preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

11.10.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Yazı Boyutu:

14 – 21 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Kral Lear

Hem aktör hem çevirmen kimliğiyle yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer, bu kez Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” kahramanı Kral Lear’a bürünüyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine çok katmanlı bir klasik olan tiyatro oyunun yönetmeni ise Muharrem Özcan.

Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç odakları arasında dönen bu trajedi, oyunun özündeki grotesk etkiler eşliğinde yorumlanıyor.

Geçtiğimiz sezon da oldukça beğenilen, birçok sahnede biletleri günler öncesinden tükenen oyun Zorlu PSM, Turkcell Sahnesi’nde.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 14 Ekim 2019, Pazartesi

Saat: 20.30 – 23.30

Yer: Zorlu PSM, Turkcell Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

Hindi Zahra ile Yeniden

Türkiye’deki her konserinde ayrı bir heyecanla karşılanan Fas asıllı Fransız müzisyen Hindi Zahra, 17 Ekim’de %100 Studio’da!

Cheikha Rimitti ve Ali Farka Touré gibi isimlerden ilhamı alan Fas asıllı Fransız müzisyen Hindi Zahra, güçlü vokaliyle Portishead’in vokalisti Beth Gibbons, Manu Chao, Billie Holliday ve Patti Smith gibi isimleri anımsatıyor. Müziğe 18 yaşında Paris’te başlayan Zahra, ilk albümü Handmade’i 2009 yılında Amerikalı plak şirketi Blue Note Records etiketiyle yayınladı. Çıkış albümüyle En İyi Albüm dalında Prix Constantin sahibi oldu.

Şarkıcı ve söz yazarı ekolünün özgün isimlerinden Zahra, “Any Story”, “Un jour” ve “The Blues” gibi kısa sürede ünü dünyayı saran parçalarının bulunduğu ikinci albümü Homeland’i 2015 yılında yayınladı. Tala Hadid ve Fatih Akın gibi yönetmenlerin filmlerine yaptığı orijinal besteler ile ününe ün katan alan Zahra, halk müziğine gömdüğü narin soul tınılarıyla 17 Ekim’de %100 Studio’da!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 17 Ekim 2019, Perşembe

Saat: 21.30 – 00.30

Yer: Zorlu PSM, %100 Studio

Rezervasyon / Bilet: biletix

Tuluyhan Uğurlu St. Antuan’da!

Tarihi mekanlarda verdiği konserlerde her zaman fark yaratan Tuluyhan Uğurlu’nun piyanosu, bu kez İstanbul’un en büyük kilisesi St. Antuan’a taşınıyor. 18 Ekim saat 21.00’da Beyoğlu’nun kalabalığından sıyrılıp tarihi mekânın mistik dünyasına adım atıyoruz… Beyoğlu’na her çıktığınızda önünden geçtiğiniz bu farklı binada bu kez Tuluyhan Uğurlu’nun müziği yankılanıyor.

Tarihi 1200 yıllarına kadar uzanan, bugün gördüğümüz yapısıyla 1912 yılından beri İstanbul’un en büyük kilisesi unvanını taşıyan mekânda Tuluyhan Uğurlu yine kendi bestelerinden oluşan yepyeni bir repertuarla karşınızda… Yeni sezonunun İstanbul’daki ilk konserinde Tuluyhan’ın yüreklere işleyen müziğiyle buluşmak için bu konseri kaçırmayın.
İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019
Tarih: 18 Ekim 2019, Cuma

Yer: St. Antuan Kilisesi – Beyoğlu

Saat: 21.00

Rezervasyon / Bilet: biletix

{772493}

Alfa Mist 29. Akbank Caz Festivali’nde

Geçtiğimiz haftalarda Salon İKSV’de çalan Laura Misch ile de geçtiğimiz sene turlayan Alfa Mist, Londra’nın caz dünyasını İstanbul’a taşıyan bir diğer isim oluyor.

Melankolik caz melodilerini alternatif hip-hop ve soul öğeleriyle harmanlayan, Londra çıkışlı piyanist, besteci, multi-enstrümentalist, rap sanatçısı ve yapımcı Alfa Mist, övgü toplayan ilk albümü Antiphon’un ardından yeni stüdyo albümü Structuralism’i bu yıl içinde yayımladı. Herhangi bir müzik eğitimi almadan kendi kendini yetiştiren ve bugün Londra’nın renkli caz sahnesinin önde gelen figürlerinden biri olan müzisyen; Tom Misch, Jordan Rakei, Barney Artist, Mansur Brown ve Yussef Dayes gibi ilham verici sanatçılarla yaptığı başarılı iş birlikleri ile de tanınıyor.

Alfa Mist’in aynı anda hem canlı hem meditatif olabilen janrlar ötesi bestelerinde; melankolik saksafon tınıları, coşkulu hip hop unsurları ile kusursuzca bütünleşiyor. Yeni nesil cazın bu yükselen yeteneğini Akbank Caz Festivali sahnesinde izlemeye davetlisiniz.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 18 Ekim 2019, Cuma

Saat: 21.30 – 23.00

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

Fazıl Say Aya İrini’de

Turkcell Platinum Istanbul Night Flight konserler serisi Topkapı Sarayı’nın 1. avlusunda bulunan, Türkiye’nin ilk müzesi olarak bilinen ve ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden olmakla birlikte hali hazırda anıt müzesi olarak formunu korumaya devam eden Aya İrini’de Fazıl Say’ı izlemek mi? Bizi muhteşem bir deneyimin beklediğine hiç şüphemiz yok.

Dünyaca ünlü, ülkemizin de dalında gurur kaynağı olan sanatçı Fazıl Say, kariyerinin en özel performanslarından birini sergilemek üzere Aya İrini’nin büyüleyici atmosferinde dinleyicilerini bekliyor.

Sınırlı sayıda dinleyiciye ev sahipliği yapacak bu çok özel mekânda konser deneyimini kaçırmadan yerinizi ayırtın.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 19 Ekim 2019, Cumartesi

Saat: 20.30 – 23.00

Yer: Aya İrini

Rezervason / Bilet: biletix

Easy Rider

Time Magazine’in “döneminin en önemli on filminden biri” addettiği bu alışılmamış klasiğin başrollerinde Peter Fonda, Dennis Hopper ve Oscar ödüllü Jack Nicholson (En İyi Erkek Oyuncu, Guguk Kuşu, 1975) yer alıyor. Uyuşturucu, seks ve masabaşı siyasetçiliğini cazip bir biçimde bir araya getiren bu film, 60’lı yılların karşı kültürünü tüm çıplaklığı ve gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Jack Nicholson’ın canlandırdığı alkolik avukat, uyuşturucu satıp motosikletleriyle gezerek “Amerikan Rüyası”nın peşinde koşan ikiliye (Fonda ve Hopper) katılır. California’dan New Orleans’a doğru çıktıkları yolda, kafaları güzel bir şekilde hayatın anlamını ararlarken Amerika’nın iniş ve çıkışlarını da deneyimlerler…

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 20 Ekim 2019, Pazar

Saat: 19.30 – 21.30

Yer: Kundura Sineması

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771861}

Kalben Gerçek Adınız Mı? (Akustik band)

Kendine has tarzı ve şarkıları ile çok sevilen Kalben, 21 Ekim akşamı Zorlu PSM’de geçtiğimiz sezon kapılarını açan Touché’de, seyircilerinin soruları ile şekillenecek, muhabbet ve müzik ile dolu unutulmayacak bir buluşmaya ev sahipliği yapacak.

Asıl adı Kalben Sağdıç olan fakat dikkat çekici, bir o kadar da anlamlı ismi ile çıkış yapan Kalben; 1986 yılında İskenderun’da dünyaya gelmiştir. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden burslu olarak mezun olan Kalben, aynı üniversitede Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını da tamamlamıştır.

Müzik ile tanışıklığı henüz 8 yaşında başlayan Kalben, ilk olarak annesinin hediyesi olan klavye ile müzikle ilgilenmeye başlamış ardından 14 yaşında da ilk gitarını eline almıştır.

Kalben İstanbul’da birçok mekanda sahne almış, Caz festivallerinde sahneye çıkmış ve konserler vermiştir. Kendine has bir hayran kitlesi kazanan ve müzik kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Kalben akustik sahne performansıyla Touche’ye çok yakışacak!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 21 Ekim 2019, Pazartesi

Saat: 21.00 – 00.00

Yer: Zorlu PSM – Touche

Rezervasyon / Bilet: biletix

Doğu Demirkol Komedi Festivali’nde

Doğu Demirkol, İstanbul Komedi Festivali kapsamında 21 Ekim’de Beşiktaş Kültür Merkezi’nde yeni şovuyla komedi severlerle buluşacak. 100’ün üzerinde stand up gösterisini kapalı gişe oynayan komedyen, ‘Ahlat Ağacı’ ve ‘Ölümlü Dünya’ filmlerindeki başarılı performansı; Güldür Güldür Show’daki stand up gösterisiyle ülkenin mizah gündemine oturmayı başardı.

İstanbul, New York ve dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleştirdiği tek kişilik gösterisinde kendi yaşamından ve bu topraklarda güldürü niteliği taşıyan her olaydan beslenen Doğu Demirkol seyircisi ile buluşmaya hazırlanıyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 21 Ekim 2019, Pazartesi

Yer: Beşiktaş Kültür Merkezi

Rezervasyon / Bilet: biletix

Yolunuz Eskişehir’e Düşerse…

OMMx Art’da Yoga Günleri

Açıldığı günden bu yana sanat gündemini Eskişehir’e de ustalıkla taşıyan OMMx Müzesi, sanat etkinliklerinin yanı sıra bedensel ve zihinsel aktivitelere de kapılarını açtı. Seda Tekin Zeren ile Başlangıç Seviyesi Yoga Dersleri 16 – 23 ve 30 Ekim’de OMMx Art’ta sizleri bekliyor olacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 16 – 23 – 30 Ekim, 2019

Saat: 14.00 – 15.15

Yer: OMMx Art

Bilet/Rezervasyon: Ücretsiz Etkinlik

Yolunuz Antalya’ya Düşerse…

Gözbebeğimiz Mezenin Festivali

Yoğun ilgi gören ilk iki senenin ardından Uluslararası Meze Festivali’nin üçüncüsü; bu yıl 18-19 Ekim tarihlerinde yine evi Antalya Akra Hotels’de başlıyor. Türkiye’nin en geniş kapsamlı meze festivali olarak yola çıkan etkinlikte İzmir-Urla’dan Hatay’a kadar uzanan geniş bir yelpazenin saygın işletmelerine ait lezzetleri tatma ve tanıma imkânı var. Yurtiçinde öne çıkan birçok ismin yanı sıra yurtdışından da işletmeler misafir ediliyor. Tadına doyamadığımız mezelerin, meze kültürünün bol bol konuşulup anlatılacağı festival, gençleri de unutmamış. Akdeniz Üniversitesi öğrencileri için kurulan bir stant da alanda hazır bulunuyor. 19 Ekim Cumartesi günü saat 16.00’da Akra Urban Social Lounge’da gerçekleştirilecek Akra Talks’un konuğu ise gurme – yazar Mehmet Yaşin. Gazeteci Mehmet Yalçın’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek bu keyifli sohbette “Meze Tarihi” teması ele alınacak.

Tarih: 18 – 19 Ekim 2019

Saat: 19:00

Yer: Akra Hotel

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Yolunuz Bursa’ya Düşerse…

Anlatılan Senin Hikayendir

Bir insanı tanımak demek, onun hikayesini bilmek demektir.” Gülerken ağladığımız, ağlarken güldüğümüz bir oyun bu.

Gürül gürül, usul usul akan ırmak, bir bardak çay sıcaklığı, bir dost meclisinin anason kokulu coşkusu var bu oyunda. Hayal desek, değil, gerçek desek, değil. Şarkılar, türküler, insan, kuş, ağaç, kitap, dağ, taş koyun koyuna bu oyunda. Ege Denizi’nin sakin, hülyalı, bilge maviliğinde koca yürekli bir destan bu oyun. Memet Dayı, Adriana, Stafili İbrahim, Fenerci Ahmet, Denizci Barış, Niko…Tanıyorsunuz onları. Evet, her birimizin hikayesi farklı, her birimiz başka iklimlerin çocuklarıyız, her birimiz başka hayatlar yaşıyoruz, doğru. Ama içimizdeki ses diyor ki, biz birbirimizin yabancısı değiliz. Bize insanlığımızı unutturmak isteyenlere inat, güler yüzlü ve umutlu bir başkaldırı bu oyun.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 20 Ekim 2019, Pazar

Saat: 18.00 – 19.30

Yer: Bursa Nilüfer Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

Biletinizi Şimdiden Alın!

İş Sanat Yeni Sezona Merhaba Dedi!

İş Sanat, yeni konser sezonunda çeşitli etkinliklerle sizlerle buluşuyor.

İş Sanat’ın yeni konser sezonu 14 Kasım akşamı Thomas Rösner yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve keman sanatçısı Demirhan Gökbudak konseri ile başlayacak. Klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk oyunlarına uzanan pek çok etkinliğin yer aldığı program yedi ay boyunca devam edecek.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 14 Kasım 2019, Perşembe

Saat: 20.30

Yer: İş Sanat

Bilet/ Rezervasyon: biletix

Sound Ports Istanbul 2019

Sound Ports İstanbul 2019 Festivali, 8-9-10 Kasım’da Kadıköy’de!

2016 yılından bu yana bağımsız müzik seçkisiyle küresel sesleri, müzikal sınır geçişlerini ve yaratıcı düşünceyi şehrin festivali olarak kutlayan Sound Ports İstanbul, 8-9-10 Kasım’da Kadıköy’de! 4. yılında “Kendine Has”ın desteğiyle Kadıköy’de çeşitli mekanlara yayılacak olan festival, “Kozmik Birliktelik” temasıyla gerçekleşecek.

Sound Ports İstanbul 2019, Kadıköy’ün çeşitli mekanlarına yayılarak 8,9,10 Kasım’da sıra dışı ses ve deneyimleri katılımcılarıyla buluşturacak. Bu sene “Kozmik Birliktelik” yaratmak üzere yola koyulan festival, müzik aracılığıyla kültürel çeşitliliğe vurgu yapacak. Yerli ve yabancı birçok müzisyen ve DJ ile çeşitliliğe kapı aralayan festivalin 2019 programı; müzik ve kültür üzerine derinleşmeyi müzikal deneyimlerin yanı sıra gerçekleşecek panel, A/V performans ve workshop’larla sağlayacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 14 - 21 Ekim 2019

Tarih: 8 – 9 – 10 Kasım 2019

Yer: Kadıköy

Rezervasyon / Bilet: biletix / facebook

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları