preloader

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri

21.12.2021
Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri

Yazı Boyutu:

aaa

NFT dünyasında yaratıcı sanatçılar milyon dolarlık satışlara imza atıyor! NFT’nin öne çıkan sanatçılarını ve en pahalı sanat eserlerini keşfedin.

NFT’ler (Non-Fungible Token), 2021 yılında hem teknoloji dünyasının hem de sanat dünyasının en önemli trendleri arasında yer aldı. Türkçeye değiştirilemez para-çip olarak çevirebileceğimiz NFT’yi bir nevi dijital sertifika gibi düşünebilirsiniz. Daha detaylı bir tanım yapmak gerekirse, benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blokzinciri üzerindeki bir veri birim gibi bir ifade NFT’yi tam olarak karşılıyor.

NFT’lerin ilk kez 2012’de ortaya çıkmasına rağmen, ana akım haline gelmesi dokuz yıl sürdü. Sesten görsel kolajlara, oyunlara ve diğer tüm yaratıcı çalışma biçimlerine benzer dijital dosyaları temsil edebilen dijital dünyanın bu yeni nesil aracı, o kadar popüler oldu ki Glasgow merkezli Collins İngilizce Sözlüğü NFT’yi yılın kelimesi olarak seçti.

Üç Buçuk Yılda 60 Kat Büyüdü

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri

Popülerlik işin ekonomisine de yansıdı. Kripto ekosisteminin önde gelen platformlarından Cointelegraph tarafından yapılan güncel bir araştırmaya göre, tüm dünyada şu ana kadar NFT satışlarında 9 milyar doların üzerinde bir harcama yapıldı ve toplam satışların yıl sonuna kadar 17,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Aynı araştırma, NFT satışlarının 2018’de 41 milyon dolardan 2021’in ilk yarısında 2,5 milyar dolara yükseldiğini ve üç buçuk yılda 60 katlık bir büyüme yaşadığını ortaya koyuyor. 2020 ile karşılaştırıldığında büyüme şaşırtıcı. Buna göre 2020’deki toplam satışlar 340 milyon dolar idi ve 2021 Kasım ayı verilerine göre sektör 25 kattan daha fazla bir büyüme ile karşı karşıya. NonFungible.com’un verilerine göre ise NFT satışları şu anda haftada 15 bin ila 50 bin adet arasında değişiyor. 2017’nin ikinci yarısında NFT’ler trend olmadan hemen önce ise, haftada ortalama 100 satış gerçekleşiyordu.

NFT Dünyasında 2021’in “En”leri

Bu yıl NFT ekosisteminde ilklerin yılı oldu. Bunlar arasında birkaçını hatırlatmak gerekirse akıllara öncelikle yılın en büyük NFT satışı gelecektir. Mart ayı içerisinde dijital sanatçı Mike “Beeple” Winkelmann’ın “Everydays: The First 5000 Days” eseri 69,3 milyon dolara satılarak şimdiye kadar satılan en pahalı NFT oldu. Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweet’inin 1630.5825601 ETH’e yani 2 milyon 910 bin 835 dolar 47 cent’e Cryptoland’in Türk asıllı CEO’su Sina Estavi’ye satılması da hafızalara yer eden gelişmelerden bir diğeri oldu.

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri

Dünyaca ünlü müzik grubu King of Leon, yeni albümünü NFT formatında yayınladı. NFT satışları ile 2 milyon dolardan fazla para kazanmayı başaran grup elde ettiği gelirin 500 bin dolardan fazlasını, COVID-19 nedeniyle zor günler geçiren müzik endüstrisine destek için Live Nation’ın Crew Nation fonuna bağışlandı.

Ve Markalar da NFT’yi Keşfetti

Markaların NFT’lere ilgi göstermesi çok uzun sürmedi. Özellikle hedef kitleleri ağırlıkla yeni nesil olan hızlı yemek sektörünün oyuncuları bu alanda ellerini çok çabuk tuttular. ABD menşeli popüler hızlı yemek restoran zinciri Taco Bell, Taco temalı NFT’lerini Mart ayında piyasaya sürdü ve hızlı bir şekilde sattı. Taco Bell’e biraz gecikmeli de olsa sektörün dev ismi Burger King de dahil oldu. Marka Eylül ayında, “Keep It Real Meals” isimli NFT kampanyasını duyurdu.

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri

Adidas, geçtiğimiz günlerde Into the Metaverse projesi kapsamında oluşturduğu NFT koleksiyonunu satışa çıkardı ve 30 bin NFT saatler içinde tükendi. Spor giyim pazarında Adidas’ın en büyük rakibi Nike da kısa bir süre önce NFT ayakkabılar üreten RTFKT Studios isimli bir şirketi satın alarak NFT dünyasına girdiğini duyurdu.

{773900}

Galatasaray Spor Kulübü’nden Bir İlk

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri

NFT’ler yıl boyunca Türkiye’den yatırımcıların ve girişimcilerin ilgi odağı idi. Bu anlamda yıl içerisinde satış konusunda özellikle bazı bireysel girişimlerin daha fazla öne çıktığını söylemek mümkün. Yılın ilk dönemlerinde ünlü reklamcı Alemşah Öztürk, oyuncu Bensu Soral, sanatçı Tarık Tolunay, TV programcısı Saba Tümer gibi isimler NFT denemeleri ile gündeme geldiler. NFT dünyasına Türkiye’den adım atan isimlerden biri de çizimlerini OpenSea pazarında sunan Cem Yılmaz oldu. Ancak bizdeki pazar ile ilgili en önemli gelişme kuşkusuz Galatasaray Spor Kulübü’nün Türkiye’nin ilk NFT koleksiyonunu sunması oldu. 1 Ekim günü saat 19:05’te satışa sunulan Galatasaray kurucusu ve bir numaralı üyesi Ali Sami Yen’in anısına çıkartılan tarihi NFT koleksiyonunun en nadide bölümü olan 100 adet NFT’nin tamamı sadece 59 saniye içerisinde satın alındı.

Dijital Sanat NFT’nin Yıldızları

NFT’ler dünya çapında popüler olmaya devam ederken, işin yaratıcı tarafında olan sanatçılar yıl içinde milyon dolarlık satışlara imza atarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardılar. Gelin 2021 yılında NFT ekosisteminin en popüler ve aynı zamanda en çok kazanan sanatçılarına bir göz atalım.

Murat Pak, 91.8 milyon dolar

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri
Merge

Murat Pak ismiyle de tanınan anonim NFT sanatçısı Pak, listemizde yer alan tek Türk isim. Pak’ın “Merge” adını verdiği NFT projesi, 266.445 adet token satışı ile 91.8 milyon dolara satılarak bir rekora imza attı. NFT pazaryeri Nifty Gateway’de satılan token’ların dahil olduğu “Merge” projesi, sanatçı Pak ve Nifty Gateway tarafından “yaşayan bir sanatçı tarafından yapılan en büyük sanat eseri satışı” olarak adlandırıldı. Organize edilmesi aylar alan satış kapsamında yaklaşık 28 bin 400 koleksiyoner NFT satın aldığı söyleniyor.

Beeple, 69 milyon dolar

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri
Everydays: The First 5,000 Days

Yazının girişinde de ismi geçen Beeple, kuşkusuz 2021 yılında NFT ekosisteminin yıldızı oldu. Gerçek adı Mike Winklemann olan Beeple’ın, imza attığı rekor NFT satışı öncesinde herhangi bir basılı eserine 100 dolara dahi alıcı bulamaması dikkat çekici. 1766 yılında kurulan ve her yıl 80 farklı kategoride 350 açık artırma düzenleyen Christie’s Müzayede Evi, Beeple’ın Everydays: The First 5,000 Days isimli NFT eserine 69 milyon dolar ödedi. Bu satış Beeple ile Jeff Koons ve David Hockney ile birlikte yaşayan en değerli üç sanatçı arasında yerini aldı.

Mad Dog Jones, 4,3 milyon dolar

Mad Dog Kanada’dan çıkan en başarılı NFT sanatçılarından bir diğeri. Gerçek adı Micah Dowbak sanatçı güzellik, doğa ve teknoloji temalarını araştıran siberpunk ve distopik imgeleriyle tanınıyor. Sanatçı, 4.3 milyon dolara satılan Crash+Burn serisiyle Nifty Gateway dijital pazarındaki en başarılı açık artırmalardan birine imza attı. Küçük, loş bir odadaki bir fotokopi makinesini gösteren Replicator isimli eseri ise 4,1 milyon dolar karşılığında satıldı. Her 28 günde bir yeni NFT basmak üzere tasarlanan eser bu özelliğiyle çok büyük ilgi çekti.

Fewocious, 2,16 milyon dolar

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri
His Name Is Victor

CryptoArt.io’ya göre şu ana dek 22,6 milyon doların (7.3k ETH) üzerinde 3 bin 187 adet NFT satan Fewocious 13 yaşından beri sanatın içinde olan bir isim. 17 yaşında NFT dünyasına adım atan yetenekli isim, eserlerinde çarpık, gerçekçi olmayan oranların yanı sıra dinamik ve canlı renkleri kullanmayı tercih ediyor. Fewocious’un tacizci bir evde büyüyen genç, transseksüel bir sanatçı olarak deneyimlerinden ilham aldığı “This Is My Life” isimli NFT koleksiyonu Christie’s müzayede evi tarafından düzenlenen açık artırmada 2,16 milyon dolara satıldı.

Jose Delbo, 1,85 milyon dolar

DC Comics için Wonder Woman ve Marvel Comics için Transformers’daki çalışmaları ile bilinen Arjantinli ünlü çizgi roman sanatçısı Jose Delbo, Marvel’dan ilham alan dijital sanatını, eski tarz kağıt koleksiyonlarıyla birleştiriyor. İlk NFT’si “Death’i sadece 642 dolara alıcı bulan Delbo, Trevor Jones ile yaptığı iş birliği sonucunda, NFT satışlarının değerini yükseltti. Sadece çizgi romanlara odaklanması ile belirli bir kitleye hitap etmenin avantajını kullanarak ekosistemin en değerli isimlerinden biri haline gelen 87 yaşındaki sanatçı Wonder Woman temalı NFT’ler satarak milyonlar kazanıyor.

Trevor Jones, 552 bin dolar

Dünyanın En Pahalı NFT Eserleri
The Bitcoin Angel

Kanadalı sanatçı Trevor Jones, Beeple kadar ünlü olmasa da NFT dünyasının önemli aktörleri arasında yer alıyor. Başarılı ismin en ünlü eseri ise bu yılın başlarında 3,2 milyon dolara satılan Bitcoin Meleği. Eserde sanatçı, Bernini’nin The Ecstasy of Saint Teresa’sını kripto görüntüleri ile karıştırıyor. Esere ilham olan Bitcoin ile ilgili Jones’un aslında trajik bir hikayesi var. 2017’de Bitcoin yükselirken yatırım yapan sanatçı 2018 çöküşünde tüm parasını kaybetti. Bu kayıp ona sanatçı kimliğini keşfetmesi adına yeni kapılar açtı. İlk NFT projesi 2019’da 10 bin satan Jones, Ekim 2020’de çizgi roman sanatçısı José Delbo ile 552 bin dolara bir NFT Batman sattı.

{773937}