preloader

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

28.02.2020
Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Yazı Boyutu:

Mart 2020 Ankara Etkinlik Takviminiz hazır! Ankara’da Mart ayında gerçekleştirilecek sergiler, konserler ve kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atarak hemen biletinizi alın!

Ankara Mart 2020’de tiyatrolardan sanat sergilerine, operadan konserlere birçok alanda yepyeni etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayan konserler, biletleri çıktığı hafta tükenen tiyatro oyunları, mutlaka ziyaret etmeniz gereken sergiler ve birbirinden keyifli festival ve gösteriler, her ay Ankara etkinlik takviminde yer alıyor. Sizler de Mart ayında “Ne yapsak?” diye düşünüyorsanız Ankara’da gerçekleştirilecek etkinlikleri inceleyin ve hemen biletinizi alın!

Bir Delinin Hatıra Defteri

Ünlü Rus edebiyatçı Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden bir olan Bir Delinin Hatıra Defteri, 1965 yılında ilk kez Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelenmesinin ardından bir kez daha tiyatroseverlerle buluşuyor. Bu kez usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu tarafından sahneye koyulan oyun, 55 yıl aradan sonra hala izleyicileri güldürürken hüzünlendirmeye devam ediyor. Bir delinin değil, adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın hatıra defteri olarak özetlenen tek kişilik oyun, aşık olduğu kız tarafından reddedilen 42 yaşındaki devlet memuru Aksentin İvaneviç Poprişçev’in bunalımını ve delirme sürecini konu alıyor. Yönetmenliği Cem Emüler tarafından üstlenilen Bir Delinin Hatıra Defteri, 5 yıl önce Ankara Tatbikat Sahnesi’nde ilk kez seyirciyle buluştuğundan beri kapalı gişe oynuyor. Bu etkileyici yapımı kaçırmamak için acele edin!

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 2 Mart 2020, Pazartesi

Saat: 20:30

Yer: Tatbikat Sahnesi

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Yönetmenliğini Aleksandar Popovski’nin üstlendiği Bir Yaz Gecesi Rüyası, aşk ve rüyalar üzerine yazılmış şahane bir komedi. Tarihte en çok referans verilen yazarlardan biri olan Wiliam Shakespeare’in 1500’li yılların sonunda yazdığı romantik komedi, yüzlerce yıl sonra bile güncelliğini koruyor. Shakespeare’in kıvrak zekası ve büyülü kalemiyle ölümsüz bir esere dönüşen Bir Yaz Gecesi Rüyası, değindiği evrensel konular ile en azından bir bu kadar yıl daha ilgi görmeye devam edeceğe benziyor. Ana teması aşk ve evlilik olan bu danslı ve müzikli görsel şölende; ödüllü oyuncular Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Ayşen Baransel ve Sezai Aydın’dan oluşan kalabalık bir oyuncu kadrosu bulunuyor. Antik Yunanistan’da bir düğünde geçen oyunun müzikleri Kiril Dzajkovski’ye aitken çok beğenilen kostümleri ise Jelena Prokovic’e ait.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 3 Mart 2020, Salı

Saat: 20:00

Yer: MEB Şura Salonu

Rezervasyon/Bilet: Biletix

{772845}

Vedat Özdemiroğlu – Paşa Gönül Kriterleri

Birçok kitaba ve senaryoya imza atan, Uykusuz Dergisi ve Ot Dergisi’nden tanıdığımız komedi üstadı Vedat Özdemiroğlu, “Paşa Gönül Kriterleri” isimli tek kişilik oyununda izleyenleri kahkahalara boğmaya devam ediyor. Durum komedileriyle tanınan Özdemiroğlu, yılların birikimi ve gözlem yeteneğiyle sahneye yeni bir renk götürüyor ve kendine has tarzıyla dikkat çekiyor. Özdemiroğlu’nun Türklük hallerinden dünya edebiyatına, Yeşilçam filmlerinden kadın-erkek ilişkilerine uzanan geniş bir yelpazede yaptığı yorumlarla unutulmaz bir gece yaşamaya hazır olun.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 4 Mart 2020, Çarşamba

Saat: 20:30

Yer: Route Ankara

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Da Vinci ile Akşam Yemeği

Filozof, astronom, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, katograf ve yazar … Tarihin belki de en ünlü ressamı olmasının yanı sıra, Leonardo Da Vinci aynı zamanda bunların hepsiydi. Peki hakkında herkesin bir şeyler bildiği bu ustayı gerçekte ne kadar tanıyoruz? Birer başyapıt olarak kabul edilen eserleri çok yönlü zihninin ve benzersiz yeteneğinin apaçık göstergesi olsa da, hayatının ve karakterinin gizli kalmış taraflarına dair ne biliyoruz? Da Vinci’nin su yüzüne çıkmamış en büyük tutkularından biri, hiç kuşkusuz mutfağa olan aşkıydı. Ünlü ressamın Floransa’da açtığı restorandan üzüm bağlarına uzanan konuşmanın devamında ise eserlerinde gizli sembollerle gizlenen yiyeceklerin inceleneceği seminerin konuşmacıları ise Sanat Tarihçisi Celil Sadık ve Prof. Dr. Özlem Kumrular.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 5 Mart 2020, Perşembe

Saat: 19:00

Yer: CerModern

Rezervasyon/Bilet: Biletix

{772708}

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konseri

200 yıldır hiçbir kesintiye uğramadan sürekliliğini korumuş az sayıdaki sanat kurumundan biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, dünyanın köklü kurumlarından biri. Ludwig Van Beethoven’in 250. doğum gününü kutladığımız bu zamanlarda, ünlü bestecinin en popüler eserlerinden olan 9. Senfoni, Op.125, Re Minör’ün performe edileceği bu konserde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na Devlet Çoksesli Korosu eşlik ediyor. Şef Rengim Gökmen’in yönetiminde gerçekleşecek konserde; Eylem Demirhan Duru (Soprano), Özge Kalelioğlu (Mezzo-Soprano), Ayhan Uştuk (Tenor) ve Teyfik Rodos (Bas) solist olarak yer alıyor.

Tarih: 6 Mart 2020, Cuma

Saat: 20:00

Yer: CSO Salonu

Rezervasyon/Bilet: Biletinial

Aida Operası

19. yüzyıl İtalyan operasının en ünlü isimlerinden olan Giuseppe Verdi’nin unutulmaz eseri Aida, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin bale ve çocuk balesi sanatçılarının da yer aldığı büyük bir yapımla sanatseverler ile buluşuyor. Koreografisini Sergei Terechenko hazırladığı Aida, cesur Romalı komutan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida’nın imkansız aşkını anlatıyor. Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini tarafından ilk olarak Aspendos’ta sahneye koyulan eserin dekor tasarımını Özgür Usta üstlenirken, kostüm tasarımı ise Savaş Camgöz ve Gürcan Kubilay imzasını taşıyor.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 7 Mart 2020, Cumartesi

Saat: 20:00

Yer: Ankara DOB – Opera Sahnesi

Rezervasyon/Bilet: Biletinial

The Elvis Presley Live Show

DJ gecelerinden şiir okuma etkinliklerine varana dek çok çeşitli sosyal etkinlik hücrelerinden oluşan bir yapı haline gelen 6:45 Kaybedenler Kulübü (6:45), sıra dışı deneyimler sunmaya devam ediyor. Tüm zamanların en çok dinlenen “Kral” lakaplı starı Elvis Presley’e ses, fizik, dans ve müzik yeteneği ile şaşırtıcı derece benzeyen bir soliste sahip olan tribute grubu, Ankaralı müzikseverler ikinci kez unutulmaz bir eğlence yaşatmaya hazırlanıyor. Ünlü starın Jailhouse Rock, Hound Dog, Heartbreak Hotel ve Blue Suede Shoes gibi en sevilen şarkılarının seslendirileceği gece de geçmişe doğru küçük bir gezintiye çıkmaya hazır mısınız?

Tarih: 8 Mart 2020, Pazar

Saat: 21:00

Yer: 6:45 KK

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Kral Lear

Hem aktör hem çevirmen kimliğiyle yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer, bu kez Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” kahramanı Kral Lear’a bürünüyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine çok katmanlı bir klasik olan tiyatro oyunun yönetmeni ise Muharrem Özcan. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç odakları arasında dönen bu trajedi, oyunun özündeki grotesk etkiler eşliğinde yorumlanıyor. Geçtiğimiz sezon da oldukça beğenilen, birçok sahnede biletleri günler öncesinden tükenen oyun Zorlu PSM, Turkcell Sahnesi’nde.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 12 Mart 2020, Perşembe

Saat: 20:00

Yer: MEB Şura Salonu

Rezervasyon/Bilet: Biletix

{771861}

ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı

Atis Fuarcılık tarafından bu yıl 6. kez düzenlenecek olan ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, sanatseverleri Türkiye ve dünyanın dört bir tarafından gelen galeriler, müzeler, sanat kurumları ve sanatçılar ile buluşturuyor. 16 bin metrekarelik alanda 14 ülkeden yüzü aşkın galeri, müze ve kurumun katılacağı organizasyonda, binin üzerinde sanatçıya ait 4 binden fazla eser yer alıyor. Ülkemizin sanat piyasasında bir ivme yaratmayı amaçlayan fuar, ziyaretçilere de yeni bir dünyanın kapılarını aralamayı ve farklı perspektifler kazandırmayı hedefliyor. “Sanatçı Onur Ödülü”, “Kurum Onur Ödülü” ve “Sanata Katkı Ödülü”nün sahiplerini bulacağı fuar kapsamında pek çok etkinlik ve konuşma da düzenleniyor.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 12 – 15 Mat 2020

Saat: 10:00 – 20:00

Yer: ATO Congresium

Rezervasyon/Bilet: ATO Congresium (Giriş)

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konseri

200 yıldır hiçbir kesintiye uğramadan sürekliliğini korumuş az sayıdaki sanat kurumundan biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, dünyanın köklü kurumlarından biri. Ünlü Avusturyalı besteci Gustav Mahler’in bestelediği 10 senfoniden biri olan 2. Senfoni, Do Minör’ün performe edileceği bu konserde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na Devlet Çoksesli Korosu eşlik ediyor. Orkestra şefi Michael Wendeberg’in yönetiminde gerçekleşecek konserde, Tuğba Mankal Dekak (Soprano) ve Ezgi Karakaya (Mezzo-Soprano) yer alırken koro şefliğini ise Burak Onur Erdem üstleniyor.

Tarih: 13 Mart 2020, Cuma

Saat: 20:00

Yer: CSO Salonu

Rezervasyon/Bilet: Biletinial

İlber Ortaylı ile Kişisel Gelişim Zirvesi

Bilgi yoğunluğu ve kirliliğine her zamankinden daha çok maruz kaldığımız bugünlerde, eşi benzeri görülmemiş bir hızda yaşıyor ve sürekli tüketiyoruz. Dijitalleşme ile geri dönüşü olmayacak bir şekilde değişen dünyaya uyum sağlamanın yollarının paylaşılacağı Kişisel Gelişim Zirvesi, İlber Ortaylı’nın önderliğinde pek çok ilham verici ismi bir araya getiriyor. 5 farklı oturumun olacağı zirvede sürpriz konuklar yer alırken konuşmacılarla tanışma fırsatı da sunuluyor. “Tarihten Notlarla/Derslerle 21. Yüzyılda Yaşam Becerileri” başlıklı panelde İlber Ortaylı, ”Çocukluktan Yetişkinliğe Hayal Gücümüzü Nasıl Kaybediyoruz” sorusuna cevap aranacak olan “Hayal Gücü ve Yaratıcılık ” başlıklı panelde yazar Şermin Yaşar, hata ve yetersizlik korkusunun irdeleneceği “Bazen Olmaz, Başarısızlık Hikayeleri” isimli panelde gazeteci Özlem Gürses, büyük veri ve yapay zeka çağında teknoloji trendlerinin mercek altına yatırılacağı “Dijital Adaptasyon ve Geleceğin Meslekleri” isimli panelde Big Data ve teknoloji yöneticisi Ulaş Mallı ve, son olarak, zihinsel esneklik için psikolojik yöntemlerin öğretileceği “Psikolojik Çeviklik” başlıklı panelde ise psikolog Dr. Ozanser Uğurlu konuşmacı olarak yer alıyor.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 14 Mart 2020, Cumartesi

Saat: 11:00

Yer: Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Ayşe Opereti

Eserin bestecisi Alaturka müzik alanında geniş çevrelerce tanınan bir besteci olan Muhlis Sabahattin Ezgi tarafından bestelenen Ayşe Opereti, Lütfullah Sururi tarafından 1966 yılında radyofonik olarak düzenlendi. Hicaz makamı, çarliston, tango, fokstrot, vals ve halay formlarının hakim olduğu operetin radyofonik versiyonunda Zeki Müren de yer aldı. Kendisinden hamile kaldığını iddia eden gazino şarkıcısı Hale ile köylüsü güzel Ayşe arasında kalan besteci Ahmet’in hikayesini konu alan operet, Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından 2019 yılında tekrar sahneye koyuldu ve tabir-i cazise küllerinden yeniden doğdu.. 1935-1940’lı yıllar arasında geçen bir dönemin kalabalık bir kadro ile sahneye taşındığı eserin rejisörü ise Yunus Emre Bozdoğan.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 14 Mart 2020, Cumartesi

Saat: 20:00

Yer: Ankara DOB – Opera Sahnesi

Rezervasyon/Bilet: Biletinial

Saint Exupery: Sanat ve Edebiyat Gecesi

Ünlü Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry’nin Anneme Mektup, Bir Rehineye Mektup, İnsanların Dünyası ve Gece Uçuşu adlı eserlerinden alıntılarla süslenen, edebiyat ve sanat dolu bir geceye hazır mısınız? Eserlerin, Woody Allen ve Andrzej Wajda gibi yönetmenlerle çalışan Fransız oyuncu Marie-Christine Barrault tarafından okunacağı gecede Franck Ciup, oyuncuya piyanosuyla eşlik ediyor. Bekleyiş, umut ve insanlık kavramlarının masaya yatırılacağı sıra dışı bu deneyim için mutlaka yerinizi ayırtın.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 16 Mart 2020, Pazartesi

Saat: 19:00

Yer: IFT (Fransız Kültür Merkezi)

Rezervasyon/Bilet: 0312 408 82 29

{772844}

Cabaret…Cabaret…

Ankara’nın ilk özel müzesi olma özelliği taşıyan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, sanatın pek çok dalına ev sahipliği yapan önemli bir kültürel merkez olmaya devam ediyor. Türkiye’nin en başarılı caz sanatçılarından Şirin Soysal’ın birbirinden güzel Fransız şansonlarını seslendireceği gecede, Hakan Ali Toker piyanosu, Cem Malak ise kontrbasıyla yer alıyor.

Tarih: 17 Mart 2020, Salı

Saat: 20:30

Yer: Erimtan Müzesi – Konser Salonu

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Sertab’ın Müzikali

Türkçe pop müziğinin önemli isimlerinden Sertab Erener; şarkılarını, kendisinin ve sesinin değişim yolculuğunu Sertab’ın Müzikali ile sahneye taşıyor. Sertab Erener’in “120 Dakika, Konser, Gösteri ve Ötesi” sloganıyla başlattığı müzikal; 2019’da daha önce hiç görülmemiş bir versiyonuyla geliyor. Bu olağanüstü müzikale, Tony Ödüllü Ken Billington’ın ilk kez Türkiye sahnesinde gerçekleşecek ışık şovu eşlik edecek. Sizler de şimdiden gösterideki yerinizi alın!

Tarih: 20 Mart 2020, Cuma

Saat: 21:00

Yer: Congresium Ankara

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Büyük Ev Ablukada – Fırtınayt

İstanbul’un sevilen sahnelerinden DasDas; yepyeni ve öncekine hiç benzemeyen yeni albümleri Fırtınayt ile iki gece üst üste Büyük Ev Ablukada grubunu ağırlıyor. Konsere özel bir dekor inşa eden grup, hayranlarına konser süresince gerçekleşecek çeşitli sürprizleri de haber ediyor. 2008 yılında Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) ve Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan) tarafından kurulan grup, ülkemizde alternatif müzik türünün önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Şarkıları kadar grup elemanlarının saklı isimleri ve grup lideri Bartu Küçükçağlayan’ın başarılı oyunculuğu da grubun ilgi çekmesine neden olan etmenler arasında.

Tarih: 21 Mart 2020, Cumartesi

Saat: 22:00

Yer: Jolly Joker Ankara

Rezervasyon/Bilet: Biletix

TOLGShow

Arkadaşım’ karakteri ile milyonları kahkahaya boğan Tolga Çevik, bir klasik haline gelmiş doğaçlama oyunu ile turneye çıkıyor! Yüzünü göremediğimiz “yönetmen”in çılgın isteklerini yerine getirmek için akla karayı seçerken “Yönetmen”i çıldırtan “Arkadaşım”ın maceralarını seyircisiyle buluşmak için yollara düşen Çevik’e ‘Gizemli Yönetmen’ Fırat Parlak ve ‘Minik’ lakaplı müzisyen Özer Atik de eşlik ediyor.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 28 Mart 2020, Cumartesi

Saat: 21:00

Yer: Congresium Ankara

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Biletinizi Şimdiden Alın!

Hindi Zahra Konseri

Geleneksel Berber müziğini kendine özgü soul dokunuşlarıyla buluşturan Fas asıllı Fransız müzisyen Hindi Zahra, Ankaralı hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Beautiful Tango ve Any Story gibi pek çok sevilen şarkının sahibi olan Zahra, ilhamını Cheikha Rimitti ve Ali Farka Touré gibi isimlerden alıyor. Güçlü vokali ile Billie Holiday ve Patti Smith’i anımsatan müzisyen, şarkıcı ve söz yazarı ekolünün günümüzdeki en özgün isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Filmlere yaptığı bestelerle de konuşulan Zahra, kazandığı ödüllerle de dikkat çekiyor. Son olarak Fransa’nın Grammy’si olarak adlandırılan Victoires de la Musique ödüllerinde En İyi Yeni Sanatçı dalında aday olarak gösterilen Zahra’nın unutulmayacak konserindeki yerinizi şimdiden ayırtın.

Ankara Etkinlik Takvimi: Mart 2020

Tarih: 10 Nisan 2020, Cuma

Saat: 21:00

Yer: Milyon Performance Hall

Rezervasyon/Bilet: Biletix

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları