preloader

Yeni Porsche 911 Tanıtıldı

Yeni Porsche 911 Tanıtıldı

Yazı Boyutu:

Porsche’yi Porsche yapan 911 modeli kapsamlı biçimde yeni nesline kavuşurken, çağdaş teknolojilerin eklenmesiyle yakında ortaya çıkacak elektrikli varyasyonlar için de hazırlık yapılıyor.

Yeni Porsche 911 Tanıtıldı

Porsche’nin 911 modelini sürekli yenilemesi bir tesadüf değil. Markayı bugünlere getiren, günlük hayatta da kullanılabilen spor otomobil denildiğinde akla ilk gelen araç olan Porsche 911, kapsamlı bir yenilenmenin ardından yollara çıkamaya hazırlanıyor. Ana tasarım hatlarında dramatik bir değişim-en azından ön bölümde-söz konusu değil. Ancak arka tarafa geçildiğinde işler değişiyor! Yakın zamanda yollara çıkacak yüzde 100 elektrikli Porsche modeli Taycan’ı andıran bir stop grubu bizleri karşılıyor. 911 tarihindeki en ince stop grubu incecik kırmızı bir şeritle birleşiyor. Bu bölümdeki Porsche yazısı ise daha kompleks bir tasarım ve çok daha Premium bir hava yaratıyor. Egzoz çıkışları daha yukarı konumlandırılırken tamponun blok hali dikkat çekici. Ayrıca yüksek hızlara çıkılınca açılan spoyler ise her zamankinden daha büyük ve gövdeye daha entegre. Motor hava giriş kanallarındaki 3. stop lambası ise daha önce görülmemiş türden.

Yeni Porsche 911 Tanıtıldı

{88447}

Esas değişim iç mekanda yaşanmış ve belki de fanatikler için büyük tartışma kopacak gibi görünüyor. Öncelikle kapı kolu Jaguar F-Type veya Aston Martin’dekileri andıran bir yapıya dönüştürülmüş. Çekmeli bu sistemde ilk olarak ufak oyuğa bastırıyorsunuz, sonrasında kolu çekiyorsunuz. Daha aerodinamik olan bu sisteme 911 tutkunlarının alışması zaman alabilir. 2+2 kişilik kabin bildiğimiz düzenini koruyor. Teknolojik eklentiler hemen kendini belli ederken, soldaki anahtar yuvası ve kontak ya da ortada yer alan analog devir göstergesi gibi Porsche 911 kimlik bilgileri korunmuş. Bunların haricinde tamamen dijital hale gelen göstergeler (Türkiye’de “hayalet ekran” da denilen) dikkat çekici. Güvenlik ve konfor teknolojilerinin eklenmesi sebebiyle bu derece çok dijitalleşmeden kaçılması zor olurdu zaten!

Yeni Porsche 911 Tanıtıldı

Yeni Porsche 911’in kokpitinin ortasındaysa 10.9 inçlik devasa bir dokunmatik ekran yer alıyor. Araçla ilgili tüm ayarlar bu bölümden yapılabilirken havalandırma menfezleri vites konsolunun birleşim yerine taşınmış. Vites demişken; 8 kademeli çift kavramalı PDK otomatik şanzımanı tercih edenler orta konsoldaki ufacık vites topuzunu görecekler. İlk izlenim olarak akıllarda soru işareti yaratan bu parçanın hassasiyeti ve kalitesini araçla tanışınca görebileceğiz. Saf sürüş tutkunları için halen manuel şanzıman yani düz vitesin de alınabileceğini hatırlatalım.

Porsche istediği kadar Cayenne, Panamera ya da tamamen elektrikli Taycan gibi modeller üretsin; gönlümüzün efendisi her zaman 911 olacaktır.

Yeni Porsche 911 TanıtıldıPorsche’nin yeni 911’inin kasa kodu 992 olarak geçiyor. Bu serinin ilk modelleri Carrera S ve Carrera 4S olarak Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Geçtiğimiz yıllarda atmosferikten turbo beslemeli motorlara geçen Porsche 911, bu seride de turbo beslemeyi sürdürüyor. İlk tanıtılan versiyonlar, seleflerine göre 30 HP daha fazlasına yani 450 HP’ye sahipler. 3.7 ve 3.6 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan ilk 992 kardeşler sırasıyla 308 ile 306 km/s maksimum hızlara kadar tırmanabiliyorlar. İddiaya göre de 100 km’lik mesafede 9.0 litre benzin harcıyorlar. İlerleyen günlerde mevcut 911 versiyonlarının hemen her gün tanıtılmasına hazır olmalıyız!

Yeni Porsche 911 Tanıtıldı2019’un yaz aylarında ilk teslimatları başlayacak olan yeni Porsche 911’deki boxer 6 silindirli motorunun uğultusunu merakla bekliyoruz.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları