preloader

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Yazı Boyutu:

Plan yapmadan önce OGGUSTO olarak derlediğimiz Şubat 2022 Çocuk Etkinlikleri listemize göz atın.

Minikler için İstanbul’da gerçekleşecek en güncel tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atmak için tıklayın!

Çocukların hayal dünyasını zenginleştirmek aslında göründüğü kadar zor değil; bazen bir oyun kurarak bazen de mutfakta birlikte kek yaparak aslında bunu ortaya çıkarabilmek mümkün. Çok basitmiş gibi gözükse de önemli olan anda kalıp zamanı en etkin şekilde değerlendirebilmeyi başarmak da. Bazen yaratıcılığını öne çıkaracak bir atölye ya da severek izleyeceği, ilham alacağı bir tiyatro ya da yeni dünyalar keşfedeceği bir gezi; çocukların ufkunu açmaya yardımcı olabilir. Günlük koşuşturma sırasında ebeveynler çoğu zaman yeterli enerji ya da vakti çocuklarına gönüllerince ayıramamaktan şikayetçi, aslında teknolojinin de yardımı ile çevrimiçi alternatiflerle çocuğunuzun ilgi alanına göre doğru aktiviteyi bulmak artık çok kolay. İster fiziksel ister çevrimiçi olsun birçok tiyatro, etkinlik, atölye ve gezi tam da çocukların seveceği, ilgi duyacağı biçimde hazırlanıyor.

Çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarına göre siz de onu sanat, kültür, eğlence, gezi ve bilgi ile besleyebilirsiniz. Birçok alternatif çocukların hayal dünyasını geliştirmek için farklı kanallardan size ulaşmayı bekliyor.

Plan yapmadan önce OGGUSTO olarak derlediğimiz Şubat 2022 Çocuk Etkinlikleri listemize göz atmanızı öneririz, çocuğunuzdaki değişim ve mutluluğu siz de fark edeceksiniz…

Tiyatro: Lunapark Gezegeni

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Şehrin tüm çocukları Lunapark Gezegeni’ne gitmek için sıraya girmiştir. Eğlencenin sınırsız olduğu bu gezegene gidebilmenin tek şartı hayallerini vermektir. Çocuklar da sınırsız eğlenebilmek için hayallerinden vazgeçerler. Biri hariç; Sançoz Dedektif Holmes… O uçan arabasıyla tüm dünyayı kurtarmamak için büyük bir maceraya atılacaktır. Böylece eğlence dolu Lunapark Gezegeni’nin kapıları aralanacaktır.

Müzik, dans ve birçok sanatı bünyesinde barındıran oyunda rol alan profesyonel oyuncu ve dansçılar çocuklara sınırsız bir hayal dünyasının kapılarını açıyor.

4 yaş ve üzeri seyircisine Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde perdelerini yeniden açan oyun, çocuklara hayal kurmanın ne kadar da önemli olduğunu anlatıyor. Bir müzikal atmosferinde geçen oyun, rengarenk atmosferi ile çocukları sanatın eşsiz güzellikleriyle buluşturuyor. Aynı zamanda da son derece öğretici birçok mesaj içeriyor.

Tarih: 1-6-20-27 Şubat 2022

Saat: 11:00 ve 13:00

Yer: Zorlu PSM

Bilet: Passo

Atölye: “Denizler Altında Resim Atölyesi”

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Trump Alışveriş Merkezi’nin sergi alanı Trump Art Gallery’de, ‘Denizler Altında ‘Under The Seas’ sergisi kapsamında sanatçı Gamze Lim ile çocuklarla atölye çalışması düzenlenecek.

Gamze Lim’in çocuklarla denizin altına bir pencere açacağı atölyede, minik sanatçılar pastel boyaları kullanarak deniz altı dünyasını resmedecek. Mercanları, deniz bitki örtüsünü ve deniz canlılarını resmedecekleri atölye sonunda, gerçek deniz kabukları ve çocuk oyun kumu ile yaptıkları resimlere eğlenceli dokunuşlar yapacak. Sanatçı, koleksiyonunu hazırlarken yaptığı araştırmalarda edindiği denizlere ait çok özel bilgileri de çocuklarla paylaşacak.

Tarih: 26 Şubat 2022

Saat: 14:00

Yer: Trump Art Gallery

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: www.trumpalisverismerkezi.com veya 0212 348 78 67

Atölye: “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” Sergisi Çocuk Atölyeleri Alan Kadıköy’de

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Kadıköy Belediyesi’nin yeni kültür sanat mekânı Alan Kadıköy, “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” sergisi kapsamında ücretsiz sanat atölyelerini, 23 Ocak – 27 Şubat 2022 tarihleri arasında 4 – 12 yaş aralığındaki çocuklarla buluşturuyor.

Anadolu yakasının öne çıkan kültür sanat mekânlarından biri olmayı hedefleyen Alan Kadıköy’ün sergide yer alan sanatçıların eserlerinden yola çıkarak farklı temalar üzerinden tasarladığı atölyelerde çocuklar, sergiyi interaktif bir şekilde deneyimleyerek keşfediyor. Yasemin Uygur tarafından verilen, kontenjan ile sınırlı ve ücretsiz gerçekleşecek atölyelere katılım için rezervasyon kadikoy.bel.tr adresinden yapılabilir.

Atölye faaliyetlerine yönelik detaylı programa erişmek için tıklayın.

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 23 Ocak – 27 Şubat 2022

Tiyatro: Leonardo Da Vinci ile Müzede Bir Gün

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Babası bir müzede bekçi olan Pıtırcık, babasını ziyarete gider. Müzedeki Mona Lisa tablosunu çalmaya gelen 2 hırsızın konuşmalarını duyar. Fakat babası onların bakanlıktan gelen müfettişler olduğunu sandığı için onu hırsız olduklarına inandıramaz. Neyse ki Leonardo Da Vinci tablosu canlanır ve Pıtırcık’a yardımcı olur.

Tarih: 4 Şubat 2022

Saat: 13:00

Yer: Tiyatro 34

Bilet: Biletix

Tiyatro: Balerin Prensesler

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

En küçük kardeş prenses Minüet’in yaş gününde hediye olarak gelen kitaplar, büyük bir sırrın da anahtarı olur. Dileklerin gerçeğe dönüştüğü şaşırtıcı ve sihirli bir dünyanın kapılarını açacak gizemi keşfeden sarayın uşağı Papyon ve Balerin Prensesler, büyük bir sürpriz ile karşılaşırlar. Bu sürpriz aslında yeni bir başlangıç olacaktır. Babalarının krallığının tehlikeye girmesi üzerine Balerin Prensesler, ülkelerini kurtarmak için birlikte çalışmak zorunda kalacaklardır. Böylece sorunların üstesinden gelmek için aile birliğinin ne kadar önemli olduğunu öğreneceklerdir.

Tarih: 5 Şubat 2022

Saat: 12:00

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Bilet: Biletix

{774675}

Tiyatro: Uyku Nereye Kaçar?

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Ayrı zamanlarda yaşayıp, aynı uykuya dalmanın hayalini kuran Pelin ve Berçem’in uykusu kaçmıştır… İyi de nereye? Bir uyku nereye kaçar ki? Oyun boyunca her yerde arayacaklar. Bakalım nereden çıkacak uykuları. Sahi ya, uyku nereye kaçar?

DasDas Çocuk, “Uyku Nereye Kaçar” ile ebeveynleri ve çocukları kaçan uykularını aramaya davet ediyor.

Tarih: 5 Şubat 2022

Saat: 13:00

Yer: DasDas – Ataşehir

Bilet: Mobilet

Atölye: İstanbul Modern (Çevrimiçi)

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Modern’in çevrimiçi atölyeleri şubat ayı boyunca devam ediyor.

İlham Veren Kübizm

Kübizm ne demek? Kübist sanatçılar çalışmalarını nasıl üretiyor? Tanımamız gereken kübist sanatçılar kimler? Bu akım sanatı nasıl değiştirdi?

  • 4-7 yaş ve aileler için 12 Şubat 11.00-12.00,

  • 8-12 yaş çocuklar için 13 Şubat 11.00-12.00,

Hazır Nesnelerle Sanat

Hazır nesne ne demek? Sanatçılar neden üretimlerinde hazır nesneler kullanmışlar? Sanat tarihinde kullanılan ilk hazır nesneyi hangi sanatçı hangi nesneden yapmış?

  • 4-7 yaş ve aileler için 19 Şubat 11.00-12.00,

  • 8-12 yaş çocuklar için 20 Şubat 11.00-12.00

Kodlarla Sanat

Teknoloji ne demek? Teknoloji sanata nasıl yön vermiş? Sanatın teknolojileri neler olabilir? Geleceğin teknolojileri ile sanat nasıl yapılabilir? Kodlarla sanat yapılabilir mi?

  • 4-7 yaş ve aileler için 19 Şubat 11.00-12.00,

  • 8-12 yaş çocuklar için 20 Şubat 11.00-12.00

Bilet: istanbulmodern.org

Gösteri: Sihirbaz Okulu

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Sihirbaz Okulu gösterisinde çocuklar sahnedeki inanılmaz gösterilere şaşırmakla kalmayıp, sahnede sihirbaz olabilecek, illüzyon numaralarını özel efektler ve farklı teknolojilerle süsleyecek aynı zamanda kahkahalarla gülecek ve birçok sürprizle karşılaşma şansına sahip olacaklar. Sihirli bir dünyanın kapıları şimdi sizler için aralanıyor, hazır olun.

Tarih: 12 Şubat 2022

Saat: 13:00

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Bilet: Passo

Tiyatro: Pi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Pi Hanım çok ünlü bir aşçıdır. Mahallede herkes onu tanır ve çok sever. Özel günlerde tüm mahalleye kurabiye yapıp dağıtır ve birlikte afiyetle yerler. Mahalleli onu sadece kurabiyelerinden değil disipliniyle de tanır. O kadar dakik ve düzenlidir ki onunla yaşamak bu sebeple bir o kadar zordur. Öyle ki, yıllardır mutfağında çalışan sakar yardımcısı Piti’yi sürekli işten kovar. “Geleneksel Benekli Kediler Günü”nde dağıtılacak kurabiyeleri yapmak için büyük bir sevinçle mutfağa giren Pi Hanım, beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Her şeye rağmen kurabiyeler pişer mi dersiniz?

Tarih: 13 Şubat 2022

Saat: 13:00

Yer: DasDas- Ataşehir

Bilet: Mobilet

Gastronomi: Genç Gurme / Sushi (14-17 Yaş)

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Sushi’ye kim hayır diyebilir? MSA genç gurmeleri sushi workshop etkinliğine davet ediyor. Sushi pirinci, somon maki, karides nigiri, California roll ve edamame yapmanın inceliklerinin öğretileceği atölyeye tüm Japon mutfağı sever gençler katılabilir.

Tarih: 19 Şubat 2022

Saat: 10:00 – 13:00

Yer: Biletix

{774660}

Atölye: Pera Müzesi / Karikatür Çizimi

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Hem güldürüp hem de düşündürecek abartılı biçimde çizilmiş karakterler yaratmaya ne dersiniz? Bu atölyede Anıl Gürak, karikatürün ne olduğu üzerine 7-10 yaş arası çocuk katılımcılarla sohbet ediyor, fikir oluşturma, taslak çizim, kurşun kalem ve mürekkepleme aşamalarını deneyimlemelerini sağlıyor. İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm! sergisi ile ilişkili bu atölye 120 dakika çevrimiçi olarak gerçekleşiyor.

Tarih: 19 Şubat 2022

Saat: 11:00

Yer: Pere Müzesi (Çevrimiçi)

Bilet: peramuzesi.org.tr

Tiyatro: Alaaddin Müzikali

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Alaaddin, zamanını Agrabah şehrinde pazardan yiyecek çalarak geçinen fakir bir gençtir. Ancak yaşam tarzına rağmen aslında Alaaddin’in altın gibi bir kalbi vardır. Onun macerası, babası tarafından zorla evlendirilmeye çalışılan bir genç kızla tanıştığı zaman başlar. Bu genç kız aslında ülkenin sultanının kızı olan Prenses Yasemin’dir. Alaaddin’in şansı, Kaplanağzı Mağarası’ndan sihirli bir lamba aldığında aniden değişir. Lambada, eğlenceye düşkün, neşeli ve 3 dileğini gerçekleştirme şansına sahip olan bir cin vardır. Alaaddin’in lambanın cini sayesinde sevdiği kıza ulaşmaya çalışırken bilmediği şey ise Sultan’ın veziri Cafer’in hem Alaaddin hem de lamba için kötü planları olduğudur.

Tiyatro Temaşa ve GİST (Gösteri İstanbul)’in ortak yapımcılığını üstlendiği Aaladdin’in Müzikali 13 kişilik oyuncu kadrosuyla her yaştan izleyicinin keyifle izleyeceği eğlenceli bir müzikal gösteri.

Tarih: 26 Şubat 2022

Saat: 14:00

Yer: Profilo Kültür Merkezi

Bilet:Biletix

Gösteri: Magic Box Kubilay QB

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Çocukların ve büyüklerin birlikte hayranlıkla seyredebileceği, sihir dolu bir görsel şölen Magic Box… Işık oyunları, havada uçuşan sihirler, rengarenk görsel bir şölen ve heyecanı hiç bitmeyen sihirli bir kutunun içinde yaşananları deneyimleten gösteriyi kaçırmayın!

Tarih: 27 Şubat 2022

Saat: 13:00 ve 15:00

Yer: Cevahir Sahne

Bilet: Biletix

Bonus:

Yetişkinlere Atölye – Çocuklar İçin Yazmak

Ünlü bir çocuk yazarı olmak isteyenler, çocuklarla iletişim içinde olan mesleklerde çalışanlar, öğrencilerine, çocuklarına, torunlarına kendi yazdıkları ile ulaşmak isteyenler için kaçırılmayacak bir atölye başlıyor.

BÜMED kapsamında Evren Yiğit liderliğinde 6 hafta devam edecek atölyede çocuklar için yazmanın püf noktaları aktarılırken, yazı için ihtiyacınız olacak bilgi ve araçlar detaylandırılıyor. Hikâyenin temel öğeleri, fikir bulma, planlama, karakterler tasarlama, diyalog, yaş grupları ve hikâye türleri atölyenin içerikleri arasında yer alıyor. Ayrıca çocuklara yönelik senaryo ve oyun yazma tekniği ve çizgi film yazmak da atölyenin bir diğer eğitim konuları arasında. Atölye bitiminde ise bir çocuk kitabı ya da bir çizgi film bölümü yazmış olarak finale ulaşıyorsunuz.

Tarih: 16 Şubat – 23 Mart 2022 arası (6 hafta)

Saat: 20:00 – 22:00

Yer: BÜMED (Çevrimiçi)

Bilet: Mobilet

OGGUSTO Çocuk Editörü Hayal Türkmen Yılmaz’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları