preloader

Yaş Gruplarına Özel Çocuk Kitapları Önerileri

Yaş Gruplarına Özel Çocuk Kitapları Önerileri

Yazı Boyutu:

Farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik derlediğimiz kitap listemize göz atın! Minik okuyucuların keyifle okuyacağı en yeni kitapları keşfedin.

Bir çocuğa kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, çocuğun neredeyse anne karnında geçirdiği zamana kadar uzanıyor. Öncelerde ebeveynlerin okuması ile başlayan kitap yolculuğu, çocuğun önce kitaba dokunması ve resimlerini incelemesi ile başlıyor. Bebeklik çağında daha dokunma duygusunu öne çıkaran kitapların tercih edilmesi doğruyken, iki yaşından itibaren çocuğun yaşına uygun bol resimli ve az yazı içeren kitaplar tercih edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Okul öncesi dönemde ebeveynler ve aile bireyleri ile okuma saati eşliğinde okunan kitaplar çocuğun zamanla büyümesi ve okuma-yazma öğrenmesi ile tek başına yapmaya başladığı bir alışkanlığa dönüşüyor. İlgi alanları ve zevklere göre şekillenen kitap seçimleri çocuğun hayal dünyasını zenginleştirmek için oyun oynamak kadar gerekli.

Günümüzde gerek uluslararası gerekse yerli çok farklı alternatifler yaratan yazar ve çizerlerin eserlerine yer veren yayınevleri ve kitap dükkânlarının da artmasıyla çocuklar için birbirinden güzel seçenekler ortaya çıkıyor. Kitap okumayı sündürülebilir bir aile eğlencesine dönüştürmek için ebeveynlere muazzam seçenekler sunan günümüz kitap dünyasının -teknolojinin çocukların dünyasındaki hakimiyetine ve cazibesine rağmen- gelişmesine devam etmesi de mutluluk verici.

OGGUSTO olarak farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik derlediğimiz kitap listemizde, minik okuyucuların keyifle okuyacağı en yeni kitapları bulabilirsiniz.

0 – 3 Yaş Çocuk Kitapları

Kayakçı Tavşan – Claudia Rueda

Tavşan kayak yapmak istiyor ama etrafta hiç kar yok. Kar yağması için tek yapmanız gereken kitabı sallamak. Kitabı yana eğince tavşan yamaçtan kayıyor, uçurumdan kurtulmak için de sizin kitabı ters çevirmenizi bekliyor. Bu sevimli tavşanın sizin sayenizde üstesinden gelemeyeceği hiçbir engel yok!

Bu yaratıcı kitapta, çocuklar öykünün bir karakteri haline geliyor ve kitabı hareket ettirerek tavşanı evine ulaştırıyor.

Yirmiden fazla çocuk kitabına imza atan, New York Times gazetesinin en çok satan yazar ve çizer listelerine girmiş Claudia Reuda’nın bu kitabı özellikle de kitapla yeni tanışacak +2 yaş üzeri çocuklar için ideal.

Meşe Palamudunun Sihri – Lola M.Schaefer ve Adam Schaefer

Bir meşe palamudunun önce ağaca sonra kuşlara sonra da koskoca bir ormana dönüşmesinin serüvenini anlatan kitap, küçük yaştaki çocuklara ekosistemi anlatmak ve doğa sevgisini aşılayabilmek için ideal bir araç.

Uykum Nereye Kaçtı? – Nazlı Olcay

Uykusu gelen sevimli ayıcık uykusunu kaybetmiş. Acaba uykusu yatağın altında mı, yoksa dolaba mı saklanmış? Uykuya dalmayı istemeyen minikler için onları uykuya hazırlamaya yardımcı bu eğlenceli kitap +2 yaş çocuklar için uygun.

Hipo’ya Ne Aldın? – Noebebek

Yaş Gruplarına Özel Çocuk Kitapları Önerileri
Satın Al

Sevimli hipopotam Hipo’nun doğum gününde, arkadaşları ona birbirinden güzel hediyeler alıyor. Cırt cırtlı bu kitap sayesinde +1 yaşındaki çocuklar ellerini kullanarak hikâyeye dahil oluyorlar. Hem ince motor becerilerini hem de kelime dağarcıklarını geliştirebilecekleri bu kitap ile eğlenceli zaman geçiriyorlar.

Neye Kızdın Küçük Sincap? – Katja Reider

İş Bankası Yayınları’nın İlk Kitaplarım Serisi’nin en yenilerinden biri olan “Neye Kızdın Küçük Sincap?” 18 ay ve üstü tüm minikler için hazırlanan dostluk, sevgi, duyular, hayvanlar ve dikkat üzerine örülmüş keyifli bir hikaye. Rengarenk ve yumuşak çizimleri ile de görsellik, anlatımı desteklemeye yardımcı oluyor.

Bana Sarılır mısın? – Sophie Schoenwald

Yumurtanın içindeki penguen hızla yuvarlanmaya başlar, peki yumurtadan çıkınca ailesini bulabilecek mi? Minik dinleyicilerin yardımı ile penguen ailesine ulaşıyor.

Günaydın Minik Kelebek – Angenese Baruzzi

Doğada hem küçüklere hem de büyüklere anlatılacak pek çok öykü var. Doğa masalları serisinin bu kitabında bebeğiniz bir tırtılın kelebeğe dönüşme macerasına, doğadaki değişim ve yenilenme döngüsüne tanık oluyor.

3 – 6 Yaş Çocuk Kitapları

İstanbul’un Şarkısı – Anna Pellicioli

Şiirsel anlatımı ve göz alıcı resimleriyle “İstanbul’un Şarkısı” okurları, İstanbul’un güzel sokaklarında, deniz kıyısında, manzaraya karşı bir gün geçirmeye davet ediyor. Galata Köprüsü’nden Mısır Çarşısı’na kadar geçen yolculukta şarkıya vapurlar, yunuslar, martılar, kediler de eşlik ediyor. Anna Pellicioli’nin kaleme aldığı kitap Merve Atılgan’ın çizimleri ile çocukları büyülü bir İstanbul serüvenine çağırıyor.

Merope – Göknur Birincioğlu

Ülker yıldız kümesinin en sönük yıldızı Merope yeryüzüne iniyor ve ışıl ışıl tozlarının etrafa saçılmasıyla içindeki gücü keşfediyor. Koyunların yünlerinde, çobanın ellerinde parıldıyor ve böylece okuyucuyu önce gökyüzünde, sonra ormanda iz süreceği bir keşif serüvenine davet ediyor. Göknur Birincioğlu’nun şiirsel anlatımı Merve Atılgan’ın çizimi ile birleşiyor.

Ninemin Gezegen Turşusu – Martin Stanev

İki kardeş ninelerini ziyarete gittiklerinde pek de mutlu olmazlar. Çünkü nineleri onlara çok sıradan gelmektedir. Yaşlı kadının tek bildiği çarşı pazara çıkmak ve kavanozlarca turşu kurmaktır. Ama bir gün nineleri ortadan kaybolup evin her köşesinden vahşi hayvanlar fırlamaya başlayınca işler değişir. Ninelerini aramaya çıkan çocukları akla hayale gelmeyecek bir sürpriz beklemektedir. Sıradan zannettikleri ninelerinin dev bir sır sakladığını keşfederler.

Ninemin Gezegen Turşusu, kaynaklarını hızla tükettiğimiz gezegenimizi korumaya dair bir farkındalık öyküsü. 4 yaş ve üzeri çocuklara dünyamızı korumamızın önemini anlatmak için ideal bir seçenek.

Annepot – Aslı Perker

Deniz’in annesi her işe yetişir; aynı anda yemek yapabilir, telefonla konuşabilir, çiçekleri sulayabilir, bilgisayarda yazı yazarken temizlik bile yapabilir. Hatta limonata hazırlayıp, Deniz ile top oynayabilir. Sanki bir anne değil de sekiz kollu bir ahtapottur; Deniz’in annesi olsa olsa bir annepottur! Ama bir gün Annepot ve Deniz bir yolculuğa çıkar ve her şey yavaş yavaş değişmeye başlar. Gelin siz de Deniz ve annesinin macera dolu hikâyesinin keyfini çıkarın.

Ağustos ve Kayıp Gülümsemesi – Catherine Rayner

Ağustos çok üzgündü. Çünkü gülümsemesini kaybetmişti. Onu bulmaya karar verdi ve tam da bir kaplan gibi kocaman gerinerek yola koyuldu.

Ödüllü yazar ve çizer Catherine Rayner’ın “Mutluluk” kavramını somutlaştırarak aktardığı bu kitap, mutluluğun çok uzakta değil yanı başımızda olduğunu hatırlatıyor. 3 yaş ve üzeri dünyayı keşfetmeyi seven çocuklar için yaratıcı ve sımsıcak bir resimli kitap, okuyucularını bekliyor.

Ay’a Okul Gezisi – John Hare

John Hare’in sadece resimlerle aktardığı sessiz kitabı, Ay’a yolculuğa çıkmaya hazırlanan öğrencilerin okul gezisi hakkında. Her defasında çocuğunuzla farklı bir macera yaşamanıza imkan veren sessiz kitaplar, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı keşfetmenizi sağlamaya rehber niteliğinde.

Uçmak İstemeyen Kartal – James Aggrey

Yaş Gruplarına Özel Çocuk Kitapları Önerileri
Satın Al

Bir avcı ormanda bir kartal yavrusu bulur ve yavruyu evine getirir. Tavuklar, horozlar ve hindilerin olduğu bir kümeste büyüyen kartal yavrusu, yetişkin olduğunda tıpkı diğer kümes hayvanları gibi hareket etmeye başlar, uçmayı bilmemektedir. Doğasever bir yabancı kümesin içinde kartalı görünce avcıyı kartalı bırakması ve ana vatanı olan vahşi doğaya dönmesi için ikna etmeye çalışır. Avcı kartalın artık uçamayacağını onun artık evcilleştiğini anlatır doğasevere. Ama doğasever kartalı uçurmaya onu ait olduğu dünya ile buluşturmaya kararlıdır. 1927 yılında vefat eden Gana’lı yazar James Aggrey’e ait bu hikaye kendi gerçekliğini unutan Afrika halkına ithafen kaleme alınır. Aggery; “Afrika halkları! Bizler Tanrı’nın suretinde yaratıldık ama insanlar bize tavuk gibi düşünmeyi öğrettiler, biz de sahiden tavuk olduğumuza inandık. Oysa bizler kartalız. Bu yüzden kanatlarınızı açın ve uçun! Ve asla yerlere atılan mısır tanelerine razı olmayın.” diye bitirir hikayesini. Her yaştan çocuğun içindeki mücadele gücünü keşfetmesine ilham olması adına Hep Kitap tarafından 2020 yılında yayınlanan “Uçmak İstemeyen Kartal” ödüllü çizer Wolf Erlbruch’un illüstrasyonları sayesinde çarpıcı ve sürükleyici bir hal alıyor.

Duvarın Arkasında Ne Var? – Ayşegül Dede

Bahçesindeki kocaman duvarın önünde oturan çocuk oyunlar oynayıp piknik yaparak günlerini geçirirken kendine “duvarın arkasında ne var?” sorusunu sorar. Çocukların hayal gücü ve yaratıcılığını konu alan bu kitap, Kidsnook Masal Akademisinin kurucusu, öğretmen, ‘Çocukla İletişimde Hikaye Anlatıcılığı’ eğitmeni Ayşegül Dede’nin üçlemesinin ilk halkası. Şarkısının da bestelenip seslendirildiği kitap, pandemide sokağa çıkma yasaklarını ev içinde dört duvar arasında geçiren, sağlık sebebiyle hastanede kalan ve cezaevi duvarları arkasında büyüyen tüm çocuklara armağan edilmiş.

Dodi Diş Dostu – Elif Yonat Toğay

Çayırdaki zürafadan denizdeki köpek balığına, yeryüzündeki canlıların diş yapılarının özelliklerine ve diş temizliklerini nasıl yaptıklarına dair kıymetli bilgiler paylaşan bu rengârenk kitap Dodi Dişdostu; diş sağlığı ve bakımının önemini eğlenceli bir öykü aracılığıyla aktarıyor.

6 – 12 Yaş Çocuk Kitapları

Geçmişin Büyük Halkları – Christian Hill

Üç seriden oluşan Geçmişin Büyük Halkları; Mısır, Roma ve Yunan, o dönemin halklarını 10 yaş ve üzeri çocukların ilgisini çekecek biçimde aktarıyor.

Merak uyandıran pek çok bilgi ile zenginleştirilmiş öyküler, tarihin en gizemli zamanlarından birine ışık tutuyor. Adeta o günlere doğru okuyucuyu yolculuğa çıkaran kitap, dönemin günlük hayatını keşfetmeye çağırıyor. Okurken kendinizi Mısır’ın antik kentlerinin sokaklarında geziyor, sosyal yaşamında yerel halk ile sohbet ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca her bölümün sonunda, öyküde geçen terimlerin açıklandığı ek bölüm sayesinde bilmediğiniz terimleri öğrenme fırsatını yakalıyorsunuz. Bu seri ile uygarlıkların sanat, ekonomi, askeri teşkilat, kültür ve toplum hayatı hakkında detaylı bilgi ediniyorsunuz.

Tohum Saçan Şapkam – Sima Özkan

“Tohum Saçan Şapkam” okurlara tohumları tanıtırken bir yandan da severek yediğimiz meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini basitçe anlatıyor. Mevsimlere bölünmüş olan kitapta her ay için seçilen bir meyve ve bir sebze, tohumundan soframıza gelene kadarki yolculuğuyla tanıtılıyor. Kübra Teber’in resimleri ise doğanın hayranlık uyandıran işleyişini rengârenk detaylarla gösteriyor.

“Tohum Saçan Şapkam” kitabı ile, mevsimine göre ve sağlıklı beslenme, doğanın dengesi, tüketim alışkanlıklarımız gibi konular üzerine düşünecek ve şapkası tohum saçan Güneş’in verdiği küçük tariflerle sofralarınızı renklendirebileceksiniz.

Babaannem Geri Döndü – Şermin Yaşar

Abartma Tozu, Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı Çırak gibi Türk Çocuk Edebiyatı’nın seçkin eserlerinin sevilen yazarı Şermin Yaşar, son kitabı “Babaannem Geri Döndü” ile yine çocukları eğlenceli bir dünyaya davet ediyor.

Hikâye, aslında son derece tonton ve şefkatli bir babaannenin hiç beklenmedik bir şekilde çocuklarının evine yerleşme macerasını anlatıyor. Torununun ağzından aktarılan hikâyeler babaannenin hiç de babaanne gibi davranmamasını muzip bir dille anlatıyor. Düşünsenize bu babaanne pembe saçları, patenleri, balerin tütüsü, türlü hayvanları ve 15 valizi ile bir gün çıkageliyor. Yeri geliyor avaz avaz ağlıyor, yeri geliyor kahkahaları ile ortalığı inletiyor. Ne yapacağını şaşıran aile tam umudunu yitirdiği sırada babaanne geri dönüyor.

Kraliçeyi Kurtarmak – Vladimir Tumanov

Yayınlandığı her ülkede çocukların gözdesi olan, ülkemizde de 158. baskısını yapan Kraliçeyi Kurtarmak, kahramanlarının bilmeceden bilmeceye koşarak sürükleyici bir maceranın içinde ilerlediği fantastik bir kitap. Bu fantastik dünyanın başkahramanı ise Matematik. Yazarın çocuklara matematiği sevdirme amacı ile kaleme aldığı kitapta Aleks ve arkadaşları Zümrüt Kraliçe’yi kötü kalpli kralın elinden kurtarmak için yardımınızı bekliyor.

Doğaya Fısıldayan Çocuklar – Luigi Ballerini

İtalyan Andersen ödüllü yazar Luigi Ballerini, yeni kitabında her yaştan okuru çocukluğun unutulmaz yaz tatillerine, iz bırakan arkadaşlıklarına götürüyor. Birbirlerinden oldukça farklı iki çocuğun kalpleri ısıtan öyküsü, pastoral bir dünyada doğa ile harmanlanıyor. Arkadaşlığın ve çiçeklerin iyileştirici gücünü temeline alan roman, mutluluğun ve hayal gücünün de yardımıyla sıcacık bir okuma deneyimi sunuyor.

Kumkurdu – Asa Lind

Üçleme serinin ilk kitabı olan Kumkurdu, ailesi ile deniz kıyısında yaşayan küçük Zackarina ile onun gizemli arkadaşının maceralarına tanıklık ediyorsunuz. Kumkurdu altın gibi parıldayan kürkü ile Zackarina’nın hayatına apansız bir şekilde girer. Dostluk ve büyüleyici maceranın sürükleyiciliğinde devam eden üçleme işlediği uzay, evren, ölüm, aşk, sabır, yalan ve dostluk kavramlarıyla adeta dünyaca ünlü Küçük Prens kitabı gibi evrensel ve biricik olmaya aday.

Çocuk Sanatçılar – David Stabler

Bugünün ünlü sanatçıları da bir zamanlar çocuktu. Tüm çocuklar gibi onların da hayalleri, idealleri vardı. Tüm başarılarını elde etmeden önce onlara kim nasıl ilham olmuş öğrenmeye ne dersiniz? Hep Kitap’ın ünlü sanatçıların gerçek çocukluk hikayelerinden esinlenerek hazırladığı bu kitap geleceğin yetişkinleri olan bugünün çocuklarını zamanda yolculuğa çıkmaya davet ediyor.

Dünyanın Etrafında Bir Yarış – Caroline Starr Rose

Dünyanın Etrafında Bir Yarış, New York’lu iki gazeteci Nellie Bly ve Elizabeth Bisland’ın gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek kaleme alınmış. Jules Verne’in ölümsüz eseri 80 Günde Devri Alem; birçok okur gibi Nellie Bly için de dünyayı dolaşma arzusunu perçinlemiştir.

Korkusuzluğuyla tanınan genç gazeteci Nellie Bly, New York’tan doğuya giden bir gemiye atlar ve Dünya’nın çevresini dolaşmak üzere yola koyulur. Hatta bu geziyi Jules Verne’in kahramanından daha hızlı yapma niyetindedir. Fakat bilmediği onunla tam tersi istikamette dünyayı gezme hedefi olan başka bir rakibi vardır. İki kadının dünyayı dolaşırken onları tamamen değiştiren cesaret dolu sürükleyici maceraları okuyucuyu da büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Zamana Açılan Kapı – Bilgin Adalı

Kerim, yaz tatilini dayısının yanında geçirmek üzere Hasankeyf’e gider. Bir mağarada binlerce yıl öncesine açılan bir kapı ile böylece karşılaşır. Kazı çalışmaları yapan dayısı ile çözmesi gereken gizemler vardır. Kültür mirasımız Hasankeyf’i keşfedeceğiniz harika bir maceranın anlatıldığı bu kitap 9 yaş üstü okurlar için kaleme alınmış.

Anılar Antika Dükkanı – Hira Ayşe Özsoy

Meriç’in annesinin doğum günü yaklaşıyordu. Annesine çok özel bir hediye seçmeye kararlıydı. Ama ne? Meriç, babasının önerisiyle Anılar Antika Dükkânı’nın yolunu tuttu ve annesi için eşsiz bir hediye buldu. Ama önünde büyük bir engel vardı: Anılar Antika Dükkanı’nın sahibi Erhan Bey!

Antikacı Erhan Bey, dükkânındaki hiçbir şeyi satmıyor, her seferinde güçlük çıkarmayı başarıyordu. Meriç hayal kırıklığına uğrasa da öyle kolay kolay pes etmeyecekti. Dostluk ve sevgi dolu çok ama çok ilginç bir macera onu bekliyor.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz
editörün tüm yazıları