Salt Beyoğlu, Beyoğlu

Tarih: 15 Eylül – 12 Şubat 2023

Taksim Sanat – Karma Sergi, “Boşlukta Mevcut”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Boşlukta Mevcut, simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente odaklanıyor. Küratörlüğünü Derya Yücel’in; proje asistanlığını Merve Duran’ın yaptığı sergi, ses, ışık ve kent üzerine düşünen; mekânsızlığı hem içerik hem form bağlamında bir deney alanı olarak ele almayı amaçlayan ve günümüz sanat pratiklerinde yapıt-mekân ilişkisine yönelen bir tema etrafında toplanıyor.

Yer: Taksim Sanat, Beyoğlu

Tarih: 10 Eylül 2022 – 28 Şubat 2023

Sadberk Hanım Müzesi – Felekşan Onar, “Ütopyadan Sonra: Kuşlar

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Sadberk Hanım Müzesi, cam sanatçısı Felekşan Onar’ın yazar ve küratör Arie Amaya-Akkermans’la çokdisiplinli bir işbirliği içinde hazırladığı bireysel sergisi “Ütopyadan Sonra: Kuşlar”ı izleyicilerle buluşturuyor. Müzedeki ilk çağdaş sanat girişimi olan proje; heykel, tiyatro, film, arkeoloji ve saha araştırması alanlarına uzanmakta. Sergi üç ana bileşen etrafında kurgulanıyor: müzenin koleksiyonundan seçilen, Bronz Çağı’ndan Osmanlı dünyasına uzanan, eserlerle diyalog içinde yeni bir cam heykeller serisi, çağdaş bir tiyatro oyunu ve bir sergi monografisi.

Yer: Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer

Tarih: 10 Eylül 2022 – 28 Şubat 2023

İstanbul Sinema Müzesi – Karma Sergi, “Stanley Kubrick Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

New Yorklu yönetmen Stanley Kubrick’in (1928-1999) tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunan Stanley Kubrick Sergisi, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamındaki ilk etkinlik olarak kapılarını açtı. Kubrick’in sıra dışı dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayan sergi, çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinlemesine bir bakış sunuyor.

Yer: İstanbul Sinema Müzesi, Beyoğlu

Tarih: 1 Ekim-1 Mart 2023

Macar Kültür Merkezi – “Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi “Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar” başlıklı sergisine 25 Kasım 2022 – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Macar asıllı mimar Şandor Hadi’nin şahsi hayatını ve yaratıcı kişiliğini de merceğe alan sergi, Sevinç Hadi ile kurdukları mimarlık ofisinin hayata geçirdiği projelerden bir seçkiyi sunuyor. Sergi, Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı ve HEPA Türkiye’nin desteğiyle, Sevinç Hadi’nin “Baş Danışman ve Onur Konuk”luğunda ve Ufuk Demirgüç’ün küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Yer: Macar Kültür Merkezi, Kağıthane

Tarih: 25 Kasım 2022 – 1 Nisan 2023

Arter – Karma Sergi, “OyunBu”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

OyunBu başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor. Sanatın oyun kurucu niteliklerini oyun bozucu yanlarıyla birlikte ele alan OyunBu, rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir, esrime ve haz gibi kavramların izini sürerken hem yetişkinler hem de çocuklar için aslında kazananı olmayan ya da herkesin kazandığı bir oyun alanı açıyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 17 Şubat 2022 – 9 Nisan 2023

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı-Karma Sergi, “Alamet-i Farika Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

İBB Şehir Tiyatroları’nın 108 yıllık tarihi boyunca adından söz ettiren, tasarım alanında ödüllere sahip oyun afiş, aksesuar ve kostümlerinin yer aldığı “Alamet-i Farika Sergisi” Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı Aşiyan giriş koridorunda sanatseverlerin ziyaretini bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, bir asrı aşkın tarihinde kapalı gişe sahnelenmiş sayısız oyunundan sakladığı koleksiyonu İstanbullularla buluşturdu. Günümüze kadar özenle korunan; değerli sanatçı, yönetmen, kostüm ve sahne tasarımcılarının afiş, aksesuar ve kostüm tasarımlarından oluşan koleksiyon, Aşiyan Metro İstasyonu’nda yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yer: Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, Sarıyer

Tarih: 28 Ekim – 15 Mayıs 2023

Sadberk Hanım Müzesi – Karma Sergi, “Arkadaşım İçin”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Sadberk Hanım Müzesi ve Ömer M. Koç koleksiyonlarından zengin mektup ve evrak çantaları seçkisi, aynı zamanda sergi kataloğunu da hazırlayan Hülya Bilgi küratörlüğünde Sadberk Hanım Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşuyor. Osmanlı dericiliğinin ve işlemeciliğinin geldiği doruk noktayı gözler önüne seren, on yedinci yüzyıl sonlarından itibaren özellikle rotasını Osmanlı topraklarına çevirmiş Batılı diplomatlar ve tüccarlar için üretilen işlemeli mektup ve evrak çantalarının sergilendiği Arkadaşım İçin sergisi 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sadberk Hanım Müzesi’nde görülebilir.

Yer: Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer

Tarih: 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023

Borusan Contemporary – United Visual Artists (UVA), “Kaosun Eşiği”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak bizleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsar. Bu eserlerde ışık ve ses fiziksel materyallere dönüşür, mimari mekânlar yeniden şekil verilebilir hale gelir ve akışkanlaşır; zaman hızlanıp yavaşlar, belirsizlik içinde asılı kalmış gibi görünür. UVA’nın çalışmaları, bilinmeyen ve bilinemez olanla ilgili merakımızı uyandıran, şaşırtan ya da keyif veren şekillerde duyu organlarımızı tetikler.

Yer: Borusan Contemporary, Sarıyer

Tarih: 17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023

Ara Güler Müzesi, “Bir Avuç Güzel İnsan”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak fotoğraflamaya başladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergi, Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Ara Güler’in fotoğrafladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren sergi, aynı zamanda Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutuyor.

Yer: Ara Güler Müzesi, Şişli

Tarih: 18 Kasım – Süresiz

Zarastro Art – Jaan Toomik, “Liminal Space”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Eylül ayında yeni sezonunu Finlandiyalı sanatçı Antti Laitinen’in Coalescing with Nature isimli sergisi ile açan ve tüm sanatçılarının yer aldığı seçkisiyle 17.Contemporary İstanbul’a katılan dijital sanat platformu Zarastro Art, çevrimiçi sergilerini dünyaca ünlü Estonyalı sanatçı Jaan Toomik’in Liminal Space isimli sergisiyle sürdürüyor.

Online Sergi: https://zarastro.art/jaan-toomik/

Süresi Geçen Sergiler

Martch Art Project – Merve Morkoç, “Supramodal”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Farklı üretim biçimleri ve malzemeleriyle dogma haline gelen tanımları sorgulayan ve onları özgün diliyle renkli bir özgürlüğe kavuşturan Merve Morkoç’un “Supramodal” başlıklı performansı Martch Art Project’in Piyalepaşa mekânında. Sergi, “Supramodal görme ve işitme gibi duyusal modaliteleri aşar. Çoklu duyusal veri kaynaklarında ortak olan soyut işlevselliği temsil eder. Dokunarak duymak, duyarak görmek mümkün mü?” sorularını soruyor.

Yer: Martch Art Project, Beyoğlu

Tarih: 16 Kasım-3 Aralık 2022

Merkür Galeri – Adnan Çoker, “Benim Siyahım”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Soyut resmin Türkiye’deki önemli temsilcilerinden Prof. Dr. Adnan Çoker, Merkür Galeri’de düzenlenen ‘Benim Siyahım‘ başlıklı sergiyle anılıyor. ‘Benim Siyahım‘ başlıklı sergide yer alan 13 adet eserin yanı sıra Adnan Çoker’in retrospektifinden seçilen formları ve ‘Malevich ile Leonardo Da Vinci’ye Saygı ile Adnan Çoker Otoportresi’ni içeren, yeni düşünüp oluşturduğu son kompozisyon olan ‘Saygı‘da bulunuyor.

Yer: Merkür Galeri, Şişli

Tarih: 20 Ekim – 3 Aralık 2022

PİLEVNELİ – Daniel Knorr, “Golden Peardrop Theatre”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

PİLEVNELİ, küratörlüğünü Adam Szymczyk’in üstlendiği, Daniel Knorr’un “Golden Peardrop Theatre” başlıklı sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Daniel Knorr‘un Türkiye’deki ilk kişisel sergisi galerinin üç katında sergilenen üç ayrı bölümden oluşuyor. Knorr’un “Golden Peardrop Theatre” başlıklı sergi için ürettiği son dönem eserleri, İkinci Dünya Savaşı’nın sosyo – politik ve estetik etkilerine ve bu alanlarda savaş sonrasında yaşanan gelişmelere odaklanıyor.

Yer: PİLEVNELİ, Beyoğlu

Tarih: 3 Kasım – 3 Aralık 2022

Anna Laudel – Mehmet Sinan Kuran, “Hiçbir Yer”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Anna Laudel, sanatçı Mehmet Sinan Kuran’ın “Hiçbir Yer” isimli kapsamlı kişisel sergisine 8 Eylül – 4 Aralık 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 2020 yılında Anna Laudel’de gerçekleştirdiği “öldükten sonra gerçekleşen” anlamına gelen “Posthumous” sergisinin devamı niteliğinde olan “Hiçbir Yer”, ziyaretçilerini hayattaki ihtimalleri sorgulatan bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

Yer: Anna Laudel, Beyoğlu

Tarih: 8 Eylül – 4 Aralık 2022

Arter – Bill Fontana, “İo’nun Yeni Sesi”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

İo’nun Yeni Sesi, Fontana’nın bir bölümü su altında olmak üzere, İstanbul Boğazı’nın çeşitli noktalarında, ayrıca Bizans döneminden kalan Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı ve Yerebatan (Bazilika) Sarnıcı’nda gerçekleştirdiği video ve ses kayıtlarını temel alıyor. Fontana’nın 8 kanallı dijital kayıt cihazı, akustik mikrofonlar, hidrofonlar ve ivmeölçerlerden oluşan taşınabilir kayıt stüdyosu aracılığıyla İstanbul’da topladığı ses verilerinin “yeniden konumlandırılması”, bu seslerin gece hoparlörlerle Yerebatan Sarnıcı’nda yayınlanması yoluyla gerçekleştirilmiş; böylece yapının devasa boşluğundan/kubbelerinden inanılmaz bir karşılık, çok çeşitli yankılar elde edilerek sanatçının “yeni(den) ses(lendirme)” adını verdiği bir yöntemle nihai bir imajın “yarattığı” sese yönelik araştırmalarına odaklanıyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 10 Mart 2022 – 4 Aralık 2022

Arter – Bill Fontana, “Sessiz Yankılar: Notre-Dame”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Bill Fontana’nın 7 Haziran 2022 tarihinde Centre Pompidou’da ilk gösterimi gerçekleştirilen on kanallı ses yerleştirmesi Sessiz Yankılar: Notre-Dame, Paris’in simgesel yapılarından Notre-Dame Katedrali’nde yer alan ve 2019’daki yangın neticesinde sessizliğe mahkûm kalan dev boyutlardaki on adet çanın seslerini yeniden duyulur kılıyor. Fontana’nın restorasyonu 2024 yılına kadar devam etmesi planlanan katedralin en eski çanı “Emmanuel”in ve diğer dokuz çanın Paris’in ortam seslerine karşılık veren titreşimlerini Fransız yetkililerin verdiği özel izin sayesinde ve çanların her birine yerleştirdiği ivme ölçerler aracılığıyla kaydederek kendine özgü tarzıyla insan kulağının işitebileceği hâle getirdiği eser, bu mistik sesleri canlı bir bağlantıyla Paris’ten İstanbul’a taşıyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 13 Eylül – 4 Aralık 2022

Salt Beyoğlu Mutfak – Karma Sergi, “Foodprint [Gıda İzinin Peşinden]: Akdeniz Beslenmesine Yeni Bir Bakış”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Foodprint [Gıda İzinin Peşinden]: Akdeniz Beslenmesine Yeni Bir Bakış” fotoğraf sergisi 14 Ekim ila 4 Aralık tarihleri arasında Salt Beyoğlu Mutfak’ta görülebilir. Farklı mecralardaki üretimleri bir araya getiren Foodprint projesi altı fotoğraf sanatçısının tasarruf, yaratıcılık, paylaşım ve mevsimsellik kavramları etrafında bu asırlık yemek geleneğini canlandıran çalışmalarını temel alıyor. Sürdürülebilirlik, kimlik, aile, topluluk, yemek pişirme, çiftçilik, sağlık ve yaratıcılık gibi çeşitli konuları irdeleyen sanatçılar, bu süreçte çektikleri fotoğraflarıyla, yoksulluk ve açlığın izlerini taşımasına rağmen dünyanın en sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme biçimini oluşturan Akdeniz coğrafyasının geçmişiyle bugünü arasında bağlantılar kurmayı amaçlıyor.

Yer: Salt Beyoğlu Mutfak, Beyoğlu

Tarih: 14 Ekim – 4 Aralık 2022

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi – Mustafa Tunçalp, “Toprakla Şekillenen Bir Ömür”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2022

Seramik sanatçısı Mustafa Tunçalp’in “Toprakla Şekillenen Bir Ömür” adlı sergisi, 4 Aralık’a kadar Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM) sanatseverlerle buluşuyor. “Toprakla Şekillenen Bir Ömür” adlı sergi, seramiğin farklı formlarda kullanılmasıyla ortaya çıkmış yaklaşık 100 eserden oluşuyor. Sergideki tüm eserler, 1962 yılında Kaleseramik’te başladığı stajla Kale Grubu ile tanışan, 1970 yılından itibaren Kalebodur Sanat Atölyesi‘nde birikimlerini gençlere aktaran Mustafa Tunçalp’in elinden çıkıyor.

Yer: Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Beyoğlu

Tarih: 4 Kasım – 4 Aralık 2022