preloader

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Yazı Boyutu:

Ekim 2020 çocuk etkinlik takvimi hazır! Çocuklara yönelik etkinlikleri keşfedin.

Minikler için İstanbul’da gerçekleşecek en güncel tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atmak için tıklayın!

Yeni normal hayatımızın birçok alanına nüfuz etti; okullar kademeli olarak açıldı, sosyal mesafe kuralları korunarak arkadaşlarla hasret giderildi. Uzun bir dönemi kapsayan ve daha da kapsayacakmış gibi duran Covid-19 sayesinde birçok yeni alışkanlık da hayatımızda yerini aldı. Uzaktan eğitim ile online platformlara kolayca adapte olan çocuklar çevrimiçi atölyeler, sanal turlar ve oyunlarla yeni normale adapte olmaya çalışıyor.

Çocukların sosyal ve kültürel hayatlarına, yeni normal düzende adapte olarak tekrardan başlaması gerektiğini düşünüyoruz! Çevrimiçi ve çevrimdışı etkinlikleri OGGUSTO olarak sizler için derledik…

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Çevrimdışı Etkinlikler

Madame Tussauds İstanbul / Beyoğlu

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Merkezi Londra’da yer alan, 250 yıllık tarihe sahip dünyaca ünlü Madame Tussauds İstanbul, Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde her yaştan ziyaretçilere keyifli deneyimler sunuyor.

Londra’daki tarihe tanıklık eden merkezi ve dünyanın pek çok metropolünde yer alan merkezlerinde ziyaretçilerle buluşan, dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds, İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera binasında yıldızlarla buluşma imkanı sağlıyor. Madame Tussauds İstanbul’da farklı kültür ve medeniyetlerin tarih, sanat, bilim, politika, spor ve eğlence dünyasından onlarca yıldızın balmumu figürü ziyaretçileri karşılıyor. Figürler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Sahiha Gökçen, Zeki Müren, Adile Naşit, Neşet Ertaş, Barış Manço, MFÖ, Zeki Müren, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Tolga Çevik, Hidayet Türkoğlu, Yasemin Dalkılıç, Justin Bieber, Brad Pitt, Victoria Beckham, Madonna, Angelina Jolie, Johnny Depp, Beyonce, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Leonardo Di Caprio, Jennifer Lawrence, Rihanna, Maria Sharapova, Muhammed Ali, Neymar Da Silva, Albert Einstain, Wolfgang Amadeus Mozart, Steve Jobs, Steven Spielberg, E.T, Shrek gibi Türk ve dünya yıldızları yer alıyor.

Satın al

Museum of Illusions Istanbul / Beyoğlu

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Büyüleyici illüzyonların yer aldığı, aklınızı başınızdan alacak optik illüzyonlar, hologramlar ve sıra dışı sergilerle ziyaretçilerine eğlenceli anlar yaşatan İlizyon Müzesi; Museum of Illusions Istanbul sizleri bekliyor.

Öğrenci – 35.00 TL

Çocuk – 35.00 TL

Tam – 53.00 TL

Satın al

İstanbul Oyuncak Müzesi – Kâğıttan Şato

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Çocuklar bu atölyede masallarda, çizgi filmlerde karşımıza çıkan prenslerin ve prenseslerin yaşadığı o görkemli şatolara doğru bir yolculuğa çıkıyor. Savunma amaçlı kurulan kalelerin zamanla görkemli şatolara dönüştüğünü ve bu muhteşem yapıların birçok alanda bize ilham kaynağı olduğunu öğrenecekleri etkinlikte çocuklar, müzede de sergilenen bir şato oyuncağını görme imkanı bulacaklar.

Sosyal mesafe kuralarına uygun bir şekilde sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşecek Faber-Castell Yaratıcılık Atölyesi’ne rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Eğitmen: Mihriban Mirap

Tarih: 24 Ekim Cumartesi

Saat: 11:30

Yaş Grubu: 6 -11 yaş

Ücret: Faber-Castell’in destekleri ile gerçekleşecek Yaratıcılık Atölyesi’ne müze ziyaretçilerine ücretsizdir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

{772961}

Çevrimiçi (Online) Etkinlikler

İstanbul Modern – Sanal Dedektifler

İstanbul Modern, Covid-19 önlemleri kapsamında sosyal mesafeyi korumaya devam ettiğimiz bu dönemde, çocukları sanatla buluşturmayı sürdürüyor.

2015-2018 yılları arasında Karaköy’deki eski binasında ziyaretçiyle buluşan koleksiyon sergisi “Sanatçı ve Zamanı”nı çocuklara özel bir sanal tur olarak sunuyor. “Sanal Dedektifler” adlı, TAİDER Aile İşletmeleri Derneği desteğiyle gerçekleşen programa Türkiye’nin her yerinden ücretsiz olarak ulaşılıyor.

Sanal Dedektifler sanal turu, dört farklı başlıktan oluşuyor: Sesli Tur, Soru Kartları, Bilgi Kartları ve “Sanatçıların İzinde” Etkinlik Videoları.

4-7 ve 8-12 yaş gruplarına göre ayrılan tur sonunda çocuklar “Sanata Sarıl Katılım Belgesi”ni dijital olarak almaya hak kazanıyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

İstanbul Modern – Çevrimiçi Hafta Sonu Atölyeleri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

İstanbul Modern, hafta sonları 4-12 yaş arası çocuklara Çevrimiçi Modern ve Çağdaş Sanat Programı düzenliyor. Bu çevrimiçi programa Türkiye’nin her yerinden katılan çocuklar, müze uzmanları ile buluşup, modern ve çağdaş sanat konularında bilgi ediniyor, tartışıyor ve sanatsal üretimler gerçekleştiriyor.

Lirik mi, Geometrik mi?

4-7 Yaş ve Aileler için 24 Ekim 11.00-12.00

8-12 Yaş Çocuklar için 25 Ekim 11.00-12.00

Soyut resim ne demek? Soyutlama ne demek? İlk soyut resim kim tarafından yapılmış? Hareketin resmi olur mu? Lirik soyut ne demek? Geometrik soyut ne demek?

İlham Veren Kübizm

4-7 Yaş ve Aileler için 31 Ekim 11.00-12.00, 2 Ocak 11.00-12.00

8-12 Yaş Çocuklar için 1 Kasım 11.00-12.00, 3 Ocak 11.00-12.00

Kübizm ne demek? Kübist sanatçılar çalışmalarını nasıl üretiyor? Tanımamız gereken kübist sanatçılar kimler? Bu akım sanatı nasıl değiştirdi?

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Pera Müzesi – Çevrimiçi Hafta Sonu Atölyeleri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Pera Müzesi 4-6 ve 7-12 yaş gruplarındaki çocuklar için sulu boya, pastel boya, kuru boya, guaj boya, sünger baskı, gölge figürleri, kolaj, portre, figür çizimleri, poster tasarımı gibi değişik malzeme ve tekniklerin kullanıldığı çalışmalarla öğretici ve eğlenceli bir sanat deneyimi kazanacakları çevrimiçi hafta sonu atölyeleri düzenliyor.

Atölyeleri satın alan herkese kargo ile ilgili atölye için gerekli malzemelerin yer aldığı paket gönderiliyor. Ayrıca yapım aşamalarını anlatan video da yer alıyor.

Doğadan Sanat: Tempera Boya Atölyesi Evde Atölye Kiti

Yaş: 7-12 Yaş

Tarih/Saat: 27 Ekim 2020 / 17:00-17:30

İlişkili Sergi: Minyatür 2.0, Güncel Sanatta Minyatür

Kapasite: 25 adet kit

Ücret: 100 TL

İletişim İçin Tıklayın

Renklerle Deney: Sulu Boya Videoyla Evde Atölye

Yaş: 7-12

Tarih/Saat: 20 Ekim 2020 / 17:00-17:30

İlişkili Sergi: Minyatür 2.0, Güncel Sanatta Minyatür

Ücret: 45 TL

İletişim İçin Tıklayın

{771875}

Sakıp Sabancı Müzesi – Çevrimiçi Çocuk Atölyeleri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

SSM Öğrenme Programları, farklı yaş gruplarından çocuklara yönelik hazırlanan ve hafta sonu gerçekleştirilecek çevrimiçi atölyelere ev sahipliği yapıyor. Ekim atölyelerinde Rönesans’tan kavramsal sanata uzanan geniş bir yelpazede, sanat tarihine ait temalar işleniyor.

Bir de Böyle Düşün (7-12 yaş) 24 Ekim Cumartesi // 12:00-13:00

Kukla Yapım Atölyesi (7-12 yaş) 25 Ekim Pazar / 31 Ekim Cumartesi // 12:00-13:00

Satın Al

Arter – Çevrimiçi Hafta Sonu Atölyeleri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

4–6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik çevrimiçi “Baskılı Otoportrem” atölyesi, 24 Ekim 2020 Cumartesi günü gerçekleşecek. “Baskılı Otoportrem” atölyesi, katılımcıları Arter’in KP Brehmer: Büyük Resim başlıklı sergisinde yer alan yapıtlarda kullanılan baskı tekniklerini keşfetmeye çağırıyor. Seçili yapıtlarda karşılarına çıkan renk bloklarını hayal güçleriyle yorumlayan çocuklar, atölye süresince resim kâğıdı, sünger parçaları, pamuk, mandal, kurşunkalem, kâğıt parçaları, akrilik veya guaj boya, boya kabı gibi çeşitli malzemeleri kullanarak özgün baskı araçları üretecekler. Ardından yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle çizdikleri otoportrelerini renk bloklarıyla tamamlayacaklar.

7–11 yaş aralığındaki çocuklar için 31 Ekim 2020 Cumartesi günü gerçekleşecek çevrimiçi “Gökkuşağı Bilimi” atölyesi ise Arter’in Gökcisimleri Üzerine başlıklı sergisindeki yapıtlardan yola çıkıyor. Işığın kırılması ve yansımasıyla ilişkili yapıtlardan ilham alan çalışmada, çocuklar gündelik hayatı bilimsel bir yaklaşımla ele alarak, çeşitli malzemeler aracılığıyla gökkuşağının renklerini oluşturma deneyleri yapacaklar. Daha sonra bu renkleri kâğıda aktararak kendi resimlerini üretecek olan çocuklar çalışmada resim kâğıdı, boya kalemleri, CD, el feneri, bir bardak su, makas, bant ve büyüteç kullanacaklar. “Gökkuşağı Bilimi” atölyesi için katılımcıların mümkün olduğunca güneş ışığı alan bir ortamda çalışmaları öneriliyor.

Saat 11:00’de başlayacak çevrimiçi atölyeler ücretsiz. Katılımın kontenjanla sınırlı.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

İletişim İçin Tıklayın

{771979}

Akbank Sanat / Sanat, Çocuklar ve Yaratıcılık Üzerine Farklı bir Bakış Semineri

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Yaklaşık 25 yıldır çocuklarla ve gençlerle sanat çalışmalarını Amerika, Türkiye ve Kıbrıs’ta sürdüren, PACE Çocuk Sanat Merkezi’nin kurucusu, sanatçı N. Barış Karayazgan tarafından eğlenceli, kışkırtıcı, akıl karıştırıcı, düşündürücü ve yaratıcı bu uygulamalı seminer, “Sizce sanat nedir?” sorusundan yola çıkarak “Çocuklar niçin sanat yapar?”, “Yetenek nedir ve gerekli midir?” sorularına uzanarak öğretmenlere ve öğretmen adaylarına bolca tartışma ortamı sunuyor.

4 gün sürecek ve değişik sanatçıların yapıtlarının da inceleneceği ve devamında örnek uygulamaların da olacağı bu seminerde çocukların sanat vasıtası ile kazanabilecekleri üzerine de paylaşımlar yapılacak.

Zoom üzerinden gerçekleşecek seminer için kayıtlar online yapılabilir. Kontenjan 50 kişi ile sınırlıdır.

19 Ekim / 18.30-20.30 “Sanat sizce nedir?”

20 Ekim /18.30-20.30 “Çocuklar ve Sanat”

21 Ekim / 18.30-20.30 “Çocuklar için Uygulanmış Sanat Projeleri İncelemesi”

22 Ekim / 18.30-20.30 “Uygulamalı Örnek Aktiviteler”

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

İstanbul Oyuncak Müzesi – Bez Bebek Yapım Atölyesi

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Banu Kurt eğitmenliğinde gerçekleşecek bez bebek yapım atölyesiyle “Küçük Prens” bebekleri çocuklar kendi dokunuşlarıyla tasarlayacak ve Küçük Prens’in macerasına ortak olup onun dünyasına bir yolculuğa çıkacaklar.

Yaklaşık doksan dakika sürecek atölye çalışması çevrimiçi olup “Zoom” üzerinden gerçekleştirilecek.

Eğitmen: Banu Kurt

Tarih: 25 Ekim Pazar

Saat:12.00

Yaş Grubu: 4- 10 yaş

Ücret: 115 TL

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

{772233}

Rahmi Koç Müzesi – Çevrimiçi Atölyeler

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Sanata Atölyesi: Renklerin Dansı

Tarih/Saat: 24 Ekim Cumartesi 13.00

Yaş Grubu: 7-10

Son kayıt tarihi: 21 Ekim Çarşamba

Elektrik Atölyesi: Kağıttan Devreler

Tarih/Saat: 31 Ekim Cumartesi 13.00

Yaş Grubu: 8-11

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

İletişim İçin Tıklayın

Zorlu Çocuk Tiyatrosu

17 yıldır etkileyici prodüksiyonlarıyla çocukları tiyatronun renkli dünyasıyla tanıştıran ve geçtiğimiz sezonlarda Zorlu PSM ile okullarda yaptığı İstanbul içi ve dışı turnelerle tüm Türkiye’ye yayılan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, bu defa sosyal medya hesapları üzerinden çocuklara seslenecek. Birbirinden yaratıcı #PSMÇocuk atölyeleri, YouTube ve IGTV üzerinden öğrenmenin en eğlenceli halini çocuklara yaşatacak.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu ve Bilim Virüsü merak bulaştırıyor…

Çocuklara bilim tutkusu bulaştırmak ve 21. yüzyıl yetkinlikleri kazandırmak için çalışan Bilim Virüsü iş birliğiyle gerçekleştirilecek atölye serisinde; sanatçılar, sporcular ve bilim insanlarından ilham alan yaratıcı atölyeleri yeni nesil öğrenme yöntemleri ile çocuklarla paylaşmayı hedefliyor. Çocukların içindeki daha iyiyi keşfetmeye davet eden atölyeler, 13 Şubat 2021’e kadar her Cumartesi Zorlu Çocuk Tiyatrosu YouTube kanalında yayında olacak.

İKSV Alt Kat – Online Çocuk Kitapları

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Aralarında Sevinç Erbulak, Yekta Kopan, Göknil Özkök gibi yazarların yer aldığı çocuk kitapları artık online olarak çocuklar ile buluşuyor. İster okuyun, ister dinleyin, isterseniz de izleyin.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Fisher-Price ile Anılara Yolculuk

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ekim 2020

Dünyanın bebeklere ve çocuklara yönelik lider okul öncesi markası Fisher-Price, yeni Fisher-Price Oyuncak Müzesi’nin sanal kapılarını aralıyor. Geride bıraktığımız 90 yılın 90’ı aşkın klasik Fisher-Price oyuncakları, Instagram’a özel geliştirilip düzenlenen renkli ve eğlenceli bir sergide, dijital olarak sunuluyor.

Özel sergi parçaları arasında 1938’de piyasaya sunulan ve şimdi yapma bir yaban mersini pastası dilimi üzerinde sergilenen Snoopy Sniffer; piyasaya ilk kez 1983’te sunulan ve ahşap panelli zeminle halı kaplı minyatür bir paten pistinde sergilenen ikonik Roller Skates; 2008’de piyasaya sunulan ve akvaryum ortamında su altında sergilenen Soothe & Glow Seahorse bulunuyor.

Fisher-Price Oyuncak Müzesi’ne resmi Fisher Price Instagram sayfasından erişebilirsiniz.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları