preloader

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

16.01.2023
MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Yazı Boyutu:

Kendine has izleyici kitlesiyle dikkat çeken platform MUBİ’de izlemeniz gereken en iyi filmleri sizler için derledik.

Her ay farklı filmler sunan MUBI’de, 2023 yılında yepyeni filmler bulabilirsiniz! MUBİ’de kaçırmamanız gereken filmleri bir araya getirdik.

Leyla’nın Kardeşleri

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

75. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışıp FIPRESCI ödülü kazanan, İran sinemasının büyük yıldızı Taraneh Alidoosti’nin başrolünde yer aldığı, Saeed Roustayi imzalı “Leyla’nın Kardeşleri”, MUBI seyircisiyle buluşuyor. İran sinemasının yükselen yeteneği Saeed Roustayi’nin üçüncü filmi olan “Leyla’nın Kardeşleri”, bir ailenin İran’daki ambargoların gölgesinde yaşadığı ekonomik bunalımı ve 40 yaşındaki Leyla’nın etrafındaki çürümüş düzenle kıyasıya mücadelesini anlatıyor.

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada”, Özgürcan Uzunyaşa’nın beşinci kısa filmi olma özelliğini taşıyor. Film, sınavına gireceği okulun jürisi tarafından taciz edildikten sonra çevresindeki erkekler tarafından sürekli sorgulanırken gerçeklik algısını korumaya çalışan bir kadının gerçeküstü öyküsünü anlatıyor.

Utanç (Shame)

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Steve McQueen, başyapıt niteliğindeki ilk uzun metrajlı filmi Açlık’tan 3 yıl sonra, “Bedenin kime ait olduğu” sorusunu bu kez “Utanç” ile gündeme taşıyor. Başrolde yine Michael Fassbender’a rol veren yönetmen, bir seks bağımlısının portresini çıkarıyor. Aralarında Venedik Film Festivali’nin de bulunduğu pek çok festivalden ödüllerle dönen film, aşk ve cinsellik üzerinden karakterin yaşadığı birtakım varoluşsal sorunları, modern bir kent ve kentin bireyler üzerinde yarattığı baskı ve yalnızlık üzerinden inceliyor.

Bıçağın İki Yüzü (Both Sides of The Blade)

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

İngilizce adını Tindersticks’in film için bestelediği parçadan alan “Bıçağın İki Yüzü”, tutkulu bir aşk üçgenini konu alıyor. Büyük ustalardan Claire Denis imzalı bu aşk öyküsü, kadın, cinsellik ve arzu temalarını Juliette Binoche, Vincent Lindon ve Grégoire Colin’in dahil olduğu aşk üçgeni etrafında anlatıyor.

Ölüm Oyunu (Battle Royale)

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Ölüm Oyunu, “Sineklerin Tanrısı”nın stilize bir yorumu olarak MUBİ ekranında izleyicilerin karşısına çıkıyor. Hükümet, işsizlik ve gençlik üçgenindeki karamsarlığa ve şiddete odaklanan hikayede, bir adaya gönderilen 42 Japon gencinin hayatta kalabilmek için birbirlerini öldürmek zorunda olmaları konu ediliyor.

Alcarràs

Alcarràs, ’93 Yazı ile Türkiye’de kendine hatırı sayılır bir seyirci edinen İspanyol yönetmen Carla Simón’un kendi çocukluğunun geçtiği Alcarràs köyünde şeftali yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçi ailesinin yaşantısını konu alıyor. Solé ailesinin her şey gibi zamana yenik düşmüş geçim kaynaklarının yerini güneş panellerinin aldığı bir geleceğe doğru yavaş yavaş savrulmasını anlatıyor.

Güneş Sonrası

Ocak ayında, 2022 İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nde 16 kategoride aday gösterilen ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu dahil olmak üzere 7 ödül kazanan, Charlotte Wells tarafından yazılıp yönetilen “Güneş Sonrası MUBİ izleyicisiyle buluşuyor.

Birlikte Öleceğiz

Birbirini çok sevmekle beraber hiç kimsenin çektirmediği kadar acı çektiren bir çiftin yıllara yayılan öyküsü. Gözümün Nuru ve Dermansız gibi filmleriyle tanıdığımız Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu, derin bir aşkın filizlenişini ve soluşunu anlatırken, Türkiye’nin yıllar içinde geçirdiği dönüşümün hayatlarımız ve duygusal salınımlarımızdaki izdüşümünü resmediyor. Estetik olarak cüretkar ve yenilikçi bir tavra sahip filmin geniş oyuncu kadrosunda Su Kutlu, Özgür Emre Yıldırım, Nazlı Bulum, Süleyman Turan, Tülay Günal, Cengiz Bozkurt ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi isimler öne çıkıyor.

Duvara Karşı

Sibel ve Cahit’in hikayesi, yersiz yurtsuzluğa, aşka, geleneklere başkaldırmaya dair modern bir klasik. Fatih Akın’ın filmi her izlendiğinde farklı duygular uyandırıyor.

Plastik Rüya

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Başrollerinde Nihal Yalçın, Salih Bademci ve Tuğrul Tülek’in yer aldığı, Merve Bozcu imzalı bu çarpıcı kısa film, güzellik algısına ve estetik endüstrisine dair fantastik bir öykü kuruyor.

Nefesim Kesilene Kadar

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Bir tekstil atölyesinde çalışan Serap’ın hayallerini, çarpıp durduğu duvarları anlatan filmde Emine Emel Balcı derinlikli bir ana karakter yaratırken, Esme Madra da Serap’a başarıyla hayat veriyor.

Cennetten Çok Uzakta

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Todd Haynes’in başyapıtı, Douglas Sirk’ün All That Heaven Allows isimli klasik melodramlarını yeniden yorumlarken, Julianne Moore’un en unutulmaz performanslarından birine sahne oluyor.

Earwig

Yarattığı tekinsiz dünyalarla tanıdığımız Lucile Hadžihalilović’in son tuhaflığı, Lynch ve Cronenberg gibi ustaların mıntıkasında geziniyor, sürrealist tonlarla dans ediyor.

Martin Eden

İtalyan sinemasının çağdaş ustalarından Pietro Marcello, Jack London’ın otobiyografik romanının bu özgün yorumuyla çok konuşuldu.

Sen Dünyaya Gelmeden

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Penélope Cruz’un varlığından büyük güç alan bu dokunaklı öykü, oğluyla arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışan bir annenin portresini çizerken, savaşın açtığı yaraları da resmediyor.

Ateşli Oda

Tutkunun dilini beyazperdede en güzel aktaran yönetmenlerden Julio Medem, yolları ayrılmak üzere olan iki kadının geçirdiği tek geceyi mitolojik çağrışımlarla anlatıyor.

İsmi Güzide

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Eylem Kaftan, pek çok festivalden ödülle dönen bu hayli kişisel belgeselde, 30 yıl önce Diyarbakır’da töre cinayetinde öldürülen halasının hikayesini anlatmak için bir yolculuğa çıkıyor.

Actual People

Tarzıyla Amerikan bağımsız sinema geleneğinin önemli ismi Kevin Smith’i anımsatan Kit Zauhar, üniversiteyi bitirmek üzere olan bir kadının hayata ve aşka dair endişelerini iddiasız ama yaratıcı bir şekilde aktarıyor.

Son Etap

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Polonya sinemasının öncülerinden Wanda Jakubowska’nın imzasını taşıyan bu klasik, Auschwitz’deki toplama kamplarında cesaretiyle nam salan bir grup kadına odaklanıyor.

Hassas Kalpler ve Taçlar

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

İngiliz sinemasının unutulmaz komedi klasiklerinden biri. Alec Guinness’in sekiz ayrı karakteri canlandırdığı, sivri dilli bir burjuvazi taşlaması.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları