preloader

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

Yazı Boyutu:

aaa

Ulu Önder Atatürk’ün Dünya Çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en güzel biçimde kutlamak için çocuklara özel hazırlanan çevrimiçi etkinlikleri OGGUSTO olarak derledik.

Pera Müzesi, Yaratıcı Drama ile Piksel Piksel Eğlence

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

Pera Müzesi Öğrenme Programları ve Çağdaş Drama Derneği iş birliğiyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, 24-25 Nisan günlerinde çevrimiçi yaratıcı drama atölyeleriyle kutluyor.

Pera Müzesi’nin süreli sergilerinden “Zevk Meselesi” ve “Etel Adnan, İmkansız Eve Dönüş” adlı sergilerinden ilhamla, 7-8, 9-10 ve 11-12 yaş gruplarına yönelik hazırlanan atölyelerde, çocuklar sergileri, yaratıcı dramanın büyülü oyunlarıyla 3 boyutlu olarak ziyaret ediyor, müzenin izleyicisi olmaktan ziyade, sergilerin heyecanlı serüvenine dahil oluyor.

Program

Renkli Adımlar, 7-8 yaş

24 Nisan, 10:30-11:30

25 Nisan, 10:30-11:30

Zevklerin Rengi, 9-10 yaş

24 Nisan, 11:45-13:00

25 Nisan, 11:45-13:00

Benim Rengim, Benim Zevkim, 11-12 yaş

24 Nisan, 13:15-14:45

25 Nisan, 13:15-14:45

Etkinlik online ve ücretsizdir, rezervasyon için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Modern, 23 Nisan Sanatla Büyüyen Ağacım

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen “Sanatla Büyüyen Ağacım” projesi 15-25 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. İstanbul Modern çocukların doğayla kurdukları bağı sanat yoluyla güçlendirmeleri için, sanatçıların resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, performans gibi üretim alanlarından yaratıcı fikirlerini paylaşıyor.

Projede yer alan sanatçılar; Alper Aydın, Barbara ve Zafer Baran, Bedri Baykam, Ergin Çavuşoğlu, Kamil Fırat, Fatma Tülin, tarih boyunca sanatta doğanın en güçlü temsillerinden biri olan ağaç imgesini çocuklar için yorumluyor. Sanatçılar ağacı gövdesindeki dokuyla, rüzgârla dans eden gölgesiyle, toprağın derinlerine uzanan kökleriyle, birbirinden farklı görünen yaprak ve dallarıyla ele alıyor; resim, heykel, yerleştime, fotoğraf ya da performansla anlatıyorlar.

Proje süresince sanatçıların üretimlerinden yola çıkarak kendi ağaçlarını tasarlayan çocukların çalışmalarının fotoğrafları İstanbul Modern’in web sitesinde projeye özel hazırlanan resim galerisinde sergileniyor.

İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında tüm çocukları doğayı düşünmeye ve sanat yoluyla renkli hayaller kurmaya davet ediyor. İstinyePark’ın desteğiyle gerçekleşen "Sanatla Büyüyen Ağacım” projesi, sanatçılarla işbirliğinde yürütülüyor.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Arter, Yağmur Ormanı’nda Bir Gezinti Atölyesi

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

4–6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu çevrimiçi atölye, Arter’in Karbon adlı performans salonunda sergilenen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık ses yerleştirmesinden yola çıkıyor. Ses ve sessizlik üzerine düşünmeye davet eden atölyede, çocuklar yapıtı oluşturan buluntu ve yapılandırılmış nesneleri yorumluyor, duydukları sesleri hayal güçleriyle görselleştirerek yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle Yağmur Ormanı’nda rengârenk bir gezinti yapıyor.

Tarih: 24 Nisan Cumartesi

Saat: 11:00

Yaş Grubu: 4-6

Detaylı bilgi için tıklayın.

{772903}

İstanbul Oyuncak Müzesi, “7 Kıta 7 Horoz: Dünya Çocuklarına Günaydın” Sergisi

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

Farklı disiplinlerin bir araya gelerek kültürel çeşitliliğin ele alındığı ''7 Kıta 7 Horoz: Dünya Çocuklarına Günaydın'' sergisi, İstanbul Oyuncak Müzesi koleksiyonunda yer alan oyuncaklarla görsel ve işitsel bir harmoni içine girerek kapsayıcılığın güzelliği üzerine düşünme imkanı sunuyor. 7 kıta ve bu kıtalara ait kültürlerden yola çıkılarak oluşturulan sergi, müzenin farklı odalarında Mehmet Güleryüz'ün eserleriyle sanatseverleri kıtaları keşfe davet ediyor. Serginin temelini, Esma Ertel'in yazdığı, "dostun çekmecesinden" çıkan çizimlerle resmedilmiş ''Dünya Çocuklarına Günaydın'' adlı çocuk kitabı oluşturuyor. Mehmet Güleryüz'e ait bu çizimler ilk defa bu sergide izleyicileri ile buluşuyor. Resim, edebiyat ve müziğin buluştuğu sergi, 22 Nisan – 11 Haziran tarihleri arasında İstanbul Oyuncak Müzesi'nde görülebilir.

Sergi Açılış: 21 Nisan 17:00-17:30 Açılış Konuşmaları // 17:35 – 17:50 Konser-Mavi Güneş 69

Detaylı Bilgi: @istanbuloyuncakmuzesi

İş Sanat, Tiyatro

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları İş Sanat Nisan programını renklendiriyor. İş Sanat’ın Türkiye İş Bankası Kumbara Fonu işbirliğinde çocuklara özel olarak hazırladığı programda Semaver Kumpanya oyuncularının eğlenceli kukla oyunu “Nasrettin Hoca”, Murat Göksu’nun müzikli tiyatrosu “Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti” ve “Keloğlan” masal tiyatrosuna yer veriliyor.

Lerzan Pamir’in yönetmenliğini üstlendiği, Aslı Tandoğan, Anıl Altınöz ve Mert Aydın tarafından canlandırılan masallar İş Sanat’ın YouTube kanalı ve internet sitesi üzerinden ücretsiz izlenebilir.

Tarih: 23 Nisan

Saat: 11:00 – 13:00 – 15:00

Sakıp Sabancı Müzesi

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

SSM Öğrenme Programları, 23 Nisan haftasında “Çocuk Şenliği”ne ev sahipliği yapıyor. 23-24-25 Nisan’da gerçekleştirilecek program tarih, sanat ve bilim alanlarında çevrimiçi atölyeler içeriyor. Eğlendirici deneyimler yaratarak katılımcıların araştırma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan etkinlikler, 5-12 yaş aralığına yönelik olarak gerçekleşiyor.

Detaylı bilgi için tıklayın.

{772961}

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası Konseri

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

Çocuklara karşılıksız olarak müzik eğitimi vermek ve barışın sesini müzik ile duyurmak amacıyla kurulan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel bir konser gerçekleştiriyor. 21 Nisan saat 15.00 ile 15.30 arasında Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği, Zoom ve YouTube üzerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek konserde, 30 yetenekli çocuk müzisyen performanslarını sergileyecek. Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği ile beraber düzenlenen konserin orkestra şefliğini Meltem Bütün Koç üstlenirken, çalınacak parçalar arasında ise 23 Nisan El Ele Verelim, 10. Yıl Marşı, İzmir Marşı, Gençlik Marşı ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın ölümsüz eseri Eine kleine Nachtmusik yer alıyor.

Tarih: 21 Nisan Çarşamba

Saat: 15.00 – 15.30

Yer: Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği

Artkolik, Kübik Portreler

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

23 Nisan’da çocuklar kendi eserlerini üretiyor! Çocuklar önce Picasso ve eserleri ile tanışacak, Picasso’nun kübik portrelerini inceleyip üzerine konuştuktan sonra hayallerindeki portreyi çizip kes yapıştır tekniği uygulayacaklar. Etkinliğin akışı;

  • İlk 10dk tanışma

  • 10dk sanatçıyı tanıma, eserlerini soru cevap yaparak inceleme, varsa video paylaşımı ile pekiştirme

  • 10dk malzeme hazırlama ve uygulamanın nasıl yapılacağını anlatma ve gösterme

  • 50dk uygulama

  • Son 10dk yaptığımız çalışmaları değerlendirme, çocuklara evde yapabilecekleri bir etkinlik önerisi sunma ve vedalaşma

Detaylı bilgi için tıklayın.

Bir Hayal Bir Oyun – Kitap ve Atölye

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen ‘Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda dereceye giren ilk 15 çocuğun hikayesi, “Bir Hayal Bir Oyun& 15 Hayal-15 Öykü” adı altında kitaplaştırıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesindeki İKSV Alt Kat ve Zorlu PSM ile işbirliği yapan Zorlu Holding; ‘Bir Hayal Bir Oyun’ atölyeleri gerçekleştiriyor. Etkinliklerde, kitapta da yer alan “Bir Hayal Bir Oyun” Öykü Yarışması’nın birincisi “Acayip Teknolojik Masallar” hikayesi okunarak bu hikayeden hareketle atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Sadi Güran’ın çizimleriyle renklenen birbirinden ilginç 15 öykünün yer aldığı kitap ayrıca; Tiyatro ve Seslendirme Sanatçısı Oya Küçümen tarafından seslendirilerek Storytel’de minik okurlarla buluşmaya devam edecek. 8 yaş ve üzeri çocukların katılımına yönelik gerçekleşecek “Bir Hayal Bir Oyun” atölyesi Sevinç Erbulak eşliğinde 23 Nisan Cuma günü saat 15:00-16:00 arasında online olarak düzenleniyor.

İKSV Alt Kat

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde, kültür-sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını arttırmayı amaçlayan İKSV Alt Kat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Zorlu Holding desteğiyle yepyeni atölye çalışmaları ile kutluyor. İKSV Alt Kat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı salgın sebebiyle evlerinde karşılayacak olan çocuklara, müzik, görsel sanatlar ve tiyatro alanlarında farklı yaş gruplarına özel hazırlanan atölyelerle bayram coşkusunu yaşatacak.

Çocukların gün boyu aileleriyle birlikte katılabilecekleri çevrimiçi atölyeler, Zoom platformu üzerinden ücretsiz gerçekleştirilecek.

Rezervasyon için tıklayın.

Borusan Contemporary’den İki Atölye

Çocukların hem bilim hem de sanat alanında farkındalıklarının oluşmasına değer veren Borusan Holding ve Borusan Contemporary, çocukların bayramı coşkuyla kutlaması için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel iki çevrimiçi atölye programı hazırladı.

23 Nisan'a Özel Çocuklar İçin Etkinlikler

YGA iş birliğiyle Bilimle Parlayan Eller Atölyesi

Borusan Holding’in, 23 Nisan coşkusunu ve heyecanını eve taşıyan atölyeleri kapsamında çocuklar evden temin edebilecekleri pratik malzemelerle bilim ve sanatın eğlenceli dünyasına adım atacaklar. Young Guru Academy (YGA) iş birliğiyle düzenlenecek “Bilimle Parlayan Eller Atölyesi” kapsamında çocuklar kendileri veya ebeveynleri yardımıyla kartondan robot el yapacaklar. Atölye, çocukları bilimle buluştururken, çocukların merak duygularını geliştirip farkındalık yaratılmasını sağlayacak. Aynı zamanda çocukları araştırmaya yönlendirirken deneyler vasıtasıyla gördükleri problemlere çözüm bulabilecek ve bu sayede özgüvenlerini de artıracaklar. “Bilimle Parlayan Eller Atölyesi” canlı olarak 23 Nisan Cuma günü saat 11.00’da Borusan Holding’in YouTube sayfasında yayınlanacak.

Borusan Contemporary ile Çok Renkli Sanat Atölyesi

Bilim atölyesini takiben Borusan Contemporary ve DC Art iş birliğinde, DC Art’ın kurucusu ve İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali Direktörü Gazi Selçuk, çocuklar için çok renkli bir sanat atölyesi düzenleyecek. Çocukların içindeki sanatçı ruhun harekete geçeceği “Stencil Baskı Atölyesi” kapsamında 23 Nisan’ın önemi, çocukların Cumhuriyet ile olan ilişkisi ve Atatürk’ün çocuk sevgisi anlatılırken aynı zamanda stencil alanında dünyanın önde gelen sanatçıları hakkında bilgiler de paylaşılacak. 23 Nisan Cuma günü saat 13.00’da başlayacak “Stencil Baskı Atölyesi”, Borusan Contemporary YouTube sayfası üzerinden yayınlanacak.

OGGUSTO Çocuk Editörü Hayal Türkmen Yılmaz’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Hayal Türkmen Yılmaz

Hayal Türkmen Yılmaz