preloader

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

24.03.2023
İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Yazı Boyutu:

Sanat galerilerinin yeni sergileri izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Nisan ayı içerisinde İstanbul’daki galeriler yine sanatseverleri bekliyor. Nisan ayı için sanat takviminizi yaparken görmeniz gereken sergileri sizler için derledik.

Sanat sezonunun 2023 yılı içerisindeki yolculuğu devam ederken, birçok müze ve galeri yine sanatseverlere kaçırmamaları gereken sergiler sunuyor. İstanbul’da nisan ayı boyunca çağdaş sanat dünyası kapılarını yine ilgililerine açıyor. “Nisan’da İstanbul’da hangi sergileri görmeliyim?” diyenler için devam eden, yeni açılan ve izleyicilerini bekleyen sergileri OGGUSTO Nisan Sergi Rehberi’nde bir araya getirdik.

Brieflyart – Ali Atmaca, “Opus 39”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Brieflyart, Ali Atmaca’nın “Opus 39” adlı kişisel sergisini izleyicilerle buluşturuyor. Bu sergi vesilesiyle, uzun aradan sonra sanatseverler sanatçı Ali Atmaca ile İstanbul’da buluşma fırsatı da bulacak. Küratörlüğünü Nilgün Yüksel’in yaptığı sergide Atmaca, müziğin ritmini resimle buluşturuyor. Çizgilerin içinden çıkarak boşlukta devinen müzisyen göndermeleri, boşluğun çoğalıp figürün yitişiyle görüntünün sese dönüşmesine işaret ediyor. Atmaca’nın yapıtları, sadece temsili olanı değil, renk ve formla bütünleşen ezgiyi; sesin, görüntüyle ifade edilişini pür bir dille aktarırken izleyiciyi sanatçının müzikle devinimine de ortak ediyor.

Yer: Brieflyart, Beyoğlu

Tarih: 16 Mart – 21 Nisan 2023

20 sonra İstanbul’a “Opus 39” adını verdiği sergisinin açılışı için gelen usta ressam Ali Atmaca ile sanat hayatından ilham kaynaklarına kadar birçok konuyu konuştuğumuz röportajımız için tıklayın!

Alexandre Vallaury Binası – Ebru Döşekçi, “Kimse Bilmez”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Ebru Döşekçi’nin geometrik oyunlarla kendine ve çevresine daha yakından baktığı son dönem çalışmalarını kapsayan Kimse Bilmez başlıklı sergi Ceren Erdem küratöryel danışmanlığında, Esra A. Aysun’un proje yönetimi ile Ebru Döşekçi tarafından bağımsız olarak düzenlendi. Bir grup olarak sergilenen bu yeni seri, sanatçının Sophie Calle’in pratiğinin izinde, rastgele seçtiği kişileri – bir kadın, bir çocuk, bir adam – takip etmesiyle ortaya çıkmış. Bu seriyi oluşturabilmek için bakışlarını gerçek anlamda iç dünyasından ve stüdyosundan dışarı çıkarıp, sınırlarını zorlayan sanatçı, gizemi takip ederken kişi/lere atfettiği hikâyeleri yalın ve simgesel portreler olarak üç boyuta taşıyor.

Yer: Alexandre Vallaury Binası, Beyoğlu

Tarih: 22 Mart – 20 Nisan 2023

Galeri Artist – Kadir Akorak, “Sanki”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Tablolarındaki incili kadınları, çalgıcı beyefendileri, İstanbul’un denize bakan dar sokaklarını kendine has üslubu ve ifadesiyle izlediğimiz Kadir Akorak, üç yıl aradan sonra yeni bir kişisel sergiyle geldi. Büyük boy yapıtlarında duyarlı mizacıyla kendini yetiştirerek nitelikli bir performansa erişen Kadir Akorak, Sanki adlı sergisinde 2020-2022 yılları arasında yaptığı, 9 adet yağlıboya tabloyu sanatseverlerle buluşturuyor.

Yer: Galeri Artist, Nişantaşı

Tarih: 2 Mart – 2 Nisan 2023

UniqExpo – “Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

20. yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi kabul edilen ve ölümünün üzerinden geçen 3300 yıldan sonra tüm dünyada büyük bir üne kavuşan Firavun Tutankhamun’un kral mezarında bulunan hazineler, her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından 1922’de “Bozulmamış halde bulunan ilk firavun mezarı” özelliği taşıyan Tutankhamun’un mezarından çıkarılan eserler, Mısır’daki Krallar Vadisi’nde gün yüzüne çıkarılan en zengin ve görkemli hazine olma özelliğini taşıyor. 1961’den bu yana 62 yıldır dünyayı dolaşan ve ziyaretçi rekorları kıran Çocuk Kral Tutankhamun’un Hazineleri Sergisi, ilk kez Türkiye’de UniqExpo İstanbul’da 20 Ocak 2023 Cuma günü ziyarete açılacak. Biletler 1 Ocak 2023’ten itibaren Biletix ve Mobilet bilet platformlarından satışa sunuldu.

Yer: Uniqİstanbul, Sarıyer

Tarih: 20 Ocak – 31 Mart 2023

Bilet: Biletix

Macar Kültür Merkezi – “Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi “Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar” başlıklı sergisine 25 Kasım 2022 – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Macar asıllı mimar Şandor Hadi’nin şahsi hayatını ve yaratıcı kişiliğini de merceğe alan sergi, Sevinç Hadi ile kurdukları mimarlık ofisinin hayata geçirdiği projelerden bir seçkiyi sunuyor. Sergi, Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı ve HEPA Türkiye’nin desteğiyle, Sevinç Hadi’nin “Baş Danışman ve Onur Konuk”luğunda ve Ufuk Demirgüç’ün küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Yer: Macar Kültür Merkezi, Kağıthane

Tarih: 25 Kasım 2022 – 1 Nisan 2023

Yapı Kredi Kültür Sanat – Sena Başöz, “İyileşme Olasılıkları” – Noor Abuarafeh “Fısıldama Metotları”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Yapı Kredi Kültür Sanat, binanın mimarisinden yola çıkılarak geliştirilen “Bir Arada” isimli yeni bir sergi dizisine ev sahipliği yapacak. İki kattan oluşan galeri mekânında iki ayrı kişisel sergiye yer verilirken ortada bulunan geniş sergi alanında iki sanatçının işleri birlikte sergilenecek.

Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat, Beyoğlu

Tarih: 3 Şubat – 2 Nisan 2023

Dirimart Dolapdere – Yüksel Arslan, “Sui generis”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Sui generis, “kendine has”, “nevi şahsına münhasır”, dolayısıyla “biricik” anlamına gelen Latince bir ifade. Yaratıcı sanatlar, türün geleneksel sınırlarını aşan sanat eserleri için. Sergi, bağımsız serilerden eserleri bir araya getiriyor ve sanatçının anısını galeride yeniden canlandırıyor. Yüksel Arslan’la ilk kez tanışacak olanlar veya bir kez daha buluşmak isteyenler için Dirimart Dolapdere’de “Sui generis” görülebilir.

Yer: Dirimart Dolapdere

Tarih: 9 Mart – 2 Nisan 2023

The Stay Boulevard Nişantaşı – Devrim Erbil

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Resmin şairi Devrim Erbil’in dünyaca ünlü İstanbul eserlerinin yeni serisi Neonist By Devrim Erbil sanatseverlerle buluşuyor.

Yer: The Stay Boulevard Nişantaşı

Tarih: 26 Ocak – 2 Nisan 2023

AKM Galeri – Karma Sergi, “8. Renk Kadın ve İz

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Atatürk Kültür Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü birbirinden değerli 18 kadın sanatçının eserlerinin yer aldığı özel bir sergi seçkisiyle karşılıyor. ‘8. Renk Kadın ve İz” sergisi, resim, heykel, seramik, fotoğraf, tekstil dokuma, kolaj, minyatür ve yerleştirme sanatını kapsayan 8 farklı disiplinden eserleri sanatseverlerle buluşturuyor.

Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Beyoğlu

Tarih: 7 Mart – 2 Nisan 2023

Arter – Karma Sergi, “OyunBu”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

OyunBu başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor. Sanatın oyun kurucu niteliklerini oyun bozucu yanlarıyla birlikte ele alan OyunBu, rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir, esrime ve haz gibi kavramların izini sürerken hem yetişkinler hem de çocuklar için aslında kazananı olmayan ya da herkesin kazandığı bir oyun alanı açıyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 17 Şubat 2022 – 9 Nisan 2023

Yapı Kredi bomontiada – Harun Antakyalı, “BU”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Metropolü, onun karmaşık yapısıyla şekil almış insanları ve ana maddesi betonu yapıtlarında işleyen Harun Antakyalı’nın, 30. yılını tamamladığı profesyonel sanat kariyeri boyunca ürettiği eserlerden dünden bugüne bir seçki sunan “BU” sergisi, Cue Art Space organizasyonuyla sanat izleyicisiyle buluşuyor.

Yer: Yapı Kredi bomontiada, Şişli

Tarih: 21 Mart – 9 Nisan 2023

Galeri Deniz – Karma Sergi, “Bazaart Sanat Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Yeniköy Rotary Kulübü Sanat Komitesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 12. yaşını kutlayan Bazaart Sanat Sergisi Galeri Deniz’de sanatseverlerle buluşuyor. Bazaart Projesi bu yıl bazıları enkaz altında kalan, artık ulaşılamaz durumda olan ve depremden yoğun olarak etkilenmiş bölgelerden gelen eserlere özel bir online sergi yapıyor.

Yer: Galeri Deniz, Yeniköy

Tarih: 15 Mart – 9 Nisan 2023

Zilberman Gallery – İz Öztat, “Yumuşak Karın”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Zilberman, Mısır Apartmanı’ndaki ana galeri mekânında Yumuşak Karın başlığını taşıyan İz Öztat’ın son on yılda ürettiği işlerden bir seçkiyi yeni işleriyle, (oto)biyografik bir anlatı eşliğinde bir araya getiriyor. 2010 yılından bu yana kendisine tarihi bir figür, hayalet ve alter ego olarak görünen Zişan (1894-1970) işbirliğinde resmi tarih yazımını, sanatçı mitlerini ve sanat tarihsel kanonları şekillendiren dinamikleri ele alan sanatçı, bu sergide de kamusal ve mahrem arasındaki sınırlara işaret ederken sanatçılara dair (oto)biyografik anlatıların yapıtlarının deneyimlenmesine, yorumlanmasına ve sanat tarihi yazımına etkisini, “sanatçı” figürünü inşa eden anlatıların kurmaca ve basmakalıp yanlarına dikkat çekerek tartışmaya açıyor.

Yer: Zilberman Gallery, Beyoğlu

Tarih: 25 Şubat – 19 Nisan 2023

Pilot Galeri – Melih Çebi, “Baby on Board”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Melih Çebi, çevresindeki diğer canlılarla ve dünyayla bağlantı kurma konusundaki kişisel yolculuğunu; tüketici bir toplumun içine doğmuş ve dijital çağa ayak uydurmaya çalışan bireyin kimlik arayışını 4 seneye yayılan bir üretim sürecinin ardından “Baby on Board” başlıklı sergisi ile izleyicilere sunuyor. Sanatçı, kişisel anlatıları tarihsel referanslar ve güncel olaylarla iç içe geçiriyor. Çebi, resim, heykel, seramik ve halı gibi farklı medyumları kullanarak ürettiği çalışmalarında, tutarlı bir dil, tanıdık bir karakter kadrosu sunuyor.

Yer: Pilot Galeri, Beyoğlu

Tarih: 18 Mart – 22 Nisan 2023

Sevil Dolmacı Art Gallery – Cody Choi, “The Soul of the Silk Road”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Sevil Dolmacı Art Gallery, Koreli sanatçı Cody Choi’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. “The Soul of the Silk Road” isimli sergi, sanatçının kişisel yolculuğu ile tarihi İpek Yolu’nun zengin kültürel ve sanatsal mirasının kesişim noktasında yer alıyor.

Yer: Sevil Dolmacı Art Gallery, Beşiktaş

Tarih: 15 Mart – 23 Nisan 2023

Ekavart Gallery – Nezih Çavuşoğlu, “Soyutun Sözlüğü”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, soyut sanatın önemli temsilcilerinden Nezih Çavuşoğlu’nun küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği Soyutun Sözlüğü (A Dictionary of Abstraction)” başlıklı Ekavart Gallery’deki üçüncü kişisel sergisinde sanatseverleri bekliyor.

Yer: Ekavart Gallery, Beyoğlu

Tarih: 14 Mart – 25 Nisan 2023

Galeri DianiSu Yücel, “Yakalanan Zaman”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Usta sanatçı Su Yücel umudu, akıp giden anlardan seçip çıkardıklarını, eskimeden dondurduklarını resmettiği adeta bir belgesel niteliği taşıyan yapıtları “YAKALANAN ZAMAN” adlı solo sergisiyle edindiği deneyimlerini anda yakalayıp, zihninde kalanları son zamanlarda tüm dünya ve ülkemizde insan kaynaklı yaşananları, doğanın anlarını, yaşama sevinciyle birleştirip bizlere aktarıyor. Yaşama dair hafızasını bizlerle bir belgeselci ruhuyla paylaşırken paletindeki renkleri içindeki yaşam, zaman ve mekan öğelerini birbiri içinde eriterek izleyiciye aktarıyor.

Yer: Galeri Diani, Beyoğlu

Tarih: 8 Nisan-29 Nisan 2023

Labirent Sanat – Aslıhan Kaplan Bayrak, “Düğüm Kayıtları”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Aslıhan Kaplan Bayrak’ın “Düğüm Kayıtları” sergisi adını İnka’lar ve eski And Dağları toplumlarının Khipu adını verdikleri düğüm, düğümlemek anlamına gelen üç boyutlu iletişim sisteminden alıyor. Bugüne kadar kullanılmış yazılı iletişim tekniklerinden farklı olarak ana gövdeyi oluşturan kalın bir ipliğe dikey olarak düğümlenmiş çeşitli, renkte, kalınlıkta ve yönde atılan her bir düğümün farklı sayısal değerleri, istatistikleri, hesapları ve soyut fikirleri işaret eden anlamları bulunuyor. Sergide izleyici hareketsiz yüzeydeki hareketin dinamizmi, mekâna yayılan, mekânı kuşatan, dönüştüren işlerinin oluşum sürecinde sanatların, tekniklerin dolaysız olarak birbirine karışmaya başlamasına birbiri içinde geçmesine tanıklık ediyor.

Yer: Labirent Sanat, Beyoğlu

Tarih: 16 Mart – 29 Nisan 2023

Simbart Projects – Dilara Göl, “Kelimelerin Yankıları Var”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

“Kelimelerin Yankıları Var” sergisinde yer alan eserler bir bütünün parçalarından oluşuyor ve bütünden alınmış birçok iz barındırıyor. Kelimelerin Dilara Göl’ün bilincinde oluşturduğu imgeler, çağrışım, ima ve anımsatmalar olarak eserlerde yer alıyor. Sanatçı sergideki çalışmalarında kelimelerin kendisinde çağrıştırdığı duygu ya da imgelere göre ilerliyor.

Yer: Simbart Projects, Beyoğlu

Tarih: 16 Mart – 29 Nisan 2023

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi“Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” ve “Zamane İstanbulları”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi yeni yıla iki yeni sergiyle giriyor. Paula Rego’nun eserleri, Tate Britain retrospektifi ve Venedik Bienali’nin hemen ardından bu kez İstanbul’a, Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi başlıklı sergi ile konuk oluyor. Zamane İstanbulları sergisi ise, kentten çarpıcı kesitleri 11 fotoğrafçının objektifinden Pera Müzesi’ne taşıyor.

Yer: Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Beyoğlu

Tarih: 22 Aralık 2022 – 30 Nisan 2023

Sanatorium JumaKarma Sergi, “Arada ve Arasında”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Arda Asena, Yağız Gülseven, Erin Johnson, Dilan Onay ve Alex Turgeon’un üretimlerinden oluşan Ankara Queer Sanat Programı’nın önerdiği Aylime Aslı Demir küratörlüğünde gerçekleşen ‘‘Arada ve Arasında’’(Betwixt and Between) başlıklı grup sergisi Sanatorium’da sanatseverleri bekliyor. Sergi var olanların mevcut potansiyellerini, arada ve arasında olanı keşfetmeye yönelik çaba ve queer sanatın dünyaya yeni potansiyeller ekleme arzusuna odaklanıyor.

Yer: Sanatorium Juma, Karaköy

Tarih: 24 Mart – 30 Nisan 2023

Cendere Sanat Merkezi- Karma Sergi, “Akışın Tanığı

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Küratörlüğünü Derya Yücel, Marcus Graf ve Ebru Yetişkin’in üstlendiği “Akışın Tanığı” sergisi, 24 Ekim 2022-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Cendere Sanat’ta ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yer: Cendere Sanat Merkezi,Sarıyer

Tarih: 24 Ekim – 30 Nisan 2023

Dirimart Pera – Çağla Ulusoy, Sandymansional

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Dirimart, Çağla Ulusoy’un resim sergisi SANDYMANSIONAL’a ev sahipliği yapıyor. Bu, sanatçının bu yılın başlarında duyurulan temsiliyetinin ardından galeriyle birlikte açtığı ilk kişisel sergisi. Sergi, Ulusoy’un hem tuval hem de jüt üzerine akrilik, yağlı boya ve kum kullanarak yaptığı leziz, büyük boyutlu soyut resimlerini sunuyor.

Yer: Dirimart Pera, Beyoğlu

Tarih: 30 Mart – 30 Nisan 2023

Versus Art Project – Yelta Köm, “her şey tanıdık, her şey yabancı

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergi, Yelta Köm’ün fotoğraf, video, heykel ve metin gibi birbirinden farklı mecraları kullanarak ürettiği işleri bir araya getiriyor. Spekülatif bir arkeolojik alan olarak kurgulanan sergi, dünyaya dair yerleşik kurguların yerine yenilerini öneriyor ve geleceğe dair düşünmek için alternatif araçlar sunuyor.

Yer: Versus Art Project, Beyoğlu

Tarih: 21 Mart – 30 Nisan 2023

Bozlu Art ProjectKazım Karakaya, “Töz”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Kazım Karakaya, “Töz” isimli sergisinde kadim uygarlıkların izini sürerek, Çin’den, İran’a ve Anadolu’ya kadar farklı coğrafyalarda dolaşırken, zanaatla sanat arasındaki ince çizgiye vurgu yapıyor ve kolektif belleğimizdeki imgelerden ilham alarak, heykelde malzemenin olasılıklarını sorguluyor. Karakaya, geleneğin izinden giderken hayvanların, insanların ve bitkilerin hiçbir ayrım gözetmeksizin alışveriş içinde olduğu bir dünya kurguluyor.

Yer: Bozlu Art Project, Şişli

Tarih: 21 Mart – 6 Mayıs 2023

.artSümer – Ekin Saçlıoğlu, “Parçalı”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Sanatçının son dönem çalışmalarını birleştiren Parçalı, 2018 yılında ürettiği Acayip Yapı serisinin izinde şekillendi. Büyük boy desen ve heykellerin olduğu bu seri; Dünya’ya ait farklı materyallerin bir araya gelerek bireKelime anlamıyla; bir bütünden ayrılan veya artakalan, bir bütünden kopmayı veya birkaçı bir araya geldiğinde bütünü oluşturan şeylerin her birini temsil eden “parça” kelimesi, Ekin Saçlıoğlu’nun sergisinde yer alan çalışmaları kapsamında farklı okumalara kapı aralıyor.

Yer: .artSümer, Beyoğlu

Tarih: 18 Mart – 6 Mayıs 2023

MixerAlp İşmen, “Aşk imiş… “

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Adını Fuzûlî’nin bir beytinden alan “Aşk imiş…” sergisi, ikili ilişkiler, aşk, sevgi gibi kavramlar etrafında şekilleniyor. Alp İşmen’in ikili olma halini ele aldığı lavi, çizim, gravür gibi farklı tekniklerdeki eserlerini bir araya getiriyor. Aşk imiş…”, aşkın tanımlanmaktan öte tanımsızlığına ve yarattığı duyguların zihinsel süreçlerine odaklanırken sanatçının üretim pratiği ile örtüşen paralellikleri izleyiciyle buluşturuyor.

Yer: Mixer, Karaköy

Tarih: 8 Nisan – 13 Mayıs 2023

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı-Karma Sergi, “Alamet-i Farika Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

İBB Şehir Tiyatroları’nın 108 yıllık tarihi boyunca adından söz ettiren, tasarım alanında ödüllere sahip oyun afiş, aksesuar ve kostümlerinin yer aldığı “Alamet-i Farika Sergisi” Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı Aşiyan giriş koridorunda sanatseverlerin ziyaretini bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, bir asrı aşkın tarihinde kapalı gişe sahnelenmiş sayısız oyunundan sakladığı koleksiyonu İstanbullularla buluşturdu. Günümüze kadar özenle korunan; değerli sanatçı, yönetmen, kostüm ve sahne tasarımcılarının afiş, aksesuar ve kostüm tasarımlarından oluşan koleksiyon, Aşiyan Metro İstasyonu’nda yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yer: Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, Sarıyer

Tarih: 28 Ekim – 15 Mayıs 2023

Anna Laudel GalleryBilal Hakan Karakaya, “Görünmez Kentler”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Karakaya, çoğunlukla insanı merkezine alan işlerinden farklı olarak ”Görünmez Kentler” sergisinde tarihi anıtlar gibi yükselen mega yapılara ve metropol hayatına odaklanıyor. Geleneksel döküm tekniğini kullanarak ortaya çıkardığı güncel tasarımlarla dikkat çekiyor.

Yer: Anna Laudel Gallery, Beyoğlu

Tarih: 30 Mart – 21 Mayıs 2023

Sadberk Hanım Müzesi – Karma Sergi, “Arkadaşım İçin”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Sadberk Hanım Müzesi ve Ömer M. Koç koleksiyonlarından zengin mektup ve evrak çantaları seçkisi, aynı zamanda sergi kataloğunu da hazırlayan Hülya Bilgi küratörlüğünde Sadberk Hanım Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşuyor. Osmanlı dericiliğinin ve işlemeciliğinin geldiği doruk noktayı gözler önüne seren, on yedinci yüzyıl sonlarından itibaren özellikle rotasını Osmanlı topraklarına çevirmiş Batılı diplomatlar ve tüccarlar için üretilen işlemeli mektup ve evrak çantalarının sergilendiği Arkadaşım İçin sergisi 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sadberk Hanım Müzesi’nde görülebilir.

Yer: Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer

Tarih: 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023

Piramid Sanat – Mehmet Yılmaz, “Post-Portre”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Resim ile fotoğraf arasındaki bağı irdeleyen “İkizler: Fotoğraf Resimdir” serisi ve ardından heykel, mimarlık ve resim ilişkilerini incelediği “Heymimres” serisinden sonra, sanatçıyı şimdi de zamanlararası bir sorgulamada buluyoruz. Kendisini Leonardo da Vinci olarak hayal etmeye başlayan Yılmaz, bir Mona Lisa portresi yaparak Post-Portre serisine başlıyor.

Yer: Piramid Sanat, Beyoğlu

Tarih: 22 Mart – 7 Haziran 2023

Müze Gazhane – “Bir Kendilik Öyküsü: Naile Akıncı (1953-2013) Retrospektif”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Müze Gazhane “Bir Kendilik Öyküsü: Naile Akıncı (1953-2013) Retrospektif” sergisi ile İBB’nin Cumhuriyetin öncü kadın ressamlarının ele alınacağı seri sergilerin ilkine ev sahipliği yapıyor. Naile Akıncı’nın altmış yıl süresince resmettiği, İstanbul’un ilham verici semti Eyüp ve Piyer Loti’ye odaklanan retrospektif sergi Müze Gazhane’de görülebilir.

Yer: Müze Gazhane, Kadıköy

Tarih: 4 Nisan-16 Temmuz 2023

Borusan Contemporary – United Visual Artists (UVA), “Kaosun Eşiği”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak bizleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsar. Bu eserlerde ışık ve ses fiziksel materyallere dönüşür, mimari mekânlar yeniden şekil verilebilir hale gelir ve akışkanlaşır; zaman hızlanıp yavaşlar, belirsizlik içinde asılı kalmış gibi görünür. UVA’nın çalışmaları, bilinmeyen ve bilinemez olanla ilgili merakımızı uyandıran, şaşırtan ya da keyif veren şekillerde duyu organlarımızı tetikler.

Yer: Borusan Contemporary, Sarıyer

Tarih: 17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023

Arter – Cengiz Çekil, “Bugün de Yaşıyorum”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Cengiz Çekil’in bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı sergisi Bugün de Yaşıyorum, sanatçının Günce (1976) başlıklı yapıtından esinle isimlendirildi. Çekil, bu eser için bir deftere yaklaşık iki ay boyunca her gün tarih atıp “Bugün de yaşıyorum” cümlesini damgalar. Defterin son sayfasında ise “Askere gidiyorum” ibaresi yer alır. Arter’in 4. ve 3. katlarında yer alan Bugün de Yaşıyorum başlıklı retrospektif sergi, Çekil’in yaşamı tüm zorluklarına rağmen kutlayan gündelik bir ritüel olarak konumlandırdığı üretimine ışık tutmayı ve sanatçının yapıtlarının halen güncelliğini koruduğunu vurgulamayı hedefliyor.

Yer: Arter, Dolapdere

Tarih: 9 Şubat – 24 Eylül 2023

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü – Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Küratörlüğünü Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun yaptığı Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat başlıklı sergi, resmî belgeler, güncel basın, tablolar, filmler, şarkılar fotoğraflardan oluşan bir dizi yazılı ve görsel malzemeyi bir araya getiriyor.

Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Beyoğlu

Tarih: 11 Ocak – 26 Aralık 2023

Ara Güler Müzesi, “Bir Avuç Güzel İnsan”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak fotoğraflamaya başladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergi, Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Ara Güler’in fotoğrafladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren sergi, aynı zamanda Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutuyor.

Yer: Ara Güler Müzesi, Şişli

Tarih: 18 Kasım – Süresiz

Zarastro Art – Shahnaz Aghayeva, “Suyun Altında Nefes Almak”

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Geçtiğimiz aylarda ünlü sanatçılar Antti Laitinen ve Jaan Toomik’i konuk eden dijital sanat platformu Zarastro Art, çevrimiçi sergilerini Azerbaycanlı sanatçı Shahnaz Aghayeva’nın Breathing Underwater (Suyun Altında Nefes Almak) isimli sergisiyle sürdürüyor. Sanatsal pratiğini kadınların eşitlik mücadelesine adayan Aghayeva, dünya genelinde kadınlara uygulanan sistematik baskıya ve şiddete meydan okuyor. Sanatçı, ataerkil hiyerarşiyi korumaya çalışan otoriteye karşı, bastırılmış, suskunluğa mahkûm bırakılmış kadınların kimlik ve özgürlük arayışlarını kullandığı cesur imgelerle irdeliyor.

Online Sergi: zarastro.art

AKM – Dijital Hayvanlar Alemi Sergisi

İstanbul Sergi Rehberi: Nisan 2023

Hayvanlar dünyasının nesli tükenmişleri ve zamane türleri, holografik ve dijital hayvanlar alemi sergisi DigiZoo ile Atatürk Kültür Merkezine geliyor. Ziyaretçilerini, dinozorlardan pandaya ilginç hayvanların dünyasında dijital bir deneyime çıkaracak sergi, Atatürk Kültür Merkezi, Çok Amaçlı Salon’da 14 Ocak’tan itibaren ücretsiz gezilebilecek.

Yer: AKM, Beyoğlu

Tarih: 14 Ocak’tan itibaren süresiz

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları