preloader

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Yazı Boyutu:

Minikler için İstanbul’da gerçekleşecek en güncel tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atmak için tıklayın!

Sonbaharın en güzel ayı Kasım geldi çattı, şehirde çocuklara yönelik çeşitli sanat etkinlikleri, tiyatrolar, sergiler ve atölyeler keşfetmeniz için sizi bekliyor. Her yaş grubuna ve ilgi alanına yönelik farklı içeriğe sahip bir etkinlik, mutlaka sizin çocuğunuza da hitap edecektir. Yeter ki siz çocukları sanatla, doğayla, bilimle, etkinliklerle buluşturun, onların hayal gücü emin olun sizi bile çok şaşırtacak. Kasım ayında çocuklarla yönelik en güzel etkinlikleri OGGUSTO olarak sizler için derledik.

Çocuklar Yaratsın

Ahşap Oyuncak ve Müzik Aleti Yapımı

Tarih: 3 – 10 – 17 – 24 Kasım / Yer: Atölye 20

Saat: 11:00-13:00

Bilet Fiyatı: 110 TL

Atölye 20, Ahşap Oyuncak ve Müzik Aleti Yapımı Atölyesi ile he çocukların kendi çizdikleri ve tasarladıkları oyuncakları hem de ritm enstrümanlarını hayata geçirmelerine olanak sağlıyor. Temel el aletleri kullanımı ( mini matkap, el testeresi, çekiç, eğe), koordinasyon, el becerisi, gelişim, analitik düşünce teknikleri, yaratıcılık ve problem çözümü; kendi yaptığı oyuncak veya müzik aletine sahip olma gibi kazanımları olan bu atölye 5-12 yaş grubu arası çocuklara uygun.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018Resim Atölyesi – Çocuklar İçin Salvador Dali Atölyesi

Tarih: 4 Kasım / Yer: Açık Diyalog İstanbul

Açık Diyalog İstanbul, bu sezonda da çocuklara yönelik atölyeler hazırlamaya devam ediyor. Sanatçı ve eğitmen Pınar Yılmaz’ın yürüttüğü resim atölyesinde çocuklar, 20.yüzyıl’ın en sıra dışı sanatçılarından biri olan Salvador Dali’yi daha yakından tanıyorlar. Dali’nin hayatı, sanatı ve çalışmaları anlatılırken bir yandan da çocuklar, Dali’nin çalışmalarından aldıkları ilham ile kendi iki ve üç boyutlu çalışmalarını yapıyor. 5-10 ve 11-15 yaş gruplarına göre ayrı hazırlanan bu atölye çocukların hayal gücünün sınırlarını zorluyor.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Heykel Atölyesi – Sanatçı Seçkin Pirim eşliğinde

Tarih: 4 ve 25 Kasım / Yer: İstanbul Modern

Saat: 15:00-17:30

Bilet Fiyatı: 1 çocuk 1 yetişkin 250 TL

İstanbul Modern çocukları aileleriyle birlikte, sanatçılarla buluşturan yeni bir atölye programı hazırlıyor. Aileler önce uzman eşliğinde sergi geziyor ardında da atölye de sanatçı ile buluşuyor.

Sanatçı Seçkin Pirim’in Heykel Atölyesi çalışmasında çocuklar, aileleriyle birlikte, Jules Verne’in ilk kez 1870 yılında yayımlanan Denizler Altında 20.000 Fersah adlı bilimkurgu romanını inceliyor. Henüz modern denizaltının olmadığı, sualtı dünyasının sırlarının bugünkü kadar aralanmadığı bir dönemde kaleme alınan bu başyapıtın belirli bölümlerini birlikte okuyarak, yorumluyorlar. Kartonlarla yaratacakları hayalî balık heykelleriyle hikayedeki sualtı dünyasının gizemlerini su üstüne çıkarıyorlar. Atölye 6-10 Yaş grubu çocuklarına ve ailelerine yönelik.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Cam Atölyesi

Tarih: 4-11-18-25 Kasım / Yer: Cam Ocağı Vakfı

Cam Ocağı Vakfı tatil günlerinde eğlenmek, eğlenirken öğrenmek, yaratıcılıklarının farklı yanlarını ortaya çıkarmak için çocuklara harika bir fırsat sunuyor!

Cam üfleme, füzyon, gravür ve boncuk yapımından oluşan atölyeler, toplam 2 saati buluyor. Çocuklara eğlenceli ve heyecanlı bir gün geçirterek yepyeni bir keyif ve farklı bir deneyim yaşatmak isteyen aileleri bekleyen Cam Ocağı Vakfı, sizleri ve çocuklarınızı camın büyülü dünyasına bekliyor.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

{771414}

Çocuklar Tasarlasın

Tasarım Atölyesi – Kendi Çantamı Tasarlıyorum

Tarih: 10 Kasım / Yer: Akbank Sanat

Saat: 13:00

Akbank Sanat’ta çocukların pamuklu bez çantalara desen çalışması yapabilecekleri ve bu desen çalışmasını boyayarak renklendirebilecekleri bir atölye gerçekleşiyor. 6-14 yaş arası çocuklara yönelik bu atölyede, çocuklar yaratıcılıkları ile ortaya çıkaracakları deseni diledikleri gibi renklendirebilecekler. Çizgi tekniklerini kullanacaklar ve sonrasında renk geçişleri ile bütün deseni ortaya çıkaracaklar.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Kostüm Atölyesi – Şekil ve Form Dünyasında Sıradan Bir Gün

Tarih: 17 ve 25 Kasım / Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

20. yüzyıl dünya sanatını şekillendiren Rus Avangardı akımının Türkiye’deki en kapsamlı sergisine ev sahipliği yapan Sakıp Sabancı Müzesi’nde çocuklar için sergi kapsamında çeşitli atölyeler gerçekleşiyor. Bunlardan biri 9-12 yaş grubu çocuklarına yönelik “Şekil ve Form Dünyasında Sıradan Bir Gün” atölyesi.

Bu atölye çalışmasında çocuklar, sergide de videosu yer alan Güneşe Karşı Zafer operasından sahneler izliyor ve Kazimir Malevich’in bu eser için tasarladığı kostümleri inceleyerek, onlardan hareketle farklı doku ve renklerde kâğıtlarla kendi Suprematist formlarını tasarlıyor. Çocuklar, daha sonra kostümlere dönüştürüp giyecekleri tasarımlarıyla, avangard tiyatronun doğaçlama bir sahnesini canlandırıyor.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Çocuklar Büyülensin

Opera – Sihirli Flüt’ü (Tamino’nun Rüyası)

Tarih: 18 Kasım / Yer: Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Saat: 15:00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Mozart’ın 1791’de bestelediği son operası “Sihirli Flüt”ten esinlenerek çocuklar için Türkiye’nin ilk çocuk operası Sihirli Flüt’ü (Tamino’nun Rüyası) sahneye taşıyor. İnsanı insan yapan erdemleri, sevginin her türlü kötülüğü yenen büyülü gücü olduğunu aktaran eser, 7 yaş ve üstü çocuklara yönelik.

Eseri izlerken çocuklar, Tamino’nun rüyasında kimlerle tanışacağına, ona bu rüyada hangi sihirli melodilerin eşlik edeceğine ve rüyadan uyanınca Tamino’yu nelerin beklediğine tanıklık edecekler.

Kostümleriyle de izleyiciyi büyüleyecek Opera, Kasım ve Aralık ayı boyunca izlenebilir.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Kelebeklere Dokunmak

Tarih: Her gün / Yer: İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği büyük küçük tüm ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor. Çiftliğe varıldığında ziyaretçileri 20 dakikalık sinevizyon gösterisiyle “Kelebeğin Hikayesi” anlatılıyor. Bu filmde kelebeğin biyolojik yapısı, kamuflaj ve “metamorfoz” ve yaşam döngüsü konusunda bilgiler sunuluyor.

Daha sonra rehberler eşliğinde iklim kontrollü kelebek serasında gezi başlıyor. Burada kelebeğin yaşam döngüsüne ait her aşama canlı olarak izleniyor. Tropik bitki ve çiçekler arasında yürüyüş yaparken renk renk uçuşan kelebekler, üzerinize konuyor. Bu eşsiz deneyim çocuklar için unutulmaz bir anı olmaya aday.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Çocuklar İzlesin

Tiyatro – Hayal Çalan Cadı

Tarih: 3-4-10-11-18-25 Kasım / Yer: Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Bilet Fiyatı: 1.Kategori 20 TL / 2.Kategori 10 TL

Zorlu Holding’in miniklerin dev hayallerini perdeye taşıdığı “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasının dokuz yaşındaki birincisi Ceren Çiçek’in yazdığı, Hayal Çalan Cadı öyküsü tiyatro oyunu olarak Zorlu PSM’de sergileniyor. 3 dünyalı çocuğun cadılar dünyasındaki maceralarını konu alan, 6 yaş üstü çocuklara yönelik bu tiyatro oyununu, öyküden yorumlayarak yazan Serdar Saatman, yöneten Gaye Cankaya. “Hayal Çalan Cadı” hayallerin gerçeğe dönüştüğünü çocuklarına deneyimletmek isteyen aileleri bekliyor…

Satın Al http://www.biletix.com/search/ISTANBUL/tr#hayal%20%C3%A7alan%20cad%C4%B1

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Tiyatro – Orman Lokantası

Tarih: 25 Kasım / Yer: İş Sanat Kültür Merkezi

Saat: 15:00

Bilet Fiyatı: Tam 33,50 TL / Öğrenci 23,50 TL

Bilindik masalların yeniden yorumlayan Evvel Zaman Dışından Masallar serisinin ilk oyunu Orman Lokantası, minik izleyicileri harika bir masala konuk olmaya davet ediyor. Yekta Kopan’ın kaleme aldığı, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği ve Sevinç Erbulak’ın anlatıcılığı ile hayat bulan Orman Lokantası, eğlenceli olduğu kadar öğretici mesajlarla dopdolu bir oyun. İş Sanat Kültür Merkezi’nde sergilenecek bu oyun 6 yaş üstü çocuklara hitap ediyor.

Satın Al – http://www.biletix.com/etkinlik/VIE03/ISTANBUL/tr

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Sinema – Fındıkkıran ve Dört Diyar

1816 yılında Ernst Theodore Amadeus Hoffmann’ın kaleme aldığı “Fındıkkıran ve Fare Kral” daha sonra Alexandre Dumas Père’in uyarlaması ve Tchaikovsky besteleri ile günümüzde bile zevkle izlenen bir bale eserine dönüşmüştür. İlk kez 1891 yılında sahnelenen bale, 2018 yılında Disney’in yorumu ile “Fındıkkıran ve Dört Diyar” adıyla beyaz perdeye taşınıyor.

Görselliği, konusu, kostümleri ve müzikleriyle yılbaşı ruhunu ve macera tutkusunu bir arada yaşatan “Fındıkkıran ve Dört Diyar”, büyük küçük herkesi etkileyecek bir başyapıt olmaya aday. Çocuğunuzla birlikte keyifli zaman geçirmeniz için OGGUSTO olarak 2 Kasım 2018’de gösterime giren “Fındıkkıran ve Dört Diyar ‘a gitmenizi öneririz.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018Satın Al – https://www.cinemaximum.com.tr/findikkiran-ve-dort-diyar-filmi

{88223}

Çocuklar Tatsın

Brunch – Raffles Brunch, Artizkidz ile

Tarih: Her Pazar / Yer: Raffles İstanbul

Raffles İstanbul, her Pazar Raffles Brunch’ında ailelere keyifli ve lezzetli anlar yaşatıyor. Ebeveynler brunch keyfini sürerken de Artizkidz ile küçük konuklar sanat atölyelerinde eğlenceli anlar yaşıyor.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Pizza Atölyesi

Tarih: 10 Kasım Cumartesi ve 24 Kasım Cumartesi

Yer: Eataly-Zorlu Center // Zincirlikuyu

Saat: 14:00-15:00

Bilet Fiyatı: 100 TL

Eataly, geleceğin minik şef adaylarını eğlenmeye ve öğrenmeye davet ediyor. Eataly’nin mutfağında minikler için eğitici ve keyifli bir atölye gerçekleşiyor. 20 kişilik özel tasarım masada ikişerli gruplar halinde gerçekleşecekMinik Eller Pizza Pişiriyoratölyesinin menüsü, İtalya’nın vazgeçilmez lezzetleri Pizza Margherita ve Calzone Con Nutella. İtalyan gibi pişirmenin belki de ilk adımını atacak minikler için ön şart 5-9 yaş arasında olmak; gerisi biraz tuz, biraz un ve bol eğlence…

Satın Al – http://www.biletix.com/etkinlik/VEE70/TURKIYE/tr

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018Minik Şefler: Cookies

Tarih: 24 Kasım Cumartesi

Yer: Intema Yaşam Akademi // Kanyon – Levent

Saat: 11:00-13:00

Bilet Fiyatı: 130 TL

Kurabiyeye kim hayır diyebilir ki? Büyük küçük herkesin sevgilisi olan kurabiyeyi yapmanın yaşı yok diyen Intema Yaşam Akedemi, çocuklar için hem lezzetli hem de eğlenceli bir atölye düzenliyor. 6-9 yaş arasındaki çocuklara yönelik atölye de minik şefler, Monster cookie, Beyaz çikolatalı cookie ve Kuru meyveli cookie yapıyor.

Satın Al – http://www.biletix.com/etkinlik/V92JT/TURKIYE/tr

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018Çocuklar Gülsün

İstanbul Komedi Festivali

2-18 Kasım – Çeşitli Mekanlar

2-18 Kasım tarihlerinde, gülmeye, çok gülmeye, daha daha çok gülmeye hazır olun. BKM’nin geleneksel hale getirdiği Kasım ayına “kahkaha ayı “ dedirtmeyi başaran “İstanbul Komedi Festivali” başlıyor. İstanbul Komedi Festivali bu yıl da mizahın ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi isimlerini ağırlayacak. “Söyleyin de beraber gülelim!” sloganıyla yola çıkan İstanbul Komedi Festivali 2-18 Kasım tarihlerinde çeşitli mekanlarda gerçekleşecek. Festivalin çocuklara yönelik program takviminden bazıları;

Ezo Sunal İle Komik Kitaplar // 03 Kasım // BKM MUTFAK UNIQ

Bubble Show – Milkshake and the Bubble Flower // 04 Kasım // MOI SAHNE

Ezo Sunal İle Tekerleme Yarışı // 04 Kasım // BKM MUTFAK UNIQ

Güldüy Güldüy Show – Çocuk Best Of // 04 Kasım // BKM TİYATRO

Güldüy Güldüy Show – Çocuk Best Of // 17 Kasım // KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ

Satın Al – http://www.biletix.com/etkinlik-grup/130983893/ISTANBUL/tr

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Çocuklar Gezsin

Gezi – İstanbul Muhafızları Saklı Sandık

Tarih: 18 Kasım / Yer: Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı

Bilet Fiyatı : Çocuk 200 TL / Yetişkin 125 TL

Çocuklara İstanbul’u anlatan 3 ciltlik Efsane İstanbul kitabı yayınlanan Ömer Kokal, Sacred 7 Travel işbirliği ile çocuklara İstanbul’u çok farklı yönleriyle tanıtıyor. Ömer Kodal’ın gezilerinde Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, Arkeoloji Müzesi gibi İstanbul’un en özel ve tarihi yapıtları yer alıyor.

Ayasofya Müzesi’ni ve Yerebatan Sarnıcı’nı gezildiği “İstanbul Muhafızları Saklı Sandık” turu çocukları çok gizemli bir maceraya çıkarıyor.

Satın Al – http://www.biletix.com/etkinlik/V0F13/ISTANBUL/tr

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Sergi- Yüz yıl sonra çizgilerin savaşı

Tarih: Kasım ayı boyunca ve 26 Aralık’a kadar / Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi

20. yüzyılda karikatür sanatı önemli değişiklikler yaşadı, gazete ve magazin dergilerinde sıkça yer alır oldu. 1. Dünya Savaşı yıllarında dönüşen karikatür anlayışı, bu yüzyıldaki önemli siyasal propaganda araçlarındandı. Birinci Dünya Savaşı’nda tarih sahnesine çıkan kişiliklerin büyük bir kısmı karşı propaganda yöntemi olarak karikatürize edildi. 1914-1918 arasında yaşananlar ilk küresel vakaydı ve bu savaşı başlatıp bitiren etkenleri yüz yıl sonrasında karikatürlerle izlemek farklı bir deneyim vaat ediyor. Sadece bu sergideki seçki bile yüz yıl sonrasına net bir şekilde şu mesajı gönderiyor: Savaşın yücelttiği şiddet ve aşağılama, insanlığın tarih boyunca kazandığı tüm erdemlere karşı duruyor; insanı olması gerekenden farklı bir varlığa dönüştürüyor. Dünyanın bir daha böyle bir deneyim yaşamaması dileğiyle yüz yıl öncesinin çizgileriyle hem yetişkinler hem de çocuklar buluşuyor.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Çocuklar Keşfetsin

Global Children’s Designathon 2018 İstanbul

Tarih: 3 Kasım / Yer: Santral İstanbul

İstanbul, bu yıl ilk kez 4. Uluslararası Global Designathon‘a “çocukistanbul” organizasyonu ile katılıyor. Hollanda merkezli DesignathonWorks tarafından organize edilen tam gün etkinliğe dünyanın her kıtasından toplam 30 kent, 1000 çocuk katılıyor. Tam gün gerçekleşecek etkinlikte, 8-12 yaş grubu çocuklar BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olan Hedef 15: “KARADA YAŞAM” kapsamında “ORMANSIZLAŞTIRMA” sorununa çözümler tasarlamak üzere birlikte çalışıyor olacaklar.

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018

Robotik Tasarımlar

Tarih: 17 Kasım / Yer: Rahmi M. Koç Müzesi

Saat: 13:00

Bilet Fiyatı: 56,50 TL

Rahmi M. Koç Müzesinde sergilenen, Fenerbahçe Vapuru’nun 2. Mevki Salonu’nda her hafta 4-14 yaş arası çocuklarla farklı atölye çalışmaları düzenleniyor.

Geleceğin küçük mühendislerinin hem sanayi öğrendiği, hem de kendilerine küçük robot arkadaşlar yarattığı 2 saat süren Robotik Tasarımlar atölyesi, 9-13 Yaş grubu çocuklarına hitap ediyor.

Satın Al – http://www.biletix.com/etkinlik/VTW42/TURKIYE/tr

Çocuklar İçin Etkinlikler - Kasım 2018
Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları