Gündelik Hayatın Vazgeçilmez 7 Şeyi

Gündelik Hayatın Vazgeçilmez 7 Şeyi

Gündelik hayatımızın ritüelleri haline gelenleri sıraladık, peki sizin alışkanlıklarınız nasıl?

Günün telaşına ve iş yoğunluğuna rağmen herkesin hayatında vazgeçemediği rutinler yer alır. Bu aktiviteler sizleri hem rahatlatır hem de günlük akıştayken kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olur. Gündelik hayatımızın ritüelleri haline gelenleri sıraladık.

Tadı damağınızda kalan çay ya da kahveler

Sabah kalkar kalkmaz kahve içenlerden misiniz, yoksa gün içerisinde kaç bardak çay içtiğini sayamayanlardan mı? Kendinizle baş başa kaldığınızda, ders çalışırken, iş yaparken size eşlik edecek bir arkadaş arıyorsanız, yaptığınız aktiviteyi daha keyifli hale getirmek için, kendinize, damak tadınıza uygun bir kahve hazırlayabilirsiniz. İçtiğiniz kahve sayesinde kendinizi daha zinde hissedebilir, motive olabilirsiniz. Kahve sevmeyenler ise, kendilerine sevdikleri çayları demleyebilir. Böylelikle hem yaptığınız iş kolaylaşacak hem de molalarınız daha anlamlı hale gelecek!

Her anınıza eşlik müzikler

Gün içerisindeki her aktivitemize eşlik eden, hayatımızın olmazsa olmazı; müzik dinlemek! Modumuz düşük olduğunda kendimizi iyi hissetmek için dinlediğimiz bir şarkı, bilgisayarda saatlerimizi geçirirken arka fonda çalan müzikler… Ruhun gıdası olarak tanımlanan müziğin faydaları saymakla da bitmiyor. Uzmanlar, müzik dinlerken hissettiğiniz acının azaldığını, yaşadığınız stresin üstesinden daha kolay geleceğinizi ve sözel zekânın da geliştiğini belirtiyor. 

Günlük iş rutinleri

Birçoğumuz saatlerce ekran başında kalarak işlerimizi yürütüyoruz. Kimizi yoğun mailleşmelerle günü tamamlarken kimimiz de grafik programlarıyla, illüstrasyonlarla, fotoğraflarla çalışmalarını gerçekleştiremeye çalışıyor. Bu kadar uzun süre ekrandan iş yapmak da bizim için kötü sonuçlara sebep olabiliyor. Ekranlardan yansıyan zararlı mavi ışığa maruz kalmamızla kızarıklık, kaşınma, batma gibi göz sorunları ortaya çıkıyor. Hatta yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40'ı, gençlerin ise yaklaşık yüzde 80’i ekran mesaisinin ardından göz yorgunluğu yaşıyor. Neyse ki Asus ile hayatımıza organik ışık yayan diyot anlamına gelen OLED giriyor. LED ekranlara kıyasla yüzde 70 daha az mavi ışık yansıtan teknoloji, işimize daha çok odaklanabilmemizi sağlıyor. Özellikle az önce bahsettiğimiz grafik tasarım, illüstrasyon ve fotoğrafçılık gibi yaratıcılık gerektiren işleriniz varsa Asusu OLED dizüstü bilgisayarlar, tüm bu yaratım sürecinizde sizlere en iyi ekran kalitesi ve rengini sunuyor.  Üstelik renk kalitesiyle sınıfının en iyisi. Ayrıca Asus, 2021 yılı itibarıyla en geniş OLED dizüstü bilgisayar model serisine sahip marka oluyor. Zenbook Pro Duo 15 ve ZenBook klasik modelleri, ProArt Studiobook Pro 16, Vivobook Serisi ve Expertbook serisi  OLED teknolojisine öncülük eden dizüstü bilgisayar modellerinden bazıları. Farklı müşteri kategorilerini hedefleyen Asus, Zenbook Pro Duo modeline alternatif olarak daha uygun fiyatlı modellerde de OLED ekran seçeneğini sunuyor. 

Son teknolojilerle donatılmış yeni Asus bilgisayarlarda; Vivobook Pro 14X/16X OLED ve Pro 14/15 OLED, tam da yaratıcı içerik üretmede henüz yolun başında olanlar ve oyunculara göre. Ultra taşınabilirlik ve esneklik arayanlar için Zenbook 14X OLED ve 14 Flip OLED uygun olurken, kurumsal süreçlerde üst düzeyde netlik isteyen çalışanlar için ise Expertbook B5 OLED ve B5 Flip OLED modelleri mükemmel seçenekler.Ayrıca OLED panelleriyle geliştirilen Vivobook ve Zenbook serisine ait yeni modeller, yaratıcı işlerle ilgilenenlerin ihtiyaçlarına eksiksiz cevap veren özelliklerle donatılmış durumda. Kurumsal firmalara hitap eden Business serisinin son üyeleri Expertbook B5 OLED ve Expertbook B5 Flip OLED ise, iş dünyasında verimliliği üst seviyeye taşıyacak özelliklere sahip.

Tabii tüm gün çalışmak olmaz; bazen molaya ihtiyaç duyabiliyoruz. Özellikle çocuk sahibi olup evden çalışmasını yürüten birçok insan defalarca işine ara vermek durumunda kalabiliyor. Hatta çoğumuz‘’Daha fazla ekrana bakmayayım’’ düşüncesiyle aralarda bilgisayar başından kalka da biliyor. Bu aralarda, artık hem çocuğunuz için hem de kendiniz için hiç çekinmeden birlikte ekran başında geçirebilmeniz mümkün. Çünkü Asus OLED ekran daha düşük mavi ışık seviyesiyle çocuklarınızın gözlerine de zarar vermiyor. Yani, artık çocuğunuzla izleyebileceğini çizgi filmlerle iş molalarınız çok daha keyifli bir hale gelecek. 

Tempolu bir günün sonunda işlerinizi bir kenara bırakıp kendinizi ödüllendirmek için film keyfi yapmaya ne dersiniz? Bu film keyfinizi Asus’un OLED ekranlı düzüstü bilgisayarları eşsiz bir deneyime dönüştürüyor. O zaman film saatlerinizi TV ekranından Asus OLED dizüstü bilgisayarlarına taşımak için hazır olun. Özellikle gerçeğe yakın inanılmaz renkler sunan Zenbook 13 OLED UX325 dizüstü bilgisayar, renkleri gerçek hayattan mükemmel doğrulukla yeniden üretiyor. Sahip olduğu sinema sınıfı% 100 DCI-P3 renk gamı da tüm ayrıntıları gözler önüne sermekte. 

Geleneksel LCD ekranlarda  ayrıntı ve renk kalitesi genellikle parlaklık azaldıkça büyük ölçüde azalır. Ancak Asus OLED ekranlı bilgisayarlarda daha düşük parlaklıkta, yüksek kontrastları ve düşük parlaklıkta geniş renk gamını koruyabilmeleri nedeniyle, harika ayrıntılar gösterir. Tüm bu özellikleriyle Asus sizlere kusursuz bir film izleme deneyimi sunuyor. Zenbook 13 OLED UX325, LCD’lere kıyasla 50 kat daha hızlı olan ekranı sayesinde filmler bulanıklaşmaz. Üstelik izlediğiniz film tempolu ve aksiyon doluysa çok daha akıcı ve sürükleyici bir hal alıyor. Bu kadar ekran kalitesi ve renklerden bahsetmişken Zenbook 13 OLED UX325 Üstün OLED ekranının PANTONE onaylı olduğunu da atlamamak gerekir.

 

Bedeni canlandıran egzersizler

Düzenli spor yapmak, iyi bir yaşam tarzının temeli için çok önemlidir. Bağışıklık sistemiminizi güçlendirmek, fiziksel ve psikolojik sağlığınızı korumak ve zinde kalabilmek için gün içerisinde hareket etmeli, spora zaman ayırmalısınız. Biliyoruz ki, düzenli spor yapma alışkanlığını kazanmak çok kolay değildir. Disiplinli olup, kendinizi motive edebilirseniz zaman geçtikçe sporsuz bir gün geçirmek istemeyeceksiniz, salgılanan serotonin hormonunun bağımlısı olacaksınız!

Ruhunuzu doyuran kitaplar

“Bir kitap okudum ve hayatım tümüyle değişti” cümlesi kitap okuyanlar için hiç yabancı değildir. Okuduğunuz kitaptaki karakterlerin hisleriyle bütünleşmek, okurken bitmesini istemediğiniz her kitap hayatınıza dokunur. Küçük yaşlardan itibaren kitap okumanın faydalarını öğreniyorsunuz. Kitaplar sayesinde hafızanızı ve hayal gücünüzü geliştirebilir, konsantrasyonunuzu da arttırabilirsiniz. Gün içinde kendinize zaman ayırdığınızda ya da gece uyumadan önce, kitap okumayı, günlük ritüellerinize halen eklemediyseniz, mutlaka kendinize bir kitap alıp, ilk adımı atmalısınız!

Kendinize ayırdığınız zaman

Günün stresi ve yoğunluğuyla unuttuğumuz fakat gündelik hayatınızda yapmanız gereken en önemli şey, kendinize zaman ayırmak. Bazen bir hobi edinmek, meditasyon yapmak, kişisel bakıma özen göstermek, kitap okumak; en doğru şekilde size kendinizi değerli hissettirecek, tek başına kaldığınızda da mutlu olabileceğiniz aktiviteler bulmak. Bu şekilde hem kendi psikolojiniz güçlenecek hem de başka insanlarla olan ilişkileriniz de olumlu yönde gelişecektir. Çok meşgul olduğunuzu ve kendinize zaman ayıramadığınızı düşünüyorsanız, önceliklerinizi tekrardan gözden geçirmelisiniz.

 

Gün sonunda bakılan mailler

Özellikle pandemi döneminden sonra herkesin gündelik hayatındaki mail alışverişi bir hayli arttı. Online olarak çalışanlar, mail yoluyla iş ilişkilerini yönetenler hem telefona hem de bilgisayara bağımlı hale geldi. Gün içerisinde maillerle her ne kadar ilgilenseniz de, gece yatmadan önce mail kontrolü yapmanız da gündelik hayatınızın vazgeçilmezi oldu. Maillerinizi kontrol ettikten sonra telefonunuzu ve bilgisayarınızı uyuduğunuz yerden uzaklaştırmalı, radyasyon ve ışığın yarattığı olumsuz etkilere maruz kalmamalısınız.

Bu içerik Asus sponsorluğunda hazırlanmıştır.

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.