preloader

En İyi Romantik Film Önerileri

03.01.2023
En İyi Romantik Film Önerileri

Yazı Boyutu:

Keyifle izleyebileceğiniz, zamansız, gününüze keyif katacak bir liste. İşte sizler için seçtiğimiz birbirinden romantik film önerileri.

İster sevgilinizle romantizmi ev ortamına taşıdığınız bir günde, ister arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde, isterse kendinize vakit ayırmak için yalnız kaldığınız bir anda izleyebileceğiniz, birbirinden keyifli ve güzel romantik film önerilerini listeledik.

Moonrise Kingdom, 2012 (IMDb: 7,8)

Senaryosunda Wes Anderson ve Roman Coppola’nın imzalarını taşıyan film, samimi aile hikayelerini adeta bir ressamın renk paletini çağrıştıran görüntülerle beyaz perdeye taşıyan Amerikalı bağımsız film yönetmeni Wes Anderson’ın en başarılı yapımı olarak yorumlanıyor. Birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla film, yaşadıkları kasabadan kaçan genç aşıkların macerasını anlatıyor. Aşklarını mektuplaşarak yaşayan genç Sam ve Suzy, adada yer alan ıssız bir koyda birlikte yaşamak için evlerinden kaçarlar. Sam ile Suzy’nin deniz kenarındaki dansları ile akıllarda yer eden film, iki aşığın sıcak ve büyülü hikayesini muhteşem bir sinematografi ile sunuyor.

10 Things I Hate About You, 1999 (IMDb: 7,3)

Sevgisiyle evinde film izleyerek romantik bir akşam geçirmek isteyenler için 90’ların romantik komedilerinden daha iyi bir seçenek olabilir mi? Kendi janrasının öne çıkan filmlerinden, Türkiye’ye çevrilen adıyla Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi, Bianca ve Kat isimli, birbirine tamamen zıt iki kız kardeşin hikayesine odaklanıyor. Okulun en popüler kızlarından biri olan güzeller güzeli Bianca’nın aksine, ablası Kat asabi, alaycı ve sert mizaçlıdır. Popülaritesine rağmen hiç erkek arkadaşı olmamış Bianca’nın bu konudaki tek büyük engeli babasının koyduğu kuraldır: Ablası Kat’in sevgilisi olmadan, Bianca’nın da olamaz. Bu engeli ortadan kaldırmak için Bianca, Kat’in biriyle çıkabileceği türlü oyunlara girişir. Başrol oyuncuları arasında Joker karakteriyle bütünleşmiş, efsanevi oyunca Heath Ledger’ın da yer aldığı film, aynı zamanda Ledger’ın yıldızının parladığı ilk film olarak karşımıza çıkıyor.

A Bout de Souffle, 1960 (IMDb: 7,9)

Fransız Yeni Dalgası’nın usta yönetmeni Jean-Luc Godard’ın senaryosunu kaleme aldığı ve yönetmenliğini üstlendiği film, dünyadaki ilk örneğini oluşturduğu bir serbestlikle ve olabildiğince sempatik bir şekilde serseri aşıkların hikayesini işliyor. Marsilya’da bir otomobil çalarak bir polisi öldüren Michel Poiccard, ülkeden kaçabileceği parayı toparlamak için Paris’e kaçar. Paris’te New York Herald Tribune gazetesinde stajyerlik yapan Amerikalı genç Patricia’yı bulur. Patricia ile daha önce birliktelikleri olmuş Michel, kaçarken yanında Patricia’yı da götürmek ister. Michel’in cazibesine kapılarak onunla yola çıkan Patricia, çıktığı yolda arzular ve doğrular arasındaki mücadelede sıkışıp kalır.

Cold War, 2018 (IMDb: 7,6)

2018 Cannes Film Festivali’nde yönetmen Pawel Pawlikowski’ye En İyi Yönetmen ödülü kazandıran film, 50’li yıllarda Polonya’dan Berlin’e, Yugoslavya’dan Paris’in gece kulüplerine uzanıyor. Fonda soğuk savaş atmosferini hissettiğimiz film, imkansız bir aşkın hikayesini işliyor. Birbirlerine tamamen zıt karakterlerdeki Zula ve Wiktor’un yolları umulmayacak bir biçimde kesişir. İki aşık; politik meseleler, kişilik özellikleri ve kaderin cilveleriyle oradan oraya savrulur durur. Çifti birbirlerinden uzaklaştıran kader ve tutkulu aşkları, aynı zamanda ikiliyi sürekli birbirlerine döndürür.

A Star Is Born, 2018 (IMDb: 7,7)

Yönetmenliğini Bradley Cooper’ın yaptığı A Star Is Born filminde, geçmişin ünlü şarkıcısı Jackson Maine, artık kariyerinde düşüşe geçtiği bir dönemi yaşarken Ally adında yetenekli ancak tanınmamış bir genç müzisyenle tanışır. Tutkulu bir aşk yaşamaya başlarlar. Jackson, Ally’yi şöhrete kavuşturmaya, ünlü bir müzisyen olmasına yardımcı olmuştur. Jack, Ally’nin kariyenin kendisini gölgede bıraktığını fark eder. İkilinin kariyerlerindeki ayrım büyüdükçe, ilişkileri hasar almaya başlar.

The Notebook, 2004 (IMDb: 7,8)

Nick Cassavetes’in yönettiği sinema tarihinin en romantik filmleri arasında yer alan The Notebook filmi, muhteşem doğa görüntüleri ve insanı derinliklere sürükleyen müzikleriyle farklı bir dünyaya götürüyor. Rachel McAdams ve Ryan Gosling’in başrollerini paylaştığı filmde tutkulu bir aşka şahit olacaksınız.

Casablanca, 1942 (IMDb: 8,5)

Casablanca, yönetmenliğini Michael Curtiz’in üstlendiği Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip. O zamanların en iyi iki Hollwood oyuncusu Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’nın başrollerini paylaşıyor. Gerçekçi ve büyüleyici bir romantik film.

Notthing Hill, 1999 (IMDb: 7,1)

Julia Roberts ve Hung Grant’in başrollerini paylaştığı Notthing Hill filmi Londra’da Notthing Hill semtinde geçmektedir. Eşinden yeni boşanan William Thacker’ın (Hung Grant) Anna Scott’un (Julia Roberts) dükkanına girmesiyle hikaye başlar.

The Holiday, 2006 (IMDb: 6,9)

Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law ve Jack Black’in başrollerini paylaştığı The Holiday filminde, ilişkileri yeni bitmiş ve noel tatillerini başka ülkelerde tek başlarına geçirmek isteyen iki kadın ev değişim sitesinden evlerini değiştirir. Amaçları hayatlarında tamamen bir farklılık yaratmaktır… Ve bu degişimle başlarına beklenmedik olaylar gelir.

La La Land, 2016 (IMDb: 8,0)

Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi/dram filmi. Filmin başrollerini Emma Stone ve Ryan Gosling’in paylaştığı Aşıklar Şehri filminde hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian’ın ilişkisi konu ediliyor.

How To Lose A Guy In 10 Days, 2003 (IMDb: 6,4)

Sevgililer gününde, duygusal filmler yerine romantik komedi arayışındaysanız “How To Lose A Guy In 10 Days” filmini izlerken çok eğleneceksiniz. Kate Hudson ve Matthew McConaughey ile başrollerini paylaştıkları filmde kadınların erkeklerle ilişkilerinde yaptığı ve onların kaçmasına sebep olan hatalar konu alınmıştır.

Before Sunrise, 1995 (IMDb: 8,1)

Tüm gününüzü arka arkaya film izleyerek geçirmek isterseniz Before Sunrise filmini severek izleyeceksiniz. Celine ve Jesse, Viyana treninde şans eseri yolları kesişir. Jesse, Celine’e ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığı için sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’ın ona eşlik etmesini ister. 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar.

500 Days Of Summer, 2009 (IMDb: 7,7)

Marc Webb’in yönetmenliğini yaptığı 500 Days of Summer’da, Summer isimli kıza umutsuzca aşık olan Tom’un hikayesi anlatılıyor. Gerçek aşkın varlığına inanmayan bir kadınla, ona aşık olan genç adamın sıradışı, romantik bir film.

Valentine’s day, 2010 (IMDb: 5,7)

Valentine’ Day 2010 yılında vizyona giren, Garry Marshall’ın yönettiği Amerikan romantik komedi türü filmidir. Los Angeles’ta, Sevgililer Günü’nde on farklı hikaye anlatılıyor. Kahramanlarımız sevgililer gününün romantizmi içinde, kendi hayatlarında, o güne kadar fark etmedikleri önceliklere yer vermeleri gerektiğini görüyorlar.

Loving, 2016 (IMDb: 7,0)

Michael Shannon, Joel Edgerton, Marton Csokas ve Rurht Negga gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin yönetmenliğini Jeff Nichols üstleniyor. Loving, ırklararası evlilik yapmış bir çifti konu ediniyor. Çift 1958 yılında evlendikleri için Virginia hapishanesinde mahkum edilir. Kanuna karşı gelerek evlenen Richard Loving ile Mildred Loving çiftinin tüm dünya ırkçılığa karşı önemli bir duruş sergilemelerini, kendilerini ırkçılığın sembolü olarak ilan etmelerini ve aşklarını ölümsüzleşmelerini konu ediyor.

Blue Jay, 2016 (IMDb: 7,3)

Alex Lehmann’ın yönetmenliğini yaptığı 2016 yılında gösterime giren Blue Jay, siyah beyaz çekilen bir film. Jim ve Amanda lise döneminde birbirlerine aşık iki gençtir ve ayrılmalarının ardından yirmi yıl sonra yaşadıkları kasabanın küçük marketinde karşı karşıya gelirler. Film, birbirlerine deli gibi aşık olan iki insanın yıllar sonra karşı karşıya geldiğinde neler hissettiğini ve nasıl davrandığını anlatıyor.

Love Actually, 2003 (IMDb: 7,6)

Richard Curtis’in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımlı filmde, Noel’e kadar devam eden 10 farklı aşk hikayesi anlatılıyor. Bazı hikayeler mutlu sonla biterken, bazıları mutsuz sonla bitmesiyle acı tatlı bir film.

Ghost, 1990 (IMDb: 7,0)

Sam ve Molly birbirlerini çok seven, Newyork’ta yaşayan bir çift. Yolda saldırıya uğrarlar ve Sam öldürülür. Ancak Sam bir hayalet olarak yaşamayı sürdürür ve sevgilisini tehlikelerden uzak tutmaya çalışır. İnsanlarla falcı aracılığıyla iletişim kurmayı başaran Sam, Molly’e daha çok aşık olmaktan kendisini alamaz.

Crazy, Stupid, Love., 2011 (IMDb: 7,4)

Karısı Emily’ nin kendisini aldattığını ve boşanmak istediğini öğrenen Hal, birileriyle yıllar sonra flört etme zorluğu yaşadığı için çapkın arkadaşı Jacob’ın yardımını alır. Her şeyin yolunda gittiğine inandığı hayatının alt üst olduğunu gören Hal’in ve çevresindeki insanların karmaşık ve komik aşk ilişkilerini konu alan bir film.

Silver Linings Playbook, 2012 (IMDb: 7,7)

Eşinden ayrılan Pat hayatına düzen getirmeye çalışırken diğer yandan eski eşiyle arasını düzeltmenin bir yolunu aramaktadır. Pat’a yardım teklifi sunan Tiffany ise karşılığında ondan önemli bir şey ister. Anlaşmalar yeni karşılıklar doğurur, bu yüzden Tiffany ve Pat’in ilişkileri karmaşık bir hal alır.

The Ugly Truth, 2009 (IMDb: 6,4)

Aksiyon filmleriyle tanıdığımız Gerard Butler’a bu filmde Katherine Heighl eşlik etmektedir.

Abby bir program yapımcısıdır. Programının reytingleri düşünce işe yeni alınan Mike ile istemediği halde birlikte çalışmak zorunda kalır. Mike erkekler hakkında ipuçları veren bir program yapınca reytingler yükselişe geçer. Mike, erkeklerin kadınların hayal ettiği kadar romantik olmadıkları gerçeğini savunan bir adamdır. Abby ise tam bir romantik, Mike’ın söylediklerinin tam tersini savunmaktadır. Abby komşusu cerrah olan bir adam ilgi göstermekte fakat başarısız olmaktadır. Bu konuda Mike’tan yardım ister ve olaylar bu şekilde gerçekleşir.

Friends with Benefits, 2011 (IMDb: 6,5)

Bir insan kaynakları sorumlusu olan Jamie (Mila Kunis) Los Angeles’ta çalışan yetenekli bir sanat yönetmeni olan Dylan’ı (Justin Timberlake) New York’a bir iş nedeniyle yerleşmesi için ikna eder. Bu iki kişi bu süreçte tanışıp arkadaş olurlar. Aşk ve ilişkilerden canı çok yanmış bu ikili bağlanmanın olmadığı sadece cinsel ilişki içerikli bir arkadaşlık kurmaya karar verirler.

You’ve Got Mail, 1998 (IMDb: 6,7)

You’ve Got Mail (Mesajınız Var) filmi aslında 1940 yılında gösterime girmiş olan “Köşedeki Dükkan” isimli filmin başrollerini Tom Hanks ve Meg Ryan’ın paylaştığı yeniden çekilmiş halidir. Joe Fox, kitap marketleri zinciri patronudur. Küçük bir kitapçı dükkanı sahibi Kathleen Kelly bu zincire karşı ayakta durmaya çalışmaktadır. İnternetin ilk çıktığı dönemlerde chat uygulaması sayesinde tanışırlar ve olaylar bu şekilde gelişmeye başlar.

Something’s Gotta Give, 2003 (IMDb: 6,7)

Altmışlı yaşlardaki, gençlerle gönül eğlendiren Harry Sanborn yeni kız arkadaşı Marin ile Marin’in annesinin yazlığına giderler. Orada Marin’in annesine yakalanırlar ve tam o esnada Harry kalp krizi geçirir. Marin’in annesi Erica kızının bu adamla ilişki yaşamasını istememektedir. Birbiriyle hiç anlaşamayan Harry ve Erica kalp krizinden dolayı bir hafta zaman geçirmek zorunda kalırlar ve yavaşça birbirlerine ısınmaya başlarlar.

13 Going on 30, 2004 (IMDb: 6,2)

13 yaşındaki Jenna bir an önce büyümek istemektedir. Doğum gününü kutladıktan bir gün sonra 30 yaşında uyanır ve fantastik ögeler de içeren olaylar başlar.

Bridget Jones’s Baby, 2016 (IMDb: 6,5)

Eşinden ayrıldıktan sonra işine sarılan Bridget’in hayatında her şey kontrolü altındadır. Kontrolü kaybettiği bir anda hamile kalır ve olaylar karışmaya başlar. Bebeğinin babasının kim olduğundan emin değildir. Yeni sevgilisi mi yoksa eski kocası mı?

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları