preloader

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

01.03.2023
Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yazı Boyutu:

Yeni sezona damgasını vuracak tiyatro oyunları izleyicilerini bekliyor. Düzenli olarak güncellediğimiz tiyatro oyunları rehberimize göz atarak ay boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde tiyatroseverler ile buluşacak oyunları keşfedin.

Sanat sezonunun açılmasıyla birlikte tiyatroya gitmek isteyen ya da açık hava tiyatrolarını doldurmak isteyen tiyatroseverler için 2023 Mart ayı içerisinde yer alan sezonun en iyi oyunlarını seçtik. İstanbul’da açık hava tiyatrolarının ve kapalı gişe devam eden o oyunlardan bir seçkiyi siz OGGUSTO okurları için hazırladık.

* Yaşanan deprem felaketi nedeniyle etkinlikler ile ilgili plan yapmadan önce mekanla iletişime geçmenizi öneririz.

Mart 2023’de Sahnede Hangi Oyunları İzleyeceğiz?

Einstein Kumpanyası, THINK House Sahnesinde Seyirciyle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Devrim Pınar Gürbüzoğlu’nun kaleme aldığı, Hasan Demirci’nin yönettiği “Einstein Kumpanyas” oyunu, 1930’lu yıllarda yaşanan ve milyonlarca insanın evlerinden ayrılmasına, yollarda hayatını kaybetmesine neden olan Mübadele Dönemi’nin sonuçlarını alaturka bir bilim-kurgu tadında seyrinize sunuyor.

Yer: THINK House

Tarih: 3 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Semaver Kumpanya, “Cimri”yi 7 Sezondur Kapalı Gişe Sahneliyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri “Cimri”de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakacak, garip rastlantılara tanık olacaksınız.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon

Tarih: 3 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

“Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” Seyirci Karşısında

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Denize karşı bir sigara yak. Tek şekerli, demli bir çay koy masaya, çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka, kapat gözlerini, gülümse, çünkü… Bütün kadınların kafası karışıktır, çünkü… Bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın, artık pek düşünmediğini, çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın, hâlâ kafan karışık olacak ama artık bunu seveceksin, sevmelisin de. Kadınsın…

Yer: Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi

Tarih: 4 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Richard Tüm Hızıyla Sürüyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Okan Bayülgen, bu yeni yüzyılın ilk çeyreğinden bakıyor Shakespeare’in Richard’ına. Modern filozofların yaklaşımlarıyla ele alarak Richard’ın gerçekliğini, Shakespeare’in Richard’ı hikâyeleştirmesini tartışmaya açıyor. Yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken hayali bir tiyatro kumpanyası Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor.

Yer: AKM Türk Telekom Opera Salonu

Tarih: 5 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Kuğu Gölü Balesi Tiyatro Oyunu Sizlerle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Klasik bir bale eseri olan “Kuğu Gölü” Thykovsky’nin besteleriyle ilk kez tiyatroya uyarlandı. Tiyatrosu daha önce yapılmamış olan eserin tiyatro oyununda bale bölümleri de yer almaktadır. Bu uyarlamada çocuklara cesaret ve doğa sevgisi, yardımlaşma, güçlü arkadaşlık duyguları aşılanırken, Kuğu Gölü bale eserinin konusuna ve Thykovsky’nin Kuğu Gölü klasik müzik eserlerine aşinalık yaratmak hedeflenmektedir.

Yer: Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

Tarih: 5 Mart 2023, 13:00 – 15:00

Bilet: Biletix

Eksik Oyunu Sahne Alıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Aksel Bonfil’in kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu “Eksik” oyununda, Levent Can, Hande Doğandemir ve Aytaç Şaşmaz birlikte rol alıyor. Yapımcılığını Begüm Ertuğrul’un, uygulayıcı yapımcılığını Omnia’nın üstlendiği oyunun dekor tasarımı Berçin Mayruk’un, ışık tasarımı Alev Topal’ın, müzikleri ise Tayfun Karatekin’in imzasını taşıyor.

Yer: Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi

Tarih: 7 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Amy Winehouse’un Hayatı Gözler Önünde

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Genç yaşta dramatik bir şekilde hayata gözlerini yuman Amy Winehouse’un son 3 günü, yakın çevresinin duyarsızlığı ve onu ölüme götüren olaylar serisi, çağdaş ve özgün bir yorumla sunuluyor. Yeni Tiyatro Ödülleri’nde Savaş Alp Başar yılın en iyi erkek oyuncusu ödülünü aldı.

Yer: Barış Manço Kültür Merkezi

Tarih: 8 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Tiyatro: Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası Müzikali

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Bir acayip kumpanyadır bu; Shakespeare’in bir yaz dönümü gecesini anlattığı şahane oyunu canlandırılıyor. Aşıklar, periler, soylular ve esnaflar… Kumpanyada insana dair her şey var. Üstelik derdini koyu bir kasvetle değil şarkıyla, dansla ve eğlenceyle anlatıyor. Shakespeare’in şiirsel dili günümüz doğallığı ile birleşince ortaya samimi bir anlatı çıkıyor.

Yer: Cevahir Salon A

Tarih: 8 – 9 – 15 – 16 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Moda Sahnesi, Yeni bir William Shakespeare Oyunu ile Seyirci Karşısına Çıkıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Daha önce Hırçın Kız olarak çevrilen ve sahnelenen The Taming Of The Shrew bu edisyonunda, Emine Ayhan tarafından Şirreti Evcilleştirmek olarak Türkçe’ye uyarlanıyor. Moda Sahnesi’nin deneyimli kadrosu tarafından sahnelenen oyun, yönetmen Kemal Aydoğan’ın rejisi ile sahneleniyor.

Yer: ENKA Oditoryumu

Tarih: 13 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

‘Paraya Hayır’ Seyirciye Keyifli Anlar Yaşatacak

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Claire ve kocası Richard’ın evine, Richard’ın annesi Rose ve yakın arkadaşı Etienne yemeğe gelmişlerdir. Richard mimardır. Emekliler için “Kazıklı Evler” projesini hazırlamıştır. Bu projeyi takip eden yakın arkadaşı Etienne, üzülerek projenin kabul görmediğini açıklar. Ancak Richard’ın da çok önemli bir haberi vardır. Bu haberi açıklar: Lotodan 162 milyon tutarında “Büyük İkramiye”yi kazanmıştır. Eşi Claire, annesi Rose ve arkadaşı Etienne sevinçten deliye dönerler. “Bu parayla neler yapılmaz ki!” Her biri kendine göre planlar yapmaya başlar. Richard susmaktadır. Paranın toplumu zehirleyici ve huzuru kaçırıcı bir şey olduğunu düşünen Richard, insanların mutluluğu parada bulacaklarını sanmalarının, tüm felaketlerin tek nedeni olduğunu ileri sürer. Ona göre hayatta tek mutluluk “sevginin varlığı”dır. “Sevgiyi yakalamak”tır. Nitekim dünyada her türlü kötülüğün ve hatta savaşların bile nedeni paradır. Sizce Richard’ın bu düşüncelerini duyan üçlümüzün tavırları ne olacak? Peki Richard bu parayı alacak mı yoksa ‘Paraya Hayır!’ mı diyecek?

Yer: Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi

Tarih: 15 Mart 2023, 20:30

Bilet: Passo

Yasemin Sakallıoğlu “Doğru Koca Nasıl Seçilir?” Oyunu ile Seyirciyle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Genç komedyen; aile bağları, kadın erkek ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini çeşitli tiplemelerinden yardım alarak esprili bir dille aktarıyor. Kendini de eleştirmeyi ihmal etmeyen Yasemin Sakallıoğlu’nun gösterisinin ismi “Doğru Koca Nasıl Seçilir?” Yasemin Sakallıoğlu’nun sürpriz sahne performansı, kendi yaşamının birbirinden komik hikayeleriyle Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi’nde ilk kez gerçekleşecek.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Tarih: 21 Mart 2023, 21:00

Bilet: Passo

Evlilikten Sahneler Tam Gaz Sürüyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

“İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?”, “Aile nedir?”, “Şefkat nedir?”, “Aşk nedir ne değildir?” sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı “Evlilikten Sahneler” seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.

Yer: Zorlu PSM – %100 Studio

Tarih: 21 Mart 2023

Bilet: Passo

Broadway’in Başyapıtlarından Küheylan

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Amadeus’un oyun yazarı Peter Shaffer’ın gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulayıp kaleme aldığı, Broadway’de 1200 kez sahnelenen Tony ödüllü başyapıtı Küheylan, Barış Erdenk rejisi ile sahnede! Başrollerini Kerem Alışık, Emir Özden, Hatice Aslan, Devrim Nas, Açelya Devrim Yılhan ve Gizem Katmer’in üstlendiği efsanevi oyun, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment ortak yapımı ile seyirciyle buluşuyor… Tutkularının esiri olup gerçekleştirdiği korkunç bir olaydan ötürü hastaneye yatırılan 17 yaşındaki Alan Strang (Emir Özden) ile onu analiz eden ve iyileştirmeye çalışan psikiyatrist Martin Dysart’ın (Kerem Alışık) hikâyesini konu alıyor.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Platinum Sahnesi

Tarih: 28 Mart 2023, 20:30

Bilet: Passo

Şener Şen, Zengin Mutfağı’ında

İstanbul Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıması. Hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları da gözlerinin önünde gelişen olaylar karşısında kayıtsız kalamayacaktır. Toplumdaki değişimden her biri kendi payına düşeni alacaktır. Vasıf Öngören’in bu olayları eğlenceli bir biçimde aktardığı oyun, tiyatro sahnesinde defalarca yorumlanmış ve beyazperdeye de uyarlanmıştır. 1978 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatroları’nda bu oyunda aşçı Lütfü Usta’yı canlandıran Şener Şen, 40 yıl aradan sonra aynı rolde ve genç bir oyuncu kadrosuyla tekrar sahnede.

Yer: Maximum UNIQ Hall

Tarih: 28 Mart 2023, 21:00

Bilet: Biletix

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları