preloader

İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019

07.05.2019
İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019

Yazı Boyutu:

7 – 14 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul’da öne çıkan etkinlikleri inceleyin.

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Zorlu PSM Caz Festivali

Zorlu PSM

25 Nisan – 1 Haziran

Festival, 5. yılında birbirinden değerli müzisyenleri ağırlamaya devam ediyor. 25 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında tam 5 haftaya yayılan festivalin programına gelin yakından bakalım. Kariyerleriyle göz kamaştıran birçok usta müzisyen ile ilham veren genç yetenekleri bir araya getiren PSM Caz Festivali, açılışını 25 Nisan’da gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri kabul edilen John McLaughlin’in The 4th Dimension grubuyla verdiği muhteşem konserle açtı. Şimdiden müzik dünyasının efsaneleri arasındaki yerini alan Enrico Macias, büyülü sesiyle Madeleine Peyroux, büyük bir ilgiyle takip edilen trip-hop’ın sıra dışı grubu Morcheeba, dünyanın gelmiş geçmiş en özgün vokal virtüözlerinden Bobby McFerrin gibi dikkat çeken isimle festivalin ilk haftasında caz severlerle buluştu.

İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019Cazın Farklı İsimleri Studio’da

PSM Caz Festivali’nin basın toplantısında genel müdür Murat Abbas’ın “yurt dışındaki önemli festivallerde olduğu gibi biz de caz müziğin dışına çıkıp, farklı türleri de bir araya getirdiğimiz bir festival yaratmaya çalıştık” sözünü doğrulayan isimler de festivalin ağır topları kadar ilgi çekiyor. Davulda kendi neslinin en iyisi olarak tanımlanan Mark Guiliana Beat Music, tüm dünyada büyük beğeni toplayan proje İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, modern cazın parlak yüzü Portico Quartet, deneysel elektronik müziğin Almanya merkezli gözdesi Chistian Löffler, modern hip hop’ın zirvedeki vokali Akua Naru, retro soul estetiğini çağa uyarlayan Ephemerals, caz ve hip hop’ı en özgün şekilde harmanlayan Kamaal Williams, swing ile heavy metal enerjisini birleştiren Diablo Swing Orchestra Studio sahnesinde benzersiz izler bırakacağa benziyor.

Unutulmayacak konserlerin yanı sıra konsept partilere, alanının öncü isimlerinin katılımıyla gerçekleşecek panellere, sanata ve caza farklı alanlarda dokunan atölyelere ev sahipliği yapacak festivalin geniş programını merak edenleri şöyle alalım.

{772042}

Korhan Futacı Babylon’da

Babylon

11 Mayıs Cumartesi, 22.30

Karanlık tınıları, sert ve enerjik performasıyla dikkat çeken söz yazarı, besteci ve saksafoncu Korhan Futacı; 11 Mayıs akşamı Babylon’da konser verecek.

İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019Tamburada’nın “Fantastik” albümündeki besteleri, söz yazımı, besteleri ve saksafon performansıyla ismini duyuran Korhan Futacı; özellikle parçası olduğu dörtlü DANdadaDAN’ın “Sen Bana Birini Android” albümüyle dinleyici kitlesini genişletti. Tüm sözlerin ve bestelerin kendine ait olduğu ilk albümü “Kara Orkestra”yı 2010 senesinde dinleyicisiyle paylaşan müzisyen İstanbul’un kaosu ve deliliğin hikayesini müziğine yansıtmayı başararak, ikinci albümü “Pavurya”yı 2012’de yayımladı. 2008’den bu yana içinde yer alarak serbest caz ve doğaçlama çalışmalarını sürdürdüğü grubu Konstrukt ile Peter Brötzmann, Joe McPhee, Akira Sakata, Evan Parker, Marshall Allen, Thurston Moore, Keiji Haino, William Parker, Okay Temiz gibi birçok önemli müzisyenle aynı sahneyi paylaşan sanatçıyı Babylon sahnesinde izlemek büyük keyif olacak.

BİFO’dan Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri

İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

16 Mayıs Perşembe, 20.00

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) sezonu, sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel’le birlikteliğinin 10. yılı şerefine vereceği özel bir konserle kapatacak. 16 Mayıs Perşembe akşamı İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te gerçekleşecek konserin solisti Nemanja Radulović olurken, Carlito Dalceggio ise sahnede eşzamanlı performans sergileyecek.

İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019Sezonun bu kapanış konserinin solisti, BİFO ile 2017’nin sonunda Deutsche Grammophon etiketi ile çıkan albümünün de solisti olan Nemanja Radulović olacak. Japonya ve Kore turnelerinin ve İngiltere’de vereceği bir dizi konserin ardından BİFO ile yeniden buluşacak Radulović’e bu konserde Carlito Dalceggio da eşzamanlı performans sergileyecek. Carlito Dalceggio; resim, heykel, film ve enstalasyon çalışmalarını başta Paris olmak üzere İstanbul ve New Mexico’da hayata geçirmiş ve bir çağdaş sanat sirki olan Circo de Yakuza’nın da kurucusu. 16 Mayıs Perşembe akşamı 20.00’de başlayacak konser öncesinde, 19.00-19.40 saatleri arasında ise İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’in Dolmabahçe Salonu’nda, gazeteci ve klasik müzik yazarı Serhan Bali ile konser üzerine bir söyleşi yapılacak.

Mammal Hands ile Yeniden Buluşuyoruz

Salon İKSV
8,9 Mayıs 21:30

Piyanoda Nick Smart, davul ve tablada Jesse Barrett, saksafonda Jordan Smart’tan oluşan İngiliz caz, folk, ambient ve elektronika grubu Mammal Hands yeniden İstanbul’da.

İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019Önceleri bir elektronika ikilisi olarak çalan kardeşler Nick ve Jordan’a Jesse’nin eklenmesiyle 2012 Nisan’ında kuruldular. Jesse’nin başta tabla ustası Sirishkumar Manji olmak üzere şaman geleneğinden ödünç aldığı ritmik ve melodik altyapılarla hipnotik tesiri arttırdılar, caz harmonileri ve güncel klasik müzikle boyut değiştiren bir John Coltrane etkisi yarattılar. İlk albümleri ‘Animalia’yı 2014’te, ikinci albümleri ‘Floa’yı 2016’da piyasaya sürdüler. Hayranları arasında vizyoner elektronik müzik prodüktörü Bonobo, dünyaca ünlü müzik gurusu/DJ Gilles Peterson ve İngiliz müzisyen Jamie Cullum var. Londra King’s Palace’taki konserlerinden Haldern Pop Festivali, ELBJAZZ ve Montreal Caz Festivali’ndeki dudak uçuklatan performanslarına, caz müziğin ses coğrafyasına bomba gibi düştüler. La Cigale ve Roundhouse gibi prestijli mekânlarda ayakta alkışlandılar, birdiğer eski Salon misafiri GoGo Penguin’le beraber turneye çıktılar. Sufi ve şaman geleneğinden Afro-trans’a, İrlanda ve Doğu Avrupa halk müziklerinden Philip Glass’a uzanan eklektik tarzlarıyla bir nevi dünya müziğini kucakladılar. Şimdilik son albümleri ‘Shadow Works’ü 2017 yılında yayımladılar. 2018’i üç şarkılık kısa çalar ‘Becoming’le boş geçmediler. 2016 ve 2017’deki bütün biletleri tükenen iki konserin ardından, aradan geçen iki yılın özlemini gidermek için 8 ve 9 Mayıs’ta iki gün üst üste Salon’dalar.

{772036}

KUL

Toy İstanbul
11 Mayıs Cumartesi, 21.30

Geçtiğimiz sezondan bu yana büyük ilgiyle karşılaşan Seray Şahiner’in Orhan Kemal Roman Ödülü sahibi “Kul” oyunu Toy İstanbul’da seyircisiyle yeniden buluşuyor.

İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019“Seray Şahiner’in son romanı Kul’dan uyarlanan oyun sayfalardan çıkarmışçasına canlı bir karakterle tanıştırıyor bizi… Bu karakterle birlikte İstanbul’u bir umut haritası eşliğinde yeniden keşfediyoruz. Arnavut kaldırımlarından havalanıp, cemevlerine, camilere, kiliselere varan; dilek ağaçlarına bağlanmış çaputlarla rüzgara salınmış umutlar…İnsan eliyle kurulmuş çelişkilerin ancak Tanrı eliyle değişebileceğine inananlar, dayanacak kimsesi olmayınca ayakta duramayanlar, dünyaya gölgesinden başka kök salamayanlar, ölülerden başka can yoldaşı bulamayanlar konuşuyor Kul’da. Görülmeden yaşayan bir insanın, gördüklerinden bir yaşam kurma özlemi…”

MUT
Akbank Sanat

8 Mayıs Çarşamba, 20.30

Koreograf ve çağdaş dans sanatçısı Bengi Sevim Yörük “Mutluluğun algoritması tasarlanabilir mi? Sorusundan hareketle mutluluk üzerine, güncel felsefeye karşı bir yanıt arayışında… MUT, Goethe’nin “Mutluluk üzüntülerin, sorunların üstesinden gelmektir. Asıl kabus, ardı arkası kesilmeyen güneşli günlerdir” sözüyle fizikçi David Bohm’un “saklı düzen teorisi”nden ilham alıyor. Evrenin ve gözümüze düzensiz görünen her şeyin kendi içinde matematiksel bir düzeni olduğundan hareketle, mutluluğa ulaşmak için matematiksel bir yol tasarlamanın mümkün olup olmadığını sorguluyor.

İstanbul Etkinlik Rehberi 7 - 14 Mayıs 2019
Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları