preloader

Zenith’in El Primero Modeli 50. Yılını Kutluyor

01.03.2019
Zenith’in El Primero Modeli 50. Yılını Kutluyor

Yazı Boyutu:

Zenith’in yüksek frekanslı efsanevi El Primero modeli; kronograf, avangart ve hassasiyetle geçen yarım yüzyılı kutluyor.

Efsanevi kaderine saygı duruşunda bulunan Zenith, saat tutkunlarına üç renkli sayaca sahip üç kronograf içeren kutulu bir yıl dönümü seti sunuyor. 1969'dan ilk El Primero modeline sadık kalan bir saat, optimize edilmiş mekanizmaya sahip Chronomaster El Primero ve saniyenin 1/100'ü hassasiyetinde bir Defy El Primero: 50 saatten oluşan sınırlı sayıda üretilen üçleme, yüksek frekansı farklı zamanlarda yorumluyor.

Zenith’in El Primero Modeli 50. Yılını KutluyorEl Primero, 50 yıldır Zenith damarlarında akıyor. 1969'da doğan bu yüksek frekanslı yıldızın tarihi, ikonik Chronomaster El Primero ve fütüristik Defy ile bugün ve yarın da devam ediyor. Dünyanın ilk entegre ve en hassas otomatik kronografı olan El Primero'nun benzersiz kaderini kutlamak için Zenith sizi zamanda bir yolculuğa davet ediyor. Yıl dönümü setinde, hassasiyet alanında efsane olan bu ismin teknik ve estetik evriminin izinden giden üç El Primero modeli bulunuyor. Teknolojiyi gelenekle buluşturan bir kutuda sunulan ve imza niteliğinde sayaçlar içeren bu koleksiyoner üçlemesi, her arzuya hitap ediyor: vintage, klasik veya modern. Öte yandan, halen boş olan dördüncü yuva da, Zenith'in yüksek frekans dünyasındaki bir sonraki başarısını müjdelemek üzere hazır bekliyor: Saniyenin 1/1000'i!

{771761}

Orijinal versiyon

Zenith’in El Primero Modeli 50. Yılını KutluyorEl Primero, doğuşundan itibaren sürekli evrilip saat uzmanlarının baş tacı ettiği örnek bir model olarak yeni tasarımlara ilham verirken Zenith orijinal modele sadık kalan yeni bir saati hiç piyasaya sunmamıştı. 50 adetle sınırlı sayıda üretilen yıl dönümü kutulu setin ilk bölümünde 1969 tarihli El Primero kronografın mükemmel bir yeniden yorumu yer alıyor. Bu vintage saate özel bir aura ve güçlü bir sembolizm bahşeden tarihi bir ilk bu. 38 milimetrelik çelik kasa, büyüteç etkili kavisli cam, üç renkte sayaç, takimetre, font, ibrelerin ve indekslerin şekilleri ve deri kayışta orijinal tasarım esaslarının tamamı korunuyor. Benzer şekilde, boynuzların ve butonların şekli de bu "geri dönüş" saatinde aynen tekrarlanıyor. Saatin ünlü atasının ruhuna ve orijinal özelliklerine yeniden hayat veren Zenith mühendisleri ve tasarımcıları, tersine mühendislik işlemi yürüttü: Atölye müzesinde yer alan özgün bir kopya, her bir bileşenin yeniden üretilmesi için lazerle tarandı.

Chronomaster 2.0

Zenith’in El Primero Modeli 50. Yılını KutluyorDoğrudan El Primero soyundan gelen Zenith Chronomaster, en simgesel modern biçimine büründü. Bir Chronomaster, ilk bakışta tanınabilir. El Primero 3600 olarak yeniden adlandırılan saatin mekanizması, optimize edilmiş bir versiyonda, efsanevi El Primero'nun mimarisi ve ispatlanmış performansıyla uyum içinde yürütülen bir güncellemeyle sunuluyor. Saatte 36.000 salınım yapan bu yüksek frekanslı mekanizma, saniyenin 1/10'u hassasiyet sunmayı başarıyor ve kadran ve bezel üzerinde doğrudan okuma imkanı sağlıyor. Bir diğer ifadeyle, kronograf ibresi 10 saniyede tam bir dönüş gerçekleştirerek 1'den 100'e giden bir ölçekte her bir atlayışı saniyenin onda birinde gerçekleştiriyor. Bu 2.0 sürümde, El Primero kronografın bir kolonlu çark koordinatörü ve bir kolla çalışan dikey dişliden oluşan orijinal yapısı, güvenilirliği ve hassasiyetini pekiştirmek için görsel olarak vurgulandı ve yeniden tasarlandı. En bariz sonuçlar, zaman ayarı için mekanizmayı durduran cihazın entegrasyonu ve güç rezervinin 60 saate çıkarılması oldu. Zenginleştirilen özelliklerinin yanı sıra, Chronomaster siyah seramik bezelle tamamlanan 42 milimetrelik çelik kasa, yıldız şeklinde rotor ağırlığı ve kontrast renkte dikişlere sahip kauçuk kayışıyla çağdaşlarına kıyasla daha sportif ve modern bir görünüme sahip.

{771806}

Fütüristik öğeler

Zenith’in El Primero Modeli 50. Yılını KutluyorBu üçlemenin son öğesi olan Defy El Primero 21 kronograf, geleceğin saat üreticiliğini müjdeliyor. Sıra dışı başarılara gebe olan bu gelecek, Zenith'in yüksek frekans alanındaki yeni başarıları için özel olarak boş bırakılan dördüncü yuva ile de simgeleniyor. Ama şimdi önemli olan, efsanevi El Primero'nun ultra modern yeni yorumu olan Defy El Primero ile şimdiki zaman. 44 milimetrelik titanyum kasasının içinde, devrim niteliğinde bir otomatik mekanizma işliyor. Öncül modeline göre 10 kat yüksek frekansla saatte 360.000 salınım (50 Hz) ile çalışan mekanizma, 1'den 100'e giden bir ölçekte saniyenin yüzde birini ölçebiliyor ve gösterebiliyor. Mekanizmanın dinamik imzası olan, bir saniyede kadranda tam bir dönüş gerçekleştiren yıldırım hızındaki ibresi, bu mekanizmanın zaman için bir adet, kronograf için de bir adet olmak üzere iki bağımsız "vites kutusu" ile sağlanan modern mühendislikten gelen olağanüstü hassasiyetini ve performansını yansıtıyor. Geniş yivli tepe, düz butonlar ve kısa boynuzlarla oluşan modern hatlara sahip iskeletleştirilmiş kadran, bu özel seride ortak özellik olan orijinal renklerdeki üç sayaç barındırıyor ve siyah timsah derisiyle kaplanan siyah kauçuk kayış ile bileğe kusursuz bir şekilde oturuyor.

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları