preloader

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

14.01.2022
Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

Yazı Boyutu:

Saat yapımcılığının zirvesini temsil eden “Grande Complication” seviyesindeki son yılların büyük komplikasyon modellerine göz atın…

Saat yapımcılığının zirvesini temsil eden “Grande Complication” Fransızca olarak içerisinde kompleks bir mekanizmayı barındıran yani saati göstermesi gibi tüm saatlerin ortak özelliklerinin dışında ek fonksiyonları olan saatlere verilen bir isim. Bir başka değişle “enlerin” dünyasından “Çok Özel Lüks Saatler” diyebiliriz. Bir saat modelinin Grande Complication seviyesinde anılabilmesi için kaç adet özelliği barındırmasına yönelik belirgin bir sayı olmasa da modelleri incelediğimizde fonksiyonları ve el işçiliğinin en nadidelerinin yüksek saatçilik seviyesi ile buluşturulmasını görüyoruz.

Peki Latince “complicatio” kelimesinden türeyen komplikasyonlar başlıca nelerdir? Ayın günlük durumunu gösteren ay fazı veya ay yüzü, ne kadar çalışma gücü kaldığını gösteren güç rezerv göstergesi, takvim özellikle artık yılları da hesaplayan ve yıllarca düzeltilmesine ihtiyaç duyulmayan sonsuz takvim, saatin kaç olduğunu çan sesi ile ifade eden tekrarlayıcı, birden fazla bölgenin zamanını gösteren dünya zamanı göstergesi, kronograf, başa dönüm yapan flyback kronograf vs olarak sayılabilir. Fonksiyonları bir araya getiren mekanik saatler, Haute Horlogeri yani üst düzey saatçiliğin en güzel örnekleridir ve limitli olarak üretilirler.

Grande Comlication olarak anılan en üst model Patek Philippe Grandmaster Chime’ı yaklaşık 3 yıl önce Only Watch Saat Müzayedesi’nde satılan dünyanın en pahalı saati ünvanını aldığında ayrıntılı haberini yayınlamıştık. Bu muhteşem model 20 adet komplikasyonu barındırıyor. İşte, Patek Philippe Grandmaster Chime gibi son yılların büyük komplikasyon modellerinden sizin için seçtiklerimiz…

Vacheron Constantin; Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

Markanın son komplikasyon modeli olarak Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus, Cenevre’de üretildi. Sadece bir adet limitli sayıda olan modelin “Grande” olarak anılmasını sağlayan komplikasyonlarının sayısı 16 adet. Bu 16 adet farklı işlevler arasında sonsuz takvim, dakika tekrarlayıcı, tourbillon özellikleri yer alıyor. Astronomik fonksiyonları ve takvimi, saatin her iki yüzünde de ön planda. Tourbillonun saatin 6 konumunda yer alıp yer çekimine karşı zamanı en doğru şekilde gösterilmesini sağlıyor. 2100 yılına kadar ayarlanma ihtiyacı duymayan sonsuz takvim göstergesi ise saat 3’de konumlandırıldı. 1 ve 2 arasında ise dakika tekrarlayıcı tork göstergesi bulunuyor.

Modern astronominin kurucusu Johannes Kepler’e (1571-1630) ithafen oluşturulan astronomik okuyucular, kadranda 10 ve 11 arasında yer alıyor. 18 karat 5N pembe altın kasası 47 mm çapında. Model, Vacheron Constantin’in Métiers d‘art ustalığının bir ürünü. Kasasının üzeri Roma asma ve şarap tanrısı Bacchus adanan el oyması gravürlerle altın üzüm yaprakları ile süslenmiş. Üzümler ise 113 adet yakuttun ışıltılı güzelliği ile canlandırılıyor. Bu eşsiz modeli oluşturmak için Vacheron Constantin’in en iyi mücevher ustaları, gravürcüleri ve saat ustaları birlikte çalıştı.

A.Lange & Söhne; Grand Complication Ref. 912.032

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

A.Lange & Söhne’nin 1902 yılına uzanan cep saatleri geçmişinin önemli elemanlarından Grande Complication No.42500’den ilham alınarak üretildi. Büyük ve küçük dakika tekrarı özelliği, uzun süre artık yılları hesaplayan sonsuz takvimi, kronograf özelliklerinin mekanizmalarını bir araya getirdi. Büyük ve küçük vuruşları ise çeyrek saat aralıklarını çekiçlerin vuruş sesleri ile ifade ediyor. Sadece 6 adet limit ile üretilen Grand Comlication’ın kompleks mekanizması 876 adet parçadan oluşuyor.

Markanın eşsiz beyaz mineli kadranı üzerinde dört farklı gösterge buluyor. Saat 6 konumunda ki aralıktan ay yüzü mavi mine üzerine altın olarak işlenmesi ile var oluyor. 12 konumunda aylar disk üzerinde, saat 9’da haftanın günleri ve 3 konumunda ise tarih yer alıyor. Pembe altın kasalı A.Lange& Söhne, 30 saat güç rezerv özelliği ile çalışan, elle kurumlu mekanik bir model.

Audemars Piguet; Royal Oak Grande Complication

Büyük komplikasyon saatlerini 1882 yılından itibaren üreten Audemars Piguet, saatçiliğin zirvesinde yer alan Royal Oak Grande Complication modeli beyaz veya siyah seramik ile kaplı 2 farklı model ile sunuldu. Saatçilikte çok sık kullanılan seramik hem hafif hem de üzerinde çalışması zor bir madde. Ustalık gerektiren aşamalardan sonra çizilmez ve aşınmaz özelliklerini kazanması onu yüksek saatçiliğin vazgeçilmez malzemelerinden yapıyor.

Siyah seramik itrium oksit ile güçlendirilen kasası çelikten yedi kez daha sağlam hale getirilerek ve 44 mm çapında üretildi. Seramik yapısı ayar tepeleri, bezel ve bileziği de aynı malzemeden üretildi. 45 saatlik güç rezervine sahip. Dakika tekrarı, sonsuz takvim, kronograf özellikleri ile büyük komplikasyon tasarımı tamamlanmış.

{774448}

Patek Philippe; Grand Complications Ref. 5303r Manual Winding

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

Her zaman karmaşık komplikasyonları kusursuz görünüm ile bir araya getiren Patek Philippe, Grand Complication model ailesinden her modeli neredeyse zirvede kendi kendiyle yarışıyor. Yine bu koleksiyona ait farklı bir model Ref. 5303R Manual Winding, açık kasa olarak tasarlanarak tüm mekanik güzelliğini sergiliyor.

Dakika tekrarı yapan çekiç ve gongları açıklıktan rahatlıkla izlenebiliyor. Manuel olarak kurulan Ref. 5303R’nin 42 mm çapındaki pembe altın kasası üzerinde beyaz altın yaprak motifleri gravüze edildi. Transparan safir, siyah kadranın etrafını çevreleyen daire üzerinde dakika işaretlerini taşıyor. Tourbillon ve 40 saatlik güç rezerv göstergesi diğer ayrıcalıklı fonksiyonlarından.

Jaeger – Le Coultre; Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetual

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

Markanın teknik üstünlüklerinin altını cesurca çizdiği Master Grande modeli, yatay ve dikey konumlarda zamanı doğru göstermesini sağlayan çok eksenli tourbillona sahip. Dört adet çan ve gong, Westminister çan tonu sesinde dakika tekrarlayıcı ile saati o kadar ustaca söylüyor ki uygulaması çınlama seslerini ortadan kaldırıyor.

18 adet sınırlı sayıda üretildi. Ayrıca sonsuz takvimi ile yüksek komplikasyondan beklenilenleri fazlasıyla yerine getiriyor. Mekanizma ayrıcalığının yanı sıra kasası ve kadran yüzeyleri de en az komplikasyonlar kadar üst düzey bir işçiliğin ellerine teslim edilerek oluşturuldu. 43mm x 14.08 mm kasa ölçüleri içerisinde Jaeger LeCoultre’den alıştığımız iki kadranlı mavi gloşe veya gümüş yüzü bulunuyor. Safir kristal cam ile korunuyor ve 52 saat güç rezervi var.

Breguet; Classique Double Tourbillon 5345

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

Tourbillonu icat eden Breguet’den çift tourbillon kullanılarak model yaratması yüksek saatçilik için hiç de şaşırtıcı değil. “Grande Complication” ailesinden platin klasik yapı içerisinde çift tourbillon mekanizmaya ev sahipliği yapıyor ve böylece yer çekiminin saatin zamanı doğru göstermesi üzerinde yarattığı tüm olumsuz etkileri ortadan kaldırıyor. Mekanizmanın en önemli kısımları markanın kendi icat ettiği ve saatçiliğe kazandırdığı parçalardan oluşuyor. Elle kurum mekanizmasın da olduğu gibi elle gravüre edilmesinin sanatsal güzelliğinin de yaşatıyor. 46 mm kasa çapı içerisindeki model safir kristal cam arkasından zamanı gösteriyor.

Kasa çapı 46 mm ve yüksekliği ise 16,8 mm. Platin kasası klasik bir tasarım sadeliğinde. İskelet kadranından saatler kadran kenarında Breguet mavisi Romen rakamları ile belirtilmiş. Aynı güzel mavilik kayışının kenarlarında da devam ediyor ve aynı renk tonunda Breguet akrep yelkovanına uyum sağlıyor. Kasa arkası ise Breguet’in kurulduğu Quai de l’Horloge’nin gravür işlemesi ile kaplı.

{774528}

Bvlgari; Octo Grande Sonnerie Perpetual Calendar

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

Bvlgari’nin yüksek saatçilik konusunda Octo Grande Sonnerie Perpetual Calendar ürettiği en komplike modellerden biri. 976 parçadan oluşuyor ve saatçiliğin yanı sıra markanın mücevherciliğini de model üzerinde kutsuyor. 44 mm çapında kumlanmış kasası bulunuyor ve 18 K pembe altından üretildi. Şeffaf kasası mekanizmanın büyük bir kısmının görünmesini sağlıyor. Saat 12 konumunda altın ay fazı özel bölümünde yer alıyor. Saat 3 pozisyonunda ise aylar saat 9’da ise günler yer alıyor. Otomatik model 30 metre su basıncına dayanıklı. Siyah deri kayışının ucunda pembe altın tokası ile kilitleniyor.

Jacob & Co; Asronomia Tourbillon Rose Gold

Yüksek Saatçiliğin Zirvesi “Grande Complication” Modelleri

Yüzyılımıza üst düzey komplikasyonlar kazandıran Jacob & Co, mücevhercilik uzmanlığı ile saatçiliği cesurca birleştirdiği modellerle karşımıza çıkıyor. Jacob & Co, Astronomia koleksiyonu üzerinde yıllardır farklılıklar yaratarak çalışmalarını sürdürüyor. Kendi deyimiyle mühendislikte multidisiplinleri birleştirdiği cüretkâr bir tarzı benimsiyor. Astronomia’nın 50 mm çapında ve 25 mm kalınlığındaki safir kristal şeffaf, pembe altın kasasından merkezinde görülen mekanizması dört kollu bir tasarımla yaratıldı. Her bir kolun ucunda farklı fonksiyonlar yer alıyor. Tasarımların ikisi özelliklerinden dolayı markanın patenti altında korunuyor. Modelin çalışması ile dönen ve boşlukta uçan imajını veren bir görsel şölene de şahit ediliyor.

Dünya, magnezyum ve elle cilalanmış ve tam karşısında “Jacob-Cut” olarak bilinen fasetli bir elmas küre yer alıyor. Üç eksenli tourbillonu ise diğer bir uçta yer alıyor. Saat ve dakikayı özel bir iskelet sisteme sahip olarak yerleştirdi. Tüm dengeler hesaplanarak konuşlandırılan fonksiyonların uyumlu hareketleri kasa yanlarından da rahatlıkla izlenebiliyor. 18 adet limitli üretildi.

OGGUSTO Saat Editörü Günay Demirbağ’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları