preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: Lupa Project

23.11.2020
Türk Çanta Tasarımcıları: Lupa Project

Yazı Boyutu:

Eğlenceli, renkli ve kullanışlı çantalar tasarlayan Nalan Cengiz ve Azem Hastürkoğlu ile yeni markaları Lupa Project üzerine sohbet ettik.

Türk Çanta Tasarımcıları: Lupa Project

Nalan Cengiz, Azem Hasturkoglu

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Birkaç senedir çanta tasarlama fikri hep aklımızdaydı. Çantanın modeline, kumaşına, renklerine, motiflerine hatta logosuna kadar belirlediğimiz dönemler oldu ama ikimiz de kurumsal hayatta var olan işlerimiz dolayısıyla bu hayalimizi erteledik. En son bu yaz, herkesin dönem itibariyle sakın bu işlere kalkışmayın demesine rağmen daha fazla zaman kaybetmek, bir kez daha hayalimizi ertelemek istemedik. Şimdi değilse ne zaman dedik ve başladık. İyi ki de kimseyi dinlemeyip başlamışız!

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

Biz her iki modelimizde de şehir çantası fikriyle yola çıktık. Çantalarımızın en önemli özellikleri sıkıcı olmayan, eğlenceli, renkli ve tabii ki kullanışlı olmaları. Kısacası şehri içine sığdıran çantalar tasarlamak istedik. Şimdilik iki farklı modelimiz ve birçok rengimiz var. Hatta modellerimizden birinin adı İstanbul. Şehrin her türlü koşturmasında, her daim yanınıza alabileceğiniz tarzda tasarlandı, öyle ki bu modeli alanlar hiç kollarından çıkarmadıklarını söylüyorlar. Diğer modelimiz Naaz ise kutu şeklinde tasarlandı ona da şehri içine sığdıran renkli kutular diyoruz. Naaz isimlerimizin birleşiminden oluşuyor, ilk tasarımımız, ilk göz ağrımız…

Türk Çanta Tasarımcıları: Lupa Project

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Markamızı kullanan kadınlar; aktif, yaşamayı seven, günün koşturmasında bile eğlenmesini bilen, rahatlıklarını ön planda tutmalarına rağmen şıklıklarından da ödün vermek istemeyen kadınlar… İşten çıkıp sosyalleşen ya da işten çıkıp spora hatta seyahate giden, teferruatlarla zaman kaybetmeyi sevmeyen, zamanın kıymetini bilen kadınlar…

{771395}

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

İkimizin de çok beğendiği bir marka var; Güney Kore markası LeccProject. Ürünleri ekolojik kumaştan yapılıyor. Çok yalın, şık ve zarif tasarımlara sahip. Klasik büyük boy modeline, özellikle ekru rengine ikimiz de ilk gördüğümüzde aşık olmuştuk.

Türk Çanta Tasarımcıları: Lupa Project

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Nalan: Ben sanırım turizmle ilgilenmek isterdim. Seyahat etmek, yeni ülkeler, şehirler görmek hayatta en çok sevdiğim şeylerden biri. Hayata bakış açınız değişiyor, her kültür ve her insan başka kapılar açıyor. Kendi kendimize yarattığımız sınırlardan kurtulmamızı sağlıyor. Bu yüzden bol seyahat edebileceğim bir işi yapmak isterdim ben de.

Azem: Tasarlamak ve yoktan var etmek işimizin en keyifli kısmı. Çanta olmasaydı yine birşeyler tasarlayabilmek isterdim. Sizin yaptığınız bir şeyi başkalarının üzerinde görmek çok keyif veriyor. Çanta olmasa t-shirt olur, ceket olur ama yine içinde bir tasarım olurdu.

{773174}

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Ben İstanbul modelimizi seçerdim sanırım. Yaz, kış, işte, sporda hatta seyahatte yanıma alabilirim. Genelde oradan oraya çok koşturan bir yapıya sahip olduğum için büyük boyutlu çantalarla daha rahat ediyorum.

Türk Çanta Tasarımcıları: Lupa Project

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Çantalarımız şu anda web sitemiz üzerinden satışta. www.lupaprojectistanbul.com adresi üzerinden ulaşılabilir. Yeni dönemde ise sürprizlerimiz olacak!

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları