preloader

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019

Yazı Boyutu:

Mart ayında çocuklara yönelik en güzel etkinlikleri OGGUSTO olarak derledik.

Minikler için İstanbul’da gerçekleşecek en güncel tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atmak için tıklayın!

Şehirde çocuklara yönelik çeşitli sanat etkinlikleri, tiyatrolar, sergiler ve atölyeler keşfetmeniz için sizi bekliyor. Her yaş grubuna ve ilgi alanına yönelik farklı içeriğe sahip bir etkinlik, mutlaka sizin çocuğunuza da hitap edecektir. Yeter ki siz çocukları sanatla, doğayla, bilimle, etkinliklerle buluşturun, onların hayal gücü emin olun sizi bile çok şaşırtacak. Mart ayında çocuklarla yönelik en güzel etkinlikleri OGGUSTO olarak sizler için derledik.

ÇOCUKLAR KEŞFETSİN

Ailemle Geziyorum – Mimar Sinan’ın Şifreleri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 24 Mart Pazar

Yer: Başlangıç Noktası: Süleymaniye Camii – Bitiş Noktası: Şehzade Camii

Saat: 13:00-16:00

Bilet Fiyatı: 198 TL

Sacred7 Travel’ın Ömer Kokal danışmanlığında düzenlenen tur, küçük kaşifleri büyük üstat Mimar Sinan’ın eserlerini keşfetmeye çağırıyor. Turda Mimar Sinan’ın “Çıraklık eserim” dediği Şehzade Camisi ve “ustalık eserim” dediği Süleymaniye, İstanbul’un ortasını gösteren yeşil taş, Şehzade Camisi’ne giden gizli geçit, bir zamanlar İstanbul’a su taşıyan yüksek kemerler ve Vefa bozacısı keşfedilecekler arasında. Mimar Sinan’ın ilginç yaşamının ve dehasının detaylarının öğrenileceği bu tur 5-12 yaş arası çocuklar ve aileleri için düzenleniyor.

Satın Al

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: Her gün

Yer: Uniq / Maslak

Ziyaret Saatleri: Pazartesi:12.00-18.00 – Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma: 10.00-18.00 – Hafta Sonu: 10.00-19.00

Bilet Fiyatı: Tam 34 TL Öğrenci 16 TL

Anadolu’nun on binlerce yıllık tarihinin belki de en kaotik dönemlerinden birinde kurulan sıra dışı bir devlet: Artuklular. Selçuklular’ın, Eyyubiler’in, Haçlılar’ın, Bizans’ın ve diğer Anadolu Türk Beyliklerinin amansız bir hakimiyet mücadelesine giriştiği dönemde, bilimi, teknolojiyi, sanatı ve şehirleşmeyi bir an olsun elden bırakmayan bu sıra dışı devletin o dönemki dahi mühendisi Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve buluşları bugün bile insanlığa ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

“Tarihine bak, geleceği yaz!” ilkesinden hareketle hazırlanan sergi, Cezeri’nin kendinden öncekilerden devraldığı ve kendinden sonrakilere benzersiz bir katkıyla devrettiği o muhteşem teknik ve bilimsel mirası dönemin kültürel atmosferini de yansıtacak şekilde ziyaretçilere ulaştıracak. Hem büyük mühendis Cezeri’nin olağanüstü makineleri hem de bilim ve teknoloji tarihinin kilometre taşları olarak değerlendirilebilecek gelişmeler, İstanbul Cezeri Müzesi’nin girişimiyle 30 Haziran 2019 tarihlerinde Uniq Expo’da.

Satın Al

ÇOCUKLAR YARATSIN

Baskı Resim Atölyesi 6-10 Yaş Grubu

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019

Yer: Kanyon

Tarih ve Saat: 9-23-30 Mart 13:00 – 17:00

Etkinlik ücretsizdir.

Kanyon, çocukları İstanbul Modern iş birliğinde gerçekleşecek baskı resim atölyelerine davet ediyor. Kanyon P1 Lounge alanında gerçekleşecek olan atölyelerde çocuklar, el becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirme fırsatı buluyor. Farklı baskı malzemeleriyle tanışarak, onlara özel hazırlanan baskı kalıplarının boyuyor ve kendi resim çalışmalarını oluşturuyor. Kalıpları kullanıp imgeleri bir araya getirerek özgün kompozisyonlar yaratıyor ve ardından yapacakları çizimler ve tasarımlarla yeni kalıplar üretiyor. Kısaca kendi eserlerini oluşturmayı deneyimliyorlar.

Yazma Baskı Atölyesi 4-6 ve 7-10 Yaş Grubu

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Yer: İstanbul Modern – Beyoğlu

Tarih ve Saat:

4-6 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri:

2 Mart 10.30-11.30 / 10 Mart 13.30-14.30 / 24 Mart 13.30-14.30

7-10 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri:

9 Mart 13.30-14.30 / 23 Mart 13.30-14.30

Bilet Fiyatı: 45 TL

Program çağdaş sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sanat pratiğine odaklanıyor. Sanatçıyı tanımaya ve çalışmalarını çözümlemeye yönelik sunum ile başlayan program, müze uzmanı eşliğinde “İplikten Çözülenler” sergisinde yer alan sanatçının çalışmalarının incelenmesiyle devam ediyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kumaş üzerine ahşap baskı tekniği ile yaptığı yazmaları inceleyen çocuklar atölye uygulamasında, farklı malzemeler ile kalıplar oluşturuyor ve kumaşların üzerine kendi yazmalarını tasarlıyorlar.

Satın Al

{771838}

Müzikal Tasarım / Tokyo’da İlkbahar ve Sakuralar – 5-12 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 10 – 17 – 24 – 31 Mart

Yer: Wapiyon Uniq – Maslak

Saat: 15:00-16:60 ve 16:30-18:00

Minikler bu atölyede Müzikten Mimariye Yaratıcı bir yolculuğa çıkıyor… Müzikal Tasarım’ın, dünya kent modellerini projelendirdiği atölyede; dünya sahnesinde öne çıkan kentler inceleniyor, kentlerin fiziksel yapıları ve mimari gelişim süreçleri analiz ediliyor. Bu analiz çalışmalarına, kentlere özgü sosyo-kültürel değerlerin yansıması olarak kentlerle ilintili müzik parçaları da eşlik ediyor. Çocuklar, kentleri hem fiziksel hem duyusal bir bütünlükle tanırken, her çocuğk kendi zihninde oluşan ‘kent modelini’ inşa etmek üzere özgür bırakılıyor.

Mimar Deniz Başar Erol tarafından hazırlanan bu atölyede, her çocuk o kent için en değerli olduğunu düşündüğü yapıları mimari dilde çiziyor, ‘bu kentte keşke şöyle bir bina da olsaydı’ diye düşündüğü binaları hayalindeki renklerle boyayıp, 3 boyutlu makette bir kent kompozisyonuna dönüştürüyor.

Satın Al

Merak Makinesi Atölyesi / 9-12 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 16 Mart Cumartesi

Yer: Pera Müzesi – Beyoğlu

Saat: 14:00

Bilet Fiyatı: Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir

Pera Öğrenme, Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle, Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında havacılık ve uzay alanlarına ilgi duyan çocuklara yönelik Merak Makinesi Atölyesi’ni düzenliyor.

Bilim Kahramanları Derneği’nin Boeing desteğiyle sürdürdüğü Merak Makinesi programı kapsamında Pera Müzesi ev sahipliğinde atölyeye katılacak çocuklar, Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri rehberliğinde geri dönüşüm malzemelerinden “helikopter” ve “hava gücüyle dönen makine” tasarlıyor.

Çocuklar havacılık ve uzay alanında mühendislik tasarımları deneyimliyor, merak edip sorgulayarak, araştırma becerilerini geliştiriyor.

Rezervasyon için

Kare Kâşifleri / 6-8 Yaş ve 9-12 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: Mart Boyunca Hafta Sonu

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi / Emirgan

Saat: 11:00 – 13:00 ve 14:00 – 16:00

Bilet Fiyatı: Atölyelere kayıt yaptırmak için 0552 339 56 67 numaralı telefonu, hafta içi

09:00 – 13.00 / 14.00 – 17:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

Biçimin en saf halinin araştırıldığı bu atölye çalışmasında çocuklar, hangi biçimlerin doğal, hangilerinin doğal olmadığı üzerine düşünüyor. Çocuklar bu çalışma sırasında tasarlayacakları ve farklı yöntemlerle çoğaltacakları “kusurlu” karelerin yer alacağı galeriler hazırlıyor.

Satın Al

{771518}

ÇOCUKLAR İZLESİN

Tiyatro – Goril

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 02 – 09 – 16 – 30 Mart

Yer: Akbank Sanat / Beyoğlu

Saat: 11:30

Bilet Fiyatı: Tam 13 TL – Öğrenci 8 TL

Hannah gorilleri çok seven sevimli bir kızdır. Babası çok yoğun çalıştığından, onu her özlediğinde, gorilleriyle oynar. Keşke babası da bir goril olsa diye düşünür. Çünkü goriller oyun oynamayı çok severler. Babası doğum gününde ona bir goril hediye eder. Ama bu sıradan bir oyuncak değildir.

Akbank Sanat Çocuk Tiyatrosu İngiltere’nin en önemli çocuk tiyatrolarından Polka Theatre ile başlattığı beraberliğine, ünlü kukla ustası Roman Stefanski’ni başarılı rejisi ile devam ediyor.

Goril’in yazarı Anthony Browne, 40’ın üzerinde çocuk kitabı yazmıştır. 2000 yılında Çocuk kitaplarına verilen en büyük ödüllerden biri olan Hans Christian Andersen Ödülü’de Anthony Browne’a verilmiştir. Goril, İngiltere’de halk oylamasıyla seçilen “En İyi 10 Çocuk Kitabı” listesinde yer almış.

Satın Al

Tiyatro – Papagenolar

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 03 Mart Pazar

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Saat: 12:00

Bilet Fiyatı: 45 TL

Papagenolar, W.A. Mozart’ın en sevilen eserlerinden biri olan Sihirli Flüt Operası’ndan ilham alınarak çocuklar için kurgulanan bir oyun. Özenle seçilmiş aryaların Türkçe seslendirileceği Papagenolar, Caner Akın’ın rejisörlüğünde allaturca’nın yapımıyla sahneye konuyor. Orkestra şefi Murat Cem Orhan yönetiminde gerçekleşecek olan Papagenolar Çocuk Operası’na Avrasya Oda Orkestrası eşlik ediyor.

Doğa ve insan sevgisinin öne çıktığı Papagenolar çocuk operasında hikaye; Papageno karakteri, ailesi, Gece Kraliçesi, Sarastro ve Ağaç Adam etrafında şekilleniyor. Sihirli Orman’da yaşayan tüm canlıların sevgiyle daha da güzelleştiğini, kötü bile olsa her insanın içinde mutlaka bir iyilik kırıntısı olduğunu ve bu iyiliği ortaya çıkarmak için yine sevgi ile yaklaşmak gerektiğini anlatan Papagenolar, tüm çocuklara ve ebeveynlere operanın en eğlenceli halini sunmayı ve tanıtmayı amaçlıyor.

Satın Al

Tiyatro – Pablo Picasso ve İlham Perileri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 03 – 09 – 17 – 29 Mart

Yer: Tiyatro 34 – Kadıköy

Saat: Saatler etkinlik gününe göre değişiklik gösterir

Bilet Fiyatı: 34 TL

Picasso bir türlü resim yapamamaktadır. Bir gece, evine gelen Mavi İlham Perileri sayesinde, tekrar resim yapmaya başlar. Bu Picasso’nun “Mavi Dönemini” anlatır. Hemen ardından başlayan “Pembe Dönem” ise, gelen Pembe İlham Perileri sayesinde başlar. Mavi ve Pembe Periler arasındaki çatışma, aslında Picasso’nun, içinde yaşadığı çatışmayı simgeler. Bu çatışmadan ortaya çıkan karmaşa, Picasso’nun “Kübik Döneme” geçmesine ve bu akımı oluşturmasına neden olur. Picasso’nun hayatından kesitleri ele alan oyun sanatseverler ile buluşmayı bekliyor.

Satın Al

Tiyatro-Astro Ay’a Tırmanıyor

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 03 – 17 – 30 Mart

Yer: Das Das İstanbul / Ataşehir

Saat: 13:00

Bilet Fiyatı: 30 TL

En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, o gece yine gökyüzünü inceleyip, gözlem yapıp, notlar almaktadır. Gökyüzü her zamankinden daha hareketli ve eğlencelidir. Bu durum Bağış’ı çok heyecanlandırsa da uykusuna yenik düşmüş ve yatağına geçip uykuya dalmıştır. O gece gökyüzünün ona bir sürprizi vardır. Dostu Astro, Bağış’ı bir yolculuğa çıkaracak ve belki de böylece Bağış’ın hayalleri gerçek olacaktır. 3 yaş üstü çocuklar için uygun olan bu tiyatro Alper Baytekin’in yönetmenliğinde sahneleniyor.

Satın Al

Tiyatro – Pinokyo

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 03 – 17 Mart Pazar

Yer: Glass Room – Uniq İstanbul / Maslak

Saat: 14:00

Bilet Fiyatı: 1. Kategori 55 TL – 2. Kategori 44 TL

Yaşlı Marangoz Gepetto Usta çeşitli oyuncaklar ve kuklalar yapmaktadır. Birgün bir ağaç kütüğünden yaptığı kuklaya Pinokyo ismini verir. Pinokyo bir gece yarısı Peri sayesinde hareket edip konuşmaya başlar. Pinokyonun tek bir dileği vardır. O da gerçek bir çocuk olabilmek. Bunun içinde gereken dürüst ahlaklı çalışkan yardımsever ve fedakar olmasıdır. Pinokyo zamanını boşa harcayıp eğlenceye ve oyuna daldığı bir sırada kötü niyetli kumpanya sahibinin eline düşer. Bu zorlu mücadelesinde ona en yakın dostu çekirge yardımcı olacak ve çok özlediği Gepetto ustasına kavuşabilmesi için amansız bir mücadelenin içinde bulacaktır kendini. Bu macerada, arkadaşlığı yardımseverliği cesur olmayı ümitsizliğe kapılmamayı dürüst olmayı, fedakarlığı öğrenecektir.

Yaşlı Marangoz Gepetto Usta ve Pinokyo’nun hikayesi bu kez Murat Altınok yönetmenliğinde çocuklarla buluşuyor.

Satın Al

Gösteri – English Time with Tiggy Tiger

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 05 – 10 Mart

Yer: Orta Sahne Uniq / Maslak

Saat: 12:00

Bilet Fiyatı: 69 TL

2-6 yaşındaki çocuklar için hareket, dans, müzik ve eğlence dolu bir interaktif İngilizce çocuk gösterisi English Time with Tiggy Tiger, Mart ayında Orta Sahne UNIQ’te…

Ana dili İngilizce olan Atölye Kids eğitmeni tarafından yürütülen bu etkinlikte çocuklar, İngilizce şarkılar, dans ve hikayeler eşliğinde, şekiller, renkler ve rakamlar gibi ilk İngilizce kelimelerini öğrenirken, masal anlatımı ile hayal güçlerini kullanacaklar. Bu etkinlikte çocuklara sevimli kaplan Tiggy Tiger eşlik edecek!

Satın Al

Tiyatro-Pi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 09 – 23 Mart Cumartesi

Yer: Das Das / Ataşehir

Saat: 13:00

Bilet Fiyatı: 30 TL

Pi Hanım, çok ünlü bir aşçıdır. Mahallede herkes onu tanır ve çok sever. Özel günlerde tüm mahalleye kurabiye yapıp dağıtır ve birlikte afiyetle yerler. Mahalleli onu sadece kurabiyelerinden değil disipliniyle de tanır. O kadar dakik ve düzenlidir ki onunla yaşamak da bir o kadar zordur. Öyle ki, yıllardır mutfağında çalışan sakar yardımcısı Piti’yi sürekli işten kovar. ‘’Geleneksel Benekli Kediler Günü’’nde dağıtılacak kurabiyeleri yapmak için büyük bir sevinçle mutfağa giren Pi Hanım, beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Her şeye rağmen kurabiyeler pişer mi dersiniz?” Alper Baytekin’in yönettiği oyun 3 yaş üzeri çocuklara yönelik.

Satın Al

Tiyatro – Küçük Prens

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 9 Mart Cumartesi

Yer: Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi – Bakırköy

Saat: 13:00 ve 15:00

Bilet Fiyatı: 34 TL

”İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir. Gerçeğin özü gözle görülemez.” 300 den fazla dile tercüme edilen, dünyanın en çok çevirisi yapılan romanı olan Küçük Prens‘in çocuk tiyatrosunun bu uyarlaması 45 dakika ve tek perde.

Satın Al

{77443}

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 10 Mart Pazar

Yer: Kadıköy Boa Sahne – Kadıköy

Saat: 13:00

Bilet Fiyatı: 30 TL

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkmış olan, Mine Kazmaoğlu’nun dilimize kazandırdığı Zoran Drvenkar’ın Çocuk Edebiyatı ödülüne layık görülen Soğuktan Korkmayan Tek Kuş adlı eseri Tiyatro Gülgeç tarafından 5 yaş üzeri herkesin izleyebileceği kukla tiyatrosu olarak sahneleniyor.

Riki, hayatının en soğuk ve uzun kışını yaşamaktadır. O yıl kış hiç bitmemiş, ilkbahar, yaz, hatta sonbahar hiç gelmemiştir. Sonunda sabrı tükenen Riki, bir sabah uyanır ve kışı bulup onunla konuşmaya ve onu gitmesi için ikna etmeye karar verir. Fakat kıştan önce karşısına tuhaf bir kuş çıkar. O, soğuktan korkmayan tek kuştur.

Mevsimlerin ve insan doğasının değişip dönüşebiliyor olmasının güzelliğini anlatan oyunumuz bize büyümek ve olgunlaşmakla ilgili gizli işaretler verir.

Satın Al

Tiyatro – Hayal Çalan Cadı

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 16 – 17 – 24 Mart

Yer: Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Saat: 12:00

Bilet Fiyatı: 1.Kategori 20 TL / 2.Kategori 10 TL

Zorlu Holding’in miniklerin dev hayallerini perdeye taşıdığı “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasının dokuz yaşındaki birincisi Ceren Çiçek’in yazdığı, Hayal Çalan Cadı öyküsü tiyatro oyunu olarak Zorlu PSM’de sergileniyor. 3 dünyalı çocuğun cadılar dünyasındaki maceralarını konu alan, 6 yaş üstü çocuklara yönelik bu tiyatro oyununu, öyküden yorumlayarak yazan Serdar Saatman, yöneten Gaye Cankaya. “Hayal Çalan Cadı” hayallerin gerçeğe dönüştüğünü çocuklarına deneyimletmek isteyen aileleri bekliyor…

Satın Al

ÇOCUKLAR TATSIN

MSA Küçük Gurme 2 / 9-14 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 23 Mart Cumartesi

Yer: MSA – Maslak

Saat: 10:00-13:00

Bilet Fiyatı: 160 TL

MSA eğitmenleri Yemek yemenin yaşı olmadığı gibi yapmanın da yaşı yok.” diyor

Atölye’nin Lezzetleri; Taze otlu & parmesanlı panelenmiş tavuk but, hardallı patates ile Pizza funghi, Çikolata soslu ve orman meyveli pancake

Satın Al

Eataly’den Minik Eller Pizza Pişiriyor

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 23 Mart / Cumartesi

Yer: Eataly – Zorlu Center

Saat: 14:00-15:00

Bilet Fiyatı: 100 TL

Eataly, geleceğin minik şef adaylarını eğlenmeye ve öğrenmeye davet ediyor. Eataly’nin mutfağında minikler için eğitici ve keyifli bir atölye gerçekleşiyor. 20 kişilik özel tasarım masada ikişerli gruplar halinde gerçekleşecek “Minik Eller Pizza Pişiriyor” atölyesinin menüsü, İtalya’nın vazgeçilmez lezzetleri Pizza Margherita ve Calzone Con Nutella. İtalyan gibi pişirmenin belki de ilk adımını atacak minikler için ön şart 5-9 yaş arasında olmak; gerisi biraz tuz, biraz un ve bol eğlence…

Satın Al

Minik Şefler – 6-9 Yaş

Çocuklar İçin Etkinlikler – Mart 2019Tarih: 24 Mart – Pazar

Yer: İntema Yaşam Akademi / Kanyon

Saat: 11:00

Bilet Fiyatı: 140 TL

Çocuğunuzla birlikte mutfakta zaman geçirmekten ve onun yemek yapmaya duyduğu ilgiden keyif alıyorsanız bu etkinliği sakın kaçırmayın!

“Minik şefinizle birlikte en lezzetli quesedillas’ları ve pancake’leri yapmayı öğrenmek ve keyif dolu bir gün geçirmek için atölyemizdeki yerinizi hemen ayırtın.”

Bu atölyede minik şefler Tavuk, sebze ve cheddar peynirli quesedillas ile çikolata soslu, meyveli pancake hazırlayacak.

Satın Al

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları