preloader

Yetişkinler İçin En İyi Animasyon Dizileri

17.04.2023
Yetişkinler İçin En İyi Animasyon Dizileri

Yazı Boyutu:

Son zamanların popüler türü yetişkin animasyonları arasından en iyilerini, fragmanlarını ve IMDB puanlarını inceleyin.

Hayatın telaşesinin giderek arttığı şu dönemde, belki de çocukluğun rahat ve huzurlu ortamına yönelik özlemle, yetişkin hayatından esinlenen problemleri işleyen animasyonlara gösterilen ilgi oldukça arttı. Kimi çok eskiye dayanan kimiyse bu trendden hareketle yeni başlayan yetişkin animasyonlarının en iyilerini sizler için listeledik. En iyi yetişkin animasyonları önerilerimizi, fragmanları ve IMDB puanlarıyla birlikte keşfedin!

Hayatın telaşesinin giderek arttığı şu dönemde, belki de çocukluğun rahat ve huzurlu ortamına yönelik özlemle, yetişkin hayatından esinlenen problemleri işleyen animasyonlara gösterilen ilgi oldukça arttı. Kimi çok eskiye dayanan kimiyse bu trendden hareketle yeni başlayan yetişkin animasyonlarının en iyilerini sizler için listeledik. En iyi yetişkin animasyonları önerilerimizi, fragmanları ve IMDB puanlarıyla birlikte keşfedin!

Amazon Prime Video’daki En İyi Animasyon Dizileri

The Boondocks, Amazon Prime Video – IMDb: 8.5

Woodcrest’in kurgusal, arkadaş canlısı ve ağırlıklı olarak beyaz banliyösüne yerleşen, işlevsiz siyah bir aile olan Freemans’a odaklanıyor.

{29038}

Hulu TV’deki En İyi Animasyon Dizileri

Family Guy, Hulu – IMDb: 8.2

Listenin en eski serilerinden bir diğeri, bu sene 18. sezonunu geride bırakan Family Guy. Yayınladığı süre içerisinde birçok ödül alar yapım, sıra dışı Griffin ailesinin kendileri kadar absürd hayatlarını ekrana taşıyor. Griffin ailesinin fertleri ise başını bir türlü dertten kurtaramayan baba Peter, tüm aksilikleri üstüne çeken fedakar anne Louis, “ezik” damgasını geride bırakamayan Meg, fil çocuk Chris, dünyayı ele geçirme planları yapan bebek Stewie ve ailenin son üyesi, entelektüel köpek Brian. Bölümlerinde sıklıkla konuk ünlülere yer veren dizi, Amerikan toplumundaki güncel başlıklara yaptığı göndermeleri ve zekice esprileri ile en sevilen animasyon komedileri arasında yer alıyor.

Futurama, Hulu – IMDb: 8.4

Emmy ödüllü bilim kurgu animasyonu Futurama, zamanda yolculuk konseptine bambaşka bir perspektiften yaklaşıyor. Animasyon serisi, New York’lu bir pizza dağıtıcısı olan Philip J. Fry’ın 1999 yılında yanlışlıkla dondurulmasını ve 2999 yılbaşı arifesinde yeniden uyanmasının ardından gelişen olayları konu alıyor.

Bob’s Burger, Hulu – IMDb: 8.2

Bir aile babasının işlettiği hamburger restoranı çevresinde ailesi ile yaşantısını anlatan Bob’s Burger, ailenizle birlikte izleyebileceğiniz samimi bir animasyon… Aile, restoranına aşık baba Bob, sevecen anne Linda, cinselliği yeni yeni keşfeden ergen Tina, şiddet yanlısı ortanca çocuk Louise ve hem sessiz hem deli küçük erkek kardeş Gene’den oluşuyor.

Archer, Hulu – IMDb: 8.2

Dizi ISIS isimli uluslararası gizli bir istihbarat servisinde çalışan ekibin ve ana karakter olan Archer’ın başından geçenleri konu alıyor. İçinde aksiyon, kara mizah, argo ve cinsellik ögeleri barındıran dizide her sezon farklı bir tema üzerinden devam ediliyor.

{44015}

Netflix’teki En İyi Animasyon Dizileri

Love, Death & Robots, Netflix – IMDb: 8.4

Animasyon türündeki Love, Death & Robots, 3 sezon ve 35 kısa öyküden oluşuyor. Her bölümde farklı bir konunun ele alındığı dizi, bilim kurgudan komediye, fantezide korkuya kadar birbirinden farklı türleri kapsıyor.

F Is for Family, Netflix – IMDb: 8.0

3 çocuğu ve eşiyle, bir de sorunlu işiyle hayat kavgası veren Frank ile beraber 1970’lere bir yolculuğa ne dersiniz? Yalnız bu yolculuğa çocuklarınızı getirmemenizi salık vermeliyiz. Çünkü her ne kadar uzaktan masum bir çigi film görünse de, F is For Family çocuklarla izlenecek türden değil.

Rick and Morty, Netflix – IMDb: 9.2

Müthiş bir deha olmasının yanı sıra bir alkolik olan çatlak bilim insanı Rick ile nereye çekilse o yöne gelen 14 yaşındaki torunu Morty’nin maceralarını konu edinen dizi, yetişkin animasyon dizileri arasından en sevilenlerden biri. Boyutlar arası seyahatlere çıkan Rick ve Morty’nin destinasyonları ise birbirinden garip ve eğlenceli. Bir bölümde Inception dünyasında Freedy Krueger ile maceraya çıkan ekip bir başka bölümü bir insan anatomisinin içinde geçirebiliyor.

The Simpsons, Netflix – IMDb: 8.7

Listenin en eski yetişkin animasyonu the Simpsons, aynı zamanda en uzun süredir yayında olan Amerikan animasyon programı. Dizi, Springfield adlı kurgusal bir şehirde yaşayan, Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie’den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin satirik hikayesini işliyor. Her bölüme farklı bir jenerikle başlayan dizi, hem bölümün içinde hem de jeneriğinde farklı bir sosyal, politik veya kültürel bir gönderme taşıyor.

BoJack Horseman, Netflix – IMDb: 8.8

Netflix Originals yapımı dizi, insanların hayvanlarla birlikte yaşadığı bir dünyada, BoJack Horseman isimli eski bir atın hikâyesini konu alıyor. Dizinin başrolü, 80’li ve 90’lı yıllarda yayınlanan Horsin’ Around isimli televizyon dizisinin yıldızı olarak ün kazanmış aktör BoJack, Hollywood’daki günlerini artık her şeyden şikayet ederek ve hiçbir şey yapmayarak geçiriyor. Dizi, BoJack’in depresif ve karanlık dünyasına ışık tutarken Hollywood yaşantısını ve çevresindekileri de ele alıyor. Aynı zamanda diziye gerçek hayattan sanatçılar da sıklıkla konuk oluyor. BoJack Horseman fragmanıyla da karakterlere dair çok net ipuçları veriyor.

Disenchantment, Netflix – IMDb: 7.2

The Simpsons’ın efsanevi yaratıcısının son projesi Disenchantment, Dreamland isimli bir Orta Çağ krallığında geçiyor. Dizi, babası tarafından zorla evlendirilmek istenen Dreamland Prensesi Bean’in hikâyesini konu alıyor. Düğününden kaçarak kendi kaderini çizmek üzere yola çıkan Bean’in, bu yolculuktaki refakatçileri içindeki şeytan Luci ve Elf arkadaşı Elfo ile atıldıkları türlü türlü macerayı işleyen dizi; her bölümünde canavarlar, cinler, troller ve morslar gibi birçok mitolojik yaratığı konuk ediyor.

Avatar: The Last Airbender (Avatar: Son Havabükücü), Netflix – IMDb: 9.3

ABD kaynaklı Emmy Ödüllü çizgi dizi. Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementler etrafında dönen “Avatar Aang” ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Kralı’ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatmaktadır.

{42950}

Diğer Platformlardaki En İyi Animasyon Dizileri

South Park, Diğer – IMDb: 8.7

Colorado’da South Park isimli sessiz bir kasabada geçen dizi; Stan, Kyle, Kenny ve Eric adında dört ilkokul öğrencisinin maceralarını konu alıyor. Aileleri ve arkadaşları da dahil olmak üzere herkesin biraz deli biraz da çılgın olduğu bu kasabada büyüyen çocuklar, her bölümde kötülüğün farklı bir formuyla mücadele veriyor. Diğerlerinden farklı olarak karakterlerin 2 boyutlu ve kartondan yapılmış gibi göründüğü seri, bölümleri içerisinde homoseksüellik, ölüm, medya veya eğitim gibi konulara değiniyor.

The Venture Bros., Diğer – IMDb: 8.4

İki sersem ve iyi niyetli yeniyetme olan Hank ve Dean Venture, duygusal olarak dengesiz ve ahlâken sorunlu süper bilim adamı babaları Dr. Thaddeus “Rusty” Venture, ailenin güvenlik görevlisi gizli ajan Brock Samson ve ailenin baş düşmanı The Monarch’ın maceralarını konu alıyor.

{48410}

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları