preloader

Cappadox 2018 'Sessizlik' Temasıyla Başlıyor

11.04.2018
Cappadox 2018 'Sessizlik' Temasıyla Başlıyor

Yazı Boyutu:

4. edisyonu 14-19 Haziran tarihleri arasında ‘Sessizlik’ teması ile gerçekleşecek olan Cappadox 2018, Kapadokya’nın büyülü atmosferini müzikle, çağdaş sanatla, gastronomiyle, açık hava etkinlikleriyle ve atölyelerle buluşturuyor. Bu yılki etkinliğe katılmak isteyenler için önerilerini Pozitif’in Strateji ve Kültür Ofisi Şefi Alara Orhon’a sorduk.

Cappadox 2018 'Sessizlik' Temasıyla Başlıyor

“Başından beri içinde olmama ve programı, tüm iç yüzünü de biliyor olmama rağmen Cappadox her zaman beni bile şaşırtmayı, hayret ettirmeyi başarıyor. Orada olana dek, katılımcılar da deneyimin içine girdiği ana kadar bilemiyoruz. Cappadox kesinlikle sadece seyirci kalmayı sevmeyenler için, bir yandan herkese kafasına göre ayrı yol çizme özgürlüğü de veriyor. Bu dengeyi seviyorum. Zaman hepimizin en büyük lüksü. Onu en iyi şekilde, anlamlı izler bırakacak şekilde değerlendirmek için bolca fırsat var.”

Müzik Programı

“Elbette Mulatu Astatke (kendisini daha evvel izleyenler de tekrar izlemeli çünkü Cappadox’ta her şey bambaşka oluyor), keşfetmeyenler için Flamingods, The Dwarfs of East Agouza, Dijf Sanders (Cappadox ruhu sese dönüşse kendisi iyi bir temsil olabilir, hem biraz jazz, biraz psychedelic, biraz elektronik), Christian Löffler Quartet, Chihei Hatekayama bazıları… BabaZula’yı yıllardır severek dinliyoruz ama onlar da eminim bambaşka bir boyut katacaklar Cappadox’a özel performanslarında.”

Cappadox 2018 'Sessizlik' Temasıyla Başlıyor

Cappadox’un bu yılki müzik programında Mulatu Astatke, Duman, Kalben, Tsu!, Nicola Cruz, Christian Löffler (Live), ALA.NI, BaBa ZuLa, Birsen Tezer, Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol, Islandman, Flamingods, Feathered Sun, Fontän, Ahmet Aslan, Gigi Masin, Dwarfs of East Agouza, Populous, Chihei Hatakeyama, Dijf Sanders, Cero 39, Yazz Ahmed ve daha fazlası yer alacak. Müzisyenler, Cappadox’a özel tasarlanan sahnelerde doğayla iç içe özgün konserler verecek.

Çağdaş Sanat Programı

“Çağdaş sanat programı içerisinde özellikle daha önce de Cappadox’a katılan Chapuisat Kardeşler “Sessizlik” temasıyla neler geliştiriyor merak ediyorum, Aydan Murtezaoğlu ve Bülent Şangar, Hale Tenger, İnci Eviner, RAAAF, Susan Phillipsz’in işlerini de. Fakat tümünü bağlam ve ortama göre yaşamak gerekiyor, bunun en iyi yolu da küratörün anlatımıyla özel Gezgin paketi turuna katılmak.”

Cappadox 2018 'Sessizlik' Temasıyla Başlıyor

Bu sene Cappadox çağdaş sanat programında 15 uluslararası sanatçının tema ve mekana özel projeleri yer alıyor. Ayrıca, Ortahisar’ın eski fotoğraflarından oluşan bir sergi de Ortahisar meydanında gösterilecek.

{88249}

Gastronomi Programı

“Hem gece kuşu olduğum için, hem de yeni deneyimler olduklarından Gece Seyri’ni ve Gece Atıştırması’nı iple çekiyorum. Doğada Açık Ateşte Pişirme’ye geçen sene katılamamıştım, bu sene Mustafa yerel malzeme ve doğanın sunduklarıyla neler hazırlayacak merak içindeyim.”

Cappadox 2018 'Sessizlik' Temasıyla Başlıyor

Doğada Açık Ateşte Pişirme ile katılımcılar tüm gece boyunca islenmiş etler, toprağın altında 6-8 saat pişmiş sebzeler, fırının tavında pişen yemekler ve ateşin farklı uygulamalarla yiyeceklere lezzet kattığı zengin bir menü deneyimleyecek. Kapadokya’nın karakteristik üzümlerinin Türkiye’nin peynirleriyle uyumunu ortaya koyan Gurme Tadım ise Levon Bağış ile yemek kültürü araştırmacısı, yazarı Nilhan Aras’ın anlatımıyla yapılacak. Ayrıca geçen senelerde de gerçekleşen Piknik ve bu sene ilk defa gerçekleşecek Gece Atıştırması da gastronomi programında yer alacak.

Açık Hava Programları

“Son olarak, şimdiye dek yoga matından kaçmış, sıkılırım bükülürüm diye düşünmüş birileri varsa, denemek için harika bir başlangıç yeri; hiperaktiflere de, sakinlere de uygun dersler var. Baktınız olmadı en azından muhteşem bir hikayeniz olur.”

Cappadox 2018 'Sessizlik' Temasıyla Başlıyor

Cappadox’ta bu yıl da sessiz yürüyüşler, vadi yürüyüşleri, vadi koşuları, zorluk seviyelerine göre farklı kategorilerde bisiklet turları, yoga ve meditasyon etkinlikleri ile dolu bir açık hava programı var. Katılımcılar açık hava etkinlikleriyle günün farklı zamanlarında coğrafyanın zorlu koşulları ve büyüleyici atmosferine şahit olacak.

{88331}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları