preloader

Audi, BMW ve Mercedes’in Elektrikli Otomobil Yarışı

Audi, BMW ve Mercedes’in Elektrikli Otomobil Yarışı

Yazı Boyutu:

Söz konusu Frankfurt Otomobil Fuarı olunca Audi, BMW ve Mercedes arasındaki savaşın boyutu bir kez daha gözler önüne seriliyor. İçten yanmalı modellerinde sayısız yenilik sunan bu üçlü, elektrikliler konusunda da oldukça çetin bir mücadele içindeler. Audi’den başlayacak olursak; Ingolstadt merkezli marka fuara Elaine Concept ve Aicon Concept adında iki kavram aracını getirdi. Matrix LED teknoloji hem önde hem de arkada kullanılan Elaine Concept, tamamen otonom sürüş sağlayabilen elektrikli bir otomobil. Araçta bulunan Audi Fit Driver isimli sistem sayesinde de, sürücünün takacağı bileklikten sağlık durumu gözlenerek sürüşe dair destek seviyesine karar verilebiliyor. Eğer sürücünün motivasyonu düşerse, müzik değiştiriliyor, koltuklar masaj yapıyor ya da klima sisteminin ısısı yeniden ayarlanabiliyor.

Audi Aicon Concept

Aicon Concept ise yaklaşık 5.5 metrelik uzunluğuyla daha heybetli bir sedan görünümünde. Tamamen otonom sürüş için geliştirilen araçta çevredeki tüm yerler ekranlardan yansıtılabiliyor. Audi’nin Mercedes ve BMW’ye otonom sürüş konusundaki cevabı olan Aicon, “Geleceğin Otomobili” olarak tanımlanıyor. Araçta alışıldık direksiyon simidi ya da gaz ve fren pedalları bulunmaması onu eşsiz kılıyor.

Audi, BMW ve Mercedes’in Elektrikli Otomobil Yarışı

BMW iVision Dynamics

BMW, iVision Dynamics adındaki aracının ilk sergilemesini Frankfurt’ta yaptı. 4 saniyede 100 km/s’ye ulaşacak ve 600 km menzil sunacak olan tamamen elektrikli aracın patenti alınan ve i3 ile i8 arasına yerleşmesi beklenen i5 olması bekleniyor. Her ne kadar BMW bunu onaylamasa da teknoloji şimdiden hazır.

Audi, BMW ve Mercedes’in Elektrikli Otomobil Yarışı

{77818}

Mercedes EQA

Mercedes ise Concept EQA isimli, kompakt sınıf ölçülerinde bir aracı Frankfurt’ta tanıttı. Ön ve arkadaki 2 elektrik motorlarıyla toplam 272 HP’lik sistem gücüne sahip olan bu dört tekerlekten çekişli araç, markanın 2022 yılına kadar satışta olacak 10 elektrikli otomobilinden biri olacak. 400 km menzilli araç, sürüş modlarına göre ön panelindeki renkleri değiştirebiliyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları