preloader

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019

Yazı Boyutu:

Şubat ayında çocuklara yönelik en güzel etkinlikleri OGGUSTO olarak derledik.

Minikler için İstanbul’da gerçekleşecek en güncel tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atmak için tıklayın!

Şehirde çocuklara yönelik çeşitli sanat etkinlikleri, tiyatrolar, sergiler ve atölyeler keşfetmeniz için sizi bekliyor. Her yaş grubuna ve ilgi alanına yönelik farklı içeriğe sahip bir etkinlik, mutlaka sizin çocuğunuza da hitap edecektir. Yeter ki siz çocukları sanatla, doğayla, bilimle, etkinliklerle buluşturun, onların hayal gücü emin olun sizi bile çok şaşırtacak. Şubat ayında çocuklarla yönelik en güzel etkinlikleri OGGUSTO olarak sizler için derledik.

ÇOCUKLAR KEŞFETSİN

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 15 Şubat’tan itibaren her gün

Yer: Uniq / Maslak

Ziyaret Saatleri: Pazartesi:12.00-18.00 – Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma: 10.00-18.00 – Hafta Sonu: 10.00-19.00

Bilet Fiyatı: Tam 34.00 TL Öğrenci 16.00 TL

Anadolu’nun on binlerce yıllık tarihinin belki de en kaotik dönemlerinden birinde kurulan sıra dışı bir devlet: Artuklular. Selçuklular’ın, Eyyubiler’in, Haçlılar’ın, Bizans’ın ve diğer Anadolu Türk Beylikleri’nin amansız bir hakimiyet mücadelesine giriştiği dönemde, bilimi, teknolojiyi, sanatı ve şehirleşmeyi bir an olsun elden bırakmayan bu sıra dışı devletin o dönemki dahi mühendisi Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve buluşları bugün bile insanlığa ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

“Tarihine bak, geleceği yaz!” ilkesinden hareketle hazırlanan sergi, Cezeri’nin kendinden öncekilerden devraldığı ve kendinden sonrakilere benzersiz bir katkıyla devrettiği o muhteşem teknik ve bilimsel mirası dönemin kültürel atmosferini de yansıtacak şekilde ziyaretçilere ulaştıracak. Hem büyük mühendis Cezeri’nin olağanüstü makineleri hem de bilim ve teknoloji tarihinin kilometre taşları olarak değerlendirilebilecek gelişmeler, İstanbul Cezeri Müzesi’nin girişimiyle 15 Şubat- 30 Haziran 2019 tarihlerinde Uniq Expo’da.

Satın Al

Ailemle Geziyorum – İstanbul Muhafızları; Gizli Semboller

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 16 Ocak Cumartesi

Yer: Arkeoloji Müzesi

Saat: 13:00-16:00

Bilet Fiyatı: 250 TL (1 çocuk – 1 yetişkin)

Sacred7 Travel’ın Ömer Kokal danışmanlığında hazırlanan bu gezi aileleri, Arkeoloji Müzesi’nin sırlarını keşfetmeye davet ediyor. İlk Türk arkeoloğu olarak kabul edilen Osman Hamdi Bey, kurduğu Arkeoloji Müzesi salonlarında birbirinden ilginç pek çok eser bulunuyor. Örneğin Mısır’dan getirilmiş olan mumyalar, tarihin ilk antlaşması olan Kadeş Antlaşması, Büyük İskender’in kahramanlıklarının anlatıldığı lahit, Haliç gemilerin girmesini engelleyen zincirin parçaları. Tüm bu eserleri sadece görmekle kalmayacak onların gizemli hikayelerini de keşfedebileceksiniz.

Ardından Şark Eserleri ve Çinili Köşk’ün de ziyaret edileceği tur, 5-12 yaş arası çocuklar ve aileleri için düzenleniyor.

Satın Al

{771518}

ÇOCUKLAR YARATSIN

Stop Motion Animasyon Atölyesi

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 9 Şubat Cumartesi

Yer: Açık Diyalog / Nişantaşı

Saat: 13:30-15:00

Bilet Fiyatı: 148 TL

Açık Diyalog İstanbul’da Stop Motion Animasyon atölyeleri devam ediyor. Fotoğraf sanatçısı Tuğba Özer’in eğitmenliğindeki atölyede çocuklar animasyon film dünyasının perdesini aralayarak filmlerin nasıl yapıldığını ve hangi aşamalardan oluştuğunu öğreniyor. Ortak bir hikâye, kurgular, bu kurgu için karakter ve dekor hazırlıyor. Sonrasında teknik ekipmanlarla çekim yapıyor ve atölye öğrencilerinin hazırladığı bir animasyon filmi ile sona eriyor. Yaş grupları ise 7-9 ve 10-12

Satın Al

Değişen Resimler Atölyesi

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019

Tarih: 10 Şubat Pazar

Yer: İstanbul Modern / Beyoğlu

Saat: 11.00-12.00

Bilet Fiyatı:

İstanbul Modern, 2-3 yaş grubu çocuklar ve ailelerini renklerin dünyasını keşfetmeye davet ediyor. Program, sanat çalışmalarına bakmaya, içindeki öğeleri görmeye ve keşfetmeye odaklanırken, aynı zamanda çocukları renklerin peşinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Program çocukların aileleriyle birlikte, İstanbul Modern’in “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisini eğlenceli bir oyunla gezmeleriyle başlıyor. Aileler sergi gezisi sırasında çeşitli oyun kartları aracılığıyla bir sanat çalışmasına bakmayı, içindeki değişik renkleri ve parçaları görmeyi deneyimliyor. Sergide gerçekleşen keşif sürecinin ardından çocuklar ve aileleri, atölyede ana renkleri kullanarak resimler yapıyor. Oluşturdukları yüzeyler üzerine şekillerle kompozisyonlar kurarak resim çalışmalarını tamamlıyorlar.

Satın Al

Canavarlar Ayaklandı

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 16 Şubat Cumartesi

Yer: Borusan Contemporary / Baltalimanı

Saat: 14.00-16.00

Bilet Fiyatı: 20 TL

30 dakika süren rehberli, anlatımlı geziyle yapılacak çalışmaya referans olacak müze bölümleri gezildikten sonra, soyu tükenen Dinozor heykellerinin yapılacağı üç boyutlu atölye, 5-7 yaş grubu çocuklarına yönelik…

Satın Al

“Bebek Evim” Tasarım Atölyesi

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 16 Şubat Cumartesi

Yer: İstanbul Oyuncak Müzesi / Göztepe

Saat: 11:00

Bebeklerimiz ve düşlerimizle içinde oyunlar oynadığımız bebek evleri ilk olarak ahşap malzemeden yapılmış ve oyuncak sektöründeki yeniliklerle birlikte teneke ve plastik malzemelerden de üretilmiştir. İstanbul Oyuncak Müzesi vitrinlerinde farklı malzemelerle yapılmış bebek evlerini görme imkanı bulacak çocuklar, kendi bebek evlerini en doğal malzeme olan ahşaptan tasarlayacaklar. Önce parçaları zımparalayacak ve onları birleştirecek ve daha sonra Faber-Castell’in rengarenk boyaları ile süsleyecekler. 4-6 yaş grubundaki çocukları aile ile, 7-12 yaş grubundaki çocuklar ise tek başlarına atölyeye katılabilirler.

Satın Al

Mobil Heykel Atölyesi 8-12 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 23 Şubat Cumartesi

Yer: Akbank Sanat / Beyoğlu

Saat: 15:30

Bilet Fiyatı: 15 TL

Akbank Sanat çocukları zevkle, eğlenerek ve yaratarak oynamaya, sanat yapmaya davet ediyor. Çocuklar, modern heykelin en önemli sanatçılarından Alexander Calder’ı tanıdıktan sonra onun sanat tarihinde ilk olarak yaptığı Mobil Heykelleri inceleyecekler. Sonrasında ise herkes kendisi için rengarenk ve havada asılı duran Mobil Heykelleri yaratacak!

Satın Al

Pera Müzesi – Küp Küp Duygular

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 23 Şubat Cumartesi

Yer: Pera Müzesi / Beyoğlu

Saat: 11:00 – 13:00

Bilet Fiyatı: 45 TL

Sanatçı topluluğu Raqs Media Collective’in “Zaman Değişmeli” sergisinde yer alan eserlerinden ilhamla hazırlanan Küp Küp Duygular atölyesinde ise çocuklar, gün içinde hissettikleri duyguları tahta küp blokların üzerine resmediyor ve küpleri bir bir çevirerek oyun oynuyor. 4-6 yaş arası çocuklar için uygun olan bu etkinlik Pera Müzesi’nde gerçekleşiyor.

Satın Al

{771587}

ÇOCUKLAR İZLESİN

Tiyatro – Goril

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 09-16-23 Şubat

Yer: Akbank Sanat / Beyoğlu

Saat: 11:30

Bilet Fiyatı: Tam 13 TL – Öğrenci 8 TL

Hannah gorilleri çok seven sevimli bir kızdır. Babası çok yoğun çalıştığından, onu her özlediğinde, gorilleriyle oynar. Keşke babası da bir goril olsa diye düşünür. Çünkü goriller oyun oynamayı çok severler. Babası doğum gününde ona bir goril hediye eder. Ama bu sıradan bir oyuncak değildir.

Akbank Sanat Çocuk Tiyatrosu, İngiltere’nin en önemli çocuk tiyatrolarından Polka Theatre ile başlattığı beraberliğine, ünlü kukla ustası Roman Stefanski’ni başarılı rejisi ile devam ediyor.

Goril’in yazarı Anthony Browne, 40’ın üzerinde çocuk kitabı yazmıştır. 2000 yılında Çocuk kitaplarına verilen en büyük ödüllerden biri olan Hans Christian Andersen Ödülü’de Anthony Browne’a verilmiştir. Goril, İngiltere’de halk oylamasıyla seçilen “En İyi 10 Çocuk Kitabı” listesinde yer almıştır.

Satın Al

Tiyatro-Astro Ay’a Tırmanıyor

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 09 – 24 Şubat

Yer: Das Das İstanbul / Ataşehir

Saat: 13:00

Bilet Fiyatı: 30 TL

En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, o gece yine gökyüzünü inceleyip, gözlem yapıp, notlar almaktadır. Gökyüzü her zamankinden daha hareketli ve eğlencelidir. Bu durum Bağış’ı çok heyecanlandırsa da uykusuna yenik düşmüş ve yatağına geçip uykuya dalmıştır. O gece gökyüzünün ona bir sürprizi vardır. Dostu Astro, Bağış’ı bir yolculuğa çıkaracak ve belki de böylece Bağış’ın hayalleri gerçek olacaktır. 3 yaş üstü çocuklar için uygun olan bu tiyatro Alper Baytekin’in yönetmenliğinde sahneleniyor.

Satın Al

Tiyatro – Pinokyo

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 10-17-24 Şubat

Yer: Glass Room – Uniq İstanbul / Maslak

Saat: 14:00

Bilet Fiyatı: 1. Kategori 55 TL – 2. Kategori 44 TL

Yaşlı Marangoz Gepetto Usta ve Pinokyo’nun hikayesi bu kez Murat Altınok yönetmenliğinde çocuklarla buluşuyor.

Satın Al

Tiyatro-Pi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 10– 23 Şubat

Yer: Das Das / Ataşehir

Saat: 13:00

Bilet Fiyatı: 30 TL

Pi Hanım, çok ünlü bir aşçıdır. Mahallede herkes onu tanır ve çok sever. Özel günlerde tüm mahalleye kurabiye yapıp dağıtır ve birlikte afiyetle yerler. Mahalleli onu sadece kurabiyelerinden değil disipliniyle de tanır. O kadar dakik ve düzenlidir ki onunla yaşamak da bir o kadar zordur. Öyle ki, yıllardır mutfağında çalışan sakar yardımcısı Piti’yi sürekli işten kovar. ‘’Geleneksel Benekli Kediler Günü’’nde dağıtılacak kurabiyeleri yapmak için büyük bir sevinçle mutfağa giren Pi Hanım, beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Her şeye rağmen kurabiyeler pişer mi dersiniz?” Alper Baytekin’in yönettiği oyun 3 yaş üzeri çocuklara yönelik.

Satın Al

Tiyatro – Hayal Çalan Cadı

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 16-17-23-24 Şubat

Yer: Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Saat: 12:00

Bilet Fiyatı: 1.Kategori 20 TL / 2.Kategori 10 TL

Zorlu Holding’in miniklerin dev hayallerini perdeye taşıdığı “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasının dokuz yaşındaki birincisi Ceren Çiçek’in yazdığı, Hayal Çalan Cadı öyküsü tiyatro oyunu olarak Zorlu PSM’de sergileniyor. 3 dünyalı çocuğun cadılar dünyasındaki maceralarını konu alan, 6 yaş üstü çocuklara yönelik bu tiyatro oyununu, öyküden yorumlayarak yazan Serdar Saatman, yöneten Gaye Cankaya. “Hayal Çalan Cadı” hayallerin gerçeğe dönüştüğünü çocuklarına deneyimletmek isteyen aileleri bekliyor…

Satın Al

Tiyatro-Küçük Prens

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih:17 Şubat Pazar

Yer: İstanbul Oyuncak Müzesi – Göztepe

Saat:14:00-15:00

Bilet Fiyatı: 35 TL (Müze giriş ücreti dahildir)

Memo ve Tuba ellerindeki Küçük Prens kitabını okumak için paylaşamaz, farkında olmadan girdikleri müzenin sahnesinde buldukları kostüm ve dekor ile masal canlanmaya başlar, onları uzaktan izleyen diğer arkadaşları da oyuna dahil olur.

Siz de bu maceraya katılmak isterseniz İstanbul Oyuncak Müzesi’nde oynanan bu Küçük Prens versiyonuna davetlisiniz. Yaklaşık 50 dakika sürecek kuklaların eşlik ettiği müzikli masal yolculuğuna 3 yaş ve üzeri tüm çocuklar davetli.

Satın Al

Tiyatro – Orman Lokantası

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 17 Şubat Pazar
Yer: İş Sanat Konser Salonu / 4.Levent
Saat: 15:00
Bilet Fiyatı: Tam 33,50 TL / Öğrenci 23,50 TL

Bilindik masalların yeniden yorumlayan Evvel Zaman Dışından Masallar serisinin ilk oyunu Orman Lokantası, minik izleyicileri harika bir masala konuk olmaya davet ediyor. Yekta Kopan’ın kaleme aldığı, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği ve Sevinç Erbulak’ın anlatıcılığı ile hayat bulan Orman Lokantası, eğlenceli olduğu kadar öğretici mesajlarla dopdolu bir oyun. İş Sanat Konser Salonu’nda sergilenecek bu oyun 6 yaş üstü çocuklara hitap ediyor.

Satın Al

{88223}

ÇOCUKLAR TATSIN

Eataly’den Minik Eller Pizza Pişiriyor

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 09 Şubat / Cumartesi

Yer: Eataly – Zorlu Center

Saat: 14:00-15:00

Bilet Fiyatı: 100 TL

Eataly, geleceğin minik şef adaylarını eğlenmeye ve öğrenmeye davet ediyor. Eataly’nin mutfağında minikler için eğitici ve keyifli bir atölye gerçekleşiyor. 20 kişilik özel tasarım masada ikişerli gruplar halinde gerçekleşecek “Minik Eller Pizza Pişiriyor” atölyesinin menüsü, İtalya’nın vazgeçilmez lezzetleri Pizza Margherita ve Calzone Con Nutella. İtalyan gibi pişirmenin belki de ilk adımını atacak minikler için ön şart 5-9 yaş arasında olmak; gerisi biraz tuz, biraz un ve bol eğlence…

Satın Al

Dünyanın en küçük ve muhteşem şefi “Le Petit Chef”

Tarih: 10-17-24 Şubat Pazar

Yer: Dada Salon Art Gallery

Saat: 13:00

Bilet Fiyatı: 400 TL

Okan Bayülgen’in İstanbul’a kazandırdığı yeni etkinlik mekanı Dada Salon Art Gallery bu eğlenceli ve unutulmayacak deneyime ev sahipliği yapıyor!

“Projection Mapping” tekniğinin dünyadaki öncülerinden Skullmapping ekibi Filip Sterckx ve Antoon Verbeeck’in bu müthiş tasarımı, Dinner Time Story projesi ile Londra, Berlin, Dubai, Toronto, Baden Baden, Cenevre, Köln, Stokholm, Kahire ve Nashville’den sonra, sonunda kısa bir süre için İstanbul’da! Dada Salon Art Gallery’nin sanatla dolu baş döndürücü ortamında, her seferinde yalnızca 20 davetli… Ünlü kaşif Marco Polo’nun izinden, gizemli ve büyüleyici İpek Yolu boyunca, Fransa’dan Arabistan’a, Hindistan’dan Himalayalar’a, oradan da Çin’e uzanan 2 saatlik şaşırtıcı ve muhteşem bir yolculuk… Upuzun bir masa, İstanbul Fairmont Quasar Hotel’in uluslararası deneyime sahip ödüllü şefleri ve Le Petit Chef danışmanları tarafından titizlikle hazırlanmış 6 tabaklık enfes degüstasyon menüsü…

4 yaş üzeri küçük misafirlerin katılabileceği deneyimler her Pazar saat 13:00’de…

Satın Al

Genç Şefler: Macaron / 10-14 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 17 Şubat – Pazar

Yer: İntema Yaşam Akademi / Kanyon

Saat: 17:00

Bilet Fiyatı: 150 TL

Çocuğunuzla hem keyifli vakit geçirmek hem de birbirinden leziz makaronlar hazırlamak isterseniz İntema Yaşam Akademi’de yerinizi alın.

Fransa’nın meşhur lezzeti makaronu deneyimleyeceğiniz bu atölyede çocuğunuz ile eğlenceli ve lezzetli dakikalar sizi bekliyor. Vişneli ganaj ile vişneli makaron çikolatalı ganaj ile mavi renkli macaron ve fıstıklı ganaj ile yeşil makaron yapılacak.

Satın Al

MSA-Küçük Gurme 5-9 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Şubat 2019Tarih: 24 Şubat Pazar

Yer: MSA / Maslak

Saat: 10:00-12:00

Bilet Fiyatı: 160 TL (1 çocuk – 1 yetişkin)

Bu eğitimin ardından çocuğunuz ile birlikte mutfakta fish&chips ve tahinli volcano hazırlarken, siz onun yaşındayken mutfakta neler yapabildiğinizi düşüneceksiniz. Geçmişinizle baş başa kalmışken, muhtemelen çocuğunuz o sırada birlikte hazırladığınız fish&chips’ini servis etmeye başlamış, volcano’sunu tamamlamış̧ olacak. Siz düşünmeye devam edin, MSA eğitmenleri 5-9 yaş arasındaki geleceğin gurmeleriyle mutfakta harikalara yaratmaya niyetli…

Satın Al

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları