preloader

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Yazı Boyutu:

Bursa etkinlik takvimi hazır! Bursa’da mart ayı boyunca düzenlenecek konserleri, sergileri, kültür-sanat etkinliklerini, çocuk aktivitelerini ve tiyatro oyunlarını OGGUSTO ile keşfedin.

Büyük bir acıyla sınandığımız “Şubat” ayından sonra yaralarımızı, bir arada olarak ve insana bahşedilen en yüce ifade biçimi olan sanattan vazgeçmeden sarmaya çalıştığımız bir zamandayız.

Sanat her yüzyılda ve evrensel bir alfabeyle her zaman acılarımızı anlatmanın en güçlü aracısı olmuştur. Kaybettiklerimizi unutmadan ve yeni umutlarla, Bursa kültür ve sanat etkinlikleri mart ayı programını sizler için hazırladık.

* Yaşanan deprem felaketi nedeniyle etkinlikler ile ilgili plan yapmadan önce mekanla iletişime geçmenizi öneririz.

Tiyatro: Rumuz Goncagül

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Türk Tiyatrosu’nun önemli yazarlarından Oktay Arayıcı, “Rumuz Goncagül” oyunu ile 70’li yılların sonlarında değişen sosyal yapının ve ekonomik hayatın etkisiyle adını, varlığını ve çaresizliğini çözmeye çalışan ‘kadınların’ sıkışmışlığını çağdaş bir orta oyunu dünyasından anlatır. Timur Selçuk da müzikleri ile bu dünyaya eşlik eder.

İstanbul’un tarihi semtlerinden birinde eskimiş olan bir evde kızı (Gülsün) ile yaşayan İnsaf Hanım, kocasından kalma emekli maaşı ile geçinemeyince kendi kiracı olduğu evin bir odasını Sıtkı’ya kiralar.

İçine düştüğü geçim sıkıntısı ve toplumsal baskılara bir de giderek değişip dönüşen kent hayatının zorluğu eklenince İnsaf Hanım, bu sıkışmışlığın içinden kendince bir çıkış yolu bulur ve kızının bir evi bir güvencesi bir yuvası olması için “Goncagül” rumuzu ile gazeteye ilan-ı mektup yazar. Ancak ilana talip iki yüz altmış bir adet mektup gelince hepsiyle görüşmeye yetişemeyeceğini anlayan İnsaf Hanım, kiracısından yardım ister. Sıtkı anne kıza yardımı kabul eder ve talipliler ile o da görüşür. Sonrasında ise olaylar bir anda içinden çıkılmaz bir hale gelir.

Yer: Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosu

Tarih: 10 Mart 2023, 20:00

Bilet: www.Biletinial

Stand Up: Gökhan Ünver Tek Kişilik Gösteri

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Sahneye adım attıktan sonra reklamcılığı bırakan Gökhan Ünver; sosyal medya, kültür çatışmaları, evliliğin zor yanları, ebeveynlik gibi A’dan Z’ye bütün esprilerini açık yüreklilikle sahneye taşıyor.

Yer: Podyum Sanat Mahal

Tarih: 11 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Bir Baba Hamlet

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

“Oturun yanımıza. Size bir rezillik anlatacağız. Ama öyle böyle değil. Hazır olun.”

Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, gözlerine Shakespeare’in başyapıtı Hamlet’i kestirmiş. Cesur olduklarını söylememize gerek var mı? Keşke her şey perde arkasında kalsaydı fakat asıl hikâye burada başlıyor. Seyircinin karşısına geçerek Hamlet’i oynamaya çalışan bu ikiliden biri, Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle dilinden müzikal kelimesini eksik etmeyen bir şaşkın. Beş asır devirmiş, tarihte kim bilir kaç kişinin derisinin altına işlemiş, ruhunu beslemiş Hamlet’i kalbinize gömün. Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir temsili de aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü tüm bu safsatadan ortaya sadece “Bir Baba Hamlet” çıkıyor.

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 12 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Tek Kişilik Oyun: Harika Şeyler Listesi

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Her şey altı yaşında bir çocuğun yazdığı bir listeyle başlar.
Dünyadaki en harika şeylerin listesi, yaşamaya değer şeylerin listesi.
– Dondurma
– Su savaşı
– Uyku saatini geçirip geç saate kadar televizyon seyretmene izin verilmesi

Yaşamaya değer bir sebep bulamayan annesinin hastaneye kaldırıldığını öğrenen çocuğun, ona bir hediye olarak yazdığı bu liste, zaman içinde yaşam algısını değiştiren bambaşka bir şeye dönüşür.

Yer: Podyum Sanat Mahal

Tarih: 12 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Ölü’n Bizi Ayırana Dek

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu, yıllar sonra konsepti PuCCa’ya, senaryosu “Bir Kadın Bir Erkek” dizisi senaristlerinden Murat Dişli, Alper Atalan ve Zeki Enes Akkan’a ait olan tiyatro oyununda buluşuyor. İki başarılı oyuncu, Gergedan Yapım tarafından sahneye konulan “Ölü’n Bizi Ayırana Dek” adlı oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkacak.
Daha önce “Yalancı Romantik” dizisinde başrolü paylaşan başarılı oyuncular Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu, bu kez tiyatro sahnesinde bir araya geliyor.

Yer: Bursa Tayyare Kültür Merkezi

Tarih: 13 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Konser: Ayna

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Ölünce Sevemezsem Seni, Severek Ayrılanlar, Anlatmalıymış Meğer gibi şarkılarla 7’den 70’e herkesin severek dinlediği grup ile müzik dolu bir gece sizleri bekliyor. Ayna; Erhan Güleryüz, Cemil Özeren, Can Güney tarafından 1996 yılında kurulmuş Türk Rock grubudur. Aynı yıl ilk albümü Gittiğin Yağmurla Gel’i piyasaya sürmüştür.

Kendilerini bir albüm grubu olarak değil, konser grubu olarak tanımlayan Türk Rock gruplarının efsanesi “Ayna” birbirinden güzel anılarda yer alan şarkıları ile dinleyenleriyle buluşmaya hazırlanıyor!

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 15 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Konser: Cem Adrian

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Cem Adrian sevenleri ile buluşmaya Bursa’ya geliyor.

Yer: Merinos AKKM, Osmangazi Salonu

Tarih: 19 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Tiyatro: III. Richard Niçin Yaptım?

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

“Kötü oluşum, sadece iyi bir insan olmak için.” Hamlet buna benzer bir şey söylüyor. Tuhaf bir bakış açısı değil mi? İyi bir amacım varsa, ona ulaşmak için kötülük yapabilirim demeye getiriyor. Burada ‘İyi’nin çok görece bir mesele olduğunu belirtmeye gerek var mı? Yani iyi hedef, kendisi uğruna yapılan kötülükleri aklar. III. Richard’ın da kendince iyi bir hedefi var; kendini kral yapmak. Aman krallık hakkı mı diye sormayın, kimin hakkı ki; gücü gücüne yetene. Oyun III.Richard’ın tutkuyla bağlı olduğu hedefe varmak için yapmaya muktedir olduğu, ağzımızı açık bırakan eylemlerinin ve yolculuğunun hikâyesi.

Yer: Nazım Hikmet Kültür Evi

Tarih: 19 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Konser: Funda Arar

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Funda Arar sevilen şarkılarıyla Bursa’da sevenleri ile buluşuyor.

Yer: Merinos AKKM, Osmangazi Salonu

Tarih: 25 Mart 2023, 21:00

Bilet: Passo

Tiyatro: Boşlukta Kal Öyle Çok Güzelsin

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

U harfini yitirmiş bir barmen, bir konsomatris, bir diş hekimi ve bir Tuhaf Görünümlü, zamanda geri giderek geçmişte yaptıkları tüm hataları yapmadan şimdiki zamana geri dönmek ister. Bunun için de ellerinde sadece arada bir bara uğrayan bir Fizik Profesörü vardır. O gece tesadüfen aralarında olan bir Kadın bütün bu olup bitene şahit olur. Bir Konsomatris, bir Fizik Profesörü, bir Diş Hekimi, bir Barmen, bir Kadın ve bir Tuhaf Görünümlü, birbirlerini hatalarından öpüyorlar; boşlukta ve kahkahalarla!”

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 28 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Konser: Evgeny Grinko

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Evgeny Grinko sevenleri ile buluşmaya Bursa’ya geliyor.

Yer: Merinos AKKM, Osmangazi Salonu

Tarih: 30 Mart 2023, 20:30

Bilet: biletix

Tiyatro: Seninle Evlenir Miyim?

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Haldun Dormen süpervizörlüğünde, Barbaros Uzunöner’in yönettiği mükemmel komedi. Şebnem Özinal ve YosiMizrahi’nin rol aldığı, Yılmaz Gruda ve Haydar Dümen’in sesleri ile katkı yaptıkları kahkahası bol oyun. Yosi ve Şebnem’i hiç böyle görmediniz.
Cansu ve Baran’ın aşkına çok güleceksiniz. Aşka gülmek için bu oyunu kaçırmayın.

Yer: Bursa Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi

Tarih: 31 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Bursa’da Ziyaret Edebileceğiniz Sergiler

İnci Eviner- Evin Ötesi

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Çalışmalarında gölgelerin haritasını çıkaran İnci Eviner, modern aklın üç boyutlu evrenini temsil etmekten öte, ele aldığı malzemenin doğası gereği çok katmanlı ve uçsuz bucaksız olmasına odaklanır. Eviner’in haritaları, sık sık kendi üzerine katlanır, kat yerlerinden yeni yeni rotalar doğar, dolambaçlıdır. Bildiğimiz anlamdaki haritalar kullanım amaçları gereği dünyanın karmaşasını soyutlayıp iki boyuta indirmeye çalışırken Eviner, haritalarına yaşamın çoğulluğunu geri verir. Sanatçının haritaları içlerinde kaybolmak içindir. Böylesi canlı haritaları, soğuk yer imlerinden ziyade daima devinim hâlindeki bedenler mesken edinir. Bu bedenler, yukarıdan aşağı ilahi bir amaç uğruna kurgulanmış bir organizmanın öğeleri olmaktan ziyade her biri kendi var olma arzularına göre devinen parçalardır. İnci Eviner’in haritaları her daim hareket hâlinde olanlar içindir. Gezginler, göçebeler, arzusunun peşinde sürüklenenler.

Yer: İmalat-Hane

Tarih: 8 Nisan 2023’e kadar

Bilet: https://www.imalat-hane.com/

Sergi: Kantarın Topuzu

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, tarih ve kültür tutkunlarını bu kez “Kantarın Topuzu” Sergisi ile buluşturuyor. Tarihi milattan önce 5000 yılına kadar uzanan teraziler, sadece dünyayı değiştiren ve ekonomik hayatı şekillendiren bir gereç olarak değil; tarih boyunca ilişkilendiği adalet, denge, hassasiyet gibi kavramlarla; felsefeye, bilime ve sanata ilham veren bir simge olagelmiştir. Y. Mimar A. Naim Arnas’ın özenle oluşturarak kültür hayatımıza armağan ettiği koleksiyonunda yer alan eserlerden oluşan sergide, terazi ve kantarların, mutfaktan ticaret hayatına; ekonomiden bilime ve kültürel yaşama açılan bir yelpazede, hayatımızda bıraktığı izlere tanıklık etmek mümkün.

Yer: Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Bilet: Tofasanadoluarabalarimuzesi.com

Sergi: Nazif’in Düğmeleri

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Selanik’ten Bursa’ya uzanan yaşanmış bir hayat hikâyesinin sonucunda oluşan koleksiyonda, yaklaşık 4000 adet düğme bulunmaktadır. Metal, ahşap, deri, sedef, cam, kumaş ve daha birçok farklı malzemeden yapılan düğmeler sergide yer almaktadır. Bunun yanı sıra koleksiyonda; sanatçılar, yazarlar, spor camiası, Bursalı tanınmış kişiler, hikâyesi bulunan ve farklı ülkelerden toplanan düğmeler de yer almaktadır. Sergide düğmenin, hayatımızda artık sıradan bir obje olmaktan çıkıp, insan hayatındaki farklı bir yeri de vurgulanmaktadır.

Yer: Bursa Kent Müzesi

Tarih: 1 Nisan 2023’e kadar

Bilet: Ücretsiz

Bursa’da Katılabileceğiniz Çocuk Etkinlikleri

Müzikli Çocuk Oyunu: Charlie’nin Çikolata Fabrikasında

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Dünyanın en ünlü çikolatacısı olan Bay Wonka, biletleri bulan çocuklara daha önce kimsenin görmediği fabrikasını gezdirmeye karar verir. Bu fabrikada düzenlediği yarışmada birinci olan çocuğa da kimsenin bilmediği bir büyük ödül vardır. Diğer çocuklar biletleri bulmak için farklı yollar denerken Charlie tamamen şans eseri bileti bulur ve macera başlar. Çocuklarınızın eşlik ederek eğleneceği oyunda beş farklı çocuğun yarışmadaki hallerine, büyükbabanın sevgisine ve Bay Wonka’nın danslarına şahit olacaksınız.

Yer: Podyum Sanat Mahal

Tarih: 17 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Çocuk Oyunu: Küçük Prens

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Kendi küçük gezegeninde tek bir gülü ile yaşayan Küçük Prens diğer gezegenlere seyahat etmeye karar verir. Sahra çölünde karşılaştığı Pilot’a kendi gezegeninden bahseden Küçük Prens’in aradığı cevap evcilleştirdiği tilki de gizliydi-“Gerçeğin mayası göze görünmez, insan ancak yüreğinin gözüyle baktığı zaman gerçeği görebilir.”

Yer: Bursa Podyum Sanat Mahal

Tarih: 26 Mart 2023, 14:00, 16:00

Bilet: Biletix

Çocuk Oyunu: Fındıkkıran ve Fareler Kralı

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Yer: Bursa Tayyare Kültür Merkezi

Tarih: 26 Mart 2023 13:00, 15:00

Bilet: www.biletinial.com

Süresi Geçen Etkinlikler

Tiyatro: Nazım’ın Unutulmayan Aşk Mektupları-Piraye

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Türk dilinin en büyük şairi Nazım Hikmet, karısı Piraye’ye 1933’ten 1950’ye kadar, aralıklı olarak hapishanede geçirdiği 17 yıl boyunca yüzlerce mektup yazdı. Bu mektuplar aracılığıyla aşkını, kavgasını, hasretini en duru haliyle Piraye ile paylaştı. Piraye, bu mektupları Nazım’ın Çankırı Hapishanesi’nde kendi elleriyle yaptığı tahta bir bavulda, yıllar boyu sakladı. Nazım’ın zorlu tutsaklık yıllarında hayata tutunmasını sağlayan şey aşkın, kavganın ve hasretin yüreğinde bir bütün halindeki varlığıydı. Usta şair Nazım Hikmet’in yüreğinin bütün gücüyle yazdığı mektup ve şiirlerden oluşan, onun iç dünyasına yapılan bu yolculukta, aşkın, şiirin, müziğin evrensel ve ölümsüz yönüyle tanışmaya ve yüreğinizin kapılarını açmaya hazırlanın.

Yer: Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi

Tarih: 1 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Konser: Manuş Baba

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Sevilen sanatçı Manuş Baba, çok sevilen şarkıları ile Bursa’da sevenleri ile buluşuyor.

Yer: Bursa Jolly Joker

Tarih: 1 Mart 2023, 21:00

Bilet: Biletinial

Düşündüren Müzikli Gösteri: Metin Uca Klasi-Komik

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Metin Uca; iki solist ve müzisyenler eşliğinde bazen bir halk türküsünü, bir reklam jingle’ını bazen de eski yüzyıllardan bir ezgiyi, benzersiz klasik müzik eserlerini kendi üslubu ve eşsiz tespitleriyle Klasi-Komik sahnesine taşıyor. Müzik dünyasının pek bilinmeyen ayrıntıları, anekdotları, birbirine benzeyen olayları ve daha önce işlenmemiş ilginç müzikal ögeleri Klasi-Komik ile kahkaha sağanağına dönüşüyor.

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 3 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Süt Kardeşler

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

İlk olarak Türk Tiyatrosu’nun ustalarından Nejat Uygur tarafından sahnelenmiş olan, Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu tarafından günümüz yorumuyla sahnelenecek olan “Süt Kardeşler” isimli “müzikli oyun” seyircisi ile buluşacak.

Kostümleriyle, dekoruyla sizi 1950’li yıllara götürecek. Danslarıyla size keyifli dakikalar yaşatacak. Kahkahanın eksik olmayacağı, 7’den 70’e herkesi güldürecek, aynı zamanda sinirini bozacak, “asabi-komedi” diye nitelendirdiğimiz oyunumuza gelin, hep birlikte gülelim!

Yer: Bursa Tayyare Kültür Merkezi

Tarih: 4 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Yazdan Sonra

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Bir yazlık, bir cinayet ve dolambaç komedisi içinde birbirini takip eden absürt olaylar zinciri… Ve gerçekleri arayanlar, hayata sırtını dönerek yaşamaya çalışanlar… Yazdan Sonra hayatın pek de görünmemesi istenen yüzüne bir dolambaç komedisi ile ayna tutuyor.

Yer: Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi

Tarih: 4 Mart 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Konser: Manga

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Manga, Milyon Performance Hall Sahnesi’nde dinleyicileri ile buluşuyor.

Yer: Milyon Performance Hall

Tarih: 4 Mart 2023, 21:30

Bilet: Biletix

Tiyatro: Etekler ve Pantolonlar

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Nurcan yıllardır görüşmediği okul arkadaşı Aysel’e sürpriz yaparak evine ziyarete gelir. Nurcan kocasının kendisini aldattığını ve intikam alacağını bu konuda Aysel’den yardım istemek için geldiğini açıklar. Aysel Nurcan’ın durumuna üzülür ve ona yardım edeceğini söyler. Aysel ve Nurcan, Nurcan’ın eşine karşı strateji belirlerken, Aysel de bu durumlardan etkilenip kendi evliliğini sorgulamaya başlar. Nurcan ve Aysel evliliklerini sorgularken geçmişlerine bir yolculuk yaparlar ve aslında ikisi de hayatlarında olmak istedikleri gibi değil de aile ve çevre baskısıyla, başkalarının onları görmek istedikleri bireylere dönüştüklerini anlarlar. İki eski arkadaşın evliliklerini sorgulamak için başladıkları süreç artık kendi istedikleri hayatlara doğru yol aldıkları bir sürece dönüşür.

Yer: Bursa Tayyare Kültür Merkezi

Tarih: 6 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Tamamla Bizi Ey Aşk

Bursa Etkinlik Rehberi: Mart 2023

Ali Poyrazoğlu’nun kitabından yola çıkarak yazdığı “Tamamla Bizi Ey Aşk” interaktif bir güldürüdür. Tökezlemiş gönül ilişkilerinin, düzeltilip yerli yerine oturtulmasının yöntemleri üstüne müthiş bir güldürü. Buruşmuş gönül ilişkileri, evlilikler nasıl ütülenmeli, eski düzgün haline getirilmeli… Evlilik terapisi yapan doktorların kapısında kuyruk var. Oyunda terapi yapılan bir çift üzerinden seyircilere bu işin sırları açılıyor, terapi yöntemlerini sergiliyor. “Tamamla Bizi Ey Aşk” dünyanın en tehlikeli konusu “Aşk” üstüne seyirci ile düşünüyor. Buruşan ikili ilişkileri, evlilikleri nasıl temize çekmeli, nasıl ütülemeli, gönül işlerinin sırları, aksayan, boşanma noktasına gelmiş çiftlerin nasıl düze çıkarıldığını görmek istiyorsanız, “Tamamla Bizi Ey Aşk”ı kaçırmayın.

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 9 Mart 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Feyza Çankaya Yücel
Feyza Çankaya Yücel
editörün tüm yazıları