preloader

Vans ve Van Gogh Müzesi’nden Muhteşem Bir İş Birliği

01.08.2018
Vans ve Van Gogh Müzesi’nden Muhteşem Bir İş Birliği

Yazı Boyutu:

Vans ve Van Gogh Müzesi yeni iş birlikleri Vans x Van Gogh Müzesi koleksiyonunu gururla sunuyor. Ustaca tasarlanan koleksiyonda Van Gogh’un başyapıtları, Vans’in ikonik ayakkabı modelleriyle ve tekstil koleksiyonu ile bir araya geliyor. 3 Ağustos itibariyle tüm dünya ile aynı anda satışa çıkan koleksiyondan elde edilen gelirin bir kısmı, Vincent van Gogh’un mirasının ve eserlerinin korunması ve gelecek nesillere saklanabilmesi adına Van Gogh Müzesi’ne tahsis ediliyor.

Vincent van Gogh, şüphesiz Batı sanat tarihindeki en çok bilinen ve etkisi olan post-empresyonist sanatçıların başında geliyor. Van Gogh duygu, renk ve güzelliği harmanlayan sanatı aracılığı ile iç dünyasının dışavurumunu dünya ile paylaşmıştır. Uzun kariyeri boyunca 2000’den fazla sanat eseri yaratan Van Gogh’un eserleri arasından seçim yapmak için Vans, Van Gogh Müzesi ile yakından çalıştı. Uzun çalışmalar sonunda dört ana çatı altında toparlanan koleksiyon hem Vans’in tasarım kültürüne hem de Van Gogh’un kişisel geçmişine uygun olacak şekilde seçildi. Skull, Almond Blossom, Sunflowers ve Van Gogh’un portresi Vans ile birlikte tasarlanan geniş koleksiyon için bir araya getirildi ve Van Gogh’un en saygı gören sanat eserlerine yeni bir yorum katıldı.

Van Gogh Müzesi yönetici direktörü Adriaan Dönszelmann, bu eşsiz işbirliği için şu sözleri söyledi: “Vans x Van Gogh koleksiyonu ile birlikte, her zaman ana misyonumuz olan Vincent van Gogh’un hayatını ve sanat eserlerini, olabildiğince çok kişiye ulaştırmayı ve onlara ilham vermeyi başarabildiğimiz için çok mutluyuz.” Dönszelmann sözlerine şu şekilde devam etti: “Van Gogh’un klasikleşen sanat eserlerini Vans’in ikonik stiliyle birleştirerek, eserleri “Off The Wall” yani sıra dışı bir noktaya taşıdık ve böylece, müzenin dışında da yeni insanlara ulaşabilmiş olduk.”

Van Gogh sanat eğitimine başladığında ana odağı renk teorisi olmuştur. Van Gogh zamanında karanlık ve isyankâr olarak değerlendirilmesine rağmen, renk teorisi çalışmalarını ışığı hapseden ve yansıtan iskeletler üzerinden incelemiştir. Bu çalışmalar, Classic Slip-On, uzun kollu tişört ve şapkalarda yeniden hayat buluyor. Van Gogh’un meşhur iskeleti, sanatçının imzası ve fırça darbeleriyle ustaca harmanlanıyor ve kendisini her siluette göze çarpmadan gösteriyor. Daha renkli seçenekler için ise, Van Gogh’un en bilinen eserlerinden olan Sunflowers ve Almond Blossom koleksiyondaki yerini alıyor.

Van Gogh’un, bir vazonun içindeki ayçiçeklerinden oluşan beş büyük tablosu bulunmaktadır. Bu resmi yaratırken sanatçı, tek bir renk tonunun çeşitlerini kullanarak da resim yapılabileceğini göstermek için sadece sarının üç tonunu kullanmıştır. Sunflowers resmi, Authentic modelinde karşımıza çıkarken tişörtlerde ve kapüşonlu üstlerde de dikkat çekiyor.

Almond Blossom yeni bir hayatı ve Van Gogh’un sakinlik arayışını sembolize ediyor. Vans tasarımcıları Almond Blossom desenini ve renklerini tekrardan yorumluyor ve saten üzerine yaptıkları dijital baskı ile bomber cekette, şapkada ve sırt çantasında karşımıza çıkarıyor.

Koleksiyonun en dikkat çeken parçası ise, Van Gogh’un çizim tarzındaki değişimin başlangıcı olarak kabul edilen, kendi portresinin olduğu resmin yorumlanması ile yaratılıyor. Van Gogh bu resminde kendisini, canlı ve karıştırılmamış renklerle tasvir ediyor ve kullandığı yeni teknik ile yarattığı renklilik ve yoğunluk algısına farklı bir yorumla yaklaşıyor. Van Gogh’un portresi Authentic modelinin üstünde ve geniş kesim tişörtlerde görülebilir.

Koleksiyondaki son parçada ise; Van Gogh’un Old Vineyard with Peasant Woman isimli eseri Old Skool ve Classic Slip-On modelinin üzerinde yeniden hayat buluyor. Modellere dikkatli bakan gözler Vincent’ın kardeşi Theo’ya, kendi el yazısıyla yazdığı mektuptan alıntıları görebilir. Vanstasarımcıları Van Gogh’un kardeşine yazdığı 700 mektup arasından seçtikleri bölümlerden ve çizimlerden oluşturdukları tasarımları Classic Slip-On ve the Old Skool modellerine yansıttılar.

Vans x Van Gogh Müzesi koleksiyonundaki bütün modellerin iç tabanında, iş birliğinin özel logosu ve Van Gogh’un unutulmaz fırça darbesi deseni yer alıyor. Koleksiyondaki bütün parçalarda bulunan özel bir etikette, Van Gogh’un eserlerinin hikâyesi anlatılıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları