preloader

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

11.12.2019
Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

Yazı Boyutu:

Sanat dünyasının sürrealist ressamı Salvador Dali kimdir, Salvador Dali’nin paha biçilmez tabloları arasında en tanınmışları neler, hepsini inceleyin.

Sürrealist ressamların öncüsü Salvador Dali’nin, dünyaya dağılmış eserler arasında bilinmesi gereken ilk beş tabloyu özetledik.

The Persistence of Memory, Belleğin Azmi – 1931

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

En tanınan on tablo arasında yer alan çalışma, New York Modern Museum of Art daimî koleksiyonunda bulunuyor. Eriyen saatlerin geçen zamanı temsil ettiği düşünülen tabloya, farklı anlamlar yüklenmesine rağmen, sanatçının hiçbir açıklama yapmayarak eserin gizemini koruduğu biliniyor.

Swans Reflecting Elephants, File yansıyan Kuğular – 1937

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

Çifte gerçekçilik örneği olan tabloyu, Dal’nin paranoya yaşadığı dönemde yapması bağlı olarak farklı anlamlar yükleniyor. Kuğuların sudaki fil yansıması ve gölün dinginliği ile tezat hissi veren kompozisyon, özel koleksiyonda bulunan bu eseri sürrealizmin önemli tabloları arasında yer almasına sebep olmuş.

Dream Caused by the Flight of a Bee Around a Pomegranate a Second Before Awakening, Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya – 1944

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

Resimdeki kompozisyon kadar katmerli adı olan tablo, Madrid’deki Thyssen-Bornemisza Müzesi koleksiyonunda yer alıyor. Dali, bu eseri için, Freud’un rüya tabirlerinin görülen hali olarak açıklamış. Tabloda görülen fil ise, İtalyan heykeltıraş Bernini’nin eserinden esinlenmiş.

{771435}

The Burning Giraffe, Yanan Zürafa – 1937

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

Bu tablo, Salvador Dali’nin ülkesindeki iç savaşın, üzerinde yaratığı sıkıntıyı yansıtıyor. Freud teorilerine inanan ressamın, açık çekmeceler ile bilinçaltının yüzeye çıkışı yansıttığı biliniyor. Resmin yapıldığı yılda, Avrupa’da esen savaş rüzgarlarının da habercisi sayılan tablo, Basel, Kunstmuseum daimî koleksiyonda görülebilir.

Metamorphosis of Narcissus, Narcissus’un Dönüşümü – 1937

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

Londra, Tate Müzesinin başyapıtları arasında bulunan tablo için Dali, “yağlı boya ile fotoğraf çekimi” tabirini kullanmış. Yunan mitolojisinin en bilinen hikayesini sürrealizm ile harmanladığı için, ressam için oldukça kıymetli olan bu tablo, benzerleri arasında ayrıcalıklı yere sahip.

Picasso Portresi

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

Kendi sanatında Picasso’dan etkilenmiş olan Dali bunu dile getirmekten çekinmemiştir. Kısa süreli bir küslük yaşamalarına ve bazı konularda birbirlerine ters düşmelerine rağmen hem Dali hem de Picasso bunu anlatmışlardır. Bu resimde, Picasso’nun kıvrak zekası beyninde bir sarmal oluşturup bir kaşık olarak ağzından çıktığı anlatılıyor. Yanında duran karanfil Katolonya’yı ve portrenin bir heykel gibi duruşu da Picasso’nun politik anlamda sert tavrını göstermektedir.

Soft Construction With Boiled Beans (Premonition of Civil War),Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü) – 1936

Salvador Dali’nin En Ünlü Tabloları

1936 yılında gerçekleşen İspanya İç Savaşından yaklaşık altı ay önce tamamlanmış bir resim olmasına rağmen isminden de anlaşıldığı üzere bir öngörü çalışmasıdır. Bu resimde haşlanmış fasulyeyi kolları bacakları ayrılmış ve kendisiyle dalaşıp, boğmaya çalışan bir figür olarak görmekteyiz.

Bergin Azer
Bergin Azer
editörün tüm yazıları