preloader

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

24.11.2022
Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yazı Boyutu:

aaa

Yeni sezona damgasını vuracak tiyatro oyunları izleyicilerini bekliyor. Düzenli olarak güncellediğimiz tiyatro oyunları rehberimize göz atarak ay boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde tiyatro severler ile buluşacak oyunları keşfedin.

Sanat sezonunun açılmasıyla birlikte tiyatroya gitmek isteyen ya da açık hava tiyatrolarını doldurmak isteyen tiyatroseverler için 2022 Aralık ayı içerisinde yer alan sezonun en iyi oyunlarını seçtik. İstanbul’da açık hava tiyatrolarının ve kapalı gişe devam eden o oyunlardan bir seçkiyi siz OGGUSTO okurları için hazırladık.

Aralık 2022’de Sahnede Hangi Oyunları İzleyeceğiz?

Uğur Yücel Yıllar Sonra Sahnede

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Kimine göre aklın sınırlarını zorlamış bir deli, kimine göre meyhanede bir veli, serseri ruhundan üflediği ‘ney’i, içmeden duramadığı ‘mey’i ile, iç yolunda bir melami, hiç yolunda bir derbeder… O, ‘Hiç’liğin Kralı: Neyzen Tevfik… Elinde ney, dilinde taştan kelimelerle; haksızlığa, yobazlığa, zulme başkaldıran, toplum kurallarını hiçe sayan, başına buyruk, sınır tanımaz şair, müzisyen, hiciv ustası Neyzen Tevfik’in, Bektaşi tekkesinden akıl hastanesine uzanan hiçlik yolculuğu bu… Oyun, Hiç’in peşinde alemlerde bazen mecnun bazen meczup gezerken Marmara Denizi kadar rakı içtiği rivayet edilen, veli ile deli arasında ince çizgide tekkesi kalbi olarak yaşamış Neyzen’in hayat hikayesini dünyasını, dostlarını; anekdotlarla hicivlerle şiirlerle anlatırken, sivri dilli sarhoş bilgenin tarifsiz ruhunun derinliklerinde hiçten hepe varmaya çalışıyor. Uğur Yücel’in yıllar sonra tiyatro sahnelerine döndüğü tek kişilik oyunu Neyzen, kasım ayı itibarıyla Bodrum, İstanbul ve Türkiye’nin birçok şehrinde seyirciyle buluşacak.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon

Tarih: 6 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Karı Koca İşleri, Sizlerle Buluşuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Evlilik nedir? İnsan neden evlenir? Kız tarafı. Erkek tarafı. Biz neden evlendik? Nasıl evlendik? Düğünümüz!
Ailelerimiz, kariyerlerimiz, geçmişimiz, geleceğimiz… Magazin. Dedikodu. Bilinenler, bilinmeyenler, bildiğimizi sandıklarımız, merak ettiklerimiz, yüzleşemediklerimiz, kaçtıklarımız, asla kaçamadıklarımız…
Ne kadar aynıyız aslında. Karı Koca İşleri! Bir Aşıklar atışması.

Yer: Cevahir Salon B

Tarih: 6 Aralık 2022

Bilet: Biletix

Üç Harflilerden Nil, İzleyicileriyle Buluşuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Oyunun adına aldanmayın. İnle cinle alakası yok. Kadının adı üç harfli sadece. Kendi halinde, pandemide evine kapanmış hatta evini kendine sahne yapmış genç bir kadın. Kendi kendine yazıyor, söylüyor, okuyor ama çok güzel şeyler anlatıyor. Ama bir de küçük ya da öyle demeyelim büyük bir sırrı var. Onu da oyunun sonunda söylüyor. Keyifle izleyin keyifle dinleyin Nil’i. Oyunu Kaan ERKAM yazdı duayen yönetmen Mehmet Ulay yönetti. Sibel Salihoğlu ise muhteşem bir kadını yaşattı.

Yer: Cevahir Salon B

Tarih: 7 – 13 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Senaryo Yok, Kural Yok Ama… Sahnede Flört Var!

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

BKM Organizasyonu ve Maximum Kart ana sponsorluğunda şehre kahkahayı getiren İstanbul Komedi Festivali, 16 Kasım ve 7 Aralık Çarşamba günü BKM Mutfak Uniq‘te “Esra Dermancıoğlu’nun Biri Flört Mü Dedi?” adlı gösterisi ile Esra Dermancıoğlu’nu izleyicileri ile buluşturacak! “Bir geceliğine telefonlarınızı ve sıkıntılarınızı bir kenara bırakıp buna şahit olmak ister misiniz? Bu oyunu beraber göz göze, diz dize, biz bize oynamaya bekliyorum…” diyen Esra Dermancıoğlu, eğlenceli belki biraz da hüzün dolu randevularınızı kahkaha dolu anılara çevirecek.

Yer: BKM Mutfak Uniq

Tarih: 7 Aralık 2022

Bilet: Biletix

Can Yılmaz ve Zafer Algöz’le Kahkaha Tufanı

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

BKM Organizasyonu ve Maximum Kart ana sponsorluğunda şehre kahkahayı getiren İstanbul Komedi Festivali, 8 Aralık Perşembe günü İş Sanat’ta “Burda Olan Burda Kalır” adlı stand-up gösterileri ile Zafer Algöz ve Can Yılmaz’ı izleyicileriyle buluşturacak. Sosyal medyada paylaşımları ve Burda Olan Burda Kalır adını verdikleri milyonlarca izlenmeye sahip YouTube kanalları ile çok beğenilen Zafer Algöz ve Can Yılmaz, aynı adı verdikleri, farklı içerikle gerçekleştirdikleri iki kişilik stand-up gösterileri “Burda Olan Burda Kalır”ı İstanbul Komedi Festival’i kapsamında sahneye taşıyor.

Yer: İş Sanat İş Kuleleri Salonu

Tarih: 8 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Salih Tıraş İle Yöresel Tatlar

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

İstanbul Komedi Festivali, 8 Aralık Perşembe günü Maximum Uniq Box’ta, “Yöresel Tatlar” adlı stand-up gösterisi ile Salih Tıraş’ı izleyicileriyle buluşturacak. Yöresel esinti ve tatlarla bezeli bu gösteri sizleri Salih Tıraş’ın karizmatik olmayan yaşamına doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Yer: Maximum UNIQ Box

Tarih: 8 Aralık 2022, 21:00

Bilet: Biletix

Mata Hari, THINK House Sahnesi’nde Seyirciyle Buluşuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Fırat Devecioğlu’nun kaleme aldığı ve yönettiği, ‘Mata Hari’ oyunu, kolektif bilinçdışı, yaratıcılık ve gölge arketipi, zihin felsefesi, maskülen protesto, ölüm sonrası yaşam, ruhsal dünya, kendilik bilinci, içimizdeki yaratıcı güçle bağlantıya geçebilme gibi güçlü felsefi temalara odaklanıyor. Başta C.G. JUNG olmak üzere, Freud, Modigliani, Oscar Wilde, Victor Hugo’nun düşsel gölgeleri sahneden geçiyor.

Yer: THINK House

Tarih: 9 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Okan Bayülgen Richard’ı Kapalı Gişe Oynuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Unutulmaz televizyon programlarının sunucusu, oyuncu, seslendirmen, fotoğraf sanatçısı, yönetmen kimliğiyle ülkemiz eğlence ve sanat dünyasına damgasını vurmuş isimlerden Okan Bayülgen, Shakespeare’in III. Richard’ını uyarlayarak sahneye taşıdı. Kabare Dada tarafından hayata geçirilen oyunun kadrosunda Okan Bayülgen’e Şenay Gürler, Özgün Çoban, Su Sonia Herring ve daha birçok isim eşlik ediyor. ‘’Richard’’ 14 Aralık’ta yeniden Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 14 Aralık 2022, 21:00

Bilet: Passo

Dünya Bu İsmi Asla Unutmadı; Ted Bundy!

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Tiyatro Keyfi’nin gerçek bir hikâyeden yola çıkan, oldukça gerilimli ve sürprizlerle dolu bu yeni eserini Kemal Başar yönetti. Orhan Kılıç ve Kemal Başar oynuyor.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 17 Aralık 2022 20:30

Bilet: Passo

Federico Garcia Lorca’nın Ünlü Eseri Sahnede

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“Bernarda”, Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyundan yola çıkılarak Pelin Temur tarafından yeniden yazılmış tek kişilik yeni bir tiyatro metni. Bernarda, ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturur. “Otorite”nin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi baskıyı, sahnede 5ayrı kadını canlandıran Özge Arslan’ın çarpıcı performansı ile görüyoruz.

Yer: Koma Sahnesi

Tarih: 23 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Ece Temelkuran’ın Kitabından Uyarlanan Oyun İzleyicilerini Bekliyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Ece Temelkuran’ın aynı adlı kitabından; Bütün Kadınların Kafası Karışıktır seyircisiyle buluşuyor…

Yer: Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi

Tarih: 24 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Ben Rosa Luxemburg

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Dünya devrim tarihine, cesareti, ilkeliliği, merakı ve entellektüel birikimi ile adını yazdıran; Marksist, savaş karşıtı, filozof, ekonomist Rosa Luxemburg katledildiğinde yalnızca 48 yaşındaydı. Eşit bir dünya kurma mücadelesini, hayranlık duyduğu doğanın şiirselliğiyle birleştirebilen, aşkla dolu bir kadın. Çocukluğu, gençliği, aşkları, arkadaşlıkları ve eril politik arenada engelli bir kadın olarak var olma süreci, tek kişilik bir oyun olarak Jülide Kural tarafından sahneye taşınıyor.

Yer: Fişekhane Ana Sahne

Tarih: 24 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Freud’un Teorisi Esprili Bir Şekilde Sahneye Taşınıyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Sigmund Freud’un Psikoseksüel Gelişim Teorisi esprili bir şekilde sahneye taşınıyor. Mizahın gücü bilimin ışığı ve cinselliğin ilgi çekiciliği ile bir araya geliyor. Freud, insan gelişimini belli evrelere ayırıyor ve bu evrelerin iyi bir şekilde tamamlanmaması durumunda kişinin sorunlar yaşayabileceğini söylüyor. Oyun, Psikoseksüel gelişimini tamamlayamamış insanların birbirleriyle ilişkilerini mizahi ve naif bir şekilde anlatıyor.

Yer: Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesi

Tarih: 27 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Bar Psikoloğu “Psikogösteri”ni Sunuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Gerçek ve girişimci bir psikoloğun psikoloji-psikoterapi klişelerini konu aldığı bir psikoloji talk show’u, Bar Psikoloğu, 27 Aralık’ta Touché’de! İlk perdede sıklıkla sorulan ve merak edilen konuları tiyatral, keyifli ve bar muhabbeti tadında yalın bir dille anlatan Bar Psikoloğu, ikinci perdede seyircilerden gelen sorulara bilimsel bulgular aracılığıyla ve kendi süzgecinden geçirdikten sonra cevaplar vererek interaktif bir muhabbet ortamı sunuyor.

Yer: Zorlu PSM – Touche

Tarih: 27 Aralık 2022, 21:00

Bilet: Passo

Fareler ve İnsanlar İzleyicilerle Buluşuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Zeki ve kinik bir adam olan George Milton ile ismiyle tezat oluşturacak şekilde iri ve çok güçlü ama akli dengesi bozuk olan Lennie Small, Büyük Bunalım sırasında çiftlikten çiftliğe dolaşarak iş arayan göçmen toprak işçilerinden ikisidir. Kaliforniya’daki Salinas Vadisi’nde, Soledad yakınlarında bir çiftlikte iş bulurlar ve para biriktirmek için çalışmaya başlarlar.

Yer: Cevahir Salon A

Tarih: 23 Aralık 2022, 20:00

Bilet: Biletix

Ermişler Ya Da Günahkarlar Yine Sahnede

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Mark Styler polisiye öyküler yazan bir romancıdır. Bir sonraki projesi tarihin en büyük seri katillerinden biri olan Easterman hakkındadır. Onunla birebir görüşme yapmak için Easterman’ın yattığı Fairfielts Akıl Hastanesi’ne gelir. Ama garip davranışları ve görünümüyle hemen kendini fark ettiren doktor Farquhar, onu engellemek için elinden geleni yapar. Doktoru aşmaya çalışırken bu sefer de, hastanenin paranoyak görünümlü hemşiresi Plimpton’a takılır. Olayların içine daldıkça Styler durumun hiç de göründüğü gibi olmadığını anlayacaktır.

Yer: Cevahir Salon A

Tarih: 28 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Amadeus, Seyircisiyle Buluşmaya Devam Ediyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikâyesi AMADEUS sahnede! Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliği ile tiyatroseverlerle buluşuyor. Başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri) ve Tansu Biçer (Wolfgang Amadeus Mozart)’in paylaştığı, sahne önünde 35, sahne arkasında 35 kişiden oluşan toplam 70 kişilik dev ekibiyle sezonun en çok ses getirecek prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Tarih: 28 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Ayak Bacak Takımı İzleyicilerin Karşısında

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Ayak Bacak Fabrikası, 29 Aralık’ta Koma Sahnesi’nde sizlerle. Önce… Sonra… Şimdi… Önce ülkede kıtlık olmuş, insan insanı tanımaz olmuş. Sonra ülkedeki büyük göl için için kaynamaya başlamış, bereket
sarmış tüm ülkeyi. Şimdi o göl bizler için tapınak, göldeki balıklar da kutsal yaratıklar oldular.

Yer: Koma Sahnesi

Tarih: 29 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Gorki Sahnede

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

1901 yıllı Moskova. Maksim Gorki kışı geçirmek üzere geldiği bir çatı katında çalışıyor. Lenin ile ilk tanışmasını kaleme alıyor. Ama kütüphanesinden onun evini gözetleyen Tereza ile tanışması hayatına değişik bir renk katıyor. Bir yandan Tereza’nın sevgilisi Boles’e yazmak istediği mektupla uğraşıyor. Bir yandan da Tereza’nın tacizkar konuşmalarına o büyük soğukkanlılığı ile cevap veriyor.

Yer: Oda Tiyatrosu

Tarih: 30 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Dimios Oyunu Sizlerle

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Oyun, antik çağlardan başlayıp günümüze kadar uzanan ve dünyanın bilinen en eski mesleklerinden biri olan cellatlık üzerine işleniyor. Bu işi meslek olarak edinmiş ve her çağda geçimini bununla sağlayan kahraman başından geçen olayları çarpıcı bir gerçeklik ile seyirciye aktarıyor.

Yer: Eylül Sahnesi

Tarih: 30 Aralık 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Süresi Geçen Oyunlar

Gani Müjde İle İsim-Şehir-Hayvan-Bitki

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

BKM Organizasyonu ve Maximum Kart ana sponsorluğunda şehre kahkahayı getiren İstanbul Komedi Festivali, 3 Aralık Cumartesi günü, Gani Müjde’yi İsim, Şehir, Hayvan, Bitki, Eşya, Artiz, Not isimli gösterisini BKM Mutfak Uniq’te seyirci ile buluşturmaya hazırlanıyor! Mizah ustası Gani Müjde çocukluğunda oynadığı oyunu bu kez sahneye taşıyor. Sizin ve kendisinin hayatına giren isimleri, şehirleri, hayvanları, eşyaları ve artistleri eğlenceli üslubu ile anlatıyor. Kimi zaman komik; kimi zaman hüzünlü hikayeleri ile isimler ve şehirler arasında bir yolculuk yapıyorsunuz.

Yer: BKM Mutfak Uniq

Tarih: 3 Aralık 2022, 21:00

Bilet: Biletix

Aydınlıkevler Sahnelenmeye Devam Ediyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

İstanbul Komedi Festivali, 5. Yılında tiyatro oyunlarını izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Aydınlıkevler oyunu yaşamak, zemheriye ve yokluğa direnmek ve Amerika’yla baş etmek üzerine dar gelirli ama zengin bir öykü…

Yer: Maximum UNIQ Hall

Tarih: 4 Aralık 2022, 19:00

Bilet: Biletix

Dünyaca Ünlü ‘Jekyll & Hyde’ Müzikali İzleyicilerin Karşısında

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Robert Louis Stevenson’ın klasik gerilim romanından uyarlanan dünyaca ünlü ‘Jekyll & Hyde’ müzikali, çarpıcı bir prodüksiyon ve muhteşem bir kadroyla sahnelenmeye başlıyor.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Tarih: 5 Aralık 2022, 21:00

Bilet: Passo