preloader

Mercedes G Serisi’nde Zirve: Mercedes-Maybach G 650 Landaulet

Mercedes G Serisi’nde Zirve: Mercedes-Maybach G 650 Landaulet

Yazı Boyutu:

Taş masajı yapan koltuklarda sınırsız gökyüzü keyfini yaşarken, seyahat etmek gibi bir kaygınız varsa, Mercedes-Maybach G 650 Landaulet sizin aradığınız otomobil!

Bünyesinde, Mercedes, Benz, AMG, Maybach ve daha onlarca markayı barındıran Daimler Grubu, elindeki tüm silahları kombine etmeye devam ediyor. 1979’dan günümüze, ana hatları neredeyse hiç değiştirilmeden aralıksız üretilen G Serisi de bu kombinasyonlardan birinin son örneği oldu. Arazi araçları arasında saygın bir yeri olan G Serisi, 2013’te tanıtılan AMG G 63 6×6 ile sınırlarını zorlamış, 2015 yılında da daha “medeni” görünümlü G 500 4×42 ile de arazi performansı açısından limitinin olmadığını göstermişti. Şimdi sıra farklı bir karışımı göstermeye geldi: Mercedes-Maybach G 650 Landaulet.

1

Mercedes-Maybach G 650 Landaulet, otomotiv devinin lüks konusunda en uçtaki markalarını bir araya getiriyor. Mercedes-Maybach adıyla tanıtılan ilk G Serisi olan model, sadece arka yolcu bölümünün kumaş bir brandayla açılabilmesiyle de bir başka efsane olan Landaulet tiplerine gönderme yapıyor. Önceki yüzyılın başlarından itibaren Landaulet tipi otomobiller, devlet başkanları ya da din adamları gibi tanınmış kişilerin kitleler ile buluşmasında rol oynadılar. Benzer bir durum bu yeni Mercedes-Maybach G 650 Landaulet’in sadece 99 adet üretilecek olmasıyla daha da ayrıcalıklı olmasını sağlıyor.

2

5.3 metre uzunluğundaki Mercedes-Maybach G 650 Landaulet’in ön ve arka tekerleri arasındaki 3.4 metrelik mesafeye kolaylık bir smart sığdırabilirsiniz. 2.2 metre yüksekliğindeki G 650 Landaulet’e giriş yapabilmek için, aracın her iki yanına katlanabilen özel basamaklar yerleştirilmiş. Yerden yaklaşık yarım metre yukarıda yer alan kapılara ulaşmak bu basamakların olmaması halinde bazıları için imkansız olacaktı.

3

{77477}

Mercedes‑Maybach G 650 Landaulet’in heybetli boyutlarına rağmen yolcu sayısı sadece 4. Ancak bu seçkin 4 kişinin de nasıl ağırlanması gerektiğini araç çok iyi biliyor. S Serisi’nden aktarılan, elektrikli iki arka koltuk tamamen yatar pozisyonda ayarlanıp açılan tavandan göz yüzü, seyir halindeyken izlenebiliyor. Isıtma ve soğutma fonksiyonu da olan bu koltukların “Taş Masajı” yapabilme özelliği de bulunuyor. Bu sistemi S Serisi’nde bizzat denemiş olanların neden bahsettiğimizi çok iyi anlayacaklar!

4

Isıtma ve soğutma fonksiyonları sadece koltuklarda değil, arka bölümdeki bardaklıklarda da mevcut. Arkadaki yolcular için iki ayrı ekrandan multimedya işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca herkese ayrı bir torpido gözü de sunuluyor. Eğer aracın makam koltuklarında oturanlar tavanı katlamak isterlerse yine kendileri ait bir buton yardımıyla bu işlemi kendileri yapabiliyorlar.

5

G 650 Laundaulet’te ayrıca ön koltukların arkasındaki cam da bir butona basılarak opak ya da şeffaf hale getirilebiliyor.

6

{77450}

Teslimatları sonbaharda başlayacak olan G 650 Laundaulet’te 630 HP güç ve 1000 Nm tork sunan çift turbo beslemeli bir V12 benzinli motor kullanılıyor. Rakamlarla aranız pek iyi değilse şöyle açıklayalım: Mercedes’in giriş modeli sayılan 122 HP’lik A 180’nin tork değeri sadece 200 Nm!

7

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları