preloader

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Yazı Boyutu:

Bu yıla veda etmek için plan yapmadan önce OGGUSTO olarak derlediğimiz Aralık 2021 Çocuk Etkinlikleri listemize mutlaka göz atın.

Minikler için İstanbul’da gerçekleşecek en güncel tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atmak için tıklayın!

Yılın son aynına girerken çocuklara yönelik etkinliklerle dolu bir takvim yeni yıl coşkumuzu katlamaya adeta yardımcı oluyor. Tiyatro, sinema, atölye ve geziler tam da çocukların seveceği gibi organize edilmiş. Covid önlemlerini de dikkate alarak siz de çocuğunuzu sanat, kültür, eğlence, gezi ve bilgi ile besleyebilirsiniz.

Çocuk Operası: Barış Ormanı

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Bir zamanlar barış içinde yaşayan ‘Barış Ormanı’ sakinlerinin eski huzuru yoktur. Herkes kendi hırslarına yenik düşmüş, barış yerini düşmanlığa bırakmıştır. Aslan Kral ve arkadaşları bu konudaki düşüncelerini paylaşırken, ormanda başka gelişmeler olur.” Doğa sevgisi, birlik, beraberlik, sanayileşmenin getirdiği olumsuz sonuçları ele alan oyun eğlenceli bir dille işlenmiştir. Çocuklara çevrenin, doğanın korunmasına yönelik bir farkındalık sağlayan “Barış Ormanı”, müzikleri ve renkli sahneleme teknikleriyle minik seyirciler kadar yetişkinlerin de ilgisini çekecek.

Tarih: 05 Aralık Pazar, 11.30

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Bilet: Biletix

Atölye: Bir Zamanlar Bizans

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 7 Aralık 2021 – 4 Mart 2022 tarihleri arasında “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans adlı sergiye paralel “Bir Zamanlar Bizans” isimli program kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik eğlenceli, farklı temalarda çevrimiçi atölyeler ve turlar düzenliyor.

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşen 30 dakikalık etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik atölye çalışmaları gerçekleştiriyor.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 7 Aralık 2021 – 4 Mart 2022

Detaylı bilgi: Pera Müesi

Tiyatro: Şuşa ile Kiki

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Gökyüzünde ne olursa yeryüzünde de o olur… Oyun çocuklara sevgiyi, kabul etmeyi ve aslında hayatın bir yolculuk olduğunu anlatıyor…

Yolun sonu hiç önemli değil, nereye vardığının bir önemi yok… Önemli olan yolculukta ne öğrendiğin…

Mühim olan varmak değil var olmak…

Yer: AKM (Atatürk Kültür Merkezi)

Tarih: 19 Aralık Pazar, 13.00

Bilet: Biletinial

Eğlence: Christmas Market

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Christmas Market bu sene Boğaz’ın kıyısında yer alan Galataport İstanbul’da kuruluyor. Gün boyu sürecek gösteriler, konserler ile yılbaşı ruhunu doyasıya yaşamak isteyenler unutulmaz bir deneyim yaşayacak. Çocukların da unutulmadığı bu seneki Christmas Market’de; atlı karınca, buz pateni, dönme dolap gibi birbirinden farklı aktiviteler ziyaretçileri büyülü bir dünyaya çağırıyor.

Ailelerin çocukları ile keyifli zaman geçireceği Christmas Market’te, çocuklar için workshopların yanı sıra ve çocuklara yönelik kitapçılar ve oyuncakçılar da alanda yerini alacak.

Yer: Galataport İstanbul

Tarih: 17 – 26 Aralık, 12.00 – 20.00

Bilet: Passo

Gymy Kids Yılbaşı Partisi

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Gymy Kids Yılbaşı Partisi Kemerburgaz Kent Ormanı’nda. Yılbaşı konseri, orman atölyeleri, sanat atölyeleri ve ana sahneden interaktif etkinlikler içeren dopdolu bir programa ek olarak, seçilmiş birkaç markanın kendini anlattığı bir yılbaşı pazarı da alanda olacak.

Gymy Kids Yılbaşı Partisinde sizi Gymy Kids sanat ekibinin atıklardan yaptığı bir yılbaşı ağacı karşılayacak. Bu ağacın altına, isteyen katılımcılar, yeni veya iyi durumda çocuk armağanları getirebilir. Gymy Kids ekibi bu armağanları İğneada ve Harran’daki çocuklara, Ocak ayındaki seyahatlerinde ulaştıracak.

Tarih: 18 Aralık ve 19 Aralık

Saat: 10:00 – 14:00 // 15:00-19:00

Detaylı Bilgi: Gymy Kids

Tiyatro: Oyuncu Köpek Mie

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Yetenek Harikası Boder Collie cinsi köpek Mie’nin oyunculuk yeteneği ile sahnede…

Parkta yürüyüş yapan Dodo dinlenmek için mola verir, bu sırada Mie isimli kaybolmuş köpekle karşılaşır. Mie Dodo’yu Dodo’da Mie’yi çok sever ve birlikte Mie’nin sahibini aramaya başlarlar.

Dodo ve Mie’nin maceralarını anlatan oyun, gerçek bir köpekle insanın inanılmaz buluşmasını aktarır.

Yer: Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi

Tarih: 18 Aralık Cumartesi, 13.00

Bilet: Passo

Workshop: MSA Çocuklara Özel Yılbaşı Eğitimleri

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Küçük Gurme 1 – Pastacılık Yılbaşı Özel (5-9 Yaş)

Bu eğitimin ardından çocuğunuzla birlikte yılbaşı sofranıza gingerbread kurabiyeler ve yılbaşı cupcake’leri hazırlarken, siz onun yaşındayken mutfakta neler yapabildiğinizi düşüneceksiniz.

Geçmişinizle baş başa kalmışken, muhtemelen çocuğunuz o sırada birlikte hazırladığınız mini kurabiye adamları fırından çıkarmış, cupcake’leri hazırlamış ve yılbaşı için muhteşem bir menü yaratmış olacak. Siz düşünmeye devam edin, 5-9 yaş arasındaki geleceğin gurmeleri MSA Workshop mutfağında yeni yıl için yeni lezzetler keşfedecek.

  • Gingerbread kurabiye adamlar, royal icing süsleme ile
  • Bol çikolatalı cupcake, kestane dolgu ve vanilyalı ganaj frosting, renkli yılbaşı süsleri ile

*Etkinlik sadece belirtilen yaş grubu için geçerlidir.

*Çocukların bir yetişkin eşliğinde (tek biletle) katılmaları gerekmektedir.

Tarih: 21 Aralık Salı ve 29 Aralık Çarşamba, 10.00 – 13.00

Küçük Gurme 2 – Benim Yılbaşı Pastam (9-14 Yaş)

Bu yılbaşında evlerden şaşkınlıkla “Kimin pastası bu?” soruları yükselecek ve tabii ki çocuklarınız da gururla “Benim yılbaşı pastam!” diyecek. Yılbaşı sofranıza çok yakışacak bu lezzetli ve bol çikolatalı pasta Küçük gurmelerin elinden olacak.

  • Elma şekerli çikolatalı pasta;
  • Bol çikolatalı kek,
  • Çikolatalı pastacı kreması(demo),
  • Çikolatalı buttercream, makaron çilek ve baston şeker süsleme ile

Tarih: 19 Aralık Pazar, 10.00 – 14.00

Küçük Gurme 2- Yeni Yıl Evi (9-14 Yaş)

Minik şefler, yılbaşında kendi masal evini kendi elleriyle yapıyor. Bu workshop’ta, adeta masal diyarlarından çıkıp gelmiş gibi görünen, nefis bir tarçınlı zencefilli kurabiye evi ile sevimli kurabiye adamlar yapacaklar. Kurabiye hamuru yapımı ve dekorlamaya dair teknik bilgileri detaylarıyla öğrenip ve yeni yıl ruhunun en lezzetli anlarını yaşayacakları “Yeni Yıl Evi”nin kapısı tüm çocuklara açık.

  • Gingerbread hamuru yapımı
  • Yapılan hamurun farklı formlarda işlenmesi, pişirilmesi ve paketlenmesi (Çam ağacı, kar tanesi, gingerbreadman)
  • Royal icing yapımı
  • Önceden hazırlanmış ev şablonlarına uygun kurabiyelerin Yeni Yıl Evi için royal icing ile birleştirilmesi ve evin süslenmesi

*Sıcak çikolata ikramdır.

Tarih: 25 Aralık Cumartesi, 10.00 – 14.00

Bilet: Biletix

Tiyatro: Okyanus Müzikali Deniz Kızı Efsanesi

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Okyanusun en güzel sesli kızı Ariel’in aşkı uğruna sesinden vazgeçtiği, Cadı Ursula’nın hain planlar yaptığı ama en sonunda iyiliğin ve sevginin kazandığı müzikal! Okyanus Müzikali denizler altının büyülü dünyasında sizi bekliyor!

Yer: Profilo Kültür Merkezi

Tarih: 25 Aralık Cumartesi, 14.30

Bilet: Mobilet

Tiyatro: Mutluluk Diyarı

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Jelly ve arkadaşı Sweety daha önce hiç üretilmemiş bir şekerleme yapmak için meyve avına çıkarlar. Bu serüvenlerinde yolda Candy ve Barry ile karşılaşarak birlikte hareket ederler. Yolda birçok olumsuzlukla karşılaşan Bonyalılar kendilerini farklı maceraların içinde bulurlar. En sonunda yapmak istedikleri şekerlemeyi bulan ve üreten ekip tüm Bonyayı birleştirecek olan köprüyü yaptırtarak amaçlarına ulaşırlar.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 25 Aralık Cumartesi, 15.00

Bilet: Passo

Gezi: Ailemle Geziyorum

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Ailemle Geziyorum ekibi Aralık ayı için birbirinden farklı gezi programları düzenliyor. İstanbul’un gizli kalmış noktalarından en önemli tarihi eserlerine, açık havada gerçekleşecek geziler 4-12 yaş arası çocuklar ve ebeveynlerine yönelik hazırlanıyor.

4 Aralık ve 25 Aralık // 10:30-12:30 // Boğazın İncisi (Dolmabahçe Sarayı)

5 Aralık ve 26 Aralık // 10:30-12:30 // Kayıp Elmas (Topkapı Sarayı ve Hipodrom Medyanı)

12 Aralık // 10:30-13:00 // Doğa Benim (Atatürk Arboretumu)

18 Aralık // 10:30 – 12:15 // Uçan Adam Hazarfen (Galata Kulesi)

19 Aralık // 14:00-15:30 // Mimar Sinan’ın Şifreleri (Süleymaniye ve Vefa)

31 Aralık – 02 Ocak // Aile Mudurnu Kampı

Detaylı Bilgi: Ailemle Geziyorum

Ebeveynler için Online Seminer: Özgüvenli, Mutlu ve Başarılı Çocuklar Yetiştirmek

Çocuklar için Etkinlik Rehberi: Aralık 2021

Çocuğunun, kendisi hakkında olumlu düşüncelere sahip, düşündüğünü, hissettiğini paylaşmaktan çekinmeyen, gerektiğinde yardım istemeyi bilen, hem kendi hem de başkasının hakkını koruyan, davranışlarının sorumluluğunu alan yani sağlıklı bir özgüvene sahip bir birey olmasını hangi ebeveyn istemez ki…

Bunu sağlayabilmenin ilk koşulu, elbette ki çocuklarınız için, karşılıklı güven, sevgi ve saygı dolu, sınırların belli olduğu bir aile ortamı yaratmaktan geçiyor. Çünkü özgüvenin temeli ailede atılıyor.

Seminerde anne ve babalar çocuklarının sağlıklı bir özgüvene sahip olmasına yardımcı olmak, güçlüklere karşı baş etme becerilerini ve duygusal dayanıklılıklarını artırmak için uygulanabilecek ebeveynlik yaklaşımlarının detaylarını keşfedecekler.

Kurum: BÜMED Akademi

Tarih: 08 Aralık Çarşamba, 19.30

Bilet: Mobilet

OGGUSTO Çocuk Editörü Hayal Türkmen Yılmaz’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları