preloader

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Yazı Boyutu:

Yılın ilk ayı için plan yapmadan önce derlediğimiz 2022 Ocak çocuk etkinlikleri listemize göz atın.

Minikler için İstanbul’da gerçekleşecek en güncel tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atmak için tıklayın!

Yeni yıl ve yeni umutların yaşandığı senenin bu ilk ayında çocuklara yönelik etkinliklerle dolu bir takvim yeni yılı umutla karşılamamıza yardımcı oluyor. Tiyatro, etkinlik, atölye ve geziler tam da çocukların seveceği gibi. Covid önlemlerini de dikkate alarak siz de çocuğunuzu sanat, kültür, eğlence, gezi ve bilgi ile besleyebilirsiniz. Hadi senenin ilk ayı nasıl geçerse tüm sene öyle geçermiş diyerek ve etkinlikleri planlamak için harekete geçmeye hazırlanın.

Sergi: NASA Space Adventure Uzay Sergisi

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 50 yılı aşkın uzay çalışmalarını ve deneyimlerini yansıttığı dünyanın en büyük gezici uzay sergisi NASA ‘’Space Adventure‘’ Uzay Sergisi, HUPALUPA Expo tarafından Metropol İstanbul AVM’de ziyaretçilere kapılarını açıyor. Bünyesinde yer alan gerçek boyutlu ve tarihi öneme sahip koleksiyon eserleri, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş VR alanları ile uzayı deneyimleme imkanı sunan sergi; ziyaretçilerini, evrenin gizemine ışık tutan bir yolculuğa çıkarıyor.

Ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek aytaşının da bulunduğu sergide, uzay roketlerinin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri, Saturn V roketinin 10 metre uzunluğundaki modeli, uzaya giden astronotlar tarafından bizzat giyilen kıyafetler ve görevlerde kullanılan ekipmanlar ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri ile Space X ünitesi gibi NASA uzay görevlerine tanıklık etmiş parçalar yer alıyor.

Rehberli turlar ile ilgi çekici uzay hikayelerini dinleme şansı sunan, VR ve simülasyon teknolojileriyle ziyaretçilerin uzay maceralarına interaktif şekilde dahil olmasına imkan sağlayan NASA ‘’Space Adventure’’ Uzay Sergisi, birbirinden farklı atölye çalışmalarıyla da her yaştan meraklısına ilham veren, heyecan ve eğlence dolu bir uzay deneyimi yaşatıyor.

Tarih: 1 Ocak – 6 Şubat 2022

Yer: Metropol İstanbul

Bilet: Biletix

Atölye: Arkki Türkiye “Kaşifler” ve “Araştırıcılar” Tasarım Atölyeleri

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Türkiye Tasarım Vakfı, tasarım odaklı düşünme becerilerini geliştiren Finlandiya temelli Arkki atölyelerini sömestr tatili boyunca çocuklarla buluşturmak için özel programlar düzenliyor. Arkki tasarım atölyeleri, 6-11 yaş aralığındaki çocukları eğlendirirken, düşündürecek, sorgulatacak ve el becerilerini geliştirecek. 6-8 yaş grubunu “Kaşifler” ve 9-11 yaş grubunu “Araştırıcılar” olarak adlandıran Arkki atölyeleri, Kuzguncuk İskelesi, Kalyon Kültür ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde çocuklarla buluşacak. Atölyeler 25 Ocak 2022 tarihinde başlayacak, 4 Şubat 2022’ye kadar devam edecek.

Tarih: 25 Ocak 2022 – 4 Şubat 2022

Yer: Kuzguncuk İskelesi, Kalyon Kültür ve Sakıp Sabancı Müzesi

Bilet: Arkki

Atölye: AKM, Çocuklar için Bale Atölyelerine Devam Ediyor

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları, sezon boyunca 4 – 6 yaş arası çocuklarımıza haftanın dört gününde, günün iki farklı saatinde bale ve dans dersleri veriyor. Bu tip atölyeler geleceğin sanatçıları, sanatseverleri olacak çocuklarımıza dans ve ritim hissini yaşatarak müzik kulaklarının gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişiminin sağlanmasına, canlandırılan masal ve hikayeler ışığında hayal güçlerinin artmasına, bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, özgüven duygularının güçlenmesine ve sanatla iç içe büyümelerine katkıda bulunuyor.

Yer: AKM Çocuk Sanat Merkezi

Tarih: 8 Ocak – 28 Mayıs 2022

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Turta Girmemiş Orman

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı Ejderha’nın dev çileği yemesi, orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli Ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı Ejderha’ya yardımcı olmaya çalışır ancak Ejderha’ya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı Ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi?

Tarih: 09 Ocak ve 23 Ocak, 13:00

Yer: AKM

Bilet: Biletinial

Gösteri: Dans Et Şarkı Söyle

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi ve Çocuk Korosu seyircilerle buluşuyor.

Tarih: 16 Ocak ve 23 Ocak

Yer: AKM

Bilet: DOB

Müzik: Jazz For Kids

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Çocukların birlikte şarkı söyleyeceği, müziğe katılacağı ve dans edeceği bir çocuk konserine hazır mısınız? Ali Baba’nın Çiftliği, Bir Aslan Miyav Dedi, Mavi Yeşil Misket, Kırmızı Balık Gölde gibi herkesin bildiği çocuk şarkılarını Bestem Yuvarlak ve arkadaşları caz formunda çocuklarla buluşturuyor.

Tarih: 22 Ocak Cumartesi, 15:00

Yer: Maximum Uniq Box

Bilet: Biletix

Atölye: Yağmur Çubuğu Tasarlıyoruz

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu atölye, Arter’de sergilenen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık ses yerleştirmesinden yola çıkıyor. Katılımcılarını sesve titreşim üzerine düşünmeye davet eden atölye çalışmasında, çocuklar yapıtı oluşturannesneleri keşfedip yorumlayacak, ardından da gündelik malzemeleri kullanarak rengârenk yağmur çubukları tasarlayacaklar.

Tarih: 22 Ocak Cumartesi, 11:00

Yer: Arter

Randevu için: Arter

Gastronomi: Küçük Gurme 2 – Benim Ekmeğim

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022
Father and child hands making the dough with flour, rolling pin and wheat ears on rustic wooden table top view. Homemade pastry for bread or pizza. Bakery background.

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Artık evde biri ekmek yapacaksa, bu kişi evin genç şefi olacak çünkü bu workshop’tan sonra ekmek yapımı onlardan sorulacak. 3 farklı hamurdan, farklı tatta ve şekilde ekmeği kendielleriyle hazırlamayı öğrenecekleri bu eğitimle, fırından çıkan sıcacık ürünlere gururla bakacak ve “işte bu benim ekmeğim” diyecekler. “Küçük Gurme 2 – Benim Ekmeğim” MSA’da.

Tarih: 23 Ocak Pazar, 16:00

Yer: MSA Maslak

Bilet: Biletix

Atölye: Atıklar Yüzlere Dönüşüyor (5-7 Yaş)

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Bu atölyede çocuklar, Şehzadenin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisindeki portre ve otoportreleri inceledikten sonra atık malzemeler kullanarak portreler oluşturuyor. Malzemeler; atık kalemler, gazete kağıtları, düğmeler, karton, yapıştırıcı, makas.

Tarih: 29 Ocak Cumartesi, 11:00

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Bilet: SSM

Gastronomi: Çocuk Şefler Mutfakta (9-14 Yaş)

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Sebzeli Taco, Mutlu Meyve Salatası ve Kartopu Cupcake’den oluşan lezzetli bir menü, iki saat sürecek bir etkinlikle minik şeflerin elinde yaratılacak. Mutfağın püf noktalarını öğrenecek çocuklara yönelik atölyede 10 kişi istasyonlarda kendi başlarına çalışıyor.

Tarih: 08 Ocak Cumartesi, 15:00

Yer: EKS Mutfak Akademisi – Koşuyolu

Bilet: Biletix

Atölye: Kuş Evi, 5-7 Yaş Tasarım Atölyesi

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Kuş evi tasarlayacak çocuklar yaratıcılıklarını sosyal fayda ile birleştirecekler.

Tarih: 08 Ocak Cumartesi, 13:00

Yer: Rahmi Koç Müzesi

Bilet: Biletix

{774609}

Gösteri: Magic Box Kubilay QB

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Çocukların ve büyüklerin birlikte hayranlıkla seyredebileceği, sihir dolu bir görsel şölen Magic Box, ışık oyunları, havada uçuşan sihirler, rengarenk görsel bir şölen ve heyecanı hiç bitmeyen sihirli bir kutunun içinde yaşananları deneyimletiyor.

Tarih: 8 Ocak Cumartesi, 13:00 ve 15:00

Yer: Cevahir Sahne

Bilet: Biletix

Gösteri: Baby Concerts – Notaların Dansı

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Baby Concerts, Zorlu PSM’de yoğun ilgi gören klasik müzik konserlerine devam ediyor. 0+ yaş konseptiyle Türkiye’de ilk ve tek olan etkinlik, şimdi farklı yaş gruplarına özel hale geliyor. Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde küçük sanatseverler E.Grieg, P.I.Tchaikovsky, A.Vivaldi, W.A.Mozart, J.S.Bach, G.Rossini gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini bir masalın içinde dinleme imkanı buluyor. Ayrıca gerçek bir balerinle yakından tanışma şansı buluyorlar.

Notaların Dansı programı 0-4 yaş arası miniklerin katılımı için planlanmış olup, arzu ederlerse farklı yaştaki her çocuğa da açık olacak.Yaklaşık kırk beş dakika sürecek etkinlikte oturma düzeni yerine minder ve sandalyeler yer
alıyor.

Tarih: 09 Ocak Pazar, 11:00 ve 14:00

Yer: Zorlu PSM

Bilet: Passo

{774610}

Tiyatro: Leonardo Da Vinci ile Müzede Bir Gün

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Babası bir müzede bekçi olan Pıtırcık, babasını ziyarete gider. Müzedeki Mona Lisa tablosunu çalmaya gelen 2 hırsızın konuşmalarını duyar. Fakat babası onların bakanlıktan gelen müfettişler olduğunu sandığı için onu hırsız olduklarına inandıramaz. Neyse ki Leonardo Da Vinci tablosu canlanır ve Pıtırcık’a yardımcı olur.

Tarih: 15 Ocak Cumartesi, 15:00

Yer: Tiyatro 34

Bilet: Bilex

Tiyatro: Şuşa ile Kiki Yer Gök Arasında

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Gökyüzünde ne olursa yeryüzünde de o olur… oyun çocuklara sevgiyi, kabul etmeyi ve aslında hayatın bir yolculuk olduğunu anlatıyor… Yolun sonu hiç önemli değil, nereye vardığının bir önemi yok… Önemli olan yolculukta ne öğrendiğin… Mühim olan varmak değil var olmak…

Tarih: 16 Ocak Pazar

Yer: AKM

Bilet: Biletix

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları